GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 9/10 2010

* Boston Winter League, Round Two, Maud Foster/Bargates Drain, Boston, Lincolnshire, Sun. 52. John Holmes (DVA) 11-12-0, roach, perch and skimmers, feeder fished maggot, caster and chopped worm, Windsor Bank; ian Kent (Fishtoft FC) 8-6-0; Andy Dixon (Harrison’s Garbolino Lincs County) 8-2-0; James Osgodby (Harrison’s Garbolino Lincs County) 7-13-0; Alec Rawlings (Team Milldon) 7-11-0; Griggs (Maver Bait Tech) 7-8-0.
Teams: Div 1: Harrison’s Garbolino Lincs County Red 23; 2 Maver Bait Tech 20; Team Milldon and Harrison’s Garbolino Lincs County Black both 19; 5 DVA 17.
Div 2: Fishtoft AC 20; Harrison’s Garbolino Lincs County White 19; Boston Angling CentreYellow 14; Lamy’s Lambs, Boston Angling Centre Green and Wainfleet AC all 10.
League: Div One: Team Milldon 44; Harrison’s Garbolino Lincs County Red 42; Harrison’s Garbolino Lincs County Black 38; DVA 37; Maver Bait Tech 33; Horncastle 23.
Div 2: Harrison’s Garbolino Lincs County White 37; Fishtoft AC 36; Boston Angling Centre Yellow 30; Lamy’s Lambs 28; Boston Angling Centre Green 19; Wainfleet AC 17.

* Castle Ashby Winter League, Castle Ashby Fisheries, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Grendon, Brickyard and Scotland Pools, 70. ‘Gentleman’ John Kent (Maver Milton Keynes) 40-10-0, eighteen skimmers, small Method feeder with sweetcorn/maggot/pellet, Grendon 41; mark Skeggs (Sensas Chiltern Baits) 26-6-0; Maurice Williams (Sensas Chiltern Baits) 20-9-0; Dave Martin (Maver Milton Keynes) 19-14-0; Others: Pete Randle (Sensas Chiltern Baits) 18-7-0; Scott Geens (Kamasan Starlets) 16-9-0.
Teams: Maver Milton Keynes 58; Kamasan Starlets 54; Sensas Chiltern Baits 49; RAF Mosella 41; Castle Ashby Youth 31; Sensas Chiltern Baits Spro 30; Castle Ashby Misfits 26.

* East Midlands WL Practise, River Nene, Oundle, Northamptonshire, Sun. 55. Ricky Young (Browning Hotrods) 38-3-0, one perch of 1 lb 8 oz plus 19 skimmers, poled chopped worm and caster, bbelow Riverside Bridge; Paul Wright (Garbolino Peterborough) 12-10-0; Colin Oakman (Browning Hotrods) 10-9-0; Mick Kelly (Fox Match Stanjay) 10-5-0; Stan Binge (Fox Match Stanjay) 10-3-8; Paul Hendy (Fox Match Stanjay) 9-1-0.

* Soar Valley Winter League, River Soar, Loughborough, Leicestershire area, Sun. 70. Dale Lynch (Dynamite Fox Match Trentmen) 41-13-0, eighteen bream to 4 lb, poled double caster, Brinks 22; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 20-0-0; Steve Posiak (Maver Loughborough) 19-11-0; John Shellard (Leicester Sensas) 19-4-0; Colin Stevens (Long Eatron Federation) 17-6-0; Dave Petch (Quorn Van den Eynde) 15-7-0.
Teams: Quorn Van den Eynde 25; Maver Loughborough Soar 37; Leicester Sensas 39; Dynamite Fox Match Trentmen 42; Long Eaton Federation 43; Bennetts 44.
League: Quorn Van den Eynde 2; Dynamite Fox Match Trentmen 5; Leicester Sensas 7; Maver Loughborough Soar 9; Wigston AS 10; Bennetts and Long Eaton Federation both 11.

Other matches

Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. 15. Dave Rodwell (Shipshape Angling Centre) 79-0-0, carp, poled pellet; Peter Lambdin (Cambridge) 68-8-0; Brian Lee (Buttonhole AC) 45-6-0. Tues. Eve. 14. Dave Rodwell (Shipshape Angling Centre) 51-13-0, carp, pole fished meat and pellet; Les Barry (Buttonhole AC) 42-9-0; Richard Button (Buttonhole AC) 39-0-0.
Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 17. Mark Pollard (Fox

Dynamite) 79-11-0, 35 lb of F1s to 4 lb, 44 lb of skimmers and small F1s to 2 lb, 13m pole, pellet and corn, peg 38; Rodney Finch (Deben) 51-0-0; Jim Barrowman (Fox Lewis Anglers World) 46-4-0; Alan Tuck (Van Den Eynde) 42-9-0; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 40-0-0; Colin

Alport (Cross Drove) 39-2-0. Sat. 25. Alan Tuck (Van Den Eynde) 83-5-0, carp to 8 lb, F1s to 6 lb, 14. 5m pole, catmeat and corn, peg 18; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 59-5-0; Mark Pollard (Fox Dynamite) 50-12-0; Neil

Parkinson (Dynamite Middy) 49-12-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 44-8-0; Dan Simper (Cross Drove) 40-8-0. Sun. 23. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 62-6-0, 30 lb of F1s to 4 lb, 32 lb of skimmers and brown goldfish to 2 lb, 13m pole, pellet and corn, peg 42; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 59-12-0; Stuart Payne (Daiwa Angling Direct) 49-15-0; Bob Clark (Eastern Match Group) 46-4-0; Gordon Pearse (Banham) 41-4-0; Tony Evans (Dynamite Mddy) 38-0-0.

Dragon Water Meadows Ind Winter League, Round Two, Moat Lake, Chappel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. 34. Lloyd Larkin (Mill Road Fisheries) 69-11-0, carp to 6 lb, poled pellet, per8 8; Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) 55-14-0; Paul Underwood (Mill Road Fisheries) 53-7-0; Paul Cartledge (Rotherham) 44-14-0; Terry Caughtry (Avanti Used Tackle) 42-6-0.

Dynamite Makin’s, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 15. Geoff Ringer (Ringer Baits) 118-6-0, carp and bream, poled pellet and sweetcorn, peg B11; Baz Smithson (Gedling Tackle) 102-0-0; John Adamson (Kobra Feeders) 94-4-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 75-12-0. Thurs. Phase Two, Derwent Pool, 19. David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 33-6-0, carp, poled meat and sweetcorn, peg 30; Frank Didio (Burton Upon Trent) 30-0-0; Andy Findlay (Preston Innovations/Korum/Sonubaits) 26-0-0; John Adamson (Kobra Feeders) 21-8-0.
East Delph Fishery, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Big Lake, 17. Ian Frith (East Delph) 162-8-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 11; Ken Clarke (Holbeach) 108-0-0; Stuart Bayston (East Delph) 78-4-0; Cam Marshall (East Delph) 60-0-0. Sun. Big Lake, 19. Ian Frith (East Delph) 98-1-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 13; Gordon Parker (East Delph) 75-8-0; Ken Clarke (Holbeach) 65-0-0; Derek Hayes (East Delph) 45-0-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 20. Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 95-4-0, carp to 8 lb on pellet feeder then carp to 12 lb on poled pellet, Chestnut (Golden Peg and£300) 6; Bob Rimmington (Peg One Angling Centre) 65-12-0; Neil Barlow (Stamford) 58-0-0; Simon Skelton (Lakeview Select) 52-6-0; John Kania (Avanti Used Tackle) 47-0-0; Barry Hankin (Ropseley AC) 44-12-0. Sat. 21. Graham Eden (Mansfield) 81-2-0, carp to 4 lb to pellet feeder then carp to 8 lb on poled pellet, Ash (Golden Peg £300) 4; Andy Birkin (Phil’s Tackle and Bait) 66-14-0; John Berry (Mansfield Angling Centre) 64-12-0; Phil Morris sr (Notts AA) 64-10-0; Ian Bellaby (Coalville) 58-4-0; Kevin Wyatt (Maid Marion AC) 55-8-0.

Harleston Silver Fish Series, Club and Middle pits. Sat. 32. Middle Pit, Mark Pollard (Daiwa Angling Direct) 29-3-0; Richard Watson (Nisa Waveney) 28-8-0; Bob Wessells (Suffolk Water Park/Baitech) 20-13-0; Club Pit, Craig Fay (Harleston) 23-2-0; Chris Knights jnr (Harleston) 15-12-0; John Platten (Deben) 12-2-0.

Head Fen, near Ely. Sun. 22. James Collison (Anglers Corner Kings Lynn) 25-12-0, mainly carp, pellet waggler and Method feeder, Trevs peg 61; Jimmy Brooks (Anglers Corner Kings Lynn) 20-15-0; Adam Playford (Anglers

Corner Kings Lynn) and Ken Rolfe (Fox Match Bills Tackle) both 20-2-0; Phil Hurn (Downham AC) 19-6-0; Dan Simper (Anglers Corner Kings Lynn) 13-15-0.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Sat. Veterans, Marina Pool, 17. Pete Sisson (Lakeview Select) 62-4-0, carp, poled pellet; Roger Holmes (Notts AA) 51-8-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 47-12-0; J. Cooke (Lakeview Select) 42-5-0; Colin Crisp (Lakeview Select) 39-4-0; Chris Shore (Lakeview Select) 36-12-0. Sat. Serpent Pool, 13. Jason Sahall (Lakeview Select) 40-4-0, carp, poled pellet; Pete Marlow (Leicester Sensas) 37-4-0; Brian Orme (Lakeview Select) 34-8-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 26-4-0; Andy Searle (Middy) 26-0-0; Gary Middleton (Lakeview Select) 21-8-0. Sun. Serpent and Marina Pools, 27. Kevin Kania (Avanti Used Tackle) 70-1-0, carp, poled pellet and sweetcorn, Marina 3; Steve Draper (Lakeview Select) 63-6-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 56-15-0; Pete Riley (Lakeview Select) 45-14-0; Ian Foulds (Lakeview Select) 45-4-0; Steve Ward (Lakeview Select) 44-13-0.

Newark Federation, River Trent, Newark, Nottinghamshire, Wed. Weir Field, 9. John Small (Lincoln AA) 27-9-0, twenty-five skimmers and three roach, groundbait feeder with worm and caster, peg 30; Neil Campion (Newark Federation) 17-10-0; Brian Harding (Maver Bait Tech) 14-0-0; Stan Mee (Mansfield Piscatorials) 13-8-0.
Northampton Nene AC Winter League, Grand Union Canal, Banbury Lane, Northampton, Sun. Round One, 47. Dave Gibbins (Northampton Nene AC) 6-15-0, a roach of 1 lb 8 oz plus perch and bits, poled chopped worm and squatt, near the pylons; Richard Chamberlain (Browning MG Red) 6-4-0; Steve Brookes (Northampton Nene AC) 5-12-8; A. Hallwell (Irthlingborough Black) 5-12-0; Bob Gill (Northampton) 5-4-0; R. Smith (Rugby) 5-0-0. Teams: Browning MG Red 18-1-8; Irthlingborough Black 16-9-8; Browning MG Black 12-8-8; Northampton Nene AC 11-10-0; Browning MG Gold 11-2-0; Irthlingborough Red 10-4-8.
Pontins Festival, Barford, Colton and Railway l

Lakes and River Yare. Mon, Tues, Wed and Thurs. Decided on overall weight. 64. John Howard (Doncaster) 302-1-0; Keith ‘Della’ Pearson (Doncaster) 232-8-0; Tony Nally (Cotgrave Nottingham) 223-4-0; Jim Meakin (Nottingham) 206-14-0; Mike Blackburn (Basildon) 196-14-0; Lloyd Mahoney (Basildon) 179-9-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 12. John Holmes (Peg One Angling Centre) 59-12-0, 17 lb of ide, six carp to 10 lb 7 oz, poled caster then sweetcorn, peg 48; Dave Round (Mansfield Busmen AC 54-4-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 32-10-0. Wed. Holmedale Lake, 24. Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 110-8-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, pellet or meat, peg 51; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 100-8-0; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 94-5-0; Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 89-5-0; Jamie Masson (Maver Barnsley Blacks) 89-2-0; Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 88-14-0.

Southview Country Park Fishery, Skegness, Lincolnshire, Sat. 14. Joe McCormack (Southview) 66-8-0, carp to 3 lb, poled pellet, peg 4; John Gooden (Mill Don Baits) 57-8-0; Pete Andrews (Boston) 36-14-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Sun. 22. Gary Hollick (Ipswich) 114-15-0, all carp, Method feeder, corn, maggot, 6mm hard pellet, peg 30 Match 1; Steve Crowe (Daiwa Angling Direct) 101-1-0; Deana Ramsey (Suffolk Water

Park) 68-12-0; Colin Provins (Suffolk Water Park/Baitech) 58-10-0; Bob Fuller (Viscount Tackle) 55-12-0; Nathan Gooderam (Nisa Waveney Juniors) 39-3-0.

Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Sun. Skylark Lake, 12. Ron Roberts (Westwood Lakes) 52-8-0, carp and tench, poled paste, peg 38; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 51-8-0; Wayne Smith (Westwood Lakes) 45-0-0. Tues. Skylark Pool, 10. Steve Lane (Westwood Lakes) 54-10-0, carp, poled pellet and paste, peg 40; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 51-10-0; John Goodman (Westwood Lakes) 48-6-0. Thurs. Over 50’s, Skylark Lake, 10. Chris Mayer (Browning Boston) 52-8-0, carp, poled paste and paste, peg 33; John Goodman (Westwood Lakes) 52-0-0; Barry Taylor (Westwood Lakes) 46-14-0.