GOT DIGITAL PHOTOS FROM A FISHING MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

 

Read this week’s and next week’s Angler’s Mail magazine for the FULL story on this brilliant new match fishing book.

 

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for November 3/4 2012.

* Angling Trust Northamptonshire Winter League, castle Ashby Fisheries, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Round Four, Scotland, Grendon and Brickyard Pools, 70. Steve Abbo (Castle Ashby Youth) 67-13-0, pastie carp to 2 lb, waggler fished pellet, Brickyard 10; Andy Johnstone (Garbolino RAF) 49-0-0; Steve Hemingray (Kamasan Starlets) 44-14-0; Clive Cole (The A Team) 33-10-0; Team) completed the Kamasan scorers with 33-10-0; Andy Powell (Chiltern/GOT Baits) 28-14-0; Dickie Rogers (The A Team) 26-8-0.

Teams: Chiltern/GOT Baits 46; The A Team 44; Kamasan Starlets 43; Maver Milton Keynes 40; Garbolino RAF 38; Royal Mail Chiltern Baits 37; Castle Ashby Youth 34.

League: Kamasan Starlets 6; The A Team 13; Maver Milton Keynes 16; Chiltern/GOT Baits 17; Garbolino RAF 19; Royal Mail Chiltern Baits 20; Castle Ashby Youth 21.

 

* Erewash Valley Winter League, Round Two, Erwash Canal, Ilkeston, Derbyshire, Sun. 56. Chris Jenkinson (Maver Bait Tech) 11-5-0, one bream of 5 lb 14 oz, decent perch and small roach, poled bread punch and worm, below Green’s Lock; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 6-9-0; Andy Beasley (Mill Tackle) 6-3-0; Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 5-10-0; Pete Scott (Shakespeare) and Tony Barker (Shakespeare) both 5-8-0. Teams: Maver Bait Tech 22; Long Eaton Federation 25; Shakespeare 26; Matchmen Supplies 31; Mill Tackle 38. League: Maver Bait Tech 3; Shakespeare 4; Long Eaton Federation 5; Matchmen Supplies 7; Mill Tackle 8.

 

Be sure to read Angler’s Mail magazine this week – and EVERY WEEK!

 

 

Other match fishing results

Aldercar Lane Fishery, Heanor, Nottinghamshire, Tues. Folly Pool, 10. Tony Bevan (Stanton) 64-12-0, carp to 6 lb, poled pellet, peg 25; Andy Mason (Aldercar Lane Fisheries) 50-1-0; Dick Stevenson (Mill Tackle) 35-15-0; Dave Perry (Stanton) 29-14-0; Ben Bates (Aldercar Lane Fisheries) 24-7-0; Chris Ball (Aldercar Lane Fisheries) 15-2-0. Wed. Veterans, Railway and Acorn Pools, 20. Alan Gilbourne (Mansfield Piscatorials) 38-5-0, carp, poled pellet, Acorn 4; Roger Gill (Middleton AS) 32-13-0; Tony Bevan (Stanton) 29-9-0; Dick Stevenson (Mill Tackle) 27-6-0; Dennis Packett (Mill Tackle) 26-15-0; Mick Hutsby (Mill Tackle) 23-10-0. Sun. Ind WL Open, Acorn and Railway Pools, 21. Graham Eden (Mansfield) 36-14-0, carp, poled maggot, Railway 24; Rich Stcey (Mill Tackle) 20-9-0; Ian Robinson (Sensas/Mill Tackle) 17-13-0; Sean Lakin (Peg One Angling) 17-4-0; Dave Needham (Aldercar Lane Fisheries) 16-3-0; Graham Bates (Aldercar Lane Fisheries) 14-7-0.

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 22. Alan Tuck (Van den Eynde Angling Direct) 54-3-0, F1s to 5 lb, 11m pole bread, peg 1; Mick Mirgaux (Deben) 47-12-0; Mark Pollard (Shimano Stanjays) 37-12-0; Rodney

Finch (Deben) 35-4-0; Rob Heath (Chestnut Pool) 32-3-0; Terry Hall (Chestnut Pool) 27-0-0. Sat. 23. Tony Evans (Dynamite Baits) 53-12-0, F1s and brown

goldfish to 4 lb, 13m pole, maggot, peg 4; Chris Vanderveilt (Bowlers Baitech) 50-7-0; Steve Kindleysides (Diss) 49-3-0; Richard Bond (Bury St

Edmunds) 35-15-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 32-0-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 31-13-0. Sun. 18. Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 107-14-0, carp to 15 lb, 14.5m pole, bread and pellet, peg 41; Tony Watling snr (Cross Drove) 70-5-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 61-15-0; Jim Barrowman (P W Angling) 41-6-0; Dave Reeve (Daiwa Angling

Direct) 35-5-0; Rodney Finch (Deben) 28-0-0.

 

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 15. Chris Barley (Finedon) 120-3-0, F1s to 3 lb, poled pellet, peg 13; John Smalley (Decoy) 92-2-0; Stan Dow (Decoy) 72-13-0; Gus Gawston (JV AC) 71-14-0. Sat. Beastie Lake, 15. Andy Leathers (Browning Hot Rods) 105-15-0, carp to 7 lb, feeder fished sweetcorn; Stan Dow (Decoy) 82-7-0; Neil Adcock (Browning Hot Rods Red) 77-14-0; Kevin Wadge (Decoy) 71-0-0.

 

Deeping St James AC, River Welland, Deeping St James, Cambridgeshire, Sun. 8. Ray Torrington (Deeping St James AC) 2-9-0, roach, punched bread; Rob Allen (Deeping St James AC) 1-9-8; David Marzell (Deeping St James AC) 1-1-0.

 

Garbolino RAF East Anglian Wednesday League, Old River Nene, Wigston Bridge, March, Cambridgeshire, Wed. 17. Pete Wray (RAF Old Lag) 14-13-8, roach to 8 oz, poled punched bread, peg 1; Roy Whincup (Stanjay Sports) 11-15-0; Craig Shaw (Garbolino/RAF Henlow) 10-12-0; Ian Hoddy (RAF Markham B) 8-1-8; John Millard (Associate) 7-13-8; Dave Parkinson (Garbolino RAF/Marham) 7-10-0.

 

Garbolino RAF East Midlands League, Mill Dam Fisheries, Nottinghamshire, Tues. 16. Baz Bright (Garbolino RAF/Waddington) 101-5-0, 65 lb of carp, poled sweetcorn, the rest silvers to poled chopped worm, peg 22; Al Dyer (RAF Waddington) 74-8-0; Doug Goddard (Garbolino RAF/Waddington) 70-3-0; Graham Welsh (RAF Cranwell) 50-6-0; Stabs Taylor (RAF Coningsby) 24-15-0.

 

Graham’s Pond, Huntingdon, Cambridgeshire, Sat. 12. Nick Ohlemann (Graham’s Pond) 24-12-0, mixed catch, poled maggot, peg 4; Nigel Marshall (Graham’s Pond) 13-2-0; Ian Thornton (Graham’s Pond) 6-8-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Colin Spencer (GOT Baits) 80-0-0, small carp, poled pellet and sweetcorn, Ash 9; Neil Fisher (Dynamite Baits) 51-4-0; Paul Arndt (Grantham) 51-0-0; Carl Williams (Newark) 47-0-0; Pete Lambert (James Maude AC) 40-0-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 35-0-0. Sat. 13. Phil Morris jr (Notts AA) 43-8-0, carp to 5 lb, poled maggot, Chestnut Pool 10; Phil Morris sr (Nathan’s Disabled) 31-12-0; Lennie Burton (Mansfield) 18-12-0; Paul Arndt (Grantham) 17-2-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 16-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 11-0-0.

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Serpent and Canal Pools, 19. Kevin Kania (Avanti Used Tackle) 34-9-0, carp and silvers, poled pellet and bread, Canal 2; Stan Piecha (Leicester Sensas) 33-6-0; Roger Parnell (Lakeview Select) 32-8-0; Shaun Huggins (Dynamite) 28-8-0; Steve Haywood (Middy) and Richard Kinnersley (Lakeview Select) both 28-6-0.

 

Rycroft Fisheries, Hemington, Derbyshire/Nottinghamshire border, Sat. Carp Lake, Silver Fish Only, 9. Nigel Bull (Shakespeare Superteam Veterans) 25-5-0, roach and skimmers, poled caster and bloodworm, Dale Lynch (Matrix/Dynamite Trentmen) 25-4-0; Dean Guest (Matrix/Dynamite Trentmen) 19-10-0; Cameron Hughes (Kamasan Starlets) 11-3-0; Pete Marlow (Leicester Sensas) 10-0-0; Harry Wilkinson (Leicester Sensas) 9-3-0. Sat. Donno Lake, 12. Chris Pavlou (Rycroft Fisheries) 87-10-0, carp to 9 lb, poled pellet, peg 1; Liam Smith (Coalville AC) 64-5-0; Sean Kemp (Forever Forest) 58-2-0; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 53-13-0; Charlie Shaw (Fishermania) 53-11-0; Martin Turner (Parkside AC) 43-7-0. Sun. Round Two, Individual Winter League, Donno, Carp and Moat Lake, 29. Carl Hitchcock (Mill Tackle) 104-1-0, carp to 10 lb, tip fished pellet, Carp Lake 2; Dave Hunter (Burton Upon Trent) 94-12-0; Dale Lynch (Matrix/Dynamite Trentmen) 89-2-0; Simon Skelton (Middy) 78-4-0; Jamie Bonsall (Mill Tackle) 69-12-0; Steve Stone (102 AC) 65-12-0. League: Dale Lynch (Matrix/Dynamite Trentmen) 4; Simon Skelton (Middy) 4; Matt Davenport (Rycroft Fisheries) 4; Matt Skelton (Lakeview Select) 5; Jamie Bonsall (Mill Tackle) 5; Steve Stone (102 AC) 7.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Wed. Fun League, Holmedale Lake, 25. Lee Hassett (Gateford Angling Supplies) 97-15-0, carp to 4 lb, poled pellet, peg 31; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 87-2-0; Nigel Shipman (Sherwood Forest Fishery) 67-15-0; Andy Lakey (Worksop Angling) 49-0-0; matt Malia (Wickersley Angling) 44-3-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 44-2-0. Tues. Shrewood Lake, Silver Fish, 15. Lee Payling (Peg One Angling) 25-7-0, skimmers to 1 lb, poled pellet; Dave Round (Woodhouse Angling) 19-14-0; John Wooff (Oak Tree, Mansfield) 13-13-0; Fred Bispham (Peg One Angling) 11-9-0; John Holmes (Woodhouse Angling) 10-15-0. Sun. Holmedale Lake, 20. Andy Lakey (Worksop Angling) 58-0-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 14; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 43-0-0; Matt Malia (Wickersley Angling) 37-4-0; Martyn Brown (Eastwood Angling Supplies) 35-5-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 33-5-0; John Berry (Sherwood Forest Fishery) 31-6-0.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Staffordshire/Derbyshire border, Sat. 12. Paul Worthington (Stoppos Lake) 17-12-0, four carp, feeder and sweetcorn; Carl Ford (Stoppos Lake) 16-12-0; John Stevens (Stoppos Lake) 8-8-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich, Silver fish only. Sat. 24. Gavin Bridge (A12 Lakes) 23-11-0, skimmers to 1 lb, long pole pellet, End peg 9 match lake one; John Dale (Baitech) 22-6-0; Bill Walker (SPRO) 17-6-0; John Whitehouse (Baitech) 16-8-0; Taylor Thorpe (Baitech Youth) 15-5-0; Darren Clarke (Dynamite Baits) 15-4-0.

 

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sat. Kingfisher Lake, 12. Ricky Young (Townsend Lakes) 70-2-0, carp, poled pellet, peg 19; Trevor Haycock (Townsend Lakes) 34-2-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 28-13-0. Sun. Woodpecker Lake, 12. Ashley Kingsley (Townsend Lakes) 39-2-0, carp, poled pellet, peg 13; Ken Clarke (Townsend Lakes) 27-8-0; Steve Sharpe (Townsend Lakes) 25-10-0.

 

Water Meadows Fishery, Chapel St Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. 27. Dave Peters (Water Meadows) 72-10-0, carp to 6 lb, poled sweetcorn, peg 42; Bob Smith (Wainfleet) 66-4-0; Pete Gleadon (Water Meadows) 58-12-0; Darren Smith (Saltfleetby) 56-12-0; Pete Bell (Water Meadows) 49-0-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 20. Ken Clarke (Westwood lakes) 57-8-0, carp and odd skimmers, poled pellet, peg 26; Jim Chamberlain (Westwood Lakes) 42-2-0; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 41-0-0; Adam Swain (Westwood Lakes) 38-14-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 42. Dave Robinson (Lincoln Veterans) 74-0-0, carp, poled dead red maggot, peg 1; Jim Chamberlain (Westwood Lakes) 52-14-0; Ken Clarke (Westwood Lakes) 44-4-0; Roy Wells (Decoy) 40-0-0; Jeff Dougan (Westwood Lakes) 38-14-0. Sun. Hawk Lake, 20. Mike Brenchley (Westwood Lakes) 44-4-0, carp and odd bream, feeder and dead red maggot, peg 20; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 36-12-0; Gavin Butler (Maver Bait Tech) 31-7-0; Steve Lane (Team Marukyu) 28-14-0.

 

Wreake Angling Club, Grand Union Canal, Great Bowden, Leicestershire, Sun. ‘Trees Section’ 18. Brian Gibson (March) 5-10-0, skimmers and roach, poled punched bread and worm, peg 5; Rob Graves (March) 5-9-0; Brian Hoyle (Wreake AC) 5-0-0; Steve Fletcher (Wreake AC) 3-6-0; Chris Skinner (Wreake AC) 3-4-0; Martin Badrick (Wreake AC) 2-11-0.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visit this website every Tuesday for match ace Steve Collett’s exclusive new weekly match fishing blog.