GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

Everyone loves a bargain - and you can't do better than this week's issue of Angler's Mail!

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for March 10/11 2012.

* Erewash Valley Winter League, Erewash Canal, Tamworth Road to Trent Lock, Derbyshire, Sat. Final Round, 60. Pete Scott (Shakespeare Superteam) 9-2-0, perch to 1 lb 8 oz plus a 2 lb 8 oz tench, poled chopped worm and caster, behind the Royal Oak; Rob Chambers (Shakespeare Superteam) 8-12-0; Stan Piecha (Maver Bait Tech) 7-3-0; Wayne Swinscoe (Maver Bait Tech) 7-1-0; Jason Scrivener (Matrix/Dynamite Trentmen) 6-8-0; Asa Cooper (Long Eaton Federation) 4-7-0.

Individual Aggregate Winner: Pete Scott (Shakespeare Superteam) .

Teams: Shakespeare Superteam 24; Maver Bait Tech 31; Long Eaton Federation 33; Matchmen Supplies 36; Matrix/Dynamite Trentmen 37; Notts AA 41.

Final League: Shakespeare Superteam 7; Maver Bait Tech 13; Matrix/Dynamite Trentmen and Mill Tackle both 22; Matchmen Supplies 24; Long Eaton Federation 29.

* March Angling Club, Old River Nene, March, Cambridgeshire, Sun2. Chris Vandervleit (Bowler’s bait Tech) 22-6-0, five tench, two perch plus 5 lb of small roach and skimmers, poled chopped worm and caster/fluoro pinle, above the bypass bridge; Graham Welton (Garbolino RAF) 20-1-0; Mark Pollard (Shimano/Stanjay Sports) 15-6-0; Steve Winter (Maver Bait Tech and Nigel Shearn (Popletts MG) both 11-7-0; Wayne Swinscoe (Maver Bait Tech) 11-3-0.

* Upper Wtham Team Championships, River Witham, Foston to Dry Donnington, Lincolnshire, Sat. 96. Colin Walton (Newark Federation) 37-8-0, 26 dace and 12 chub, stick float and caster, peg A3; Phil Lywood (Grantham) 34-14-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 24-4-0; Will Sweeney (Argonauts) 19-8-0; Joe Cox (Collingham) 13-6-0; Tony Nally (Dynamite Matchman Supplies) 12-4-0.

OTHER MATCHES

AWL, Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Wed. Oak and Cedar Strips, 15. Shawn Woods (Wittering) 66-14-0, carp and F1s, pellet cone or straight legered hard pellet, some on poled maggot, Oak 14; Dusty Kiddell (Garbolino RAF/Marham) 49-15-0; Roy Whincup (Stanjay Tackle) 40-9-0; Ben Jackson (Garbolino RAF/Marham) 39-15-0; Gaz Smith (Wittering) 22-15-0; Chris Saunders (Old Lag) 20-2-0.

Burton Winter League, Trent and Mersey Canal, Burton Upon Trent, Staffordshire, Sun. Final round, 36. Darren Massey (Shakespeare Superteam) 11-6-0, eight chub to 1 lb on caster and small roach and gudgeon to bloodworm, opposite Horninglow boats; Rob Chambers (Burton Angling Supplies) 7-4-0; Alistair Chisholm (Shakespeare Superteam) 6-5-0; Ted Yearby (Burton Angling Supplies) 5-5-0; Aaron Wells (Leicester Sensas) 5-3-0; Stan Piecha (Leicester Sensas) 4-14-13. Teams: Burton Angling Supplies 14; Four Artists 14; Dams and Lock 14; Shakespeare Superteam 15; Leicester Sensas B 16; Mill Tackle 24. Final League: Four Artists 90; Leicester Sensas B 96; Shakespeare Superteam 103; Burton Angling Supplies 115; Dams and Lock 130; Mill Tackle 132.

Caistor Fisheries, Caistor, Lincolnshire, Sat. 10. Glen Auty (Grimsby) 36-5-0, mainly carp, feeder and sweetcorn, peg 5; Colin Robinson (Grimsby) 23-11-0; Steve Fegan (Caistor) 12-12-0; Dave Kirk (Healing) 6-2-0.

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 18. Mark Pollard (Shimano Stanjays Sports) 54-14-0, F1s to 4 lb, brown goldfish, skimmers to 2 lb, 14m pole, pellet, peg 16; Tony Watling (Cross Drove) 53-6-0; Richard Bond (Bury St

Edmunds) 41-4-0; Stuart Bracey (Dynamite Baits) 36-6-0; Jim Barrowman (Fox P-J Angling) 33-10-0; Dave Shailes (Kevs Tackle) 31-2-0. Sat. 39. Mark Pollard (Shimano Stanjays Sports) 52-0-0, brown goldfish and small F1s to 2 lb, 16m pole, pellet and corn, peg 12; Ray Smart (Norwich) 46-14-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 45-2-0; Amer Jawad (Daiwa Bag Up Baits) 37-11-0; Richard Martin (Daiwa Dorking) 36-6-0; Geoff Arnold (Hooked Newmarket) 34-1-0. Sun. 17. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 37-3-0, small F1s and brown goldfish to 2 lb, 16m pole, pellet, peg 47; Jim Barrowman (Fox PJ Angling) 31-1-0; Robert Edmundson (Ringer Baits) 28-12-0; Alan Tuck (Van den Eynde Angling Direct) 26-4-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) and Bruno Norman (Kevs Tackle) both 22-8-0.

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 21. Nigel Baxter (Bagem Baits) 72-10-0, F1s to 3 lb, pole pellet, peg 24; Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 63-14-0; Jay Richardson (Decoy) 44-15-0; Mick King (Garbolino Peterborough) 26-4-0. Sat. Beastie Lake, 27. Andy Leathers (Browning Hot Rods) 90-14-0, carp to 6 lb plus F1s, feeder with sweetcorn/meat and poled pellet, peg 17; Shaun Coton (JV AC) 70-14-0; Martin Freeman (Webb’s MG) 65-8-0; Simon Dow (Decoy) 56-9-0. Sun. Beastie Lake, 25. Nigel Baxter (Bagem Baits) 93-8-0, carp to 8 lb plus F1s, waggler and maggot, peg 22; Roy Wells (Decoy) 74-13-0; Stuart Bracey (Maver Bait Tech) 74-8-0; Jack Steel (Sheffield) 63-9-0.

Fish4 10k Qualifier, Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, Lincolnshire, Sat. 32. Bob Smith (Wainfleet AC) 116-11-0, carp to 8 lb, poled maggot, peg 42; Chris Bonsall (Avanti Used Tackle) 102-14-0; Steve Blankley (Avanti Used Tackle) 79-12-0; Darren Bamford (Long Eaton) 59-4-0. Qualifiers: Bob Smith (Wainfleet) ; Chris Bonsall (Mill Tackle) ; Luke Morley (Miracle Baits) .

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 15. Paul Arndt (Grantham) 40-0-0, carp to 9 lb, poled pellet, Hawthorn 26; Alan Roberts (Mansfield Angling Centre) and Brian Elliot (Mansfield Angling Centre) both 31-8-0; Neil Fisher (Dynamite Baits) 28-0-0; Lennie Burton (Mansfield) 25-8-0; Phil Morris sr (Nottingham Disabled) 24-8-0. Sat. 28. Alan Heawood (Notts AA) 68-4-0, carp to 10 lb plus small fish, poled maggot, Hawthorn 23; Jim Meakin (Victoria Tackle) 51-0-0; Phil Morris jr (Notts AA) 49-12-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 46-8-0; Graham Eden (Mansfield) 44-0-0; Baz Bright (Garbolino RAF) 42-0-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Canal and River Pools, 23. Steve Haywood (Middy) 59-10-0, carp and silvers, poled pellet, Canal 22; Shaun Butler (Lakeview Select) 58-4-0; Jason Farmery (Broome AC) 57-1-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 48-5-0; Neil Barlow (Lakeview Select) 43-12-0; Gary Cox (Lakeview Select) 41-14-0. Sat. Marina Pool, 12. Steve Draper (Lakeview Select) 77-4-0, carp, poled pellet, peg 25; Roger Holmes (Lakeview Select) 65-2-0; Lou Nightingale (Lakeview Select) 57-0-0; Keith Daws (Lakeview Select) 38-8-0; John Cooke (Lakeview Select) 38-4-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 33-12-0. Wed. Veterans, Serpent and Canal Pools, 14. Pete Sisson (Lakeview Select) 57-8-0, carp, poled pellet; Ray Redwood (Victoria tackle) 46-12-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 44-12-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 43-12-0; Rob Taylor (Lakeview Select) 41-7-0; Keith Daws (Lakeview Select) 32-4-0.

Railway Lake, near Norwich. Sat. 27. Ray King (Barford Tackle) 51-12-0, F1s, pellet feeder baiting with sweet corn, peg 44; Jim Randell (Sensas Future) 38-10-0; Dave Jarvis (Daiwa Angling Direct) 37-13-0; Mick Harman (Martham) 36-12-0Paul Ashford (Barford Tackle) 34-8-0; Dennis Goodwin (North Walsham) 23-9-0.

Rookery Waters, Pidley, Cambridgeshire, Fri. Magpie Lake, 10. Martin Kirk (Mill View Tackle) 62-7-0, carp, poled paste, peg 5; Gus Gausden (JV AC) 34-4-0; Gary Burton (March) 32-4-0; Matt Ayres (Dent’s of Hilgay) 28-8-0; Chris Burton (March) 23-4-0.

Rycroft Fisheries, Hemington, Leicestershire/Derbyshire border, Sat. Old canal and Moat Pool, 16. Charlie Shaw (Fishermania) 48-14-0, carp to 5 lb, poled pellet, Canal 16; Sean Kemp (Forever Stoke) 41-7-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 36-11-0; Martin Turner (Rycroft Fisheries) 32-9-0; Chris Downs (Marukyu) 24-4-0; Wayne Sewards (Rycroft Fisheries) 24-1-0. Sun. Individal Winter League, Final Round, New Canal and Moat Pools, 23. Wayne Sewards (Rycroft Fisheries) 69-6-0, carp to 5 lb, poled pellet and punched bread, Moat 16; Mark Fox (Rycroft Fisheries) 66-15-0; Bob Conway (Lichfield) 62-6-0; Matt Skelton (Rycroft Fisheries) 54-2-0; Chris Ball (Rycroft Fisheries) 37-9-0; Lee Smith (Rycroft Fisheries) 36-11-0. Final League: Simon Skelton (Middy) 19; Carl Hitchcock (Mill Tackle) 22; Mark Fox (Rycroft Fisheries) 23; Wayne Sewards (Rycroft Fisheries) 25; Steve Conway (Lichfield) 25; Chris Allen (Marukyu) 28; Sean Kemp (Forever Forest) 29; Jamie Bonsall (Avanti Used Tackle) 32; Matt Skelton (Rycroft Fisheries) 33; Chris Bonsall (Avanti Used Tackle) 33.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 11. Ian Boyd (Woodhouse Angling Centre) 17-3-0, ide to 12 oz, poled caster, peg 10; Andy Edge (Worksop AA) 6-10-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 6-7-0; Gordon Smith (Worksop AA) 5-12-0. Wed. Holmedale Lake, 20. Andy Lakey (Worksop AA) 47-7-0, carp to 7 lb, poled pellet, peg 52; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 43-7-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 26-4-0; Lee Holtham (Subfish Tackle) 25-0-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 23-6-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 21-10-0.

Wensum Valley Championships, Upper River Wensum and Lenwade fisheries Lakes. Sat. 25. River. Tony Gibbons (Norwich) 28-0-0, 5 chub to 4-10-0 along with dace and perch, stick float and centrepin, single and double maggot, 100m below Lenwade bridge; Anthony ‘Mo’ Morish (Lenwade Fisheries) 12-12-0; Will Freeman (Preston Innovations) 12-10-0, Canal, Brian Bygraves (Norwich) 20-8-0; Keith Westgate (Norwich) 7-6-0. Sun. 25. River, Chris Jacobowski (Deben) 23-4-0, chub and small fish; Dave Pike (Norwich) 5-4-0, Long Lake, Tony Gibbons (Norwich) 31-5-0; Brian Bygraves (Norwich) 25-5-0. Overall winner: Tony Gibbons. Pairs winners: Tony Gibbons and Brian Bygraves.

River Yare, Beauchamp Arms. Sat. 27. Karl Gibson (Great

Yarmouth) 14-6-0, skimmers and roach , crumb feeder, baiting with maggot and worm, peg 142 Langley; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 14-2-0; Paul Abbott (Deben) 12-14-0; Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 12-11-0; Peter Beck (Great Yarmouth) 12-1-0; Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 11-11-0.

Westwood Lakes, Wyberton, near Boston, Lincolnshire, Sun. £1,000 qualifier, Skylark Lake, 25. Mick Stamp (Preston Innovations/Sonu Baits) 58-4-0, small F1s and tench, polerd pellet, peg 13; Rob Pepper (Hunstanton Tackle) 57-6-0; Jimmy Brooks (Anglers Corner) 50-12-0; Toby Pepper (Maver Bait Tech) 49-4-0; Steve Higginbottom (Westwood Lakes) 47-4-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 20. John Gooden (Milldon Baits) 31-10-0, ide, poled maggot, peg 30; Chris Mawer (Westrwood Lakes) 29-0-0; Ken Clarke (Westwood Lakes) 22-8-0. Tues. Skylark Lake, 15. Adam Wakelin (Preston Innovations/Sonu Baits) 19-8-0, mixed bag, poled pellet and maggot; Ron Roberts (Westwood Lakes) 17-8-0; Pater Lambdin (RAF Old Lags) 16-8-0.