For the latest match results and top fish catching tips, you just can’t beat Angler’s Mail!


 

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for March 2/3 2013

 

 

 

 

* Angling Trust Winter League, Southern Semi-final, Grand Union Canal, Milton Keynes, Buckinghamshire, Sun. 90. Graham West (Garbolino Blackhorse) 11-1-0, five perch to 3 lb to worm plus joker roach and perch, H section; Cam Hughes (Kamasan Starlets) 8-8-0; Sean Ashby (Kamasan Starlets) 7-3-8; Andy Britt (Maver Bathampton) 6-12-0; Darren Cox (Kamasan Starlets) 6-11-8; Daniel Webb (Garbolino Blackhorse) 5-14-0; Darran Bickerton (Kamasan Starlets) 5-13-8; Matt Derry (Kamasan Starlets) 5-11-0. Teams: Kamasan Starlets 69 (47-2-8) ; Garbolino Blackhorse 69 (43-2-8) ; Drennan Banbury Gunsmiths 64; Browning Crowsports 51; Milo Bordon Angling Centre 50; Maver Bathampton 48; Daiwa Gordon League 44; Sensas South East 36; MAP Blean Angling 20.

 

 

 

Other matches

 

Cross Drove, near Mildenhall. Sat. 39. Steve Kinleysides (Cross Drove) 59-12-0, carp to 9 lb, F1s to 4 lb, 14.5m pole bread; Richard Bond (Bury St. Edmunds) 47-10-0; Reg Bryanton (Deben) 45-7-0; Tony Watling (Cross Drove) 39-11-0; Terry Hall (Chestnut Pool) 30-0-0; Steve Clarke (Maver Image) 29-11-0. Sun. 19. Steve Norman (Kevs Tackle) 30-6-0, carp to 6 lb, F1s to 4 lb, 14.5m pole bread, peg 33; Dave Pearce snr (Wisbech) 21-2-0; Kevin Shellie (Cross Drove) 19-0-0; Hilton Kemp (Lowestoft) 17-2-0; Reg Bryanton (Deben) 14-14-0; Stuart Payne (Angling

Direct) 11-2-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 6. Nigel Baxter (Bagem Baits) 35-13-0, F1s, feeder fished maggot, peg 25; Jay Richardson (Decoy) 21-5-0. Sat. Elm and Cedar Channels, 19. Gary Whitwell (Decoy) 70-8-0, F1s to 2 lb, poled maggot, Cedar 26; Jon Whincup (Bait Tech) 55-0-0; Richard Linell (Decoy) 51-15-0; Simon Dow (Decoy) 51-8-0. Sun. Beastie Lake, 19. Ted Sargent (Decoy) 177-15-0, carp to 8 lb, waggler ansd maggot, peg 5; Jon Whincup (Bait Tech) 75-14-0; Pete Lambdin (Decoy) 63-12-0; Simon Dow (Decoy) 57-8-0.

Deeping St. James AC, River Welland, Deeping St. James roadside, Lincolnshire, Sun. Non winners cup, 8. Geoff Wright (Deeping St. James AC) 7-6-0, roach and perch, punched bread and worm, peg 4; Paul Dochin (Deeping St. James AC) 7-4-0; Ron Needham (Deeping St. James AC) 5-7-0.

Dynamite Makins Fishery, Nisa Opens, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase Two, Lake Four, 16. Andy Mundell (Stainforth) 26-10-0, four carp, two bream and skimmers, poled maggot over pellet feed, peg 13; John Adamson (Nisa Feeders) 10-14-0; Phil Hull (Lanes Bait and Tackle) 8-4-0. Thurs. Phase Three, Thames Pool, 20. Phil Hull (Lanes Bait and Tackle) 20-10-0, two carp on straight legered sweetcorn, two on poled sweetcorn, bream and roach to poled caster, peg 11; Ian Morris (Rugby) 12-4-0; Lee Westwood (Lichfield) 11-2-0; Andy Mundell (Stainforth) 10-8-0; Gary Coton (Sutton Coldfield) 8-0-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 6-8-0.

Gti Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Sat. 19. Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 52-10-0, seventeen carp, poled pellet, Ash 12; Phil Morris jr (Notts AA) 50-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 44-0-0; Paul Arndt (Granthan) 36-0-0; Derek Hickling (Middleton AS) 28-8-0; Graham Eden (Mansfirld) 25-8-0.

HAJAC Winter League, Round Three, Benwick and Ramsey Drains, Ramsey St. Mary, Cambridgeshire, Sun. 41. John Taylor (Sensas Mark One) 18-8-0, roach, poled fluoro pinkie and squatt, peg E37, crash barriers, factory bank; Roy Whincup (Stanjay Tackle Silver) 13-12-0; Duncan Ray (Stanjay Tackle Bronze) 10-9-0; Paul Kirby (Browning Hot Rods) 9-10-0; Jon Haselden (Browning Hot Rods) 9-5-0; Graham Welton (Stanjay Tackle Silver) 9-3-0. Teams: Stanjay Tackle Bronze 17; Stanjay Tackle Silver 18; Browning Hot Rods 18; Stanjay Tackle Gold 23; March AC 25; Sensas Mark One 33. League: Stanjay Tackle Silver 8; Stanjay Tackle Gold 10; Browning Hot Rods 10; Stanjay Tackle Bronze 11; Maver Bait Tech Gold 13; March AC 15.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sat.Individual Winter League Final, Canal and Serpent Pools, 16. Shaun Huggins (Dynamite) 47-12-0, carp, poled pellet and maggot, peg 2 Serpent; Bronson Arme (Lakeview Select) 28-4-0; Jason Sahall (Lakeview Select) 25-4-0; Steve Draper (Lakeview Select) and Bob Greenbury (Leicester Sensas) both 22-4-0; Brian Greenbury (Leicester Sensas) 21-4-0. Final League: Steve Draper (Lakeview Select) 1; Bronson Arme (Lakeview Select) 2; Chris Neal (Rutlanders) 3; Sean Kemp (Forever Forest) 4; Steve Bentley (Lakeview Select) 5. Sun. Serpent, Lagoon and River pools, 23. Ken Daws (Sensas) 69-3-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 5 Serpent; Scott Robinson (Lakeview Select) 45-12-0; Neil Barlow (Lakeview Select) 43-12-0; Steve Draper (Lakeview Select) 43-12-0; Andy Searle (Middy) 38-12-0; Bronson Arme (Lakeview Select) 30-8-0.

Leicester Sensas Pairs, Final Round, Grand Union Canal. Loughborough, Leicestershire, Sun. 46. Tony Barker (Shakespeare Superteam) 19-6-0, roach, bleak, dace, chublets, poled bloodworm, typical fish packed ‘Barker’ swim, Bishop’s Meadow; Lee Morley (Leicester Sensas) 13-0-0; Asa Cooper (Matlock AC) 10-1-0; Jason Cunningham (Shakespeare Superteam) 9-1-0; Pete Marlow (Leicester Sensas) 8-13-0; Rob Perkins (DynamiteMatrix Trentmen) 7-12-0. Teams: Tony Barker (Shakespeare Superteam) /Andy Beasley (Mill Tackle) 7; Steve Woollard (Matrix Dynamite Trentmen) /Rob Perkins (Matrix/Dynamite Trentmen) 8; Aaron Wells (Leicester Sensas) /John Shellard (Leicester Sensas) 13. Final League: Tony Barker (Shakespeare Superteam) /Andy Beasley (Mill Tackle) 49; Darran Bickerton (Kamasan Starlets) /Steve Woollard (Dynamite Matrix Trentmen) 66; Nick Moss (Leicester Sensas) /Barry Jones (Leicester Sensas) 82; Bradley Titmas (Kamasan Starlets) /Steve Hemingrey (Kamasan Starlets) 84.

Park Hall Fishery, Mansfield Woodhouse, Nottinghamshire, Sun. 13. Paul Thomas (Mansfield Woodhouse) 57-8-0, nineteen carp, pellet feeder, peg 55; Graham Eden (Mansfield) 54-10-0; Steve Hanrahan (Willy Worm) 46-8-0; Gavin Snowden (Mansfield Woodhouse) 35-0-0; Lee Nussey (Mansfield Woodhouse) 28-8-0; Lennie Burton (Mansfield) 26-4-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Wed. Fun League, Holmedale Lake, 18. Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 24-4-0, all roach to just over 1 lb, poled maggot, peg 25; Andy David (Eastwood Angling) 22-1-0; Andy Lakey (Worksop Angling) 21-8-0; Pete Hodgetts (Sherwood Forest Fishery) 19-5-0; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 18-15-0. Tues. Sherwood Lake, 12. Dave Round (Woodhouse Angling Centre) 8-7-0, ide and small roach, poled maggot, peg 12; John Holmes (Woodhouse Angling Centre) 7-8-0; Fred Bispham (Peg One Angling) 6-3-0; Mick Burrell (Gateford Angling Supplies) 5-8-0.

Stoppo’s Lake, Lullington, Swadlincote, Derbyshire, Sat. 10. Paul Croombe (Stoppo’s Lake) 4-8-0, carp, legered maggot.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Sat. 15. Dick Bagley (Castaway Felixstowe) 15-5-0, skimmers plus bonus bream 4 lb, long pole and pellet, end peg by trees Match Lake Two; John Dale (Baitech) 7-11-0; Bob Fuller (Breakaway Ipswich) 7-7-0; Phil Bloxham (Purple Patch) 6-15-0.

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 12. Ashley Kinsey (Townsend Lakes) 36-8-0, carp, poled pellet and maggot, peg 19; Colin Begbie (Townsend Lakes) 31-5-0; Dave Priestley (Townsend Lakes) 19-7-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 25. Barry Taylor (Westwood Lakes) 48-0-0, carp and a few F1s, poled sweetcorn, peg 34; George Bates (Westwood Lakes) 29-0-0; Tom Wilson (Westwood Lakes) 26-6-0; Terry Gooding (Fishtoft AC) 26-4-0; Stan Stankvich (Westwood Lakes) 23-14-0. Sun. Batemans Winter League, Skylark Lake, 28. Mark Rodgers (Bagem/Middy) 45-6-0, F1s, poled pellet and maggot, peg 13; Boris Kilner (Army/Miracle Baits) 45-2-0; Stan Stankvich (Westwood Lakes) 36-0-0; Steve Lane (Westwood Lakes/Marukyu) 35-14-0; Rob Morris (Westwood Lakes) 27-14-0.

Don’t miss Steve Collett’s weekly match fishing Blog!.