GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

Get the brilliant new issue of Angler’s Mail magazine – out now!

 

 

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for December 1/2 2012.

 

* Erewash Valley Winter League, Round Three, Erewash Canal, Ilkeston, Derbyshire, Sun. 56. Asa Cooper (Long Eaton Federation) 9-8-8, all roach, poled bloodworm, Hallam Fields lock; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 9-6-8; Darren Massey (Shakespeare Superteam) 8-3-0; Rob Aldred (Ilkeston Eight) 6-9-0; Ted Yearby (Mill Tackle) 6-5-0; Mark Godfrey (Shakespeare Superteam) 5-15-0.

Teams: Maver Bait Tech 27; Bandits 29; Shakespeare Superteam 31; Mill Tackle 32; Matchmen Supplies 33.

League: Maver Bait Tech 4; Shakespeare Superteam 7; Long Eaton Federation and Bandits both 11; Mill Tackle 12.

 

 

Other matches

 

Castle Ashby Fisheries, Castle Ashby Lakes, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Grendon Lake, 18. Chris Garrett (Castle Ashby Youth) 16-4-0, six bream, Method feeder and small boilie, peg 20; Mick Hewlett (Castle Ashby Youth) 10-14-0; Dickie Rogers (Castle Ashby Youth) 8-6-0; Joe Roberts (Kamasan Starlets) 8-5-0.

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 13. Alan Tuck (Van den Eynde Angling Direct) 31-8-0, carp, straight lead, bread, peg 60; Mick Hanks (Daiwa Angling Direct) 29-8-0; Dave Shailes (Kevs Tackle) 20-2-0; Mark Pollard (Shimano Stanjays) 17-12-0; Dave Pearce Snr (Wisbech) 9-13-0; Amar Jawad (Bag Em Baits) 6-9-0. Sat. 21. Jamie Thomson (Cross Drove) 56-6-0, carp to 24 lb,  F1s to 5 lb,  13m pole, straight lead, bread and maggot, peg 58; Steve Cowley (Cross Drove) 36-4-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 24-4-0; Steve Jackson (Lakenheath) 23-0-0; Reg Bryanton (Deben) 17-13-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 17-10-0. Sun. 13. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 61-10-0, carp to 12 lb,  13m pole , bread, peg 33; Paul Hendy (Browning Hotrods) 32-4-0; Jamie Thomson (Cross Drove) 13-9-0; Jim Barrowman (P W Angling) 8-10-0; Rodney Finch (Deben) 4-12-0; Mick Hanks (Daiwa Angling Direct) 0-2-0.

 

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 18. Chris Barley (Finedon) 59-2-0, small carp, poled maggot and pellet, peg 24; Smug Smalley (Decoy) 38-14-0; Richard Linell (Decoy) 37-9-0; Rob Goodson (JV AC) 35-14-0. Sat. Beastie Lake, 23. Steve Pell (Lake Ross) 55-7-0; all small carp, poled pellet, peg 26; Neil Rock (Decoy) 30-0-0; Shaun Coton (JV AC) 23-9-0; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 21-1-0. Sun. Elm and Cedar Lakes, 17. Neil Adcock (Browning Hot Rods) 41-13-0, small carp and F1s, poled pellet, peg 12 Elm; Mike Whittaker (Angling Direct) 34-7-0; Martin Freeman (Team Marukyu) 30-10-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 25-10-0.

 

Deeping St James AC, River Welland, Deeping Roadside, Deeping St James, Lincolnshire, Sun. 9. Ray Torrington (Deeping St James AC) 6-1-0, roach, poled punched bread; Nick Preston (Deeping St. James AC) 3-15-8; David Marzell (Deeping St. James AC) 1-3-8.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 37-0-0, six carp plus F1s, pole and straight legered maggot, Hawthorn 3; Rob Bellaby (Coalville) 9-4-0; Graham Eden (Mansfield) 5-12-0; Alan Quick (Mansfield AA) 5-4-0; Ian Bellaby (Coalville) 4-4-0. Sat. 21. Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 57-0-0, fifteen carp, F1s, poled pellet, maggot and sweetcorn, Ash 17; Graham Eden (Mansfield) 45-12-0; John Woodland (Sherwood Forest Park Fishery) 28-8-0; Phil Morris Jr (Notts AA) 22-8-0; Tom Povaodoski (Ollerton) 16-8-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 14-6-0.

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Wed. Veterans, Canal Pool, 10. Pete Sisson (Lakeview Select) 42-8-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 12; John Cooke (Lakeview Select) 23-10-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 22-0-0; Gary Smith (Lakeview Select) 17-8-0; John Upton (Lakeview Select) 17-2-0. Wed. serpent Pool, 10. Andy Searle (Middy) 21-8-0, carp and silvers, poled maggot and pellet, peg 8; Simon Skelton (Middy) 17-1-0; Steve Haywood (Middy) 16-12-0; Bronson Arme (Lakeview Select) 14-4-0. Sun. River and Serpent Pools, 18. Dennis Dalby (Lakeview Select) 27-4-0, carp and silvers, poled maggot and pellet, peg 17 Serpent; Tom Neal (Rutlanders) 20-4-0; Andy Searle (Middy) 16-4-0; Roger Parnell (Lakeview Select) 12-12-0; Steve Haywood (Middy) 12-10-0; Steve Draper (Lakeview Select) 12-0-0.

 

Park Hall Fishery, Mansfield Woodhouse, Nottinghamshire, Sun. 11. Lee Mussey (Mansfield Woodhouse) 8-0-0, two carp, straight legered meat, peg 52; Lennie Burton (Mansfield Woodhouse) 0-3-8, mainly bits.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Swadlincote, Derbyshire, Sat. 14. Pete Johnson (Stoppo’s Lake) 16-8-0, three carp, straight legered caster; John Hepple (Stoppo’s Lake) 4-8-0; John Stevens (Stoppo’s Lake) 2-8-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich, silver fish only. Sat. 24. John Dale (Baitech) 36-4-0, bream and skimmers after blanking in first half match, dead red maggot over pellet, peg 9; Paul Abbot (Deben) 13-2-0; Peter Lamb (Purple Patch) 7-7-0John Platten (Nisa Waveney) 7-5-0; Steve Cole (Suffolk Water Park) 6-15-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 6-6-0.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Visit this website every Tuesday for match ace Steve Collett’s exclusive new weekly match fishing blog.