GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for November 12/13, 2011.

* Angling Trust Castle Ashby Winter League, Round Four, Castle Ashby Fisheries, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Grendon, Scotland and Brickyard Pools, 70. Graham Welton (RAF) 39-4-0, 18 bream, Method feeder and dead red maggot, poled chopped worm and caster, peg 21 Brickyard Pool; Brad Titmus (Kamasan Starlets) 26-14-0; Chris Garrett (Castle Ashby A) 24-0-0; Keith Garrett (Castle Ashby Youth) 21-9-0; R. Clutton (Maver Milton Keynes MG) 20-6-0; A Beasley (RAF) 16-1-0.

Teams: Maver Milton Keynes MG 50; Kamasan Starlets 48; RAF 46; Sensas Chiltern Baits 37; Spro and Castle Ashby A both 35; Castle Ashby Youth 28.

League: Kamasan Starlets 8; RAF 15; Sensas Chiltern Baits and Maver Milton Keynes MG both 16; Spro 17; Castle Ashby A 18; Castle Ashby Youth 20.

* Angling Trust East Midlands Winter League, Ramsey Drains, Ramsey, Cambridgeshire, Sun. Round Four, 60. Anthony Williams (Browning Hot Rods) 18-2-0, one tench, skimmers to 1 lb and roach to 6 oz, poled chopped worm then fluoro pinkie, near Ramsey Narrows bridge; Mark Pollard (Dynamite/Shimano/Normark) 17-8-8; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 15-9-0; Anthony Watling jr (Fox Match Stanjay Gold) 15-8-0; Tim Nash (Browning Hot Rods) 14-6-0; Lindsey Naylor (Browning Hot Roads) 10-1-0.

Teams: Fox Match Stanjay Gold 26; Browning Hotrods 29; Sensas Mark One 29; Maver Bait Tech 29; Garbolino Peterborough 44; Fox Match Stanjay Red 53.

League: Browning Hot Rods 8; Sensas Mark One 10; Maver Bait Tech 11; Fox Match Stanjay Gold 11; Garbolino Peterborough 20; Fox Match Stanjay Red 24.

* Angling Trust Soar Valley Winter League, River Soar, Barrow to Kegworth, Leicestershire, Sun. Round Five, 50. Paul Taylor (Wigston AS) 8k150, chub to 3 lb, perch, poled caster, Proctor’s Meadow; Adam Nurse (Wigston AS) 6k630; Pete Hamilton (Maver Loughborough Soar) 6k620; Wayne Hammond (Wigston AS) 6k250; Lee Wright (Fox Match Dynamite Trentmen) 5k480; Steve Woollard (Fox Match Dynamite Trentmen) 5k420.

Teams: Wigston AS 17; Long Eaton Federation 27; Fox Match Dynamite Trentmen 31; Quorn Van den Eynde 34; Maver Loughborough Soar 42.

League: Fox Match Dynamite Trentmen 10; Long Eaton Federation and Quorn Van den Eynde both 12; Wigston AS 16; Maver Loughborough Soar 23.

OTHER MATCHES

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 21. Rodney Finch (Deben) 39-2-0, carp and F1s to 7 lb, skimmers to 2 lb, 13m pole, maggot and worm, peg 34; Stuart Milne (Hooked Newmarket) 30-6-0; Mark Nichlos (Cross Drove) 24-9-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 22-8-0; Jim Barrowman (Fox) 21-8-0; Robert Edmundson (Ringer Baits) 21-0-0. Sat. 23. Vinny Easey (Cambridge Albion) 43-12-0, carp to 8 lb, F1s to 5 lb, groundbait feeder, maggot hookbait, peg 32; Steve Jackson (Lakenheath) 42-10-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 38-3-0; James Heaps (Popletts) 34-2-0; Jamie Mcquire (Rib Valley Angling) 28-0-0; Rodney Finch (Deben) 27-6-0. Sun. 25. Dave Reeve (Angling Direct) 47-9-0, F1s to 3 lb, brown goldfish and skimmers to 2 lb, 14. 5m pole, pellet and maggot, peg 1; Stuart Bracey (Dynamite Baits) 36-6-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 36-0-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 35-10-0; Tony Watling (Cross Drove) 30-4-0; Robert Edmundson (Ringer Baits) 29-6-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 18. Andy Gorston (JV AC) 69-11-0, F1s to 3 lb, poled pellet, peg 10; Jay Richardson (Decoy) 55-9-0; Matt Arnold (Spalding) 52-3-0; Chris Barley (Decoy) 51-0-0. Sat. Beastie Lake, 27. Jon Whincup (Fox Matrix/Van den Eynde) 49-13-0, F1s and silvers, poled maggot, peg 12; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 48-2-0; Shaun Coton (JV AC) 39-10-0; Danny Carlton (Decoy) 38-1-0. Sun. Beastie Lake, 27. Martin Freeman (Webb’s Tackle Marukyu) 57-11-0, carp to 6 lb, feeder fish sweetcorn, peg 24; Roy Wells (Decoy) 54-3-0; Kevin Wadge (Decoy) 49-7-0; Stan Dow (Decoy) 43-9-0.

Deeping St. James AC, River Welland, Deeping Roadside, Deeping St. James, Cambridgeshire, 12. Stuart Redman (Deeping St. James AC) 5-8-0, small roach on punched bread plus two perch on chopped worm, above the bridge; Ray Torrington (Deeping St. James AC) 3-10-0; Graham Wright (Deeping St James AC) 3-2-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 29. Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) 72-14-0, carp to 6 lb, barbel to 4 lb, poled pellet, peg 44; Luke Morley (Westwood Lakes) 71-11-0; Bob Smith (Avanti Used Tackle) 54-7-0; Peter Gleadon (Avanti Used Tackle) 43-6-0.

East Delph Fisheries, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. 18. Ian Frith (East Delph Fisheries) 70-0-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn and pellet, peg 13; Brian Lakey (Wisbech) 48-0-0; Nigel Lewis (East Delph Fisheries) 35-0-0.

Emergency and Armed Services Jeffries Cub, Old River Nene, March, Cambridgeshire, Wed. 60. Graham Welton (RAF Red) 22-0-0, three tench, eight eels and perch, poled chopped worm and caster; Gavin Atkinson (RAF Red) 14-7-0; Pete Lambdin (RAF Old Lags Black) 10-6-0; Phil Foster (RAF Old Lags Green) 8-12-0; Roy Whincup (DSRA) 8-9-8; Scott Rispin (Army B) 8-0-0. Teams: RAF Red 8; Army A 18; Humberside Police 21.

Gti Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 14. Simon Skelton (Melton Mowbray) 59-12-0, small carp plus a few tench and crucians, poled pellet, Ash 24; Carl Williams (Newark) 34-10-0; Sean Butler (Notts AA) 33-4-0; Graham Eden (Mansfield) 32-10-0; Brian Elliott (Mansfield Angling Centre) 29-0-0; Jeff Thorpe (Mansfield Angling Centre) 28-0-0. Sat. 19. Alan Roberts (Mansfield) 58-0-0, six carp to 11 lb, poled maggot and luncheon meat, Hawthorn 17; Martin Pacey (Grantham) 45-0-0; George Kimberley (Team Zimba) 42-4-0; Brian Elliott (Mansfield Angling Centre) 42-0-0; Graham Eden (Mansfield) 40-4-0; Phil Morris st (Notts Disabled) 38-0-0.

Head Fen, near Ely. Sun. 21. Ray Cook (Downham Market AC) 23-5-0, feeder, red crumb, Peperami, peg 38 Trevs; Tim Dabrowa (Fox) 19-6-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 18-14-0; Ian Warby (Millview) 18-10-0; Pete Lambdin (Headfen) 13-13-0; Mark Cross (Newmarket AC) 11-7-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sat. Veterans, Serpent and Marina Pools, 20. Ernie Waterfall (Lakeview Select) 56-8-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 12 Serpent Pool; Dave Sewell (Lakeview Select) 48-0-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 47-12-0; Chris Shore (Lakeview Select) 45-4-0; Bill Arme (Lakeview Select) 40-8-0; Alan Marshall (Lakeview Select) 28-4-0. Sat. Veterans, River and Stream Pools, 13. John Cooke (Lakeview Select) 67-14-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 16 River; Cliff Adcock (Lakeview Select) 51-12-0; Roy Toulson (Notts Federation) 51-3-0; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 37-4-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 37-3-0. Sun. Serpent and Canal Pools, 22. Steve Draper (Lakeview Select) 52-4-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 6 Serpent Pool; Shaun Butler (Lakeview Select) 52-2-0; Steve Haywood (Middy) 49-0-0; Keith Simpson (Lakeview Select) 34-12-0; Andy Searle (Middy) 33-10-0; Brian Nicholls (Lakeview Select) and Neil Barlow (Lakeview Select) both 31-2-0.

Norwich, River Thurne Potter Heigham to Martham. Sat. 20. David Roe (Angling Direct) 23-11-0, skimmers and roach , maggot and caster over groundbait; Kevin Fuller (Norwich) 21-7-0; Jeanette Halliday (Angling Direct) 17-0-0; David Gooch (Norwich) 16-9-0; Kevin Paynter (Norwich) 16-2-0; Tony Anderson (Angling Direct) 15-10-0.

Rookery Waters, Pidley, Cambridgeshire, Sat. Magpie Lake, Landbeach, 7. Kevin Peacock (JV AC) 73-0-0, carp Method feeder plus poled pellet, peg 18; Ray Torrington (Market Deeping) 54-14-0; Paul Irons (Brampton) 32-12-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich, Silver fish only. Sat. 25. Keith Gooderam (Browning Wickford) 21-12-0, single bream 5lb, with roach and hybrids, short and long pole, pellet and maggot, peg 30, Match lake 1; Peter Dade (Harleston) 18-12-0; Bill Walker (Spro) 16-6-0; Stu Mill (Suffolk Water Park/Baitech) 15-12-0; John Dale (Suffolk Water Park/Baitech) 15-0-0; Matt Airey (Suffolk Water Park/Baitech) 14-13-0.

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sat. Woodpecker Lake, 10. Don Ingham (Townsend Lakes) 36-4-0, carp, poled pellet, peg 15; Colin Begbie (Townsend Lakes) 33-10-0; Don Burns (Townsend Lakes) 28-2-0. Sun. Kingfisher Lake, 12. Colin Begbie (Townsend Lakes) 31-0-0, carp, Method feeder and poled pellet, peg 9; Geoff Arnold (Townsend Lakes) 30-5-0; Derrick Moss (Townsend Lakes) 27-10-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Sun. Kestrel Lake, 20. Adam Playford (Anglers Corner) 45-10-0, all carp, Method feeder and dead red maggot/pellet, peg 7; George Warren (Westwood lakes) 43-9-0; Steve Lane (Castle AC) 34-2-0. Tues. Skylark Lake, 16. Alec Rawlings (Westwood Lakes) carp, chub, tench and bream, poled bronze maggot, peg 38; Steve Lane (Castle AC) 30-0-0; Brian Thompson (Westwood Lakes) 27-4-0. Thurs. Over 50s, Skylark lake, 18. Trevor Ogilvie (Westwood Lakes) 44-8-0, bream and carp, poled maggot; Barry Hawkins (Ropsley AC) 43-10-0; Ken Clarke (Westwood lakes) 41-12-0.

GET this week's Angler's Mail and discover how to improve your catches the easy way by boosting your baits. Check out our visit to pike mecca Chew Valley, and discover why worms should always be a number one choice. The best baits, the best venues, all in Angler's Mail.