East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for July 24/25 2010

* Broads Two Day Festival, River Bure and Yare. Sat. 52. River Bure St Bennetts Abbey, Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 47-1-0, bream to 4 lb, skimmers, crumb feeder worm and maggot; Glen Hubbard (Daiwa Angling Direct) 37-10-0; Lewis Murawski (Lewis Anglers World) 34-11-0; Mark Haverson (Daiwa Angling Direct) 26-6-0; Will Freeman (Preston Innovations) 23-13-0; Tom Boulton (Nisa Feeders) 23-7-0. Sun. 51. River Yare, Beauchamp Arms, Chris Jakobowski (Deben Reserves) 33-15-0, skimmers, roach, crumb feeder red maggot, peg 66 on boards below pub; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 33-14-0; Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 31-13-0; Kevin Painter (Great Yarmouth) 31-9-0; Will Freeman (Preston Innovations) 30-5-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 30-4-0. Overall: Tom Boulton 18, 47-8-0; Lewis Murawski 17, 60-11-0; Chris Jakowbowski 17, 56-0-0; Doug Botley (Daiwa Angling Direct) 16, 50-6-0; Kevin Paynter 16, 49-9-0.

£2,500 was raised for Norfolk and Norwich University Hospital, upper gastrointestinal, cancer research unit.

* Leicester Sensas Summer League, Round Two, Grand Union Canal, Loughborough, Leicestershire, Sun. 54. Dave Clayton (Leicester Sensas Silver) 16-13-0, roach and perch, mainly to poled hemp and chopped worm, Glebe Street peg; Steve Toone (Quorn Van den Eynde) 14-1-0; Joff Woodgett (Leicester Sensas) 13-2-0; Lee Wright (Trentmen) 12-7-0; Brian Holmes (Leicester Likely Lads) 10-6-0; Leon Woodhouse (Leicester Sensas Gold) 9-10-8.
Teams: Leicester Sensas Silver 19; Leicester Sensas Gold 20; Trentmen 25; Sensas Oadby Angling 26; Quorn Van den Eynde 29; Likely Lads 30.
League: Leicester Sensas Silver and Leicester Sensas Gold both 3; Trentmen 6; Sensas Oadby Angling and Likely Lads both 9; Van den Eynde Quorn 12.

* Worksop DAA, Angling Trust Division One National practise, River Trent Holme Marsh, Nottinghamshire, Sat. 72. Mark Perkins (Dynamite Matchmen Supplies) 21-6-0, one carp of 16 lb 10 oz, one bream and a perch, feeder fished worm, weir field 31; Dave Powell (Worksop DAA) 20-15-0; Ian Bowman (Maver Barnsley) 17-6-0; Steve Lowther (Team Dons) 14-8-0; James Dent (Maver Barnsley) 11-13-0; Ian Burnett (Worksop DAA) 10-8-0.

Other matches


Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Tues. 12. Andy Lawrence (Emneth Angling Centre) 72-14-0, carp to 12 lb, poled pellet, peg 2; Andrew Carter (Buttonhole AC) and Les Smith both (Buttonhole AC) 52-2-0; Philip Wagg (Shipshape Angling Centre) 44-8-0; Tony Moll (Buttonhole AC) 39-9-0; Jamie Crown (Shipshape Angling Centre) 25-2-0.

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 20. Jim Barrowman (Barford Fox) 86-5-0, 50 lb of skimmers to 3 lb, small F1s, brown goldfish to 1.5 lb, pole, pellet and corn, peg 52; Steve Norman (Kevs Tackle) 72-10-0; Tony Watling (Fox Match) 59-12-0; George Tebb (Lawn Farm) 56-2-0; Martin Woods (Emneth) 54-3-0; Dave Pearce jnr (Wisbech) 54-2-0. Sat. 30. Dave Pearce jnr (Wisbech) 82-2-0, carp to 8 lb, F1s and skimmers, brown goldfish and tench to 3 lb, 13m pole, pellet and meat, peg 70; Jim Barrowman (Barford Fox) 78-12-0; Steve Cowley (Cross Drove) 75-2-0; Mark Pollard (Fox Dynamite) 74-10-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 65-6-0; Tony Watling (Fox Match) 62-0-0.

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Beastie Lake, 28. Tony Dawson (Van den Eynde) 161-3-0, F1s, poled pellet, peg 13; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 132-15-0; Mick Macmillan (Tubertini) 114-13-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 96-6-0. Sat. Cedar Channel, 20. Simon Godfrey (Sensas Mark One) 122-3-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 7; Ricky Young (bagem Baits) 121-4-0; Rob Chamberlain (Corby) 116-1-0. Three Day Festival, New Channels, Willows Lake, Beastie Lake, Whittlesey, Cambridgeshire, Mon, Tues and Wed, 60 each day. Mon. New Channels, Martin Freeman (Bagem Baits) 270-9-0; Willows, Neil Adcock (Browning Hot Rods) 136-0-0; Beastie, John Smalley (Decoy) 177-11-0. Tues. New Channels, Nigel Baxter (Bagem Baits) 283-5-0, (new venue record) ; Willows, John Smalley (Decoy) 150-0-0; Beastie, Alex Bates (Sensas Mark One) 191-8-0. Wed. New Channels, Lance Chambers (Ringers Baits) 196-12-0; Willows, Lee Kendall (Garbolino Peterborough) 115-6-0; Beastie, Kevin Wadge (Decoy) 139-8-0. Overall: Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 7 (wt adv) John Smalley (Decoy) 7; Alex Bates (Sensas Mark One) 8; Martin Freeman (Bagem Baits) 9.
Dragon Water Meadows, Chapel St Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 31. Bob Smith (Skegness Match) 91-14-0, carp to 8 lb, barbel, tench and skimmers, poled paste, peg 44; Don Green (Don Green Baits) 81-11-0; Graham Cripsey (Skegness Match) 73-4-0; Colin Spencer (Avanti Used Tackle) 66-11-0.
Dynamite Makin’s, Kobra Affordable, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 31. Shane Sayer (Sensas) 149-0-0, carp, pellet waggler, peg A4; Chris Harrison (Bailey’s of Warwick) 133-0-0; Mark Griffiths (Ringers Baits) 126-8-0; Steve Openshaw (Fisherman’s Tackle, Birkenhead) 102-6-0; John Adamson (Kobra Feeders) 84-14-0; Jason Shirley (Bailey’s of Warwick) 82-0-0. Thurs. Phaseb Two, Crater, 15. Eddie Keene (Coventry) 107-12-0, carp, Method feeder/ poled paste, peg 13; John Adamson (Kobra Feeders) 81-12-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 70-8-0.
East Delph Fisheries, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Big Lake, 19. Ian Frith (East Delph) 86-4-0, carp to 8 lb and silver fish, poled sweetcorn, peg 7; Gary Boxall (East Delph) 79-8-0; Gordon Parker (Grebe AC) 69-0-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 12. Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 103-0-0, twenty-five carp to 10 lb, waggler and poled meat and pellet, Hawthorn 13; Simon Skelton (Lakeview Select) 74-8-0; Nigel Ballam (Grantham) 70-12-0; Paul Stirland (Mansfield Piscatorials) 64-12-0; Scott Temrill (Newark) 60-4-0; Mark Wyatt (Nottingham) 60-0-0. Sat. 20. Andy Birkin (Phil’s Bait and tackle) 97-8-0, carp to 5 lb and F1s, poled pellet and paste, Ash 9; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 90-8-0; John Belcher (RAF) 75-4-0; Alan Heawood (Nottingham) 70-8-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 64-4-0; Pete Taylor (Nottingham) 62-10-0.

Headfen, near Ely. Sat. 13. Simon Easey (Fox Stanjay) 107-0-0, 50 carp in margins left and right, pellet, peg 17 Snake; Glen Chatters (Ringers Baits) 98-0-0; Barry Mason (Ringers Baits) 86-10-0; Andy Kleen (Cambridge) 83-4-0; Gary Burton (Mill View) 69-14-0; Neil Wallis (Cambridge) 61-6-0.

Highflyer Lake, Ely, Cambridgeshire, Sat. 12. M. Burgaff (Wisbech) 427-0-0, carp to 12 lb, poled meat and sweetcorn; T. Lee (Essex) 299-0-0; Bob Don (S and H) 263-0-0; D. Ratcliffe (Sudbury) 216-0-0. Sun. 12. Ricky Burch (Prompt lazing) 280-0-0, carp to 12 lb, poled sweetcorn and hemp; Nigel Wright (Highflyer) 278-0-0; J. Brooks (Downham Market) 277-0-0; Bob Poole (The Eating Inn) 251-0-0.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Marina Pool, 14. Rob Taylor (Notts AA) 71-4-0, carp, poled pellet, peg 1; Martin Quilter (Lakeview Select) 65-8-0, Cliff Adcock (Lakeview Select) 65-0-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 60-4-0; George Walker (Lakeview Select) 54-5-0; Roy Bexon (Lakeview Select) 46-0-0.
Wed. £3000 Qualifier, Serpent and Canal pools, 23; Ben Holmes (Trentmen) 152-8-0, carp, poled pellet, Serpent 10; Kev Kania (Sensas Mansfield Angling Centre) 89-0-0; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 86-0-0, Mick Foster (Lakeview Select) 80-12-0, Pete Tatley (Streamline Tackle) 77-0-0, Gerry Woodcock (Gerry’s of Nottingham) 75-8-0. Sat. Veterans, Stream and Harbour Pools, 20. Pete Sisson (Lakeview Select) 50-12-0 carp, poled pellet, Stream 3; Chris Shore (Lakeview Select) 49-0-0; Roger Holmes (Notts AA) 45-8-0; Rob Taylor (Notts AA) 44-12-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 43-12-0; R. Wilson (Lakeview Select) 34-0-0. Sat. £3000 Open Qualifier, Marina and Canal Pools, 32. Martin Thackery (Lakeview Select) 96-4-0, carp, poled pellet, Marina 1; Richard Kinnersley (Team Scotty) 85-12-0; Paul Yates (Lakeview Select) 63-0-0; Mick Potter (Nathan’s of Derby) 62-8-0; Steve Gardener (Lakeview Select) 58-0-0; Alistair Ogilvie (Maver/Bait Tech) 56-4-0. Sun. Harbour and River Pools, 25. Simon Skelton (Lakeview Select) 60-8-0, carp, punched bread, Harbour 21; Steve Bentley (Lakeview Select) 55-1-0; Luke Bamford (Middy) 41-9-0; Les Moody (Lakeview Select) 40-15-0; Steve Draper (Lakeview Select) 30-12-0; Steve Ward (Lakeview Select) 28-12-0.
Newark Federation, River Trent, Newark Dyke, Newark, Nottinghamshire, Sat. 16. Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 16-6-0, all roach, poled hemp, peg 37; Graham Worley (Lincoln AA) 9-0-0; Neil Davis (Warrington MG) 8-0-0; Neil Campion (Newark Federation) 7-9-0; Dave Limbit (Matchman Supplies) 7-0-0; Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 6-11-0. Wed. 31. Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 15-10-0, one bream to groundbait feeder, then hemp roach, peg 42; Alan Howe (Grantham AA) 14-3-0; Steve Lowther (Daiwa Doncaster) 9-8-0; Neil Campion (Newark Federation) and Tony Barker (Shakespeare Superteam) 8-2-0; Don Slaymaker (Leicester Sensas) and Wayne Swinscoe (Maver Bait Tech) both 7-12-0.

Townsend Lakes Fishery, Upwell, Cambridgeshire, Tues. 10. Dave Priestley jr (Shipshape Angling Centre) 98-5-0, carp, poled pellet, peg 18; Colin Begbie (Townsend Lakes Fishery) 69-12-0; Brian Arliss (Townsend Lakes Fishery) 54-8-0. Sat. Woodpecker Pool, 10. Jimmy Clark (Channel 12) 75-6-0, carp, poled paste, peg 13; John Hazeldene (Browning Hot Rods) 68-4-0; Ken Clark (Holbeach) 60-14-0. Sun. Cuckoo Canal, 20. Ken Clark (Holbeach) 125-10-0, carp, poled pellet, peg 19; Dave Rodwell (Shipshape Angling Centre) 76-5-0; Ken Wade (Garbolino/Peterborough) 74-4-0.