TOP TIPS from TOM PICKERING in this weeks mega value Angler's Mail!

KAMASAN ALERT!

IF you are listed below you need to E-mail your address to paul_dennis@ipcmedia.com NOW!

 

SEAN ASHBY

(Sensas Starlets);

DARRAN BICKERTON

(Starlets);

MARK KEARNS

(Wellingborough);

 

 

 

 

 

 

 

GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

 

 

 

East Midlands Angler’s Mail matches for June 9/10 2012.

 

 

 

Colton, near Norwich. Sat. 20. Ray Smart (Norwich) 59-13-0, banded pellet, pole, peg 4; Colin Allport (Norwich) 58-0-0; Bob Gill (Barford Tackle) 56-7-0; Ray King (Barford Tackle) 45-3-0; Dave Jarvis (Daiwa Angling Direct) 41-9-0; Martin Jermyn (Barford Tackle) 31-8-0.

 

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 16. Mark Pollard (Shimano Stanjays Sports) 105-7-0, 20 F1s for 76 lb, 28lb of skimmers and brown goldfish to

2 lb, pole, pellet, peg 66; Dave Pearce jnr (Wisbech) 81-2-0; Ian Shipp (Cross Drove) 79-4-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 71-10-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 65-12-0; John Chalk (Cross Drove) 59-2-0. Sat. 34. Amer Jawad (Bag Em Baits) 68-2-0, skimmers, brown goldfish, pole, pellet and worm, peg 66; Dave Pearce jnr (Wisbech) 65-12-0; Steve Cowley (Cross Drove) 54-10-0; Rodney Finch (Deben) 54-6-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 46-14-0; Bruno Norman (Kevs Tackle) 45-4-0.

 

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Sat. Yew Canal, 22. Jon Whincup (Maver Bait Tech) 138-14-0, carp to 6 lb, poled pellet, peg 22; Glen Chatters (Ringers Baits) 102-1-0; Shaun Coton (JV AC) 95-5-0; Danny Carlton (Decoy) 91-11-0; Jay Richardson (Decoy) 85-10-0; Neil Adcock (Browning Hot Rods) 76-11-0. Sun. Beastie Lake, 29. Jon Whincup (Maver Bait Tech) 172-2-0, all F1s, poled pellet, peg 22; Steve Freeman (Team Marukyu) 123-3-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 118-8-0; Ian Chesney (Team Marukyu) 99-3-0; Jay Richardson (Decoy) 96-5-0; Alex Bates (Sensas Mark One) 84-9-0.

 

Deeping St James AC, Knockout Trophy and Club Cup, Eye Kettleby Fishery, Eye Kettleby, Leicestershire, Sun. Lake 5, 17. Mike Atherton (Deeping St James AC) 49-1-0, carp, pellet waggler, peg 18; Rob Allen (Deeping St James AC) 31-14-0; George Bates (Deeping St James AC) 29-5-0.

 

East Delph Fisheries, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Big Lake, 18. Ian Frith (East Delph Fishery) 210-0-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn; Cam Marshall (East Delph Fishery) 100-0-0; Stuart Bayston (East Delph Fisheries) 99-12-0. Sun. Small Lake, 18. Ian Frith (East Delph Fishery) 230-0-0, carp to 8 lb waggler and pole fished sweetcorn; Cam Marshall (East Delph Fishery) 99-12-0; Stuart Batston (East Delph Fishery) 91-10-0.

 

Fish4 10k Qualifiers, Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, Lincolnshire, Moat Lake, Sat. 32. Darren Smith (Saltfleetby) 82-0-0, carp to 6 lb, barbel to 4 lb, poled pellet, peg 17; Darren Pimperton (Water Meadows) 71-8-0; Dave Hawkes (Water Meadows) 60-10-0; Russ Parsons (Skegness MG) 45-13-0; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 41-4-0. Qualifiers: Darren Smith (Saltfleetby) ; Dave Hawkes (Water Meadows) ; Russ Parsons (Skegness MG) ; Paul Cartledge (Rotherham) . Sun. 32. Simon Skelton (Middy) 166-7-0, carp to 8 lb, poled meat, peg 41; Matt Skelton (Lakeview Select) 116-2-0; Steve Haywood (Middy) 83-3-0; Mark Bower (Clay Cross) 79-9-0; Matt Hall (Sensas) 64-14-0. Qualifiers: Simon Skelton (Middy) ; Steve Haywood (Middy) ; Graham Wright (Water Meadows) ; Danny Jubb (Chesterfield) .

 

Graham’s Pond, Huntingdon, Cambridgeshire, Sat. 12. Stuart Redman (Team Sensas) 9-2-0, silver fish, poled maggot, peg 1; Ken Hannon (Graham’s Pond) 9-0-0; Tony Watling (Browning Hot rods) 8-4-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. Hawthorn and Chestnut Lakes only, 14. Paul Kimberley (Team Zimba) 71-10-0, carp to 8 lb and F1s, poled caster, Chestnut 3; Terry Marshall (Victoria Tackle) 63-8-0; Mark Perkins (Dynamite Baits) 58-4-0; Graham Wright (Nottingham) 56-14-0; Geoff Bennett (MAP Mansfield) 49-8-0; Dave Booker (Rawthorne Lane AC) 47-10-0. Sat. Ash, Hawthorn and Chestnut Pools, 18. John Belcher (RAF) 58-6-0, fourteen carp to 9 lb, poled meat down the track of peg Ash 20; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 57-0-0; Graham Eden (Mansfield) 53-8-0; Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 44-8-0; Nick Greensmith (Church Warsop AC) 41-0-0; Pete Riley (Nottingham) 39-0-0.

 

Head Fen, near Ely. Sun. 21. Barry Mason (Ringers Baits Guru) 42-5-0, pellet waggler peg 63 Trevs; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 42-0-0; Dave Cook (Anglers Corner) 38-3-0; Matt Ayres (Dents) 35-9-0; Pete Lambdin (Headfen) 34-9-0; Dave Preistley (Shipshape Tackle) 33-10-0.

 

JCB, North Lake, Rocester, Staffordshire, Fri. 18. Steve Gilbert (JCB) 122-8-0, carp, Method feeder and pellet, peg 9; Reg ‘Typhoo Tea’ Wild (JCB) 110-8-0; Shane Hodgkinson (JCB) 106-0-0; Tony Jeffery (JCB) 94-12-0.

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Marina and Stream Pools, 29. Ken Daws (Sensas) 83-15-0, carp to 8 lb, poled pellet, Stream 5; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 74-15-0; Stan Piecha (Leicester Sensas) 68-9-0; Steve Draper (Lakeview Select) 63-13-0; Chris Neal (Rutlanders) 63-0-0; Adey Reynolds (Lakeview Select) 52-4-0. Sat. Veterans, Harbour Pool, 12. Roger Holmes (Lakeview Select) 59-4-0, carp, poled pellet, peg 14; Keith Daws (Lakeview Select) 55-0-0; John Cooke (Lakeview Select) 49-8-0; Chris Shore (Lakeview Select) 49-4-0; John Upton (Lakeview Select) 38-8-0. Wed. Canal Pool, Veterans, 13. Keith Daws (Lakeview Select) 60-4-0, carp, poled pellet, peg 14; Martin Quilter (Lakeview Select) 58-14-0; Steve Nattrass (Lakeview Select) 54-8-0; Rob Taylor (Lakeview select) 37-4-0; John Cooke (Lakeview Select) 34-4-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. £1000 Qualifier, Kestrel Lake, 26. Sean Higginbottom (Maver Bait Tech) 95-0-0, carp, poled pellet and meat, peg 7; Paul Halibone (Army) 73-10-0; Gavin Butler (Maver Bait ech) 65-4-0; Ben Townsend (Westwood Lakes) 64-6-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 30. Shane Spafford (Miracle Baits/Army) 52-8-0, carp and silvers, poled pellet; Barry taylor (Westwood Lakes) 50-0-0; Ron Roberts (Westwood Lakes) 46-12-0; John Gooden (Mill Don Baits) 46-2-0. Sun. 3100 qualifier, Skylark Lake, 24. Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) and Steve Lane (Marukyu/Westwood Lakes) both 73-14-0 both carp and silvers, pellet and paste respectively; Mick Brumpton (Westwood lakes) 63-12-0; Danny Watson (Sub Fish Tackle) 59-10-0.