GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 15/16, 2011.

* Castle Ashby Winter League, Round One, Castle Ashby Fishery, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Scotland, Grendon and Brickyard Pools, 70. Mick Waddham (Castle Ashby Youth) 47-13-0, twenty skimmers, Method feeder and yellow maggot, Scotland 13; Clive Cole (Castle Ashby A) 27-7-0; Steve Bull (Spro) 27-4-0; Dale Perkins (Castle Ashby Youth) 25-0-0; Steve Hemingrey (Kamasan Starlets) 24-15-0; Scott Geens (Kamasan Starlets) 19-14-0. Teams: Kamasan Starlets 54; Castle Ashby Youth 45; RAF Team Mosella 42; Sensas Chiltern Baits 40; Spro 36; Castle Ashby A 31; Milton Keynes AA 30.

* East Midlands Winter League, River Nene, Oundle, Northamptonshire, Sun. 60. Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 12-13-0, lots of small fish plus one 2 lb chub, poled chopped worm and pinkie, peg 60; Steve Gordon (Fox Match Stanjay Red) 12-5-0; John Taylor (Sensas Mark One) 6-15-0; Tony Watling jr (Fox Match Stanjay Gold) 6-13-0; Steve Winter (Maver Bait Tech) 6-7-8.

Teams: Maver Bait Tech 27; Sensas Mark One 28; Fox Match Stanjay Gold 32; Browning Hot Rods 36; Garbolino Peterborough 40; Fox Match Stanjay Red 43.

League: Maver Bait Tech 3; Browning Hot Rods and Sensas Mark One both 5; Fox Match Stanjay Gold 7; Garbolino Peterborough 19; Fox Match Stanjay Red 12.

OTHER MATCHES

Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Marshland St. James, Wisbech, Cambridgeshire, Tues. 12. Dave Rodwell (Buttonhole AC) 38-8-0, carp, poled pellet and maggot; Dan Rust (Buttonhole AC) 38-2-0; Dave Priestley (Buttonhole AC) 31-5-0. Fri. 12. Andrew Carter (Buttonhole AC) 63-6-0, carp, poled pellet and maggot; Dave Priestley (Buttonhole AC) 63-4-0; Andy May (Buttonhole AC) 55-15-0.

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 13. Simon Easey (Fox Match Stanjay) 76-1-0, carp and F1s to 8 lb, skimmers to 3 lb, 14.5m pole, pellet and corn, peg 47; Jim Barrowman (Fox PJ Angling) 74-8-0; Rodney Finch (Deben) 72-8-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 54-8-0; Alan Tuck (Van den Eynde Angling Direct) 48-6-0; Dave Dicker (Thetford) 44-6-0. Sat. 21. Richard Bond (Bury St Edmunds) 59-12-0, carp to 10 lb, F1s to 4 lb, skimmers to 3 lb, 14.5m pole, pellet and meat, peg 47; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 52-15-0; James Heaps (Popletts) and Steve Jackson (Lakenheath) both43-4-0; Terry Hall (Chestnut Pool) 38-1-0; Steve Gifford (Suffolks Finest) 34-8-0. Sun. 27. Paul Yeomans (Norwich) 49-14-0, carp and FIs to 9 lb, skimmers to 2 lb, 13mtr pole, pellet and worm, peg 65; Richard Bond (Bury St Edmunds) 47-9-0; Gary Kidell (Sensas Big Hits) 46-1-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 40-10-0; Stuart Payne (Daiwa Angling Direct) 40-2-0; Steve Jackson (Lakenheath) 34-12-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 15. John Smalley (Decoy) 103-11-0, carp to 6 lb feeder and pole, pellet and sweetcorn, peg 10; Jay Richardson (Decoy) 89-8-0; Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 87-8-0; Ted Rowe (Peterborough) 86-7-0. Sat. Oak and Yew Channels, 25. Nigel Baxter (Bagem Baits) 181-10-0, carp to 8 lb, poled pellet, peg 18; Lee Marlow (Corby Hot Rods) 154-0-0; Sean Coton (JV AC) 122-0-0; John Smalley (Decoy) 90-0-0. Sun. Beastie Lake, 27. Simon Dow (Decoy) 97-13-0, carp to 8 lb, feeder and pollen fished cat meat, peg 4; Steve Freeman (Webb’s Tackle) 74-10-0; Kevin Wadge (Decoy) 68-4-0; Ted Sargent (Decoy) 63-7-0.

Deeping St. James AC, Wade Cup, Final Round, Ross Lake, Pode Hole, Lincolnshire, Sun. 16. Ray Torrington (Deeping St. James AC) 74-12-0, carp to 5 lb, Method feeder and hair rigged pellet, peg 20; Des Dalton (Deeping St. James AC) 34-2-0; David Marzell (Deeping St. James AC) 33-5-0. Overall winner: Ray Torrington (Deeping St. James AC) 161-2-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, Skegness, Lincolnshire, Sat. 40. Darren Pimperton (Avanti Used Tackle) 67-14-0, all carp to 6 lb, poled pellet, peg 42; Bob “The Hat” Smith (Skegness MG) 57-7-0; Darren Smith (Avanti Used Tackle) 51-4-0; Barrie Cotton (Avanti Used Tackle) 40-14-0.

GTi Foston, Match Lakes, Foston, Lincolnshire, Wed. 20. Simon Skelton (Melton Mowbray) 72-4-0, eight carp over and six in the margins to poled pellet, Hawthorn 15; Pete Lambert (James Maude AC) 60-11-0; Graham Eden (Mansfield) 54-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 53-14-0; Shaun Butler (Notts AA) 52-4-0; Bob Brown (Newark) 42-0-0. Sat. 17. Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 63-2-0, carp to 10 lb, poled pellet, Hawthorn 17; Graham Eden (Mansfield) 56-12-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 47-14-0; Brian Elliott (Smart Baits) 41-8-0; Phil Morris jr (Notts AA) 40-0-0; Lee Holthen (Subfish Tackle) 31-14-0.

Head Fen, near Ely. Sat. 13. Dave Priestley (Shipshape Tackle) 136-12-0, pellet across, Snake lake peg 5; Vinny Easey (Cambridge) 113-0-0; Les Barry (Shipshape Tackle) 98-8-0; Mark Dickerson (Browning Hotrods) 96-6-0; Rob

Anstey (Newmarket) and Jamie McGuire (Barrington AC) both 84-2-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sat. Veterans, Canal Pool, 15. Roger Holmes (Lakeview Select) 77-8-0, carp to poled pellet, peg 8; Chris Shore (Lakeview Select) 38-4-0; Keith Daws (Lakeview Select) 29-0-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 28-4-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 23-8-0; Rob Taylor (Notts AA) 23-2-0. Sat. Serpent Pool, 14. Steve Draper (Lakeview Select) 57-0-0, carp, poled pellet, peg 20; Darren Bamford (Lakeview Select) 53-4-0; Carl Hitchcock (Lakeview Select) 44-2-0; John Bramley (The Fish) 40-8-0; Bob Murray (Lakeview Select) 32-0-0. Sun. Marina and Canal Pools, 20. Bob Greenbury (Leicester Sensas) 61-14-0, carp, poled pellet; Steve Draper (Lakeview Select) 58-15-0; Keith Daws (Lakeview Select) 57-12-0; Ken Daws (Sensas) 49-5-0; Kevin Kania (Avanti Used Tackle) 46-13-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 44-12-0.

Newark Federation, River Trent/Newark Dyke, Sheldon’s, East Stoke and Redbridge, Newark, Nottinghamshire, Wed. 14. Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 55-3-0, nine barbel, feeder fished maggot, East Stoke peg 3; Dave Powell (Worksop AA) 44-11-0; Stan Mee (Mansfield Piscatorials) 24-4-0; Barry Wiggington (Maver Bait Tech) 18-12-0; Colin Walton (Newark Federation) 18-10-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Wed. 22. Nathan Goodrum (Nisa Waveney Juniors) 89-1-0, pole and paste, Match Lake One; Les Cook (Castaway Tackle) 47-6-0; Mark Airey (Suffolk water park/Bait Tech) 46-15-0; Bob Fuller (Breakaway) 45-0-0; Ian Burgess (Ipswich) 35-9-0; Dick Bagley (Nisa Waveney) 31-6-0. Sat. 30. (Silver fish only) John Dale (Suffolk Water Park) 27-8-0, skimmers to 0-12-0, poled pellet, peg 24, Match Lake 1; Bill Walker (Spro) 22-9-0; Paul Abbot (Breakaway) 19-11-0; Keith Greive (Browning JP) 19-7-0; Andy Moss (Fox Stanjay) 17-7-0; Martin Budgeon (Nisa Waveney) 16-2-0.

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 12. Dave Rodwell (Townsend Lakes) 62-14-0, carp, poled sweetcorn, peg 9; Colin Begbie (Townsend Lakes) 52-6-0; Matt Ayres (Townsend Lakes) 34-14-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 20. Terry Green (Derby Anglers Corner) 78-0-0, tench and bream, poled chopped worm and caster; Steve Lane (Castle AC) 76-4-0; Joan Goodwin (Milldon Baits) 56-8-0; Dan Watson (Subfish Tackle) 47-10-0. Thurs. Over 50s, Kestrel Lake, 24. Brian Thompson (Orchard Park AC) 53-8-0, carp, ide and bream, pole chopped worm and pellet; Colin “Smudge” Smith (Bagem Baits) 50-8-0; John Gooden (Milldon Baits) 49-4-0; John Holmes (Peg One Angling Centre) 44-12-0. Sun. Hawk Lake, 24. Mick Stamp (Sonu Baits) ide and barbel to 2 lb, poled caster and pellet, peg 17; Jimmy Brooks (Anglers Corner) 44-8-0; Steve Lane (Castle AC) 39-10-0; Rick Tweddell (Maver Bait Tech) 39-10-0.