GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 2/3 2010

* Boston Winter League, Bargates Drain, Windsor Bank, Boston, Lincolnshire, Sun. Round One, 52. Don Green (Team Milldon) 23-13-0, thirteen bream, pole fished worm and caster; Dave Bontoft (DVA) 10-8-0; Andy Scott (Garbolino Harrison’s Lincs County Red) 9-7-0; Kevin Hunt (Lamy’s Lambs) 8-4-0; Mick Stamp (DVA) 7-13-0; Ian Rodgers (Garbolino Harrison’s Lincs County Black) 7-5-0.
Div One: Team Milldon 25; DVA 20; Garbolino Harrison’s Lincs County Red and Garbolino Harrison’s Lincs County Black both 19; Maver Bait Tech 13; Horncastle 12.
Div Two: Garbolino Harrison’s Lincs County White and Lamy’s Lambs both 18; Boston Angling Centre Yellow and Fishtoft AC both 16; Boston Angling Centre Green 9; Wainfleet AC 7.

* Broads Open, River Thurne, Coldharbour Farm to Martham sponsored by Mead Sport and Leisure Ltd Specialist Insurance Brokers. Sat. 85. Mark Pollard (Fox Match Dynamite Baits) 41-7-0, 26 lb roach and 15 lb of skimmers, 5 kilos Dynamite Silver loaded with hemp and caster, baiting with red maggot, 10m pole, peg 77 Martham Road; Dave

McCall (Shakespeare) 40-8-0; Albert Farrow (Norwich) 38-9-0; Mick Brown (Norwich) 37-6-0; Lee Klimczuk (Van den Eynde) 34-1-0; Nick Dale (Norwich) 31-12-0.

* Castle Ashby, Grendon, Scotland and Brickyard Pools, Castle ashby Fishery, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. 65. Ian Pretty (GOT Baits) 27-6-0, sixteen skimmers to 2 lb, feeder fished chopped worm and caster, Scotland 14; Nick Cowap (Castle Ashby) 26-9-0; Mick Wheeler (Sensas Chiltern Baits) 23-12-0; Gary Underwood (Gone Fishing) 23-5-0; Melvyn Baxter (Sensas Chiltern Baits) 22-0-0; Dickie Rogers (Castle Ashby Youth) 20-7-0.

* East Midlands Winter League, Round One, River Nene, Middleholme and Orton, Peterborough, Cambridgeshire, Sun. 70. John Hazeldine (Browning Hot Rods) 15-12-0, bream to 4 lb and roach, poled bloodworm and joker, pegged at Middleholme; Will Freeman (Browning Hot Rods) 12-15-0; Barry Wiggington (Maver Bait Tech) 10-15-0; James Drakulic (Fox Match Stanjay Gold) 10-11-0; Paul Wright (Garbolino Peterborough) 9-3-0; Steve Winter (Maver Bait Tech) 7-4-0.
Teams: Maver Bait Tech 22; Fox Match Stanjay Gold 32; Garbolino Peterborough 34; Browning Hot Rods and Sensas Mark One both 35; Fox Match Stanjay Red 45.

* Erewash Valley Winter League, Round One, Erewash Canal, Sandiacre, Derbyshire, Sat. 80. Darren Lewis (Barkers Eight) 14-14-0 roach, poled bloodworm over joker, behind the Plough pub; Lee Wright (Trentmen) 13-13-8; Phil Turner (Matchmen Supplies) 12-7-0; Sean Ashby (Kamasan Starlets) 8-15-8; Steve Winter (Maver Bait Tech) 8-14-8; Kian Wardle (Kamasan Starlets) 8-13-8.
Teams: Trentmen 30; Matchmen Supplies 34; Kamasan Starlets 37; Notts AA 39; Barkers Eight 40; Long Eaton Federation 42.

* Soar Valley Winter League, Quorn AS and Loughborough AA stretches of the Grand Union Canal, Loughborough, Leicestershire, Sun. 70. Samantha Perkins (Dynamite Fox Match Trentmen) 24-15-0, three chub, roach and perch, poled caster and chopped worm, Bishop’s Meadow; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 21-1-8; Dean Cherrington (Dynamite Fox Match Trentmen) 19-4-0; Aaron Wells (Leicester Sensas) 18-3-0; Pete Mulvey (Bennett’s) 15-9-0; Rob Wootton (Wigston AS) 13-3-0.
Teams: Dynamite Fox match Trentmen and Quorn Van den Eynde both 29; Wigston AS 33; Leicester Sensas 35; Bennett’s 46; Long Eaton Federation 51.

* Suffolk County Teams, Suffolk Water Park

near Ipswich. Sun. 65. Matt Crowe (Preston Innovations Angling Direct Purple) 98-10-0, Method feeder and poled corn in margins, match lake 2; Arron Coleman (Baitech) 83-12-0; John Dale (Baitech) 77-9-0; Steve Crowe (Preston Innovations Angling Direct Pink) 51-0-0; Bob Fuller (Deben) 50-15-0; Bob

Wessells (Baitech) 47-5-0. Teams Baitech 14; Deben Select 16; Daiwa Angling Direct Black 19; Daiwa Angling Direct Gold 23; Great Yarmouth 37; Preston Innovations Angling Direct Purple 39; Final league, Daiwa Angling Direct Black 20; Baitech 27; Daiwa Angling Direct Gold 28; Deben and Lewis Anglers

World both 33; Preston Innovations Angling Direct 47.

Other matches

Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Tues. Eve. 15. Andrew Carter (Buttonhole AC) 73-2-0, carp, poled pellet; Andy Lawrence (Buttonhole AC) 55-13-0; Dave Rodwell (Buttonhole AC) 49-7-0.
Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 20. Tony Watling (Foxmatch) 72-3-0, F1s to 3 lb, 50-10-0 of skimmers and brown goldfish to 2 lb, 11m pole, pellet, peg 67; Rodney Finch (Deben) 66-9-0; Stuart Bracey (Dynamite Baits) 62-9-0; Craig Nichlos (Cross Drove) 55-5-0; Dave Pearse Snr (Wisbech) 48-0-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 47-1-0. Sat. 19. Jim Barrowmen (Lewis Anglers World) 58-4-0, skimmers and brown goldfish to 2. 5 lb, pellet and corn, 14. 5m pole, peg 38; Alan Tuck (Van Den Eynde) 52-2-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 46-10-0; Andy Leathers (Browning Hotrods) 42-6-0; Craig Nichlos (Cross Drove) 41-2-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 39-8-0. Sun. 14. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 84-6-0, 30 lb of F1s to 4 lb, 54 lb of skimmers and small F1s to 2 lb, pellet and maggot, 14. 5m pole, peg 18; Dave Pearse Snr (Wisbech) 76-0-0; Gordon Pearce (Banham) 68-6-0; Jim Barrowmen (Lewis Anglers World) 67-8-0; Bob Coulson (Littleport) 66-10-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 53-8-0.

Dragon Water Meadows Ind. Winter League, Moat Lake, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sun. 34. Chris Bonsall (Avanti Used Tackle) 96-11-0, all carp to 7 lb, poled pellet, peg 43; Nathan Underwood (Skegness) 65-14-0; Pete Bell (Avanti Used Tackle) 62-4-0; Paul Cartledge (Rotherham) 59-5-0.
Dynamite Makin’s, Kobra Affordables, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 17. Phil Jarram (Dynamite Baits) 119-0-0, twenty carp, straight legered pellet, peg B19; Baz Smithson (Gedling Tackle) 99-8-0; Jason Shirley (Bailey’s of Warwick) 81-2-0; Terry Phillips (Attleborough Angling) 76-4-0; Geoff Ringer (Ringer Baits) 64-8-0; John Adamson (Kobra Feeders) 60-8-0. Thurs. Phase Two, Reptile Pool, 16. Eddie Keene (Coventry) 39-8-0, carp, poled worm, peg 4; Frank Didio (Burton Upon Trent) 37-4-0; Ian Morris (Rugby) 34-0-0; John Adamson (Kobra Feeders) 20-8-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 19-6-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 14. Paul Kimberley (Team Zimba) 80-0-0, seventeen carp plus small fish, poled pellet, Hawthorn 17; Colin Spencer (Nottingham) 65-12-0; Kevin Sales (Clifton) 57-8-0; Barry Hankin (Ropseley AC) 54-8-0; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 44-8-0; Graham Eden (Mansfield) 44-4-0. Sat. 24. Barry Walters (Rycroft Fishery) 54-14-0, twelve carp and F1s, poled meat, Hawthorn 7; Paul Kimberley (Team Zimba) 53-6-0; Phil Morris jr (Notts AA) 51-0-0; Graham Eden (Mansfield) 49-14-0; Beverley Marshall (Victoria Tackle) 48-10-0; John Berry (Mansfield Angling Centre) 48-4-0.
Head Fen, near Ely. Sat. 20. Dave Priestley (Shipsshape Tackle) 108-6-0, poled corn and maggot and Method feeder, 45 carp, peg 4; Steve Jackson (Headfen) 96-0-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 94-7-0; Mark Cross (Littleport) 93-10-0; Ron Cuthbert (Peterborough) 85-13-0; Geoff

Arnold (Suffolks Finest) 81-10-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, canal Pool, 14. Ray Redwood (Victoria Tackle) 36-8-0, carp, poled pellet and maggot; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 35-12-0; Roger Holmes (Notts AA) 22-8-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 21-4-0; Rob Taylor (Notts AA) 19-8-0; A. Marshall (Lakeview Select) 19-4-0. Sat. Serpent Pool, 10. Les Moody (Lakeview Select) 127-12-0, carp, poled pellet, peg 22; Steve Draper (Lakeview Select) 72-8-0; Sean Kemp (Lakeview Select) 70-12-0; Carl Hitchcock (Lakeview Select) 70-0-0; Brian Orme (Lakeview Select) 49-0-0; Jason Sahall (Lakeview Select) 39-4-0. Sat. Veterans, Marina and Stream Pools, 17. Martin Quilter (Lakeview Select) 87-8-0, carp, poled pellet; Rob Taylor (Notts AA) 68-9-0; Roger Holmes (Notts AA) 56-12-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 47-12-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 44-8-0; John Bramley (The Fish) 35-12-0. Sun. Canal and Harbour Pools, 17. Shaun Butler (Lakeview Select) 68-1-, carp, poled pellet, Canal 9; Gary Cox (Lakeview Select) 66-1-0; Brian Orme (Lakeview Select) 44-11-0; Mark Davis (Lakeview Select) 40-2-0; Les Moody (Lakeview Select) 39-5-0; Richard Hibbert (Lakeview Select) 31-14-0.
Newark Federation, River Trent, Newark, Nottinghamshire, Weir Fields peg 22 downstream, Wed. 13. Terry Moroz (Worksop AA) 8-2-0, roach and perch, waggler fished maggot, peg 28; John Small (Lincoln AA) 7-6-0; Neil Campion (Newark Federation) 6-15-0.
Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 18. Dave Round (Mansfield Busmen AC) 91-8-0, carp to 4 lb, pole fished sweetcorn, peg 40; John Mosley (Sherwood Forest Fishery) 82-1-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 70-6-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 69-1-0; Mick Lysaght (MandS Wintermen) 32-0-0; Gary Sanderson (Notts AA) 29-4-0. Wed. Holmedale Lake, 28. Ben Holmes (Trentmen) 154-3-0, twenty-eight carp to 12 lb, poled meat, peg 23; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 119-15-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 85-3-0; Pete Hodgetts (Sensas Mansfield Angling Centre) 79-7-0; Roy Butterfield (Gateford Angling Supplies) 78-8-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 70-3-0. Sun. Holmedale Lake, 29. Dean Annabel (TJM Tackle) 156-12-0 thirty carp to 12 lb, poled meat, peg 39; Andy Gaunt (Subfish Tackle) 119-4-0; Chris Smith (Subfish Tackle) 114-0-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 100-1-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 89-12-0; Mark Bower (Avanti Used Tackle) 87-6-0.