GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia.com

North East Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for February 19/20 2011

* Daiwa Hallcroft, Teams of four silverfish league, Moat and Bridge pools, Sun. 50. Rob Austin (Team Spurgeons) 30-5-0, skimmers to 2-8-0 on pole and pellet at 8m, peg 83 Moat outer; Dave Downes (Pinkies) 26-0-0; Paul Lancaster (6 am Tackle) 20-2-0; Dick Clegg (Vets) 19-13-0; A Shaw (Worksop) 19-9-0; Ben Holmes (Peg One) 17-9-0. Teams: Team Spurgeons 7; Maver Select 8. Final League: Maver Select 50 points; Team Hallcroft Maggots 51; Team Spurgeons 53; Peg One 59.

* RSPB Team Masters, River Swale, Morton to Asenby, 204. Mark Waller (Wilton) 28-3-0, 8 chub on feeder and bread from below the motorway bridge; Neil Waters (Yarm Flynn’s) 25-7-0; John Milican (Tees Swale Select) 24-2-0; Barry Smith (Yarm Flynn’s) 15-8-0; Keith Hobson (Ouse Select) 15-5-0; Charlie Burnside (RSPS) 14-4-0.

* Woodlands, Thirsk, Sun. 51. Graham Lowery (Maver Newman Scotts) 68-4-0, carp to 7 lb on bomb and corn from Skylark 15; Steve Fern (Yarm) 61-12-0; Martin Perkins (Daiwa Trentmen) 59-1-0; Rob Perkins (Daiwa Trentmen) 58-14-0; Adrian Higginbotham (Daiwa Trentmen) 43-8-0; Paul Fletcher (Woodlands Tackle) 39-0-0.

* York WL, River Ouse, Fulford, 60. Ray Marklew (York Tackle) 21-10-0, 5 bream on feeder and worm from the Donkey Woods; John Cyrowski (Barlby Village Stores) 15-2-0; Phil Austin (Barlby Village Stores) 13-12-0; Nigel Baker (Anglers Corner) 9-15-0; Dave Taylor (South Bank) 7-3-0; Don Murray (THMG) 6-12-0.

Teams: Leeds Angling Centre 60; Anglers World Holidays 55; York Tackle 54.

League: Anglers World Holidays 5; Leeds Angling Centre 6; York Tackle 14.

Other matches

Angel of the North, Lookout, 18. Rob Emmery (Angel) 92-7-0, carp to 8lb on bomb and pellet from peg 1; Steve McCourt (Angel) 16-8-0; Chris Gowling (Angel) 14-11-0; Keith West (Angel) 13-11-0.

Bob-Co, Tollerton Ponds, Kingfisher, 12. Gary Watson (Bob-Co) 21-2-0, roach, skimmers and tench on pole and maggot at 5m from peg 18; Graham Broadley (Bob-Co) 11-3-0; Gary Miller (Green’s Fisheries) 9-2-0; Mick Green (Green’s Fisheries) 6-8-0.

Daiwa Hallcroft, Veterans winter league, Moat pool, Thurs. 38. Dave Fantom (MAP Leegem) 79-12-0, carp to 10lb on pole and pellet at 13m, peg 67 Outer; Roger Holmes (Notts) 75-10-0; Brian Sullivan (Maltby) 61-3-0; Dave Downes (Killamarsh) 48-2-0; Roy Toulson (Notts) 36-0-0; Keith Noble (Daiwa Hallcroft) 26-12-0. Bridge Outer, Fri. 10. Nick Speed (Middy Dynamite) 118-6-0, twenty carp to 8lb on pole and pellet at 13m, peg 52; Jamie Masson (Maver Sensas) 53-15-0; Chris Shaw (Hallcroft) 27-14-0. Moat Island, Sat. 26. Paul McIntyre (Doncaster) 86-5-0, carp to 8lb on pellet feeder with corn and meat hookbait, peg 73; Jason Thomas (Subfish) 39-10-0; Martin McIntyre (Doncaster) 35-2-0; Steve Spurr (Retford) 23-0-0; S Else (Newburgh AC) 20-14-0; D Whiting (Hallcroft) 18-2-0.

Darlington Brown Trout, River Tees, Conniscliffe, 28. Barry Stephenson  (Darlington) 17-4-0, 5 chub on stick and maggot from the chalk hole; Dave Hanson (Darlington) 10-2-0; Peter Gamblin (Darlington) 4-12-0; Ken Close (RSPS) 4-2-0.

Fishing Republic League, Messingham Sands, Island Pond, 34. Mark Stainsby (Fishing Republic) 46-0-0, seven carp to 9lb on bomb and meat from peg 47; Martin Leck (Maver Midlands) 36-4-0; Paul Taylor (Team Daiwa) 23-8-0; Neil Owen (Yorkshire Bait) 17-6-0.

Fred Kaye League, Stainforth and Keadby Canal, Thorne, 48. James Deny (MAP) 16-6-0, roach and skimmers on bloodworm and caster at 11 and 16m from peg 252; Cameron Hughes (Sensas) 16-1-0; Simon Fields (Barnsley Blacks) 15-6-0; Sam Wildsmith (Barnsley Blacks) 14-13-0; Lee Harrison (Maver) 14-5-0.
Garbolino Lindholme, Bonsai, Tues. 17. Alan Scotthorne (Shimano) 69-1-0, carp on pole and pellet at 16m, peg 55; Andy Whitehouse (Scunthorpe Tackle) 62-4-0; Steve Mazza (Yorkshire Baits) 58-11-0. Laurels, Wed. 16. Alan Scotthorne (Shimano) 56-7-0, carp on pole and pellet, peg 47; John Allerton (Tricast) 50-10-0; Paul Christie (Garbolino Lindholme) 44-14-0. Bonsai, Thurs. 23. John Allerton (Tricast) 79-10-0, carp on pole and pellet, peg 67, also won golden peg £300; Jamie Moore (Hemsworth) 69-15-0; George Barby (Hull) 59-6-0; Steve Rothery (Garbolino Lindholme) 56-1-0. Bonsai, Sat. 39. Greg Norris (Woodlands Tackle) 68-12-0, carp on pole and pellet, peg 61; Ben Fisk (Middy) 53-9-0; Steve Mazza (Yorkshire Baits) 50-13-0; Mark Booth (Garbolino Lindholme) 49-11-0; Steve Rothery (Garbolino Lindholme) 46-15-0; Tim Moran (Oaks) 47-12-0. Loco, Beeches and Strip, Sun. 37. Nicky Crookes (Hemsworth) 84-11-0, carp to 3lb on pole and pellet, peg 16 Beeches; Steve Mazza (Yorkshire Baits) 68-13-0; Gordon Brown (Grattan AC) 67-6-0; Tim Moran (Oaks) 66-13-0; Mark Bexon (Hemsworth) 56-1-0; Mark Jones (Worms UK) 52-9-0.

Knaresborough, River Nidd, Sawmills, 18. Eddie McEvoy (Knaresborough) 12-0-0, 2 chub and a barbel on bomb and meat from peg 71; Tom Coomber (York) 8-5-0; Keith Whincup (Knaresborough) 6-0-0; Charlie Burnside (RSPS) 4-12-0.

Leeds, River Ouse, Linton, 28. Steve Whitfield (Leeds Angling Centre) 7-11-0, roach on feeder and worm from peg 254; Dave Topham (Tackle 2U) 7-3-0; Dean Grace (Pontefract) 7-2-0; John Cyrowski (Barlby Village Stores) 6-8-0.

Leeds Winter League, River Ouse, Hunter’s Lodge & Linton, 39. Dave Taylor (Hirst Tackle) 4-14-0, maggot feeder at peg 258 for 19 roach; Ian Bowman (Barnsley Blacks) 3-8-0; Stan Haigh (Angler’s World Holidays) 3-4-0; Mick Shaw (Hirst Tackle) and Dave Topham (Tackle 2U) both 3-2-0.

Oaks, Sessay, Tues. Cedar, 24. Mick Atkinson (Oaks) 58-4-0, carp to 6lb on pellet at 11m from peg 65; James Wood (Oaks) 57-4-0; Dean Smith (Fox Match Baitech) 55-12-0; Rob Minikin (Sonu Baits) 54-5-0. Sat. Cedar, 27. Ray Singh (Garbolino Elton) 55-12-0, carp to 4lb on pellet at 14m from peg 72; John Chapman (Garbolino Elton) 31-13-0; Chris Hall (Oaks) and James Wood (Oaks) both 20-0-0. Sun. Ash, Beech and Sycamore, 18. Keith Mitchell (Garbolino Elton) 21-9-0, small carp on maggot at 11m from Sycamore 21; Andy Stoner (Garbolino Elton) 13-2-0; Anthony Stock (Daiwa Cleveland Angling Centre) 11-3-0; Kelvin Weatherall (Mosella Selby) 9-11-0.

Ripon, River Ure, Ripon, 34. Terry Morgan (Aireborough) 25-9-0, 8 chub on bomb and bread; Steve Aldridge (Aireborough) 21-12-0; John Wilkinson (Aireborough) 20-8-0; Graham Skirrey (Maver UK) 12-14-0.

Rotherham UAF, River Don, Sprotborough, Sun. 10. Brian Haigh (Tippers) 5-3-0, skimmers and roach on feeder and bomb with maggot, peg 1; Steve Cloke (Pauls Tackle) 1-10-0; Tony Tarff (Daiwa Dons) 1-8-0; Paul Bacon (Pauls Tackle) 0-13-0; Paul Rees (Rotherham) 0-10-0.

Woodhouse Grange, Kingfisher, Wed. 11. Mick Rodgerson (Woodhouse Grange) 71-3-0, carp on pellet feeder, peg 6; Dean Richmond (Hemsworth) 53-12-0; Mark Price (Stainforth Angling Centre) 32-0-0. Kingfisher, Sat. 12. Eric Goodwin (Woodhouse Grange) 72-1-0, carp on pellet feeder, peg 9; Bernie Larder (Woodhouse Grange) 39-15-0; Paul Richardson (Woodhouse Grange) 21-1-0. Dog Kennel, Sun. 15. Tony Reeves (Woodhouse Grange) 24-4-0, carp and silvers on pole with pellet and corn, peg 35; Mick Rodgerson (Woodhouse Grange) 22-0-0; Keith Sanders (Woodhouse Grange) 20-4-0.