GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia.com

North East Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 16/17 2010

* Eastern WL, River Don, Sprotborough, 90. Andy Barker (Daiwa Dons) 13-8-0, pole and maggot at peg 45 for skimmers to 6 oz; Steve Donoghue (Daiwa Dons) 15-0-0; Mark Bawden (Daiwa Dons) 13-8-0; Dave Brooks Junior (Barnsley Blacks) 13-4-0; Tony Hopkins (Garbolino Osset) 13-2-0; John Dunhill (Barnsley Blacks) 11-8-0.

Teams: Daiwa Dons 35; Barnsley Blacks 37; Garbolino Ossett 40.

League: Barnsley Blacks 4; Daiwa Dons 7; Garbolino Ossett 8.

* Garbolino Lindholme, Oasis and Willows, Sun. 51. Craig Elkin (Fox Match) 95-11-0, carp on pole with maggot and meat, peg 60 Oasis; Pete Miles (Garbolino Lindholme) 79-4-0; Mark Bexton (Garbolino Lindholme) 69-11-0; Mark Payling (Garbolino Lindholme) 64-13-0; Paul Yates (Drennan) 64-8-0; Craig Thompson (Lindholme) 64-2-0.

* Kings of the Valley, Calder & Hebble Canal, Sowerby Bridge, 60. Doug Townson (Ryburn) 7-7-0, roach to 8 oz on caster from Jenny Dee’s; Alan Wormsley (Ryburn) 6-11-0; Dave Bradley (Maver NW) 5-9-0; Chris Smith (Trabucco Halifax) and Roger Priestley (Maver NW) both 3-15-0.

* North East WL, Woodlands, 80. Andy Nelson (Browning Quaker) 102-11-0, 21 carp to 8lb on pole and waggler with pellet from Skylark 7; Peter Rambow senior (Yarm) 88-3-0; Geoff Douglas (Daiwa Cleveland Angling Centre) 76-9-0; Andy Midgeley (Maver Newman Scotts) 68-13-0; Keith Ward (Shotton) 66-10-0; John Maddison (Browning Quaker) 64-4-0.

Teams: Browning Quaker 59; Daiwa Cleveland Angling Centre 58; Maver Newman Scotts 50.

League: Browning Quaker 2; Daiwa Cleveland Angling Centre 4; Maver Newman Scotts 6.

* Woodlands, Sat. 70. Andy Nelson (Browning Quaker) 84-7-0, carp to 8lb on waggler and pellet; Tom Trenholme (Woodlands Tackle) 79-9-0; Dave Smiddy (Maver Newman Scotts) 73-14-0; Phil Sellars (Woodlands Tackle) 73-0-0; Luke Hawksworth (Daiwa Cleveland Angling Centre) 71-14-0; Gary Ingliss (Woodlands Tackle) 70-6-0.

* Yorkshire WL, River Aire, Beal. 74. Steve Raper (Mirfield) 15-11-0, roach on stick and maggot at Chapel Haddlsley; Tony Hewson (Leeds) 15-10-0; Colin Hardy (Tackle 2U) 11-6-0; Dave Topham (Tackle 2U) 11-2-0; Martin Thorpe (Barlby Village Stores) 10-3-0; Roy Knox (Aireborough) 9-13-0.

Teams: Hirst Tackle 52; Glen 43; Anglers World Holidays and Tackle 2U both 41

League: Hirst Tackle 2; Anglers World Holidays and Glen both 5.

Other matches

Barnsley DAA Albert Noble Memorial, Worsborough Reservoir, 29. Mark Jackson (Rotherham) 24-10-0, skimmers on feeder and worm from peg 41; Ray Reah (Wakefield) 18-7-0; Mick Smith (Sheffield) 17-8-0; Dave Pearson (Sheffield) 15-7-0.

Daiwa Hallcroft, Bridge Outer, Tues. 12. Daz Oldham (Daiwa Hallcroft) 40-6-0, carp on pole and pellet, peg 11; N Woods (Mansfield) 29-4-0; Dick Clegg (Britannia) 26-14-0. Veterans winter league, Moat. Thur. 26. Dave Sewell (Sutton) 60-0-0, carp to 7lb plus bream on pole and pellet at 6 and 8m, peg 92 outer; Barry Thompson (Eastwood Angling Centre) 55-0-0; Arnie Payling (Peg One) 40-10-0; Don Slaymaker (MAP Ripley) 37-10-0; Andy Sellars (Bankside Tackle) 34-10-0; Keith Noble (Hallcroft) 30-8-0. Moat island, Fri. 13. Ray Abbs (Nottingham) 59-0-0, carp on pole and catmeat over pellet, peg 60; Steve Shephard (Worksop) 54-0-0; Phil Nicholls (Hallcroft) 50-0-0; Jack Hobson (Sheffield) 47-8-0; Jamie Masson (Maver Sensas) 46-10-0; Dave Dare (Mansfield) 43-2-0. Bridge, Sat. 20. Dave Boswell (Bryden AC) 62-6-0, carp and bream on bomb and meat, peg 9 island; Steve Robbins (MAP Leegem) and Wayne Lomas (MAP Leegem) both 45-6-0; Dave Whiting (Buttonhole AC) 37-12-0; Steve Shepherd (Worksop) 36-6-0; Luke Sears (Daiwa) 33-2-0. Moat, Sun. 34. John Powell (Rotherham) 47-15-0, carp and silvers on pole with corn and pellet, peg 2 island; Luke Sears (Daiwa) 46-9-0; Gordon Gibson (Worksop) 44-2-0; Dave Dare (Mansfield) 39-1-0; Graham Lilley (MAP Leegem) 36-6-0; M Watson (MAP Leegem) 34-0-0.

Garbolino Lindholme, Bonsai, Tues. 19. Matt Pillay (Maver Dynamite) 90-11-0, carp on waggler and pellet, peg 59; Steve Rothery (Garbolino Ossett) 85-11-0; John Clarke (Hosticks) 74-6-0. Willows, Wed. 18. Pete Riley (Garbolino Lindholme) 149-15-0, carp on pole with meat and corn, peg 14; Wayne Ibbotson (Morley) 119-5-0; John Emmerson (Garbolino Lindholme) 114-11-0. Oasis, Thur. 23. John Kenning (Garbolino Ossett) 89-6-0, carp on pole and meat, peg 63; Steve Rothery (Garbolino Ossett) 86-3-0; Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 69-5-0. Willows, Sat. 29. Dave Collier (Garbolino Lindholme) 69-9-0, carp on pole and meat, peg 2; Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 60-4-0; Pete Miles (Garbolino Lindholme) 58-3-0; Matt Pillay (Maver Dynamite) 49-5-0.

Idle and Thackley, River Swale, Swainby, 19. Richard Walton (Idle) 1-14-0, grayling and gudgeon on stick and maggot from peg 73; Dave Summers (Idle) 1-13-0; Martin Welch (Idle) 0-13-0.

Knaresborough, River Nidd, Knaresborough, 22. John Whitehouse (Albert Hill) 7-10-0, dace and chublets on stick and maggot from Chapman’s Plantation; Dave Bramley (Knaresborough) 7-8-0; Darrell Taylor (Knaresborough) and Steve Brennan (Albert Hill) both 7-3-0.

Mirfield AC, River Calder, Mirfield, 45. Dave Armitage (Cleckheaton) 22-1-0, stick and maggot on the Pear Tree for 130 roach; Pete Barron (Tackle 2U) 13-8-0; Paul Bennet (Tackle 2U) 12-11-0; Dennis White (Barnsley Blacks) 10-9-0; Ian Fieldhouse (Bradford) 10-1-0.

Northallerton, River Swale, Scruton, 35. Terry Morgan (Aireborough) 68-9-0, 22 chub on waggler and caster from above Scruton Bend; Kevin Handley (Washington) 28-1-0; Keith Mottram (Aireborough) 17-0-0; Tony Broder (Middlesboro) 16-7-0.

Oaks, Cedar, Thurs. 19. Chris Hall (Oaks) 113-7-0, maggot at 13m from peg 54 for carp and barbel; Ian Bailey (Oaks) 79-8-0; Rob Minikin (Sonu Baits) 79-4-0. Sat. Cedar, 22. Bob Sinclair (Oaks) 69-2-0, carp to 4 lb on pellet and corn from peg 25; Keith Mitchell (Garbolino Elton) 66-12-0; Pail Jones (Harrogate Angling Centre) 65-14-0. Sun. Ash, Beech and Sycamore, 21. Ray Singh (Garbolino Elton) 90-11-0, carp to 2lb on pellet from Beech 9; Pete Cowan (Strayside) 80-10-0; Bert Poole (Oaks) 74-9-0.

Ripon, River Ure, 36. John Bath (Kippax Tackle Box) 40-2-0, 16 chub on waggler and caster from below Gypson’s rock; Robin Pickles (KL Tackle) 34-11-0; Alistair Atkinson (Ripon) 33-1-0; Kevin Wright (KL Tackle) 12-3-0.

Rotherham Autumn Individual league, River Don, Denaby, Sun. 15. Steve Whitfield (Steel City) 19-13-0, roach to pole and long rod with maggot, peg 49; Wayne Bartholomew (Sheffield) 18-6-0; Jeff Margetts (Doncaster) 16-4-0; Terry Moroz (Chesterfield) 14-15-0; A Anderson (Rotherham) 11-12-0; Shaun Rampling (Rotherham) 11-10-0.

Woodhouse Grange, Kingfisher, Wed. 16. Andy Bailey (Daiwa Dons) 80-0-0, carp on pole and pellet, peg 21; Mal Scott (Goole) 61-8-0; John Dudley (Woodhouse Grange) 56-4-0. Heron, Thur. Tony Clegg (Woodhouse Grange) 94-12-0, carp on pole with corn and pellet, peg 7; Andy Bailey (Daiwa Dons) and Mal Scott (Goole) both 61-12-0. Kingfisher, Sat. 26. Andy Spick (Woodhouse Grange) 37-10-0, carp on pole and pellet, peg 21; Tony Clegg Jnr (Woodhouse Grange) 29-12-0; Dean Richmond (Ackworth) 28-11-0. Heron, Sun. 24. Paul Ellis (Woodhouse Grange) 44-10-0, carp on pole with pellet and corn, peg 38; Steve Clegg (Woodhouse Grange) 42-4-0; Mal Scott (Goole) 38-0-0.

  • Don’t miss this week ANGLER’S MAIL MAGAZINE – there’s a big exclusive report on some big-entry river matches with a difference in the North East!