WIN with this method while waiting for the water to warm up! If it’s CARP that you are after, Brian Gay gives a masterclass on bread fishing in THIS WEEK’S Angler’s Mail.


 

East Midlands Angler’s Mail Matches for April 13/14 2013

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 18. Mark Pollard (Shimano Stanjays) 70-1-0, small F1s and brown goldfish to 2 lb, pole, pellet and bread, peg 11; Rodney Finch (Deben) 52-4-0; John Millard (Newmarket AC) 41-1-0; Jim Barrowman (P W Angling) 35-2-0; Reg

Bryanton (Deben) 28-7-0; George Tebb (Lawnfarm) 21-14-0. Sat. 37. Stuart Payne (Daiwa Angling Direct) 64-3-0, brown goldfish, small F1s to 2 lb, pole, worm, peg 22; Mark Pollard (Shimano Stanjays) 56-10-0; Chris

Kelly (Cross Drove) 45-0-0; Chris Vandervleit (Bowlers Bait Tech) 39-4-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 38-8-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 38-8-0. Sun. 22. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 68-7-0, F1s to 7 lb, skimmers to 2 lb, 13m pole, maggot and pellet, peg 58; Steve Clarke (Maver Image Van Den Eynde) 61-2-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 42-10-0; Rob Anstee (Cross Drove) 41-6-0; Tony Watling (Cross Drove) 37-3-0; Lester Pratt (Shipshape Tackle) 35-3-0.

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 18. Chris Barley (Finedon) 99-0-0, carp to 5 lb, straight legered meat, peg 21; Gary Burton (Decoy) 60-12-0; Nigel Baxter (Bag ‘em Baits) 60-6-0; Stan Dow (Decoy) 52-9-0. Sat. Beastie Lake, 20. Tony Dawson (Bait Tech) 130-4-0, small carp and F1s, poled maggot, peg 8; Nigel Baxter (Bag ‘em Baits) 119-2-0; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 76-10-0; Ron Cuthbert (Decoy) 73-10-0. Sun. Willow Lake, 25. Simon Godfrey (Decoy) 118-5-0, small carp and F1s, feeder and poled maggot, peg 25; Ted Sargent (Decoy) 101-1-0; Danny Carlton (Decoy) 84-10-0; Steve Pell (Lake Ross) 73-10-0.

Dynamite Makins Nisa Opens, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 20. Chris Lee (Broome Angling) 71-10-0, carp and some skimmers, Method feeder and sweetcorn, peg B2; Phil Hull (Lanes Bait and Tackle) 55-6-0; Shane Sayer (Sensas) 35-2-0; John Adamson (Nisa Feeders) 25-6-0; Alan Marshall (Corby) 19-8-0; Geoff Ringer (Ringer Baits) 17-10-0. Thurs. Phase Three, Thames and Avon Pools, 27. Tom Neil (Oakham) 28-6-0, carp, barbel, bream and roach, poled pellet, Thames 14; Paul Reynolds (Alvechurch) 25-4-0; Baz Smithson (Team Makins) 20-2-0; Ian Morris (Rugby) 18-4-0; Terry Cockburn (Coalville) 16-8-0; Chris Neil (Oakham) 16-4-0.

Fish for 5 + 5k Qualifiers, Water Meadows Fishery, Chappel St. Leonards, Lincolnshire, Sat 32. Jamie Bonsall (Water Meadows Fishery) 78-6-0, carp to 6 lb, barbel to 4 lb, poled maggot, peg 38; Steve Winter (Maver Bait Tech) 71-11-0; Mick Jennings (Water Meadows Fishery) 44-13-0; Paul Cartledge (Rotherham) 43-12-0; Chris Bonsall (Water Meadows Fishery) 42-6-0. Sun. 32. Jeff Marsh (GOT Baits) 84-12-0, carp to 6 lb, barbel to 5 lb plus the occasional tench, Method feeder and meat, then poled meat; Paul Taylor (Leicester) 79-6-0; Mick Stamp (Sonu Baits) 60-12-0; Roger Parnell (Mansfield) 54-6-0; Steve Winter (Maver Bait Tech) 48-0-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 12. Geoff Bennett (Team Gilbert) 45-0-0, F1s and bream to 3 lb, poled pellet, Ash 20; Terry Marshall (Victoria Tackle) 31-0-0; Pete Kenneth (Team Gilbert) 19-12-0; Graham Eden (Mansfield) 17-6-0; Alan Heawood (Nottingham) 17-0-0; Mark Westleby (Dubai) 16-0-0. Sat. 22. Dave Lawrence (Ripley Robbers) 71-0-0, small carp, f1s and bream to 3 lb, poled chopped worm and caster, Ash 4; Terry Marshall (Victoria Tackle) 62-8-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 52-0-0; Mitch Riley (Dynamite Baits) 39-10-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 32-0-0; Phil Jones (Stoke City FC) 30-10-0.

Head Fen, near Ely. Sun. 21. Matt Ayers (Dents) 60-10-0, carp to punched bread across, peg 6; Geoff Arnold (Newmarket) 45-8-0; Vic German (Freds match

group) 37-6-0; Dave Priestley (Shipshape Tackle) 37-0-0; John Millard (Newmarket) 35-14-0; Steve Godfrey (Anglers Corner) 31-8-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Wed. Veterans, River Pool, 12. Chris Shore (Lakeview Select) 81-0-0, carp and silvers, poled pellet, peg 4; Roger Holmes (Lakeview Select) 43-0-0; Bill Arme (Lakeview Select) 38-12-0; Rob Taylor (Lakeview Select) 34-0-0; Bob Dickinson (Lakeview Select) 28-4-0; Alan Marshall (Lakeview Select) 11-8-0. Sat. Veterans, Lagoon Pool, 12. John Cooke (Lakeview Select) 47-8-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 5; Chris Shore (Lakeview Select) 41-8-0; Keith Daws (Lakeview Select) 30-1-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 28-12-0; Lou Nightingale (Lakeview Select) 22-4-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 20-8-0. Sun. Canal and Marina Pools, 25. Steve Draper (Lakeview Select) 70-6-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 12 Canal; Andy Searle (Middy) 54-12-0; Pete Taylor (Lakeview Select) 53-5-0; Scott Robinson (Lakeview Select) 49-13-0; Neil Edwards (Lakeview Select) 48-15-0; Brian Nicholl (Lakeview Select) 46-0-0.

Park Hall Fisheries, Mansfield Woodhouse, Nottinghamshire, Sun. 11. Roy Gregory (Somercotes) 64-4-0, nineteen carp to 8 lb, straight legered meat or pellet, peg 54; Lee Nussey (Mansfield Woodhouse) 57-4-0; Graham Eden (Mansfield) 55-2-0; Gavin Snowden (Mansfield Woodhouse) 52-6-0; Dave Dido (Park Hall Fisheries) 29-4-0; Geoff Leivers (Sutton in Ashfield) 28-6-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Mon. Holmedale Lake, 15. Jason Thomas (Subfish Tackle) 25-1-0, carp to 4 lb and skimmers, poled pellet, peg 36; Jamie Mills (Mansfield AA) 17-15-0; Mick Wright (Sherwood Forest Fishery) 17-10-0. Tues. Sherwood Lake, 18. Darren Stanley (Mansfield Piscatorial AS) 22-1-0, skimmers to 1 lb, poled pellet, peg 6; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 19-0-0; Dave Round (Woodhouse Angling) 17-15-0; Geoff Hiley (Woodhouse Angling) 17-2-0. Wed. Fun League, Holmedale Lake, 18. Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 59-5-0, fifteen carp to 8 lb, poled pellet, peg 1; Andy Lakey (Worksop Angling) 40-6-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 28-15-0; Colin Spencer (GOT Baits) 28-3-0. Sun. Holmedale Lake, 24. John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 55-3-0, fourteen carp, poled pellet, peg 51; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 51-10-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 50-8-0; Andy Lakey (Worksop Angling) 47-7-0; Dean Richmond (Sherwood Forest Fishery) 41-15-0; Matt Malia (Wickersley Angling) 40-12-0. Sun. Holmedale Lake, 26. Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 130-10-0, forty carp to 9 lb, poled pellet down the margins, peg 26; Phil Carline (Used Tackle) 79-6-0; Martin Brown (Eastwood Angling Centre) 76-1-0; Jason Thomas (Subfish Tackle) 73-6-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 72-4-0; Andy Lakey (Worksop Angling) 58-7-0. Tues. Sherwood Lake, 17. Geoff Hiley (Woodhouse Angling) 20-5-0, skimmers and roach, poled pellet, peg 22; John Urrity (Radcliffe on Trent AC) 19-7-0; Fred Bispham (Peg One Angling) 16-2-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 15-15-0; Jason Jones (Sherwood Forest Fishery) and John Holmes (Sherwood Forest Fishery) both 14-5-0. Wed. Fun League, Holmedale Lake, 23. Darren Staley (Subfish Tackle) 115-3-0, twenty-seven carp to 8 lb, poled pellet and sweetcorn, peg 26; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 78-4-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 76-3-0; Andy Lakey (Worksop Angling) 44-4-0; Colin Spencer (GOT Baits) 39-9-0; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 38-1-0.

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sat. Woodpecker Pool, 10. Ricky Young (Browning Hot Rods) 45-0-0, carp, poled pellet, peg 12; Dave Bowman (Townsend Lakes) 42-0-0; Harry Morgan (Townsend Lakes) 37-0-0. Sun. Kingfisher Lake, 10. Ashley Kinsey (Townsend Lakes) 43-14-0, carp, poled pellet, peg 23; Derrick Upson (Townsend Lakes) 42-12-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 26-13-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 14. Mick Brumpton (Westwood Lakes) 40-8-0, small barbel and F1s, poled red maggot, peg 9; Steve Lane (Team Marukyu) 39-12-0; Gareth Mills (Spilsby) 38-6-0; Paul Ogelsbee (Westwood Lakes) 31-0-0. Thurs, Over 50s, Skylark Lake, 42. Pete Lambdin (Westwood All Stars) 46-12-0, carp, poled sweetcorn, peg 42; Bill Mees (Ropsley AC) 25-8-0; Barry Taylor (Westwood Lakes) 25-2-0; Alec Rawlings (Ruskington AC) 23-12-0. Sun. Hawk Lake, 20. Steve Lane (Team Marukyu) 50-6-0, carp and silvers, poled maggot and caster, peg 17; Brendan Strolger (Westwood Lakes Youth) 43-10-0; Luke Morley (Westwood Lakes) 39-0-0; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 32-8-0. Woodhouse Angling Centre Spring League, Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Round One, Sherwood Lake, 20. Ian Boyd (Woodhouse Angling Centre) 43-12-0, five carp, ide and bream, poled pellet, peg 41; Fred Bispham (Peg One Angling) 22-10-0; Geoff Hiley (Woodhouse Angling Centre) 20-8-0; Steve Richards (Woodhouse Angling Centre) 18-4-0; Kevin Baxter (Woodhouse Angling Centre) and Dave Round (Woodhouse Angling Centre) both 16-10-0.

Wreake Angling Club, Grand Union Canal, Market Harborough, Leicestershire, Sun. 27. Rob Wooton (Shimano) 6-6-0, skimmers and roach, poled pinkie over groundbait; Rob Shuter (Coopers Tackle) 4-14-0; Sam Merry (Maver Bait Tech) 4-8-0; Neil Halliwell (Wreake AC) 3-12-0; Rob Graves (March Angling Club) 3-8-0; Brian Hoyle (Wreake AC) and Nigel Miller (Huntingdon) both 3-3-0.

 

 

 

Don’t miss Steve Collett’s weekly match fishing Blog!.