GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

London and South Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 2/3 2010

*Avon Valley Winter League, Broadlands Match Lake and Main Lake, 80. Dan Cooper (Guildford Angling Centre) 65-4-0, 15 carp plus skimmers, pellet and corn, drawn on the Match Lake; Steve Pomery (Shakespeare Team Hansfords) 58-1-0; Paul Ward (Fox Match Arun) 34-1-0; Dave Howe (Crowsports Browning) 31-13-0; Matt Tobias (Fox Match Arun) 31-11-0; Pete Franklyn (Guildford Angling Centre) 31-9-0. Teams: Guildford Angling Centre 54; Shakespeare Team Hansfords 49; Crowsport Browning 48; Fox match Arun 47; Allans Marine 46; Apollo Colmic 45.
* Essex Inter Club League, Prestons Lake Pebmarsh North Essex. Sun. 60. Danny Mason (Braintree) 46-7-0, bream to 5 lb and skimmers, crumb feeder baiting with worm, peg 38; Paul Chambers (Harwich) 41-7-0; Ian Carter (Colchester APS A) 24-8-0; Pete Sargeant (Colchester APS A) 19-8-0; Pete Lamb (Maldon) 17-9-0; Darren Culmer (Colchester APS A) 15-3-0. Teams: Maldon and Colchester APS A both 50; Harwich 37; Colchester APS B 35. 5; Chelmsford 34. 5; Braintree 31. League: Maldon 33. 5; Colchester APS A 33; Harwich 27; Braintree 24. 5; Colchester APS B22; Chelmsford B 20. 5.

* Kent Winter League, River Rother, New Bridge and Blackwall, 60. Richard Taylor (Preston Innovations Delcac) 12-8-0, skimmers roach and eels, worm and maggot over groundbait, drawn three pegs from the end, downstream of Newbridge; Geoff Vallance (Preston Innovations Delcac) 12-3-0; Ian Germaney (Advanced Pole Repairs) 11-10-0; Jerry Morgan (Monk F1) 10-14-0; Steve Palmer (Bagem Baits) 10-7-0; Jon Parks (Preston Innovations Delcac) 8-5-0. Teams: Preston Innovations Delcac 53; Bagem Baits 36; Cinque Ports MG 34; Advanced Pole Repairs 33; Monk F1 30; Terrapins 25.
* LAA Geen Cup, Monk Lakes Two and Three, 54. Darren Saggs (Roman Urn) 110-0-0, carp and silvers, pole with pellet, corn and meat, end peg on Lake Three; Dave Bowditch (Freemasons) 93-0-0; Kevin Shaw (Stork Valley) 90-0-0; Keith Cross (Etas) 84-8-0; Allan Jones (Roman Urn) 78-0-0; Steve Beehan (Stork Valley) and Ron Oliver (Etas) both 76-0-0. Teams: Roman Urn A and Roman Urn B both 37 Roman Urn A win on superior weight; Etas B 34.
* London Winter League, Grand Union Canal, Three Locks, 50. Chris Vandervleit (Maver Image Van Den Eynde) 18-11-0, a carp of 11-15-0, plus skimmers and perch, pole and worm; Andy Turton (Team Raiders) 17-2-0; Dave Whitmarsh (Oakwood N14) 17-0-0; Tony Marti (Maver Image Van Den Eynde) 16-5-0; Bill Mariner (Oakwood Angling) 15-5-8; John Wheedon (Maver Image Van Den Eynde) 13-14-0. Teams: Maver Image van Den Eynde 36; Fox Match Black Horse 33; Oakwood Angling 29; Oakwood N14 27; Team Raiders 25.

* Oxford Winter League, River Thames, Clifton, Hamton, Dorchester and Benson, 60. Mick Denton (Drennan Oxford GOT Baits) 24-6-0 all roach, pole with maggot over groundbait, drawn at Benson; Steve Page (Drennan Oxford GOT Baits) 20-10-0; John Heasler (Fox Match Isis) 19-15-0; Dan Varney 17-14-0; Steve Townsend 17-11-0 (both Drennan Oxford GOT Baits). Teams: Drennan Oxford GOT Baits 54; Turners Tackle and Baits 41; Sensas A4 40; North Oxford 29; Fox match Isis 28; J. R. Hospital 20.

* South West Teams of Four, Avalon Fisheries, West Hay, Specimen and Main. Round 3. Sun. 56. Vic Bush (Keyford) 128-5-0, 25 carp taken on feeder and corn, Heath Lake peg 5; Ron Hardiman (Avon Angling)104-0-0; Steve Mayo (Team Westerleigh) 85-14-0; 4, Craig Edmunds (Philtone Printers) 81-11-0; James Brown (Philtone Printers) 76-9-0; Dean Malin (Dynamite Baits) 73-5-0.

Silvers; Mike Nicholls (Charlie’s Angels) 17-2-0; Vince Shipp (Team Westerleigh) 15-12-0.

Teams: Philtone Printers 39 points; Avon Angling 33; Team Westerleigh 28; Dynamite Baits 26; Keyford 26; Tim’s Tarts 26; Sensas Thyers 26; Charlie’s Angels 24; GB Electrical 18; Matt’s Maulers 13; Avon Angling Select 8.

League: Team Westerleigh 29.5 points; Philtone Printers 27; Dynamite Baits 25.5; Keyford 20.5; GB Electrical, 20; Avon Angling 17.5; Sensas Thyers 15.5; Tim’s Tarts 12.5; Matt’s Maulers 12.5; Charlie’s Angels 10.5; Avon Angling Select 4.

* Surrey Winter League, Wey Navingation Canal, White Hart to Blackboys, 59. Ben Leach (Daiwa Dorking) 31-2-0, Bream, log pole with worm and caster, peg two; Steve Hemmingway (Daiwa Dorking) 17-14-0; Adam Lee (Banstead) 1-4-0; Gary Pook 10-4-0 (Daiwa Dorking) 10-4-0; Ian Didcott 9-4-0; Will Raison (Daiwa Dorking) 8-6-0. Teams: Daiwa Dorking 51; Milo Borden 42; Banstead 41; Borden Shop Team 30; K. C. Angling 27; Guildford 18.

* Upper Thames Winter League, River Thames, Lechlade and Radcot, 69. Paul Andrews (Devises MG) 15-0-0, gudgeon and perch on maggot, roach on caster, at 11. 5metres, drawn opposite Lechlade Marine; Mark Treasure (Daiwa Gordon League) 14-1-0; Mike Burnstein 13-0-0; Steve Madin 11-7-0 (both Garbolino Balckmore Vale) ; Andy Pollard (Daiwa Gordon League) 11-2-0; Andy Powell (Mosella Lobbies) 10-8-8. Teams: Mosella Lobbies 50; Devises MG 46; Colmic Talismen 45; Garbolino Blackmore Vale 42; Andover 38; Daiwa Gordon league 37; Swindon Isis 20.

Other matches

A12 Cuton Lakes, near Chelmsford. Thurs. 13. Alan Luechford (Browning JP) 73-6-0, 57-10-0, bream , skimmers and roach, rest carp, maggot and worm over groundbait, peg 69; Bob Davies (Browning Wickford) 62-6-0; John Shephard (Colchester Bait and Tackle) 53-4-0; Terry Smith (Canvey Island) 29-12-0; Tony Cheeseman (A12 Lakes) 23-4-0; Ivan Brown (Colemans Cottage) 21-0-0. Sun. 13. Robby Monroe (A12 Cuton Lakes) 50-15-0, carp margins and long corn, peg 7; Mick Bodimeade (Crompton Coward) 40-7-0; Terry

Smith (Canvey Island) 37-13-0; Graham BLake (Fox Match Bills Tackle) 37-10-0; Pat Cooper (A12 Lakes) 37-2-0; Tony Cheeseman (A12 Lakes) 36-12-0.

Atlantic Coast AC, Mid Cornwall fisheries, Joans Lake, Sun. 7. Roy Booth (Atlantic Coast AC) 57-2-0, carp and tench on pole with pellet and corn, peg 19; Keith Rowlandson (Atlantic Coast AC) 52-0-0; John Danks (Atlantic Coast AC) 51-12-0; Christina Booth (Atlantic Coast AC) 42-14-0; Mike Ashcroft (Atlantic Coast AC) 41-10-0; Mick Blowman (Atlantic Coast AC) 33-6-0.

Avon Angling, Avalon fishery, West Hay and Moors Lakes, Wed. 21. Dean Malin (Dynamite Baits) 131-14-0, carp to 9 lb on pellet feeder, peg 11; Tony Rixon (Avon Angling) 122-14-0; Jamie Dyte (Lands End) 104-9-0; Phil Harding (Avon Angling Select) 96-3-0; Tim Clarke (Avon Angling Select) 94-13-0; Nick Davidson (Keynsham Angling) 78-14-0. Silvers: Kev Davies (Avon Angling) 26-0-0.

BK Fisheries, Bills Pool, Sun. 11. Bill Knott (BK Fisheries) 19-13-0, one carp of 9-12-0 plus a 3-8-0 perch and roach on pole and caster, peg 10; John Wilson (Newtown Angling) 18-12-0; John Negus (BK Fisheries) 16-2-0; Darren Skelton (BK Fisheries) 11-8-0; Richard Taylor (BK Fisheries) 8-12-0; Aaron Jenkin (BK Fisheries) 7-8-0.

Gillingham AA, Carnival match, Lodden Lakes, Sat. 23. John Moody (Garbolino BVMG) 26-12-0, bream on pole and caster, peg 15; Bob Hockin (Gillingham AA) 22-1-0; Mark Leslie (Gillingham AA) 13-4-0, Juniors: James Patterson 5-5-0; Mike Searle 4-9-0; Matt Candy 3-12-0. 1st Winter Championship, Dorset Stour, Highbridge to Catholics, Sun. 27. Mike Trevis (Gillingham AA) 9-0-0, roach on maggot feeder, peg 17 Highbridge; Rich Fripp (Gillingham AA) 8-7-0; Adie West (Gillingham AA) 6-8-0; Barry Taylor (Gillingham AA) 5-8-0; Jack Stamp (Gillingham AA) 5-7-0; Tony West (Gillingham AA) 5-6-0.

Gwinear, Phase 1 and 3, Sun. 12. Mike O’Gorman (Bolingey) 68-0-0, carp, skimmers and tench on pole with maggot and pellet, peg 12 Phase 1; Barry Westley (Gwinear) 58-0-0; Chris Hancock (Gwinear) 57-14-0; Andy Dare (Dynamite Baits) 55-0-0.

Ilminster AA, Goodiford Mill, Sun. 6. Martin Heard (Tiverton) 37-11-0, roach, crucians and tench on short pole and caster; Malc Levy (Tiverton) 30-15-0. Pairs: Martin Heard and Jamie Rich 61-9-0.

Kingswood Disabled and Over 55’s, Bullock Farm, Kingston Seymour, N Somerset, Rushcombe Lake, Thurs. 23. Bob Dark (Kingswood) 35-14-0, carp on pole with paste and pellet, peg 39; Tom Bethel (Kingswood) 31-3-0; Brian Cleevely (Kingswood) 29-6-0; Tom Bailey (Kingswood) 26-7-0; Jeff Wines (Kingswood) 17-2-0; Pete Powe (Kingswood) 16-1-0.

Marazion AC, St Erth Pool, Sun. 10. Ken Knight (Marazion AC) 51-0-0, carp on pole and paste, peg 16; Tony Jose (Marazion AC) 32-9-0; Ron Hurst (Bolingey) 20-12-0; John Shirley (Newtown Angling) 19-8-0; Mike Bennetts (Marazion AC) 18-0-0; Gary Cooper (Marazion AC) 14-12-0.

Milemead, match Lake, Sun. 16. Chris Morris (Tackle Barn) 113-13-0, 43 carp to 5lb on pole and pellet at 16m, peg 21; Matt Griffiths (Tackle Barn) 85-2-0; Jamie Pearce (Tackle Trader) 78-7-0; Rick Johnston (Tubertini) 73-7-0; Andy Wilkinson (Tackle Barn) 72-15-0; Silvers: Matt Dewsnap (Maver Royal Navy) 13-3-0.
Ockendon Bait and Tackle, Puddledock Farm Snake, near Upminster Essex. Sun. 49. Ross Arnold (Ockendon Bait and Tackle) 92-12-0, meat across, pellet down track, carp to 9lb, peg 25; Steve James (Ockendon Bait and Tackle) 64-0-0; Micky Miles (Ockendon Bait and Tackle) 62-2-0; Dean

Swift (Garbolino Angling Direct) 60-4-0; Steve Riley (Ockendon Bait and Tackle) 57-1-0; Bob Bishop (MAP Ockendon) and Steve Mould (Ockendon Bait and Tackle) 55-12-0.

Sensas Viaduct, Campbell, Wed. 17. Ray Hayward (Viaduct Select) 217-9-0, 40 carp on long pole with pellet and meat, peg 115; Paul Garratt (Maver Veals) 139-8-0; Josh Garratt (Maver Veals) 131-3-0; Barry Fitchew (Thatchers Tackle) 112-1-0; Sid Sudworth (Dorchester) 109-7-0; Keith Fisher (Fish Zone) 82-15-0. Silvers: Steve Jackson (Garbolino Megabaits) 46-7-0. Costcutter, Campbell/Cary, Thur. 22. John Green (Thatchers Tackle) 123-11-0, 11 carp on pole and pellet, peg 78 Cary; Nick White (Reids Tackle) 122-9-0; Steve Jackson (Garbolino Megabaits) 115-10-0; Keith Palmer (Carpenters Arms) 109-15-0; Stuart Foale (Veals) 96-3-0. Silvers: John Bradford (Avon Angling) 28-9-0. All winners final, Campbell/Cary, Sat. 40. Andy Power (Preston Innovations Thatchers) 165-3-0, 22 carp on pole with meat and bomb and pellet, peg 86 Cary, £1000; Mark Illingworth (Southampton) 136-2-0; Tony Gilbert (Wilts AC) 120-15-0; Tony Rixon (Avon Angling) 115-12-0; Roy Worth (Viaduct) 112-5-0; Gary Etheridge (Garbolino BVMG) 107-0-0. Silver fish match, Campbell, Sun. 16. Ray Hayward (Viaduct Select) 51-9-0, skimmers and tench on pole with worm, peg 111; Bob Gullick (Garbolino BVMG) 45-11-0; Barry Fitchew (Thatchers Tackle) 41-14-0; John Green (Thatchers Tackle) 29-13-0.

Tylers Common, near Brentwood Essex. Sat. 23. Steve James (Ockendon Bait and Tackle) 133-10-0, mainly carp, luncheon meat, peg 27; Mick Hood (Bowlers) 117-4-0; Ross Harold (Ockendon Bait and Tackle) 115-12-0; Rav

Pisano (Galleywood) 90-2-0; Graham Dack (Middy) 86-4-0; Bob Davis (Browning Wickford) 67-8-0.

Willow Park, Small Lake, 17. Jake Gallagher (Hydro) 77-6-0, carp and bream, pole and pellet; Dave Steer (willow Park) 56-2-0; Terry Harrison (Daiwa Dorking) 55-0-0; Ken Russell (Browning Crowsports) 50-10-0.