Postal addresses are still required from the anglers listed below – they should be emailed to: anglersmail@ipcmedia.com

KAMASAN BRITISH OPEN qualifiers are contacted by letter so if your name – or your mate’s – appears in the list below, send your POSTAL address via email to: anglersmail@ipcmedia.com

As soon as possible!!

MIKE REED (Garbolino Elton)

ANDY BENNETT (Daiwa Guru)

NEIL MACHIN (Garbolino Bag’em Baits)

WAYNE SWINSCOE (Maver Bait Tech)

ALASTAIR OGILVIE (Maver Bait Tech)

ALEC ROBERTS (Middy)

DEAN SWIFT (Sonubaits)

LEWIS BREEZE (Sensas North West)

ANDREW GELDART (Garbolino Elton)

PETE HUMPHREYS (Tight Lines Shaw)

MARK POLLARD (Dynamite Baits)

DES SHIPP (Daiwa Dorking)

PHIL CHESTERTON (Maver Bait Tech)

KEITH HOBSON (Maver Barnsley)

CLIVE NIXON (talkangling.co.uk)

PETE SCOTT (Sensas Leicester)

DANNY SIXSMITH (Drennan)

DARRAN BICKERTON (Kamasan Starlets)

LEE THORNTON (Sensas Mark One)

JAMES DENT (Daiwa Cleveland Angling)

PAUL KEELEY (Drennan North West)

DALE SHEPPARD (Hemsworth)

PAUL CASWELL (Shakespeare)

MARK EUSTACE (Killen’s Commandos)

JAMIE HUGHES (Maver Midlands Bag ’em)

MATT SMITH (West Midlands)

CRAIG TURBITT (Tackle 2 U Sensas)

DAVE ARMITAGE (Hirst Tackle)

SHAUN BARNET (Milo Bordon)

ARTHUR BENSTEAD (Ferrybridge)

MARK BRUSH (Daiwa Gordon League)

PAUL COYLE (Daiwa Wigan)

LEIGH GARDNER (WB Clarke Van den Eynde)

STAN HAIGH (Anglers World)

ANDY MIDDLETON (Oaks)

STEVE RINGER (Shimano)

ALAN SCOTTHORNE (Maver Barnsley)

STU TAYLOR (Hazelgrove)

 

 

East Midlands & East Anglia match fishing results 

 

Aldercar Lane Fishery, Langley Mill, Nottinghamshire, Tues. Folly Pool, 10. Tony Evan (Stanton) 59-8-0, carp, poled pellet, peg 24; Ben Bates (Aldercar Lane) 56-3-0; Ivor Lister (Mill Tackle) 36-1-0. Wed. Veterans, Acorn Pool, 16. Roger Gill (Middleton AS) 39-1-0, carp, poled pellet and sweetcorn, peg 38; Mick Hutsby (Mill Tackle) 20-9-0; John Pilmore (Aldercar Lane) 18-2-0; Dennis Plackett (Mill Tackle) 16-6-0. Thurs eve. Railway Pool, 10. Jason Lebosquet (Garbolino) 30-7-0, carp and silvers, poled pellet, peg 17; Andy Mason (Aldercar Lane) 15-11-0; James Stevenson (Bait Tech) 14-5-0. Wed. Veterans, Railway Pool, 10. Mick Hutsby (Mill Tackle) 23-11-0, carp and silvers, poled chopped worm and pellet, peg 36; Ted Newman (Mill Tackle) 17-5-0; Tony Bevan (Stanton) 16-14-0. Thurs eve. Acorn Pool, 10. Lee Paling (Peg One Angling Supplies) 40-8-0, carp and silver fish, poled pellet, peg 28; James Stevenson (Bait Tech) 38-13-0; Andy Mason (Aldercar Lane) 37-3-0. Sat. Individual Summer League Open, Railway Lake, 15. Paul Stone (Aldercar Lane) 37-12-0, carp and silvers, poled pellet, peg 9; Matt Hall (Sensas) 34-3-0; Andy Mason (Aldercar Lane Fishery) 31-7-0; Ian Robinson (Sensas) 24-13-0.

 

Cross Drove, Hockwold, Norfolk. Wed, 15.Glen Burden (Cross Drove) 106-11-0, carp  to 21lb, F1s to 6 lb, cat meat and corn, 13, peg 36; Alex Bates (Maver Bait Tech)74-5-0; Matt Drayton (Cross Drove) 71-1-0; Dave Pearce (Wisbech) 62-0-0. Sat, 25. Steve Kindleysides (Cross Drove) 82-0-0, F1s to 5 lb, brown goldfish to 2 lb, pellet & corn, 13m, peg 18; Parky (Dynamite Middy) 81-7-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 57-0-0; Vince Cross (Nash Baits F1 Frenzy) 51-8-0. Sun, 41.Glen Burden (Cross Drove) 107-0-0, seven carp to 14 lb 8 oz, F1s to 6 lb, corn, peg 7; Bruno Norman (Kev’s Tackle) 102-0-0; Andy Leathers (Browning Hot Rods)70-0-0; Richard Bond (Bury St. Edmunds) 62-0-0; Darren Jarvis (Angling Direct) 53-0-0; Parky (Dynamite Middy) 49-0-0.

Email your match fishing pictures with details exclusively to Angler’s Mail. Email to: tim_knight@ipcmedia.com

Decoy Lakes , Whittlesey, Cambs. Mon. Willow Lake , 15. Wayne Shepherd (Ringers Baits) 211-2-0, carp to 8 lb, feeder fished pellet, peg 24; Simon Godfrey (Decoy) 145-8-0; Clive Cole (Decoy) 139-0-0; Tom Wallis (Hooked Newmarket) 134-6-0. Tues. Beastie Lake , 16. Chris Barley (Finedon) 268-0-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 30; Stewart Bracey (Bait Tech) 191-14-0; Tony Dawson (Bait Tech) 164-6-0; Alan West (Webster’s Tackle) 147-5-0. Sat. Beastie Lake , 27. Wayne Shepherd (Ringers Baits) 117-1-0, carp to 6 lb, feeder and pellet, peg 4; Martin Freeman (Team Marukyu) 105-2-0; Rob Goodson (JV AC) 97-6-0; Simon Dow (Decoy) 90-1-0. Sun. Yew lake, 23. Simon Godfrey (Decoy) 105-14-0, small carp and F1s, poled pellet, peg 16; Simon Dow (Decoy) 94-2-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 76-8-0; Danny Carlton (Decoy) 71-4-0. Tues. Beastie Lake ,14. Chris Barley (Finedon) 190-9-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn and maggot, peg 27; Martin Freeman (Team Marukyu) 158-9-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 135-1-0; Rob Goodson (JV AC) 113-7-0. Sat. Willows Lake , 26. Rob Chamberlain (Corby) 99-9-0, carp to 8 lb, poled paste, peg 25; Simon Godfrey (Decoy) 77-15-0; Gary Whiwell (Decoy) 70-2-0; Martin Freeman (Team Marukyu) 69-5-0. Sun. Beastie Lake , 22. Martin Freeman (Team Marukyu) 143-12-0, carp to 8 lb, poled pellet, peg 18; Danny Carlton (Decoy) 138-8-0; Kevin Wadge (Decoy) 124-11-0; Steve Freeman (Team Marukyu) 123-13-0.

 

East Delph Lakes, Whittlesey, Cambs, Thurs. Honeybush AC, Lake Two 16. Paul Richardson (Honeybush AC) 148-0-0, carp to 8 lb plus silvers, poled sweetcorn and pellet; Dave Stone (Honeybush AC) 90-0-0; John Stone (Honeybush AC) 85-0-0. Sun. Lake One, 15. Jim Garrity (East Delph Lakes) 96-0-0, carp to 8 lb, poled pellet and sweetcorn; John Buckingham (East Delph) 93-0-0; ‘Titch’ Small (East Delph) 83-0-0. Sun. Lake One, 15. John Buchanon (East Delph) 162-0-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn and meat; Darren Smith (East Delph) 92-0-0; Derek Hayes (East Delph) 90-0-0. 

 

Fish ‘O’Mania, Barford Lakes, Norwich. Sat, 138. Andy Leathers (Browning Hot Rods) 154-15-0, carp to 10 lb and F1s, pole, worm, caster and groundbait; Mark Rodger (Leon Grant Ossett) 91-0-0; Lee Carver (Berghaus) 78-6-0; Matty Bunting (Dersingham) 78-0-0.

 

Fred’s MG, Magpie Lake, Rookery Waters, Pidley, Cambs. Sun, 20. Richard Ayres (Trumpington) 110-4-0, carp, feeder and pole, peg 10; Pete Lusher (Saffron Walden) 85-14-0; Shaun Smith (Cambridge) 63-0-0.

 

Garbolino RAF Summer League, Decoy Lakes, Whittlesey, Cambs, Wed. Round Three, Elm Channel, 17. Graham Welton (Garbolino RAF) 91-4-0, carp to 8 lb, poled cat meat, peg 18; Dave Thorpe (RAF Wittering) 75-9-0; Mick Dixon (Garbolino RAF/Wittering) 65-3-0; Gary Evans (RAF Markham) 57-8-0; Roy Whincup (Stanjay Sports) 52-3-0; John Summerson (Garbolino RAF/Henlow) 50-13-0.

 

Graham’s Pond, Huntingdon, Cambs. Sat. 10. Leroy Hicks (Graham’s Pond) 11-10-0, small fish, poled maggot, peg 5; Jeremy Hoare (Graham’s Pond) 9-0-0; Tony Watling (Graham’s Pond) 6-3-0. Sat. 12. Ian Thornton (Graham’s Pond) 27-8-0, carp and mixed, poled pellet and maggot, peg 10; Brian Hedge (Graham’s Pond) 19-0-0; Nick Ohlemann (Graham’s Pond) 13-14-0.

 

GTI Foston, Match Lakes, Lincs. Wed. 13. Geoff Bennett (MAP Mansfield) 115-0-0, carp to 7 lb and bream to 3 lb, poled sweetcorn and meat, Ash peg 20; Paul Arndt (Grantham) 93-0-0; Pete Tomlinson ( Midland AS ) 91-0-0; Graham Eden ( Mansfield ) 84-6-0; Paul Kimberly (Team Zimba) 77-12-0; Peter Taylor ( Nottingham ) 69-0-0. Sat. 14. Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 181-8-0, carp to 10 lb, poled dog biscuit, Ash 17; Phil Morris jr (Notts AA) 103-8-0; Paul Johnson (Willow Lakes) and Andy Bitkin (Phil’s Bait and Tackle) both 84-4-0; Paul Arndt (Grantham) 78-4-0.


 

Click here to read Steve Collett’s weekly match fishing blog – a new one is live every Tuesday!

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leics. Sat. Veterans, Serpent Lake, 12. Neil Edwards (Lakeview Select) 75-4-0, carp and silvers, poled pellet, peg 19; Roger Holmes (Lakeview Select) 61-5-0; Keith Daws (Lakeview Select) 54-3-0; Rob Taylor (Lakeview Select)  54-0-0. Wed. Veterans, Marina and Oasis Pools, 12. Roger Holmes (Lakeview Select) 82-0-0, carp, poled pellet, Marina 19; Dave Sewell (Lakeview Select) 70-8-0; Keith Daws (Lakeview Select) and Gary Smith (Lakeview Select) both 53-8-0; Roy Toulson (Lakeview Select) 50-7-0. Sun. Oasis, Lagoon and Serpent Pools, 40. Neil Barlow (Lakeview Select) 81-11-0, carp and others, poled pellet, Serpent 25; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 75-9-0; Bronson Arme (Lakeview Select) 74-6-0; Chris Neal (Oakham) 66-2-0; Ken Daws (Sensas) and Danny Higgins (Subfish Tackle) both 60-4-0. Wed. Serpent Pool, 10. Steve Haywood (Middy) 82-0-0, carp and silvers, poled pellet, peg 20; Dean Clare (Lakeview Bait Bar) 69-9-0; Mick Beckhurst (Lakeview Select) 65-2-0. Wed. Veterans, Canal Pool, 10. Roger Holmes (Lakeview Select) 69-9-0, carp and silvers, poled pellet; Keith Daws (Lakeview Select) 65-0-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 59-10-0. Sun, Lagoon, Marina and Oasis Pools, 24. Scott Robinson (Lakeview Select) 52-10-0, carp, poled pellet, peg 20 Marina; Mick Beckhurst (Lakeview Select) 48-12-0; Barry Gray (Lakeview Select) 48-2-0; Ken Daws (Sensas) 47-13-0.

 

Market Rasen AA, Willington Road Lake, Market Rasen, Lincolnshire. Sun. Jackson Builders Merchant Summer Aggregate Shield/Ted Mann Cup, 13. A. Labaj (Market Rasen AA) 2-12-0, roach and skimmers, waggler and maggot, peg 2; Joe Kelham and Dave Appleyard (both Market Rasen AA) both 2-11-0.

 

Nathan Missen Memorial, Honeysuckle Lake, Lawn Farm, Elsworth, Cambs. Sun 25. Tom Cole (St. Neots) 86-9-0, carp and skimmers, long pole, pellet and meat, peg 31; Mark Pollard (Shimano/Dynamite Baits) 81-5-0; Andy Kleen (Cambridge) 77-15-0; Nigel Fawkes (Garbolino) 70-15-0.

 

Park Hall Fishery, Mansfield Woodhouse, Nottinghamshire, Sun. 14. Lee Nussey (Mansfield Woodhouse) 52-8-0, carp to 8 lb, straight legered pellet, peg 51; Graham Eden (Mansfield Woodhouse) 41-6-0; Steve Hanrahan (Willy Worms) 36-8-0; Pete Brown (Mansfield Woodhouse) 35-4-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 28-8-0. Sun. 13. Lee Nussey (Mansfield Woodhouse) 45-4-0, nine carp, straight legered pellet and meat, peg 51; Roy Gregory (Somercotes) 31-14-0; Steve Hanrahan (Willy Worms) 30-14-0; Lennie ‘LBW’ Burton (Mansfield) 17-8-0; Graham Eden (Mansfield) 13-8-0.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire. Tues. Sherwood Lake, 15. John Holmes (Woodhouse Angling Centre) 69-5-0, 15 carp to 10 lb to popped up bread and poled sweetcorn, peg 41; Martin Rouse (Mansfield Busmen AC) 66-7-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 58-7-0; Jason Jones (Mansfield AA) 43-7-0. Wed. Fun League, Holmedale Lake , 24. Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 96-2-0, 17 carp to 9 lb, poled paste and meat, peg 17; Matt Malia (Wickersley Angling) 72-5-0; John Darby (Sherwood Forest) 62-5-0; Jon Smith (Phil’s Bait and Tackle) 55-4-0; Gary Hazlewood (Vale AC) 54-4-0; Tim Hayes (Sherwood Forest) 49-15-0. Sun. Holmedale Lake, 31, Richard Evans (Sherwood Forest) 106-15-0, carp to 7 lb, poled pellet, peg 1; Greg Cooper (Subfish  Middy) ) 98-2-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 91-8-0; John Woodland (Sherwood Forest) 86-3-0; Steve Barraclough (Bait Tech) 82-1-0; Martin Brown (Eastwood Angling) 81-9-0.

 

Stoppo’s Pool, Lullington, Swadlincote, Derbyshire, Sat. 13. Dave Hibbert (Burton Upon Trent) 11-0-0, carp, legered maggot; Paul Worthington (Stoppo’s Pool) 3-8-0.

 

Suffolk Water Park, Bramford, Ipswich. Wed, 17, Match Lake 1. Mick Ockwell  (Ipswich) 70-14-0; Dave Newman (Clacton) 55-4-0; Colin Smith (Nisa Waveney) 45-0-0; Stewart Ling (Suffolk Water Park) 37-2-0; Alan Tuck (Van den Eynde Angling Direct) 35-6-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambs. Sun. Cuckoo Canal , 12. Ricky Young (Browning Hot Rods) 250-2-0, carp, tench and silvers, poled banded pellets, peg 14; Liam Darler (Browning Hot Rods) 221-12-0; Matt Ayres (Dent’s of Hilgay) 198-8-0. Sun. Kingfisher Lake, 12. Ashley Kinsey (Townsend Lakes) 54-8-0, carp and skimmers, Method feeder and pellet, peg 23; Steven Hillman (Townsend Lakes) 46-8-0; Derrick Upson (Townsend Lakes) 25-10-0.

 

Westwood Lakes , Wyberton, Boston , Lincolnshire. Tues. £1000 Qualifier, Skylark Lake. 25. Graham Young (Westwood Lakes ) 60-10-0, carp and barbel, poled maggot, peg 31; Brian Harding (Maver Bait Tech) 53-8-0; Steve Clarke (Westwood Lakes ) 49-0-0; Steve Lane (Marukyu) 41-4-0; Martin Kirk (Mill View Tackle) 40-12-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 36. Glyn Schofield (Westwood Lakes) 51-0-0, carp, tench and barbel, poled maggot, peg 1; Terry Green (Westwood Lakes) 50-8-0; Bill Whitworth (Lincoln Veterans) 47-12-0; Roy Taylor (Westwood Lakes) 41-4-0; Steve Bulbeck (Stickleback AC) 41-2-0. Sun. £1000 Qualifier, Skylark Lake, 26. Toby Pepper (Maver Bait Tech) 114-0-0, all carp and F1s, poled expander pellets over Bait Tech Tuna and Krill groundbait, peg 29; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 97-8-0; Luke Morley (Sensas A4) 78-6-0; Brian Harding (Maver/Bait Tech) 68-14-0; Paul Harsley (Dave’s Peg) 64-4-0.

 

 

  

Related posts

RiverFest – dates and entry form an exciting new match fishing competition

Match angler’s mystery death after big festival

 

Like us on Facebook >> AnglersMailMagazine

Follow us on Twitter >> @AnglersMail

Watch Angler’s Mail TV >> AMTV