DON’T MISS THIS WEEK’S ANGLER’S MAIL! Find out how Mark Pollard gets the best out of these balls…see what tackle Bob Nudd’s excited about…learn about an amazingly versatile (and affordable) pellet rod coming from Middy…read Darren Cox’s Tales From The Riverbank…. and much more!

GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for November 6/7 2010

* Castle Ashby Winter League, Castle Ashby Fisheries, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Round Four, 60. Cameron Hughes (Kamasan Starlets) 15-0-8, roach, rudd and perch, poled caster and squatt, Scotland 32; Roger Clutton (Maver Milton Keynes) 10-6-0; Steve Hutton (RAF Team Mosella) 9-12-0; Andy Pell (Sensas Chiltern Baits) 9-8-0; Craig Shaw (RAF Teanm Mosella) 9-1-0; Kian Wardle (Kamasan Starlets) 9-0-0.
Teams: Kamasan Starlets 48; Maver Milton Keynes 45; RAF Team Mosella 45; Sensas Chiltern Baits 44; Chiltern Baits Spro 34; Castle Ashby Youth 33; Castle Ashby Misfits 31.
League: Kamasan Starlets 5; Maver Milton Keynes 7; Sensas Chiltern Baits 13; RAF Team Mosella 17; Chiltern Baits Spro 20; Castle Ashby Youth 21; Castle Ashby Misfits 27.

* East Midlands Winter League Practise, North Level Drain, Parsons Drove, Cambridgeshire, Sun. 69. John Taylor sr (Sensas Mark One) 14-8-0, roach and skimmers to 10 oz, poled fluoro pinkie with groundbait, near Clough Bridge; Lloyd Thompson (Garbolino Peterborough) 13-8-0; John Bates (Sensas Mark One) 12-12-0; Paul Hendy (Fox Match Stanjay) 12-9-0; Barry Wiggington (Maver Bait Tech) 10-5-0; Kye Jerome (Browning Hot Rods) 9-12-0.

* Erewash Valley Winter League, Round Two, Erewash Canal, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire, Sat. 80. Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 10-11-0 perch, roach and rudd, poled lobworm, bloodworm and punched bread, Derby Road Bridge; Rob Perkins (Dynamite Fox Match Trentmen) 8-6-0; Darren Massey (Barker’s Eight) 7-3-0; Cameron Hughes (Kamasan Starlets) 6-15-0; Steve Slater (Maver Bait Tech) 6-8-8; Lee Wright (Dynamite Fox Match Trentmen) 6-7-4.
Teams: Barker’s Eight 28; Kamasan Starlets 28; Matchmen Supplies 33; Maver Bait Tech 34; Notts AA 37; Dynamite Fox Match Trentmen 40; Long Eaton Federation 40.
League: Kamasan Starlets 4; Matchmen Supplies 5; Barker’s Eight 6; Dynamite Fox Match Trentmen 7; Notts AA 9; Maver Bait Tech 11.

* Warwickshire WL Practise, Ashby Canal, Moira Furnace, North West Leicestershire, Sun. 72. Rob Quinn (Shakespeare) 16-13-12, skimmers to 12 oz, poled bloodworm, peg 66; Richard Guest (Maver Tipton Van den Eynde) 14-4-4; Simon Woodliffe (Atherstone) 13-12-0; Kevin Perry (Maver Tipton Van den Eynde) 13-9-8; Simon Preece (HanKat AS) 13-8-0; Paul Bick (Shakespeare) 13-2-0.

Other matches

Barford, near Norwich. Sat. 16. Warren Martin (Sensas Lewis Anglers World) 182-12-0, pellet waggler, peg 9; Jim Randell (Sensas Future) 38-10-0; Paul Gardner (Oddfellows) 37-3-0; Paul Ashford (Barford Tackle) 35-8-0; Ray King (Dereham) 32-14-0; Dave Jarvis (Deben) 18-10-0.

Barford WL, Colton, pleasure and match lakes. Sun. 25. Gary Kiddell (Team Barford) 99-0-0, peg 40 Colton, 14 carp worm over caster; Ian Bailey (Goodies Boys) 82-0-0; Rodney Patrick (Superstars) 80-2-0; Brian Bygraves (Goodies Boys) 71-8-0; Paul Yeomans (Team Barford) 69-4-0; Danial Bryden (Superstars) 60-14-0. Teams: Team Barford 19; Daiwa Angling Direct Suffolk 15; Superstars 14. Final League: Team Barford 20; Daiwa Angling Direct Suffolk 12; Ashford Allsorts and Superstars both 10.

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 21. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 66-0-0, carp and F1s to 6 lb, brown goldfish skimmers to 2 lb, 13m pole, pellet, peg 21; Robert Edmondson (Ringer Baits) 50-4-0; Rodney Finch (Deben) Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 40-9-0; Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 37-8-0; George Tebb (Lawn Farm) 35-0-0. Sat. 23. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 45-3-0, F1s to 4 lb, brown goldfish and skimmers to 2 lb, 13m pole, pellet and maggot, peg 46; Tony Brookes (Thetford AC) 30-12-0; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 28-8-0; Steve Cowley (Cross Drove) 24-0-0; Richard Martin (Daiwa Dorking) 23-2-0; Robert Edmundson (Ringer Baits) 21-0-0. Sun. 21. Gordon Pearce (Banham) 47-2-0, carp and F1s to 14 lb, 13m pole, breadflake; Tony Watling (Foxmatch) 37-7-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 35-9-0; Bob Clarke (Eastern Match Group) 30-7-0; Rodney Finch (Deben) 27-10-0; Glen Hubbard (Daiwa Angling Direct) 27-5-0.

Dragon Water Meadows, Individual Winter League, Moat Lake, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Round Five, 31. Pete Bell (Avanti Used Tackle) 100-2-0, carp to 7 lb, poled pellet and sweetcorn, peg 15; Adrian Ward (Avanti Used Tackle) 77-11-0; Pete Gleaden (Avanti Used Tackle) 76-4-0; Lloyd Lakin (Mill Road Fisheries) 63-7-0. Sat. Round six, 28. Darren Smith (Mablethorpe) 65-12-0, carp to 6 lb, barbel to 5 lb, poled maggot, peg 6; Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) 47-6-0; Pete Gleaden (Avanti Used Tackle) 42-2-0; Lloyd Lakin (Mill Road Fisheries) 36-10-0. Aggregate: Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) and Mick Jennings (Avanti Used Tackle) both 6.

Dynamite Makins, Kobra Open, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 18. Phil Jarram (Dynamite Baits) 84-8-0, carp, poled pellet, peg A2; Colin Perry (Mansfield Angling Centre) 71-14-0; Geoff Ringer (Ringers Baits) 62-6-0; John Adamson (Kobra Feeders) 45-4-0; Dave Todd (Oxford) 33-0-0. Thurs. Lizard Pool, 19. Gary Wood (Browning Central) 89-12-0, carp to 10 lb, poled sweetcorn, peg 12; Danny Ross (Wykin AC) 72-6-0; John Adamson (Kobra Feeders) 29-4-0; John Ricketts (Swann Baits/Mosella) 26-10-0; Ian Morris (Rugby) 18-12-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 10. Neil Barlow (Stamford Welland AAA) 58-8-0, carp to 8 lb and F1s, poled maggot and pellet, Hawthorn 17; Neil fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 56-8-0; Phil Pendleton (Ropsley AC) 51-0-0; Brian Elliott (Smart Baits) 33-8-0; Paul Johnson (Willow Lakes) 29-12-0; Graham Eden (Mansfield) 21-8-0. Sat. 20. Paul Kimberley (Team Zimba) 35-8-0, nine carp to 6 lb, poled caster, peg Hawthorn 23; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 31-0-0; John Berry (Mansfield Angling Centre) 26-8-0; John Belcher (RAF) 24-8-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 23-6-0; George Kimberley (Team Zimba) 22-6-0.

Harleston Silver Fish League, Weybread Pits. Sat. 30. Club Pit Craig Fey (Harleston) 11-4-0; Mal Runacres (Deben) 10-9-0; Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 10-1-0, Middle Pit, Mick Hanks (Angling Direct Suffolk) 26-12-0; Bob Wessells (Baitech) 15-4-0; Mark Taylor (Harleston) 12-8-0.

Head Fen WL, Head Fen near Ely. Sun. 32. Snake, Alan Archer (Suffolks Finest) 81-5-0, carp to 5lb, 11mm

pellet down track, peg 24; Geoff Arnold (Suffolks Finest) 52-14-0; Jimmy Brooks (Anglers Corner Gold) 45-14-0. Trevs, Pete Lambdin (Shipshape Tackle A) 15-6-0; Trev Cook (No Excuses) 14-10-0; Mark Nicholas (Suffolks Finest) 10-1-0. Teams: Suffolks Finest 13; Shipshape A 16; Bunch of

Wagglers, No Excuses and Blue Boys all 17; Shipshape Tackle B 18. League: Shipshape Tackle A 9; Suffolks Finest and Anglers Corner both 10; Blue Boys 11; Shipshape Tackle B 12.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, serpent and marina Pools, 14; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 36-4-0, carp, poled maggot and pellet; Roy Toulson (Lakeview Select) 28-14-0; Chris Shore (Lakeview Select) 26-10-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 24-6-0; Martin Farmery (Lakeview Select) 23-14-0. Wed. Marina Pool, 10. Steve Haywood (Middy) 60-8-0, carp, poled pellet, peg 6; Martin Thackery (Subfish Tackle) 60-0-0; Jason Sahall (Lakeview Select) 47-10-0; Bo Thackery (Lakeview Select) 44-0-0; Shaun Butler (Lakeview Select) 35-8-0. Sat. Serpent Pool, 10. Steve Haywood (Middy) 47-12-0, carp, poled pellet, peg 1; Martin Thackery (Subfish Tackle) 34-1-0; Dean Clare (Lakeview Bait Bar) 32-0-0; Bo Thackery (Lakeview Select) 30-12-0; Shaun Butler (Lakeview Select) 27-8-0; Andy Searle (Middy) 25-12-0. Sun. Marina Pool, 18. Steve Haywood (Middy) 77-5-0, carp, poled pellet; Dean Clare (Lakeview Bait Bar) 43-8-0; Bo Thackery (Lakeview Select) 32-12-0; Shaun Butler (Lakeview Select) 30-5-0; Roy Bexon (Lakeview Select) 23-11-0; Darren Bamford (Lakeview Select) 23-3-0.
Northampton Nene AC Winter League, Round two, Grand Union Canal, Heyford, Sun. 45. Jeff Rice (Irtlingborough Black) 6-11-6, three perch to 1 lb, small roach and gudgeon, poled chopped worm and punched bread; Graham Martin (Towcester) 5-3-0; Tony Ward (Rugby) 4-11-0; Mick Bassett (MB Floats) 4-1-0; Chris Fowkes (Attleborough Sports) 3-15-8; C. Bennett (Browning MG Red) 3-12-8.
Teams: Irthlingborough Black 12-9-8; Browning MG Red 11-11-10; Towcester 10-14-8; Northampton Nene AC 9-11-0; Browning MG Black 9-4-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood lake, 16. Mick Lysaght (Rivendell AC) 32-0-0, skimmers, roach and ide, poled worm, peg 47; fred Bispham (Peg One Angling Centre) 22-1-0; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 21-14-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 17-11-0; John Mosley (Sherwood Forest Fishery) 15-8-0; John Holmes (Sherwood Forest Fishery) 14-8-0.
Wed. Homedale Lake, 18. Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 66-13-0, carp to 4 lb, pellet feeder, peg 32; Neil Wilkinson (Sherwood Forest Fishery) 63-12-0; Andy Lakey (Worksop) 47-10-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 28-11-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 23-13-0; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 23-2-0. Sun. Ind. WL, Cavendish Lake, 14. Ian Boyd (Notts AA) 22-12-0, three carp to 4 lb and skimmers; tip and sweetcorn and poled pellet and caster, peg 9; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 20-3-0; Lionel Twiss (Peg One Angling Centre) 13-9-0; Mick Lysaght (Rivendell AC) 12-8-0; Dave Winfield (Rivendell AC) 11-7-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 10-15-0. Sun. Holmedale Lake, 22. John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 39-9-0, carp to 4 lb and roach to 1 lb, poled pellet and maggot, peg 5; Martin Brown (Eastwood AC) 31-2-0; Neil Wilkinson (Sherwood Forest Fishery) 25-3-0; Alex Shepherd (Sherwood Forest Fishery) and Dean Annabel (Sherwood Forest Fishery) both 19-5-0; Simon Langton (Peg One Angling Centre) and Will Cresswell (Eastwood AC) both 16-9-0.

Townsend Lakes Fishery, Upwell, Cambridgeshire, Sat. Kingfisher Lake, 10. Andy Adams (Frenzee) 58-9-0, carp to 2 lb plus 30 lb of skimmers, feeder and maggot/pole and pellet, peg 3; John Buckingham (Townsend Lakes) 41-15-0; Trevor Haycock (Townsend Lakes) 41-4-0. Sun. Cuckoo Lake, 10. Trevor Haycock (Townsend Lakes) 80-2-0, carp, pole fished pellet, peg 16; Brian Arliss (Townsend Lakes) 63-4-0; Kev Fysh (Townsend Lakes) 61-1-0.
Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 15. Steve Lane (Castle Angling Club) 47-12-0, carp, poled pellet, peg 17; Ken Clarke (Holbeach) 40-3-0; Ron Roberts (Orchard Park) 33-8-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 22. Brian Thompson (Orchard Park) 44-10-0, carp, poled worm, peg 34; Chris Mawyer (Westwood Lakes) 34-12-0; Jim Smith (Westwood Lakes) 34-2-0. Sun. estrel Lake, 20. Steve Lane (Castle Angling Club) 38-7-0, carp, poled pellet; Gary Shinn (Liam’s Elite) 34-1-0; Stuart Gordini (Fishtoft AC) 28-9-0.