GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for March 12/13 2011

* March Angling Club, Old River Nene, March, Cambridgeshire, Sun. 60. Stuart Northrop (Browning Hot Rods) 34-7-0, rudd to 1 lb plus one 3 lb tench, poled caster, by bypass bridge; Tony McGregor (March Angling Club) 23-5-0; Lindsay Naylor (Browning Hot Rods) 21-10-0; Ian Benton (Fox Match Stanjay Van den Eynde) 21-9-8; Andrew Moss (Browning Hot Rods) 20-6-0; Guntar Smalley (March Angling Club) 19-6-0.
Andrew Moss (Browning Hot Rods) 20-6-0; Guntar Smalley (March Angling Club) 19-6-0.

* National Winter League Semi Final, Grand Union Canal, Loughborough area, Leicestershire, Sun. 100. Harry Moulton (HanKat AS) 32-8-0, bream to 3 lb, skimmers, poled caster and bloodworm, peg 17, Swingbridge; Lee Addy (Drennan North West) 22-0-0; Michael Bond (Harrison’s Garbolino Lincs County) 11-2-0; Stuart Conroy (Drennan North West) 10-12-0; Steve Winter (Maver Bait Tech) 8-14-0. Teams: Drennan North West 31; Maver Bait Tech 35; HanKat AS 37; Harrison’s Garbolino Lincs County 43; Garbolino Ossett 49.

Other matches

Barford WL, Barford Pleasure, Railway and Willow Lakes near Norwich. Sun. 40. Dave Jarvis (Daiwa Angling Direct

Gold) 61-11-0, Pleasure Lake 15; Paul Goldstraw (Lathams Fishing Tackle) 57-10-0; Richard Bond (The Tuckeroos) 56-1-0; Ian Reynolds (The Tuckeroos) 53-12-0; Vince Cross (Lathams Fishing Tackle) 53-8-0;Jim Barrowman (The Tuckeroos) 53-7-0. Teams: The Tuckeroos 10; Daiwa Angling Direct Gold 14; Lathams Fishing. co. uk. 18; Dynamite Lewis Anglers World and Barford Tackle both 23; Daiwa Angling Direct Suffolk Black 27. Final League: Lathams. fishing. co. uk 87; Daiwa Angling Direct Gold 93; The Tuckeroos 98; Dynamite Lewis Anglers World 102; Barford Tackle 110; Goodies Boys 115; We Dont Care 158.

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 23. Mark Pollard (Fox Dynamite) 78-3-0, F1s to 5 lb, carp to 14 lb, 14. 5m pole, meat and corn, peg 41; Ian Shipp (Cross Drove) 58-14-0; Jim Barrowmen (Fox Match Lewis Anglers

World) 58-6-0; Tony Watling (Fox Match) 51-4-0; Rodney

Finch (Deben) 44-8-0; James Heaps (Popletts) 36-8-0. Sat. 32. Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 79-12-0, F1s to 4 lb, carp to 12 lb, straight lead bread punch, peg 1; Vince Cross (Ixworth) 57-4-0; Paul Goldstraw (Stanjay) 43-2-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 39-11-0; Jim Barrowman (Lewis Anglers World) 36-6-0; George Tebb (Lawn

Farm) 35-0-0. Sun. 21. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 84-6-0, F1s to 5 lb, carp to 14 lb, pole and straight lead bread and corn, peg 33; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 73-1-0; Dave Rawlings (Stanjay) 59-11-0; John Chalk (Cross Drove) 54-4-0; Tony Brookes (Thetford AC) 44-13-0; Gordon

Pearce (Banham) 37-5-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 12. Kevin Wadge (Decoy) 99-2-0, carp to 8 lb, barbel to 5 lb, straight legered meat, peg 21; John Smalley (Decoy) 50-15-0; Adam Haywood (Ely) 49-5-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 47-5-0. Sat. Beastie Lake, 26. Martin Freeman (JV AC) 60-8-0, carp to 6 lb and F1s to feeder fished sweetcorn, peg 4; Stan Dow (Decoy) 52-11-0; Steve Freeman (JV AC) 48-4-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 47-15-0. Sun. Oak and Yew Channels, 22. barry Mason (Tubertini/Ringer Baits) 150-0-0, carp to 6 lb, pole/feeder and pellet, peg 15 Yew Channel; Chris Barley (Finedon) 143-10-0; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 103-5-0; Tony Dawson (Van den Eynde) 87-12-0.
Fish4 5k Qualifier, Dragon Water Meadows Fishery, Chappel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 31. Mark Griggs (Maver Bait Tech) 73-11-0, carp to 6 lb and barbel to 4 lb, straight legered meat, peg 41; Darren Pimperton (Avanti Used Tackle) 69-13-0; Jeff Marsh (Garbolino) 52-12-0; Pete Bell (Avanti Used Tackle) 49-4-0; Carl Newton (Newark) 43-6-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 10. Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 68-4-0, fourteen carp, F1s and skimmers, poled maggot, Hawthorn 3; Ian Bellaby (Coalville) 33-12-0; Brian Elliott (Smart Baits) 27-6-0; Paul Johnson (Willow Lakes) 26-14-0; Graham Eden (Mansfield) 18-0-0; Alan Quick (Mansfield AA) 15-8-0. Sat. 17. John Berry (Sensas Mansfield Angling Centre) 34-0-0, six carp and skimmers, poled pellet, Ash Pool 20; Graham Eden (Mansfield) 33-0-0; Phil Morris jr (Notts AA) 28-12-0; Jim Meakin (Victoria Tackle) 28-8-0; Ian Bellaby (Coalville) 24-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 18-2-0.
Head Fen, near Ely. Sun. 20. Steve Jackson (Head Fen) 39-1-0, single chub rest carp, maggot over hemp and caster, peg 35 Trevs Lake; Simon Fulcher (Cambridge) 25-12-0; Tim Dabrowa (Fox Match Stanjay) 25-3-0; Trevor Oakman (Fox Match Stanjay) 19-13-0; Jamie McGuire (Buntingford) 16-7-0; Vinny Easy (Cambridge) 14-14-0.

King of the Wensum, individual series River Wensum Norwich, coalyard section. Sun. 18. David Gooch (Norwich and District AA) 20-5-0, all roach, hemp and maggot, 13m pole, Turning Basin peg1; Simon Parker (Sensas Angling

Direct) 12-11-0; Lee Hodge (Lewis Anglers World) 10-10-0; Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 10-5-0; Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 10-2-0; Wayne Anderson (Daiwa Angling Direct) 10-0-0. Final league: Steve Borrett (Earlham Silvers) 8; Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 9; (Three way tie for third decided on weight countback) David Gooch (Norwich DAA) 11; Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 11; Wayne Anderson (Sensas Angling Direct) 11.

Lakeview, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent and Oasis Pools, 14. Roy Toulson (Notts Federation) 68-1-0, carp, poled pellet, Serpent 24; Rob Taylor (Notts AA) 51-0-0; Roger Holmes (Notts AA) 45-1-0; Roy Bexon (Lakeview Select) 26-12-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 25-12-0; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 16-9-0. Sat. Veterans, Canal and Stream Pools, 18. Chris Shore (Lakeview Select) 55-4-0, carp, poled pellet, Canal 17; Dave Sewell (Lakeview Select) 32-10-0; Rob Taylor (Notts AA) 31-5-0; Pete Stubley (Lakeview Select) 31-4-0; Roy Toulson (Notts Federation) 28-12-0; Keith Dawes (Sensas) 22-10-0. Sun. Canal, 15. Andy Searle (Middy) 43-5-0, carp, poled pellet, peg 13; Bo Thackery (Lakeview Select) 29-14-0; Steve Porter (Marukyu) 28-12-0; Brian Nicholls (Lakeview Select) 25-10-0; Clive Hamilton (Lakeview Select) 25-9-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 23-10-0.

Northampton Nene AC Winter League, Grand Union Canal, Flore, Northamptonshire, Sun, Final Round, 40. Ron Coles (Irthlingborough Black) and John Montgomery (Attleborough Sports) both 6-8-0, both perch to 2 lb and odd skimmers, poled chopped worm and caster, both in the Christmas tree area; Ian Drage (Browning MG Black) 6-7-0; John Shepley (Attleborough Sports) 6-1-0; Steve Baldwin (Browning MG Gold) 5-10-0; Bob Eales (Northampton Nene AC) 5-4-0. Teams: Irthlingborough Black 19-11-8; Attleborough Sports 17-8-0; Browning MG Gold 16-6-8; Browning MG Black 13-11-0; Browning MG Red 13-6-8. Final League: Browning MG Black 17; Irthlingborough Black 20; Browning MG Red 22; Browning MG Gold 26; Attleborough Sports 27. Individual Aggregate Winner: Ian Drage 12 points.

Railway Lake, near Norwich. Sat. 11. Jack Gill (Barford Tackle) 64-2-0, F1s soft pellet peg 12; Dave Jarvis (Daiwa Angling Direct) 61-4-0; Trevor Feltham (Norwich) 45-8-0; Paul Ashford (Barford Tackle) 41-8-0; Kevin Ford (Barford Tackle) 36-7-0; Rodger Harris (Norwich) 36-0-0.

Ryecroft Fisheries, Hemington, Derbyshire, Sat. Moat Lake, 22, Barry Walters (Ryecroft Fisheries) 65-1-0, carp to 5 lb, poled paste, peg 10; Wayne Sewards (Ryecroft Fisheries) 56-0-0; Greg Cooper (Subbey) 47-14-0; Chris Allen (Marukyu) 41-6-0; Dave Brown (Ryecroft Fisheries) 25-6-0; Chris Downs (Marukyu) 20-14-0. Sun. Round 11, Individual Winter League, Donno’s and Moat Lakes, 24. Luke Bamford (Middy Bait Tech) 54-4-0, carp to 6 lb, poled pellet and bread, Moat 27; Lee Smith (Ryecroft Fisheries) 47-3-0; Wayne Sewards (Ryecroft Fisheries) 46-0-0; Nornan Powers (Farm Park) 33-7-0; Graham hallam (Charnwood Hooks) 32-12-0; Barry Walters (Ryecroft Fisheries) 28-14-0. Aggregate: Lee Smith (Ryecroft Fisheries) 10; Luke Bamford (Middy Bait Tech) 12; Norman Powers (Farm Park) 19; Mick Cobb (Fishermania) 26; Kristian Powers (Farm Park) 32; Chris Pavlou (Bull and Bush) 33.
Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Individual League, Cavendish Lake, 13. Ian Boyd (Rivendell) 21-7-0, two carp, skimmers, feeder and poled pellet, peg 12; Mick Lysaght (Rivendell) 14-4-0; Dave Whitworth (Rivendell) 10-0-0; Dave Winfield (Peg One Angling Centre) 8-11-0; Ivor Birkin (Rivendell) 8-4-0; Russ Brookes (Rivendell) 7-15-0. League: Ian Boyd (Rivendell) 8; Mick Lysaght (Rivendell) 12; John Slinn (Rivendell) 17. Sun. Sherwood Lake, 18. Lee Payling (Peg One Angling Centre) 42-12-0, four carp to 6 lb and skimmers to 2 lb, poled pellet, peg 41; Jon Smith (Phil’s Bait and Tackle) 23-14-0; Ian Utting (Peg One Angling Centre) 23-2-0; Jason Jones (Peg One Angling Centre) 20-1-0; Dave Hiley (Peg One Angling Centre) 18-8-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 18-1-0. Sun. Holmedale Lake, 24. Craig Brazier (Peg One Angling Centre) 92-9-0, carp to 9 lb, poled pellet; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 57-12-0; Andy Lakey (Worksop) 55-9-0; Stewart Hall (Used Tackle) 41-11-0; Phil Carline (Used Tackle) 32-14-0; Dave Turton (Boundary AC) 30-10-0. Tues. Sherwood Lake, 17. Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 20-15-0, skimmers and ide, poled pellet, peg 53; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 20-12-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 19-15-0; Dave Round (Mansfield Busmen B) 11-1-0; John Holmes (Sherwood Forest Fishery) 10-11-0. Wed. Holmedale Lake, 20. Steve Keyworth (Sensas Mansfield Angling Centre) 102-5-0, carp, pole and pellets feeder, sweetcorn and pellet, peg 27; Dave Sewell (James Maude AC) 52-7-0; Andy Lakey (Worksop) 40-9-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 40-9-0; Pete Hodgetts (Sensas Mansfield Angling Centre) 39-7-0; Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 34-11-0.
Wensum Valley Freshwater Angling Championships, Upper River Wensum, Billingham. Sat. 20. Bob Wessels (Baitech) 16-6-0, 4 chub to 4-15-0, two on stick float and maggot and two on bomb and maggot; Bob Speer (Verulum) 15-4-0; Trevor Clarke (Lewis Anglers World) 13-3-0; John

Southgate (Oakwood) 7-0-0; Steve Watts (Anglia Ground Baits) 1-11-0; Dave Reeve (Got Baits) 1-2-0. Pairs Chris Jakobowski (Deben) and Bob Wessells 16-7-0; Keith Speer and Dave Currell (Verulum) 15-5-0.

Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Sun. Skylark Lake, 21. Steve Reid (RAF Mosella) 43-8-0, ide, carp, skimmers and tench, poled maggot/pellet, peg 2; Craig Crowe (Harrison’s Garbolino Lincs County) 43-6-0; Ken Clarke (Westwood Lakes) 42-9-0; Tony Evans (Dynamite/Middy) and Trevor Ogilvie (Westwood Lakes) both 40-0-0; Steve Pretty (Miracle Baits) 39-8-0. Tues. Skylark Lake, 19. Alex Bates (Sensas) 52-0-0, mixed catch, poled maggot and pellet, peg 31; Bob Nudd (Browning) 45-4-0; Adam Wakelyn (Preston Innovations) 45-0-0; Dave Thornton (Garbolino Peterborough) 37-12-0; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 34-2-0. Thurs Over 50s, Skylark Lake, 18. Paul Ogalsby (Castle AC) 19-12-0, carp, poled pellet; Jim Smith (Westwood Lakes) 18-12-0; Dave Thornton (Garbolino Peterborough) 16-0-0.

LEARN A FEEDER METHOD THAT WILL SCORE RIGHT NOW! Get this week’s Angler’s Mail magazine!