Tom Pickering blasted his way into the Fish'O'Mania Final with an emphatic win at Woodlands.

Kamasan Qualifiers

*Daiwa Hallcroft, Moat pool, Sun. 51. Daz Oldham (MAP Leegem) 105-6-0, carp and skimmers on pole and meat shallow, peg 12 outer; Gordon Gibson (Worksop) 83-14-0; Phil Wright (MAP Leegem) 67-0-0; Paul Wright (Fishing Republic) 65-7-0; Ian Grimshaw (Hallcroft) 61-5-0; Ken Pacey (Gainsborough) 60-9-0.

* Fish’O’Mania Qualifier, Woodlands Lakes, Thirsk, Yorkshire, Sat. 128. Tom Pickering (Preston Innovations) 149-6-0, twenty-six carp and three bream, Method feeder and pellet, Skylark 26; Adam Richards (Bag ‘em Baits ) 90-4-0; John McNicholas (Wigan) 79-4-0; Andy May (Ultima) 74-6-0.

* Lower Tees AA, River Tees, Bowesfield, 50. Graham Jones (Darlington Angling Centre) 27-11-0, bream and skimmers on pole and maggot from peg 40; Jeff Herbert (RSPS) 17-5-0; Eddie Bridon (Maver Barnsley) 16-11-0; Jimmy Messor (Durham) 11-1-0; Andy Hamilton (Daiwa Cleveland Angling Centre) 10-9-0; Sean Wright (Doncaster) 10-5-0.

* Mirfield, River Calder, Mirfield, 60. Trevor Hewitt (Sensas Wibsey) 36-14-0, 14 chub on stick and caster from the Ship Inn; Mick Hughes (Tadcaster) 31-0-0; Dave Pollitt (Hirst Tackle) 25-14-0; Ian Newby (Bradford No1) 24-14-0; Stuart Campbell (Trabucco Halifax) 11-8-0; Andy Fox (Bradford No1) 10-0-0.

* Woodlands, Thirsk, Sun. 52. Andy Geldart (Garbolino) 145-13-0, carp to 12 lb on waggler and pellet from Kestrel 15; Nick Simpson (Reel Deal) 112-8-0; Andy Dargue (Browning Quaker) 89-3-0; Craig Kent (Woodlands Tackle) 86-9-0; Craig Taylor (Woodlands Tackle) 82-1-0; Andy Kidd (Woodlands Tackle) 76-7-0.

* Yarm, River Tees, Yarm, 51. Steve Bell (Bradford No1) 26-15-0, skimmers on feeder and worm from peg 1 at Harker’s Farm; Derek Fox (Maver Newman Scotts) 25-1-0; Paul Healey (Yarm) 23-10-0; Jeff Douglas (Daiwa Cleveland Angling Centre) 16-0-0; Graham Jones (Darlington Angling Centre) 13-5-0; Peter Close (Browning Quaker) 12-7-0.

* York, River Ouse, Poppleton to Killingbeck, 70. Norman Thewliss (Hirst Tackle) 19-14-0, bream plus skimmers on feeder and worm from Killingbeck; Ian Daley (Sensas Tackle 2U) 19-0-0; Ricky Gaunt (Leeds Angling Centre) 13-14-0; Andy Whiteley (York) 12-8-0; John Cyrowski (Barlby Village Stores) 11-13-0; Mick Doyle (Leeds Angling Centre) 11-0-0.

Other matches

Angel of the North, Lookout, 20. Dave Jackson (Angel) 41-4-0, carp and skimmers on pellet at 13m from peg 1; Chris Gowling (Browning Quaker) 35-5-0; Peter Cairns (Angel) and Johnny Maddison (Browning Quaker) both 30-8-0.

Bradford No1, River Nidd, Cowthorpe, 47. Alan Grandege (Bradford No1) 32-14-0, barbel on bomb and maggot from peg 16; Andy Jacques (Sensas Wibsey) 27-2-0; James Vickerman (Bradford No1) and Colin Mortimer (Bradford No1) both 17-6-0; Jim Pickard (Bradford No1) 14-14-0; Mick Smith (Bradford No1) 13-10-0.

Daiwa Hallcroft, Bridge outer, Tues. 15. Nick Speed (Middy Dynamite) 70-4-0, mainly skimmers on 13m pole and meat shallow, peg 35; Paul Massey (Bag Up) 51-4-0; Gary Mumby (Triana North) 40-12-0; Kev Vickers (Handsworth) 38-14-0. Moat island, Wed. 9. Jamie Masson (Maver Barnsley) 54-2-0, carp on pole and pellet, peg 33; Steve Robbins (MAP Leegem) 40-6-0; Daz Oldham (MAP Leegem) 38-14-0. Veterans Summer League, Bridge Pool, Thurs. 28. Ian Temple (Retford) 38-6-0, carp on pole and paste at 6m, peg 58 outer; Brian Buckley (Maltby) 35-2-0; Arthur Beresford (MAP Leegem) 30-6-0; P Topham (Hallcroft) 28-2-0; Roy Smith (Notts AC) 28-2-0. Moat Island, Fri. 18. Paul McIntyre (Doncaster) 134-12-0,  carp on pole with corn and paste in the margins, peg 60; Steve Barraclough (Maver Barnsley) 125-14-0; Ray Abbs (Hallcroft) 125-8-0; Richard Teigh (Handsworth) 117-15-0; Nick Speed (Middy Dynamite) 112-1-0; Ken Pacey (Gainsborough) 102-13-0. Bridge/Croft, Sat. 40. Kev Cresswell (Tuxford) 108-10-0, ten carp to 8lb plus 40lb of skimmers on pole at 6m with corn and pellet, peg 8 island; Andy Oldham (Maver Barnsley) 104-10-0; Paul McIntyre (Doncaster) 101-8-0; Dave Dare (Mansfield) 88-3-0; John Urruty (Radcliffe on Trent) 65-0-0; Mick Brumpton (Tuxford) 63-11-0.

Garbolino Lindholme, Bonsai, Tues. 15. Lee Blagden (Bag Up Tackle) 129-6-0, carp on pole and meat at 13m, peg 45; Chris Kendall (Yanglers) 124-11-0; Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 121-14-0. Laurels, Wed. 21. Nick Speed (Dynamite Baits) 99-13-0, carp on pole and pellet, peg 56; Sean Cameron (Garbolino Lindholme) 89-14-0; Steve Dyson (Climax Tackle) 88-2-0. Oasis, Thurs. 23. Darren Taylor (Garbolino Lindholme) 123-5-0, carp on pole and meat, peg 47; Paul Cross (Garbolino Lindholme) 113-1-0; Nick Speed (Middy Dynamite) 96-5-0. All lakes, Fri. 19. C Bacon (Ken Ward Sport) 166-12-0, carp on pole and maggot, peg 66 Bonsai; Art Hilmi (Garbolino Lindholme) 159-3-0; John Emmerson (Garbolino Lindholme) 134-11-0; Phil Chapman (Garbolino Ossett) 98-6-0. Oasis, Sat. 23. Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 111-13-0, carp on pole with caster and maggot, peg 27; Greg Norris (Garbolino Lindholme) 108-3-0; Alex McCloud (Garbolino Lindholme) 98-14-0; Mark Booth (Garbolino Lindholme) 94-13-0. Oasis, Bonsai and Willows, Sun. 35. John Arthur (Match Fishing) 113-14-0, carp on pole and pellet, peg 74 Bonsai; Tim Morran (Oaks fishery) 108-4-0; Mark Jones (Worms UK) 105-13-0; Dave Micklethwaite (Garbolino) 96-4-0.
Langwith Lakes, Kevin’s & Bethany’s Lakes, 39.  Chris Reilly (Garbolino Osset) 62-3-0, pellet and meat at 13 and 7m from Bethany’s 23 for carp to 3 lb; Pip Snaith (York Tackle) 52-2-0; Tony McLarnon (Langwith) 42-2-0; Mick Sykes (Bob-Co) 37-10-0; Julian Griffin (Hull DAA) 35-12-0.

Oaktree Leisure, Pond Four, 25. Shaun Walker (Angel) 56-8-0, Bream and carp to 4 lb on meat at 8m from peg 55; Andy Stock (Daiwa Cleveland Angling Centre) 46-8-0; Gary Pawlett (Oaktree Leisure) 36-12-0; Tony Bainbridge (Acomb Tackle) 36-8-0.

Northallerton, River Swale, Scruton to Morton, 49. Stan Haigh (Angler’s World Holidays) 86-9-0, 25 chub on stick and caster below Mill Beck; Pete Miller (Aireborough) 43-12-0; Steve Beckwith (Leeds Angling Centre) 30-3-0; Jim Taylor (RSS) 27-5-0; Jason Huitson (Billingham Tackle Box) 26-13-0; Steve Taylor (RSPS) 24-4-0.

Oaks, Sessay, Thurs. Cedar, 19. Rob Minikin (Sonu Baits) 94-10-0, carp to 4lb on pellet at 8 and 14m from peg 17; Chris Hall (Oaks) 90-14-0; Bert Poole (Oaks) 84-2-0; James Woods (Oaks) 63-6-0. Sat. Cedar, 47. Mark Calvert (Garbolino Elton) 89-10-0, carp to 5 lb on meat at 11m from peg 11; Luke Hawksworth (Woodlands Tackle) 72-11-0; Bert Poole (Oaks) 65-2-0; Tony Neesom (Oaks) 62-12-0; Chris Hall (oaks) 61-13-0; Ray Singh (Garbolino Elton) 56-9-0. Sun. Ash, Beech and Sycamore, 22. Luke Hawksworth (Woodlands Tackle) 98-3-0, carp to 3 lb from Beech 8 on pellet at 13m; Mark Calvert (Garbolino Elton) 85-5-0; Chris Hall (Oaks) 79-10-0; Rob Minikin (Sonu Baits) 78-14-0.

 
Woodhouse Grange, Dog Kennel,  Wed. 17. John Dudley (Woodhouse Grange) 70-10-0, carp on pole with corn and pellet, peg 3; Mal Scott (Goole) 64-5-0; Tony Clegg (Woodhouse Grange) 49-10-0. Heron, Thurs. 14. Neil Hurst (Ackworth) 170-0-0, carp on pole and corn in the margins, peg 23; Mal Scott (Goole) 89-4-0; Tony Clegg (Woodhouse Grange) 84-4-0. Dog Kennel, Sat. 19. Mick Rodgerson (Woodhouse Grange) 67-2-0, carp on pole with corn and pellet, peg 21; Dave Morritt (Woodhouse Grange) 43-12-0; Paul Carling (Woodhouse Grange) 41-6-0. Heron, Sun. 25. Tony Clegg (Woodhouse Grange) 84-4-0, carp on pole with pellet, peg 21; Mick Rodgerson (Woodhouse Grange) 78-15-0; Steve Clegg (Woodhouse Grange) 66-1-0.