GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for November 5/6, 2011.

* Angling Trust East Midlands Winter League Practise, Ramsey Drains, Ramsey, Cambridgeshire, Sun. 66. Graham Welton (RAF Team Mosella) 16-3-8, one 3 lb tench, six skimmers and perch to 1 lb, small roach, poled chopped worm then fluoro pinkie, next to Forty Foot Bridge on Ramsey Narrows; Bob Bates (Sensas Mark One) 12-0-8; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 11-4-8; Rob Hewison (Sensas Mark One) 11-4-0; Alan Lemon (Sensas Mark One) 10-6-0.

* Erewash Valley Winter League, Round Two, Erewash Canal, Cotmanhay, Derbyshire, Sun. 72. Kian Wardle (Kamasan Starlets) 8-8-0, three tench, poled caster, Corky Wood; Jason Cunningham (Shakespeare Superteam) 5-10-0; Darren Lewis (Shakespeare Superteam) 5-2-8; Wayne Swinscoe (Maver Bait Tech) 4-1-8; Steve Winter (Maver Bait Tech) 3-14-8; Chris Wright (Fox Match Dynamite Trentmen) 3-9-8.

Teams: Shakespeare Superteam 22; Fox Match Dynamite Trentmen 31; Maver Bait Tech 33; Matchmen Supplies and Kamasan Starlets both 35; Long Eaton Federation 46.

League: Shakespeare 2; Maver Bait Tech 5; Fox Match Dynamite Trentmen 6; Kamasan Starlets 9; Mill Tackle 10; Long Eaton Federation 11.

* Rycroft Fisheries, Hemington, Leicestershire/Derbyshire borders. Individual Winter League, Round two, Donno’s, The Canal and Moat Lake, 51. Wayne Sewards (Rycroft Fisheries) 119-0-0, all carp to 8 lb, poled pellet, Donno’s 8: Dave Hunter (Bacchus and Rhone) 87-9-0; Carl Hitchcock (Rycroft Fisheries) 65-12-0; Dave Ringham (Bacchus and Rhone) 52-10-0; Luke Bamford (Middy/Bait Tech) 47-12-0; Paul Killip (Rycroft Fisheries) 45-13-0. Aggregate: Carl Hitchcock (Rycroft Fisheries) 4; Paul Killip (Rycroft Fisheries) 5; Matt Skelton (Melton Mowbray) 5; Wayne Sewards (Rycroft Fisheries) 6; Mark Fox (Matchfishingscene.com) 6; Barry Walters (Rycroft Fisheries) 7.

OTHER MATCHES

Buttonhole AC Qualifier, Buttonhole Lake, Marshland St. James, Cambridgeshire, Sat. 12. Andy May (Buttonhole AC) 51-0-0, carp, poled pellet, peg 20; Richard Button (Buttonhole AC) 48-8-0; Andrew Carter (Buttonhole AC) 45-0-0.

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 29. Mark Pollard (Shimano) 43-6-0, F1s to 4 lb, brown goldfish and skimmers to 5 lb, 13m pole, catmeat and pellet, peg 2; Jim Barrowman (Fox P-J Angling) 40-3-0; Simon Easey (Stanjays) 39-0-0; Rodney Finch (Deben) 32-6-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 29-4-0; Ray Frost (Cross Drove) 22-8-0. Sat. 25. Ray Smart (Norwich) 35-6-0, 3 F1s to 4 lb, brown goldfish and skimmers to1 lb, 13m pole, pellet and maggot, peg 28; Tony Evans (Dynamite Middy) 34-2-0; Steve Jackson (Lakenheath) 32-8-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 29-6-0; Rodney Finch (Deben) 25-10-0. Sun. 29. Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 39-14-0, brown goldfish to 2 lb, small F1s to 1 lb, 14m pole, meat and pellet, peg 54; Rodney Finch (Deben) 39-7-0; Stuart Milne (Newmarket Hooked) 36-0-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 31-0-0; Ray Smart (Norwich) 29-5-0; Richard Martin (Daiwa Dorking) 29-0-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 16. Nigel Baxter (Bagem Baits) 64-11-0, carp and F1s to 3 lb, poled pellet, peg 12; Mick King (Garbolino Peterborough) 62-13-0; John Smalley (Decoy) 61-7-0; Ken Clarke (Holbeach AC) 49-10-0. Sat. Beastie Lake, 18. Simon Dow (Decoy) 56-13-0, carp and F1s to 3 lb, poled pellet, peg 13; Tom Wilson (Decoy) 52-6-0; Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 49-3-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 49-2-0. Sun. 23. Barry Mason (Tubertini/Ringers Baits) 66-7-0, carp to 6 lb, feeder fished meat or sweetcorn, peg 17; Ted Sargent (Decoy) 60-1-0; Rob Goodson (JV AC) 46-13-0; Martin Freeman (Webb’s, Marukyu) 44-8-0.

Deeping St. James AC, River Nene, Wansford, Cambridgeshire, Sun. 15. Andy Wilson (Deeping St. James AC) 11-3-0, roach, skimmers and dace, poled double red maggot, peg 4; Carl Fisher (Deeping St. James AC) 9-7-0; Stuart Redman (Sensas) 8-11-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 30. Steve Cooper (Avanti Used Tackle) 47-6-0, carp, skimmers and barbel, poled pellet, peg 31; Lloyd Lakin (Avanti Used Tackle) 42-14-0; Pete Bell (Avanti Used Tackle) 41-4-0.

Gti Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 17. Alan Roberts (Mansfield) 42-0-0, carp, poled maggot and meat, Chestnut 21 (£300 Golden Peg bonus) ; Simon Skelton (Melton Mowbray) 38-2-0; Carl Williams (Newark) 31-0-0; Graham Eden (Mansfield) and Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) both 28-8-0; Sean Butler (Notts AA) and Colin Spencer (Lakeview Select) both 25-0-0. Sat. 26. Colin Spencer (Lakeview Select) 67-0-0, carp to 8 lb, poled pellet/maggot, Hawthorn 1; graham Eden (Mansfield) 64-12-0; Pete Morris jr (Notts AA) 62-4-0; Steve Pretty (Miracle Baits) 49-12-0; Paul Arndt (Grantham) 44-14-0; John Berry (Mansfield Angling Centre) 42-0-0.

Harleston and Wortwell, silver fish series Match three. Sat. 28. Middle pit, Dave Hartford (Harleston) 20-12-0; Chris Knights Jnr (Harleston) 17-0-0; Bob Fuller (Viscount Tackle) 16-10-0; Club pit, Richard Watson (Nisa Waveney) 12-8-0; Chris Kelly (Daiwa Angling Direct) 11-8-0; Colin Davey (Harleston) 9-4-0. Series to date: Chris Knights jnr 45-8-0; Mal Runacres (Deben) 34-8-0; Bob Fuller 32-8-0; Paul Cooper 31-13-0; Chris Kelly31-9-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent and Canal Pools, 17. Roger Holmes (Lakeview Select) 76-4-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, Serpent 7; John Cooke (Lakeview Select) 59-14-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 42-4-0; Keith Daws (Lakeview Select) 42-0-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 34-0-0. Sat. Veterans, Serpent Pool, 10. Roger Holmes (Lakeview Select) and Cliff Adcock (Lakeview Select) both 54-8-0, both carp and silvers to poled pellet and maggot, pegs 25 and 17 respectively; Rob Taylor (Notts AA) 45-4-0; Chris Shore (Lakeview Select) 44-4-0; Keith Daws (Lakeview Select) 42-0-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 39-4-0. Sat. River Pool, 10. Martin Thackery (Matchmen Supplies/Bait tech) 68-6-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 9; Steve Bentley (Lakeview select) 48-0-0; Steve Draper (Lakeview Select) 34-8-0; Daz Brown (Lakeview Select) 30-4-0; Darren Bamford (Lakeview Select) 29-12-0; Scott Robinson (Lakeview Select) 27-4-0. Sun. Marina and Stream Pools, 21. Brian Greenbury (Leicester Sensas) 58-0-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, stream 7; Andy Searle (Middy) 55-11-0; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 49-9-0; Steve Draper (Lakeview Select) 46-5-0; Bronson Arme (Lakeview Select) 39-6-0; Neil Edwards (Lakeview Select) 38-15-0.

Northampton AC Winter League, Grand Union Canal, Yardley Gobion, Sun. Round Two, 41. Ron Coles (Irthlingborough Perch) 8-9-8, skimmers and perch, poled chopped worm, two away from the marina mouth; Bill Whitehill (Spro) 7-13-8; Craig Bennett (Browning MG Red) 7-10-0; Colin Harris (Northampton Nene AC) 7-7-0; Andy Webster (Irthlingborough Perch) 7-5-0; Bob Gill (Irthlingborough Perch) 6-12-0. Teams: Irthlingborough Perch 27-13-8; Browning MG Red 22-8-0; Northampton Nene AC Red 20-1-0; Spro 17-12-0; Browning MG Black 15-9-8. League: Irthlingborough Perch 4; Spro 5; Browning MG Red 6; Browning MG Gold 8; Northampton Nene AC Red and Browning MG Black both 10.

Norwich, River Thurne Potter Heigham and Martham. Wed. 12Tony Gibbons (Norwich) 25-3-0, roach to 0-10-0 on caster and stick float; David Roe (Angling Direct) 23-3-0; Keith Fickling (Wymondham) 18-0-0; Kevin Fuller (Norwich) 16-9-0. Sat. 14. Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 22-5-0, roach, long pole, maggot; Reg Bryanton (Deben) 19-15-0; Tony

Gibbons (Norwich) 18-14-0.

RAF EAWL, Round Two, Old River Nene, March, Bypass Bridge, Cambridgeshire, Wed. 16. Graham Welton (RAF Team Mosella) 11-11-0, roach, perch and skimmers, next to marina mouth; Roy Whincup (march) 10-2-0; Spike Milligan (RAF Team Mosella) 9-3-0; Si Pointer (RAF Team Mosella) 9-2-8; dusty kiddell (RAF Team Mosella) 6-2-0; Pete Lambdin (Cambridge) 5-5-0.

Rycroft Fisheries, Hemington, Leicestershire/Derbyshire borders. Sat. Bait Tech Silver Fish League, Donno’s Pool, 12. Andy Taft (Bait Tech) 15-12-0, skimmers and roach, poled maggot, peg 12; Mick Moss (Leicester Sensas) 8-11-0; Pete Marlow (Leicester Sensas) 8-9-0. Sat. Carp Lake, 13. Chris Ball (Rycroft Fisheries) 48-6-0, carp to 5 lb, method feeder and meat, peg 9; Dave Hunter (Bacchus and Rhone) 44-4-0; Chris Pavlou (Rycroft Fisheries) 40-2-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Wed. Holmedale Lake, 26. John Darby (Sherwood Forest Fishery) 49-10-0, twelve carp to 9  lb, poled meat, peg 36; Andy Lakey (Worksop AA) 48-4-0; Shaun Sutton (Gateford Angling Supplies) 45-7-0; Daz Staley (Mansfield Piscatorials AS 44-12-0; Pete Hodgetts (Sherwood Forest Fishery) 39-14-0; Sean Storey (Gateford Angling Supplies) 39-8-0. Tues. Sherwood Lake, 11. Dave Round (Mansfield Busmen AC) 41-15-0, 20 lb of skimmers and ide, then four carp to 6 lb, poled caster then sweetcorn, peg 41; Steve Smith (Sherwood Forest Fishery) 14-5-0; Mick Lysaght (Rivendell AC) and John Wooff (Sherwood Forest Fishery) both 11-15-0. Sun. Holmedale Lake, 21. Kev Chaplin (Sherwood Forest Fishery) 59-12-0, twelve carp to 8 lb, poled pellet, peg 21; Steve Keyworth (MAP Mansfield) 51-6-0; Phil Carline (Subfish Tackle) 48-1-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 37-1-0; Ben Holmes (Fox Match Dynamite Trentmen) 37-1-0; mark Haywood (Eastwood Angling Centre) 36-7-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Wed. 24. Deana

Ramsey (Woodbridge) 108-14-0; Darren Clarke (Suffolk water

park) 71-12-0; Steve Walters (Ipswich) 69-0-0; John Whitehouse (Baitech Suffolk Water Park) 43-10-0; Mike Whittacker (Angling Direct) 26-9-0.

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sat. 10. Andy Adams (Frenzee) 39-2-0, carp, poled pellet, peg 8; Colin Begbie (Townsend Lakes) 37-12-0; Steven Hillman (Townsend Lakes) 24-10-0. Sun. Woodpecker Pool, 10. Steven Hillman (Townsend Lakes) 42-12-0, carp and silvers, poled caster, peg 15; Alan Owen (Townsend Lakes) 27-2-0; Steve Sharp (Townsend lakes) 21-0-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Sun. Kestrel Lake, 16. Gary Walton (Spilsby AC) 108-6-0, mainly barbel to 9 lb, waggler and maggot, peg 11; Adam Playford (Anglers Corner) 96-12-0; Boris Kilner (Vespe Army) 42-3-0; Dave Daniels (Westwood Lakes) 39-7-0. Tues. Skylark Lake, 14. Spike Milligan (Harrison’s Garbolino Lincs County) 34-8-0, carp, bream, skimmers and tench, poled worm and caster, peg 22; Alec Rawlings (Westwood Lakes) 30-6-0; Ken Clarke (Wwestwood Lakes) 26-12-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 16. Chris Mawer (Westwood Lakes) 46-10-0, carp and silvers poled maggot and pellet; Spike Milligan (Harrison’s Garbolino Lincs County) 32-10-0; Ken Clarke (Westwood Lakes) 26-12-0.

WIN clothing to keep you warm and dry this winter - and discover how to keep bites coming as temperatures begin to fall - ALL in this week's Angler's Mail!