Bad news on bait prices - but GREAT news of a FREE gift next week!

Get a brilliant flat bed Method feeder FREE with next week's issue!

GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan qualifiers for July 2/3 2011

* Nisa Masters Individual League, River Yare Beauchamp Arms. Sat. 86. Maurice Mobbs (Cambridge FC) 32-0-0, Skimmers and bream, groundbait feeder worm, peg 112; Will Freeman (Preston Innovations) 28-14-0; Wayne Anderson (Daiwa Angling Direct) 25-8-0; Nigel Porter (Norwich) 23-0-0; John Whitehouse (Baitech Suffolk Water Park) 22-`12-0; Mike Spence (Suffolk) 22-8-0.

* Suffolk County Teams, River Yare, Beauchamp Arms. Sun. 65. Doug Botley (Daiwa Angling Direct Red) 21-8-0, roach and skimmers, crumb feeder chopped worm and caster, peg 92; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct

Black) 19-6-0; Steve Crowe (Sonu Angling Direct Pink) 18-3-0; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct Gold) 17-3-0; Brian Gooch (Daiwa Angling Direct Blue) 16-8-0; Rod Finch (Deben Select) 16-0-0. Teams: Daiwa Angling Direct Gold 21; Daiwa Angling Direct Red 23; Nisa Waveney Juniors 25; Daiwa

Angling Direct Gold 32; Daiwa Angling Direct Gold and Sonu Angling Direct Pink both 35. League: Daiwa Angling Direct Blue and Daiwa Angling Direct Gold both 14; Baitech 20; Lathams and Daiwa Angling Direct Black both

22; Nisa Waveney Juniors both 28.

Other matches

Caistor Fisheries, Caistor, Lincolnshire, Sat. Pond C, 13. Steve Fegan (Caistor) 36-4-0, mainly barbel, peg 12; Jason King (Caistor) 27-8-0; Nick Barnard (Caistor) 23-8-0; 23-8-0; Carl Blackburn (Grimsby) 8-4-0; Cliff Thornhill (Moortown) 7-5-0.

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 18. John Chalk (Cross Drove) 72-8-0, skimmers to 3 lb, F1s to 4 lb, 13m pole worm and paste, peg 50; Alan Tuck (Van Den Eynde) 64-15-0; Tim Nash (Browning Hot Rods) 61-5-0; Stuart Payne (Daiwa Angling Direct) 58-11-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 53-5-0; Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 49-9-0. Sat. 21. Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 94-6-0, carp to 6 lb, skimmers and F1s to 4 lb, 13m pole pellet and meat , peg 50; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 63-8-0; Alan Tuck (Van Den Eynde) 51-11-0; Tony Burden (Beccles) 50-15-0; Steve Jackson (Lakenheath) 50-1-0; Dave Shales (Kevs Tackle) 48-2-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Sat. Horseshoe Lake, 16. Rob Goodson (JV AC) 126-7-0, small carp and F1s, poled pellet, peg 12; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 118-9-0; Danny Carlton (Decoy) 110-2-0; Adam Wayman (Ringers) 96-2-0. Sun. Beastie Lake, 23. Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 170-4-0. F1s, poled pellet, peg 12; Kevin Medlock (Fox Match Stanjay) 128-2-0; Wayne Shepherd (Ringers) 96-3-0; Steve Freeman (JV AC) 94-3-0. Tues. Beastie Lake, 15. Roy Wells (Decoy) 172-12-0, carp to 8 lb, poled pellet, sweetcorn and cat meat, peg 29; Chris Barley (Finedon) 156-14-0; John Smalley (Decoy) 121-9-0; Stan Dow (Decoy) 117-1-0. Sat. Elm and Cedar Channels, 28. Nigel Baxter (Bagem Baits) 129-10-0, carp to 3 lb, poled pellet, peg 14 Elm; Rob Thomson (Decoy) 97-5-0; Martin Freeman (JV AC) 93-12-0; Danny Carlton (Decoy) 92-7-0. Sun. Beastie Lake, 27. Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 162-0-0, F1s, poled pellet, peg 23; Martin Freeman (JV AC) 124-0-0; Ted Sargent (Decoy) 119-13-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 118-1-0.
East Delph Fishery, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Big Lake, 18. Ian Frith (East Delph) 167-0-0, carp to 8 lb and silvers, poled pellet, peg 11; Phil Collins (East Delph) 97-8-0; Stuart Bayston (East Delph) 76-0-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 20. Bronson Arme (Embankment AC) 82-8-0, carp to 7 lb, poled pellet, Ash 4; Paul Kimberley (Team Zimba) 63-0-0; Paul Johnson (Willow Lakes) 60-4-0; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 57-8-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 46-12-0; Keith Gibson (Subfish Tackle) 44-12-0. Sat. 15. Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 95-12-0, carp to 10 lb, poled dog biscuit, Hawthorn 13; Greg Cooper (Subfish Tackle) 80-12-0; Graham Eden (Mansfield) 56-4-0; Mick Burke (Nottingham) 51-0-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 50-10-0; Darren Neal (Nottingham) 45-6-0.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent Pool, 15. Rob Taylor (Notts AA) 64-12-0, carp, poled pellet; Keith Daws (Sensas) 52-4-0; Roy Toulson (Notts Federation) 58-4-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 46-3-0; John Cooke (Lakeview Select) 45-8-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 42-13-0. Wed. £3000 Qualifier, Canal Pool, 12. Steve Bentley (Lakeview Select) 69-4-0, carp, poled pellet, peg 29; Paddy Morley (Lakeview Select) 60-12-0; Neil Edwards (Lakeview Select) 49-6-0; Stan Peicha (Leicester Sensas) 48-12-0; Darren Bamford (Lakeview Select) 38-12-0; Colin Hunt (Lakeview Select) 32-6-0. Sat. Veterans, Marina Pool, 17. Pete Sisson (Lakeview Select) 66-8-0, carp, poled pellet, peg 22; John Cooke (Lakeview Select) 61-12-0; Keith Daws (Sensas) 47-6-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 47-0-0; John Deabill (Lakeview Select) 43-12-0; Rob Taylor (Notts AA) 41-4-0. Sat. £3000 Qualifier, Serpent and Lagoon Pools, 15. Shaun Butler (Lakeview Select) 73-6-0, carp, poled pellet, peg 8 Lagoon; Steve Woollard (Lakeview Select) 67-9-0; Steve Woodward (Lakeview Select) 66-0-0; Lee Wright (Fox Match Trentmen) 57-12-0; Jason Sahall (Lakeview Select) 54-0-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 50-8-0. Sun. Reef and Marina Pools, 31. Rob Wootton (Middy/Dynamite) 135-0-0, carp, poled pellet, peg 3 Marina; Steve Haywood (Middy) 118-8-0; Lance Chambers (Dynamite) 106-4-0; Bob Greenbury (Sensas) 93-10-0; Paul Kania (Lakeview Select) 91-15-0; Shaun Huggins (dynamite Bait) 89-2-0.

Long Eaton Federation, Erewash Canal, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire, Sat. Summer League, Round Five, 17. Darren Crosby (Long Eaton Federation) 6-5-0, two tench, poled worm; Dave Fowler (Matlock AC) 4-12-0; Rob Aldred (Outcasts AC) 4-10-0; Pete Allwood (Long Eaton Federation) 4-6-0; Simon Woodliffe (Mill Tackle) 3-10-0; Alan Wright (Long Eaton Federation) 3-2-8. League: Asa Cooper (Matlock AC) 5 points; Darren Crosby (Long Eaton Federation) 7.
Newark Federation, River Trent, Rolleton and the Dyke (Crow Trees) , Newark, Nottinghamshire, Wed. 20. Davey Jones (Short Ferry Angling) 19-5-0, skimmers, groundbait feeder with worm and caster, peg 5 Crow Trees; Terry Moroz (Worksop AA) 17-11-0; Steve Lowther (Daiwa Dons) 14-6-0; Pete Salt (Newark Federation) 12-9-0; Mark Perkins (Dynamite Matchmen Supplies) 11-7-0; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 10-10-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 24. Carl Hatton (Eastwood Angling) 67-11-0, twenty-five carp, small Method feeder and sweetcorn, peg 19; Simon Short (Worksop) 48-5-0; Martin Brown (Eastwood Angling) 46-8-0; Mark Haywood (Eastwood Angling) 44-1-0; Andy Lakey (Worksop) 40-12-0; Pete Smith (Eastwood Angling) 37-4-0. Tues. Sherwood lake, 14. Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 78-4-0, ten carp to 5 lb, Method feeder and pellet plus 20 lb of skimmers to poled pellet, peg 41; John Holmes (Sherwood Forest Fishery) 48-8-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 45-3-0; John Mosley (Sherwood Forest Fishery) 21-10-0. Wed. Holmedale Lake, 23. Ian Rowney (Mansfield Piscatorial AS) 99-15-0, carp to 9 lb, cone feeder and pellet then poled paste, peg 36; Daz Stayley (Mansfield Piscatorial AS) 90-10-0; Pete Hodgetts (Sensas Mansfield Angling Centre) 76-15-0; Barry Thompson (Eastwood Angling Centre) 61-8-0; John Evans (James Maude AC) 49-10-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 47-10-0.

Whisby AS Saturday Series, Round One, Tidal River Trent, Torksey, Lincolnshire, Sat. 20. Dean Smith (Lincoln Whisby AS) 55-6-0, seven barbel, best 10 lb 3 oz, groundbait feeder and caster, peg 21; Bill White (Lincoln Whisby AS) 30-9-0; Josh Read (Lincoln Whisby AS) 25-12-0; John Blades (Lincoln Whisby AS) 24-6-0; Wayne Bartholomew (Sheffield) 22-0-0; Rob Thorley (Lincoln Whisby AS) 20-15-0.