GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan qualifiers for July 16/17 2011

* Big Bash Two Day Festival, River Yare Beauchamp Arms. Sat. 70. Simon Parker (Daiwa Angling Direct Suffolk) 38-6-0, skimmers to 1-8-0, crumb feeder and worm, peg 23; Mark Airey (Baitech SWP) 34-4-0; Nick Larkin (Nisa

Feeders) 31-8-0; Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 30-6-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 28-2-0; Rodney

Mills (Baitech) 28-0-0. Sun. 70. Malcolm Runacres (Deben) 30-15-0, skimmers crumb feeder, maggot and worm, peg 26; Glen Carter (Eastern Match Group) 25-2-0; Chris Jakowbowski (Nisa Feeders) 23-15-0; Doug Botley (Daiwa Angling Direct) 22-8-0; Jeanette Halliday (Daiwa Angling Direct) 22-4-0; Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 22-1-0. Overall: Andrew Moss (Daiwa Angling Direct) 52-7-0; Malcolm Runacres (Deben) 50-5-0; Ian Bailey (Great Yarmouth) 49-9-0; Chris Jakubowski (Nisa Feeders) 47-3-0; Simon Parker (Daiwa Angling Direct Suffolk) 44-1-0; Chris Vanderfliet (Bowlers Baitech) 41-14-0. £820 raised for Guide Dogs for the blind
* King of the Fens Summer League, River Great Ouse, Littleport, Cambridgeshire, Sun. 53. Alan Lemon (sensas Mark One) 49-4-0, bream to 5 lb, skimmers, tip fished worm, opposite ‘willows’; Ian Benton (Fox Match Stanjay) 7-0-0; Ty Harding (Maver Bait Tech) 6-5-8; John Weedon (Maver Image) 6-4-8; Gavin Butler (Maver Bait Tech) 5-10-8; Alex Bates (Maver Bait Tech) 5-9-0.
Teams: Maver Bait Tech Purple 13; Image Ladies 20; Maver Bait Tech Grey 22; Maver Bait Tech Gold 23; Garbolino Peterborough 26; Fox Match Stanjay Gold 27; Sensas Mark One White 28; Spalt’s Pirates 31; Fox Match Stanjay Silver 33; Sensas Mark One Magic 35; Sensas Mark One Old Boys 36; Harrison’s Garbolino Lincs County 39; Tydd AC 47; Fox Match Stanjay Red 50.
League: Maver Bait Tech Purple 7; Image Ladies and Maver Bait Tech Grey both 14; Fox Match Stanjay Gold 15; Sensas Mark One Old Boys 16; Maver Bait Tech Gold 18; Sensas Mark One White 21; Garbolino Peterborough 22; Spalt’s Pirates 28; Image Veterans and Sensas Mark One Magic both 30; Harrison’s Garbolino Lincs County and Fox Match Silver both 34; Fox Match Stanjay Red 36; Tydd AC 37.
Other matches

Aberglais, Redhill Fishery. Molly’s Pond. Sun. 16. Mark Williams (Merthyr) 111-2-0, carp to 4 lb on corn pole fished in the margins, peg 17; Gary Miles (Merthyr) 109-1-0; Nick Lee (Merthyr) 106-6-0. Staunton Court. Sat. 17. Nick Lee (Merthyr) 171-7-0, carp to double-figures on corn fished with top two, peg on middle of concrete bank; Ian Cathrew (Merthyr) 143-6-0; Paddy Payne (Merthyr) 131-7-0.

Cross Drove, near Mildenhall. Sun. 31. Amer Jawad (Cambridge) 87-10-0, F1s and small carp to 6lb, skimmers to 3 lb, pellet and meat , 14m pole, peg 44; Richard Bond (Bury St Edmunds) 75-1-0; Neil Parkinson (Dynamite

Middy) 58-8-0; Alan Tuck (Van Den Eynde) 56-10-0; Dave Pearce jnr (Wisbech) 46-10-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 44-10-0. Wed. 31. Alan Tuck (Van den Eynde) 71-8-0, carp to 7 lb, skimmers to 3 lb, 13m pole, pellet and worm, peg 49; Darren Sparrow (Sufolk) 66-13-0; Mark Cross (Newmarket) 56-0-0; Tom Cole (Ouse Valley) 53-1-0; Dave Pearse jnr (Wisbech) 47-7-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 41-12-0. Sat. 22. Stuart Bracey (Dynamite Baits) 88-13-0, 6 carp to 12 lb, skimmers to 3 lb, 13m pole, catmeat, pellet, peg 33; Richard Bond (Bury St Edmunds) 63-13-0; Martin Woods (Emneth) 58-10-0; Vince

Cross (Ixworth) 53-0-0; Alan Tuck (Van Den Eynde) 49-1-0; Steve Tyler (Popletts) 45-7-0.
Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Mon, Tues, Wed, Festival, Beastie Lake, Yew and Oak Channels plus Willows, 54, Overall Only: Martin Freeman (JVAC) 6 points; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 6; Chris barley (Finedon) 8; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 8. Sat. Beastie Lake, 21. Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 177-14-0, F1s, poled pellet, peg 30; Simon Godfrey (118-10-0; Steve Freeman (JV AC) 103-10-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 94-0-0. Sun. Yew Channel, 21. Nigel Baxter (Bagem Baits) 89-9-0, carp to 7 lb, poled cat meat and paste, peg 11; Ian Chesney (Marukyu) 78-4-0; Mark Spivey (Decoy) 68-5-0; Melvyn Baxter (Bagem Baits) 66-0-0.
Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 31. Tony Coupe (Avanti Used Tackle) 69-14-0, carp to 8 lb, poled meat, peg 46; Barry Cotton (Avanti Used Tackle) 60-13-0; Darren Pimperton (Avanti Used Tackle) 56-11-0; Dave Logan (Phoenix) 50-0-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 18. Graham Eden (Mansfield) 75-14-0, eleven carp to 10 lb and a few tench, pellet feeder, Chestnut 15; Baz Bright (RAF) 65-0-0; Terry Crouch (Newark) 60-8-0; Paul Johnson (Willow Lakes) 53-12-0; Barry Hankin (Ropseley AC) 37-4-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 29-12-0. Sat. 25. Simon Skelton (Lakeview Select) 68-0-0, carp to 6 lb, tench and crucian carp, poled pellet, Ash 5; Mitch Riley (Dynamite Matchmen Supplies) 61-0-0; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) and Baz Bright (RAF) both 57-0-0; Bronson Arme (Embankment AC) 55-0-0; Dougie Goddard (RAF) 51-2-0.
Head Fen, near Ely. Sat. 16. Barry Mason (Ringers Tubertini) 103-4-0, Method feeder and pellet and corn margins, peg 18; Tony Dawson (Van Den Eynde) 102-3-0; Bob Coulson (Suffolks Finest) 90-2-0; Carl Gifford (Suffolks

Finest) 89-4-0; Adam Wayman (Decoy lakes) 86-2-0; Steve Gifford (Suffolks Finest) 81-0-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Wed. Veterans, Marina and Canal Pools, 17. Martin Quilter (Lakeview Select) 71-0-0, carp, poled pellet; Keith Daws (Lakeview Select) 61-8-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 58-6-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 53-9-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 52-0-0; Rob Taylor (Notts AA) 50-12-0. Wed. £3, 000 Qualifier, Serpent Pool, 14. Stan Piecha (Leicester Sensas) 67-9-0, carp to poled pellet, peg 10; Pete Tatley (MAP Mansfield) 60-0-0; Dale Lynch (Lakeview Select) 52-4-0; Paul Wood (Lakeview Select) 50-12-0; Paul Kania (Avanti Used Tackle) 42-12-0; Dean Annable (Lakeview Select) 42-8-0.
Sat. £3, 000 Qualifier, Serpent and Marina Pools, 16. Steve Haywood (Middy) 87-8-0, carp to 10 lb, poled pellet, Marina 12; Dale Lynch (Lakeview Select) and Steve Porter (Marukyu) both 85-4-0; Tom Pringle (Robbo’s Boys/All Seasons) 83-10-0; Steve Draper (Lakeview Select) 78-14-0; Steve Woollard (Fox match Dynamite Trentmen) 73-12-0. Sun. Marina and Serpent Pools, 28. Andy Searle (Middy) 92-9-0, carp, poled pellet and paste, Marina 1; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 70-3-0; Bob Murray (Lakeview Select) 69-3-0; Shane Wharton (Subfish Tackle) 63-6-0; Stan Piecha (Leicester Sensas) 60-15-0; Keith Daws (Lakeview Select) 60-11-0.
Long Eaton Federation Summer League, Erewash Canal, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire, Sat. 17. Dave Fowler (Matlock AC) 6-8-0, thirty-two perch, chopped worm, peg 87; Darren Crosby (Long Eaton Federation) 5-4-0; Dean Guess (Leicester Sensas) 3-1-0; John Johnson (Notts AA) 2-5-0; Asa Cooper (Matlock AC) 2-4-0; Frank Posiak (Kingsway) and Dave Callaghan (Measham Redfins) both 1-12-0.
Newark Federation, Newark Dyke Crow Trees and Devon Mouth, Wed. 20. Paul Pettiner (Newark Federation) 13-12-0, all roach, waggler and maggot, Crow Trees 1; Tony Marshal (Quorn Van den Eynde) 13-8-0; Peter Bradshaw (Matlock AC) 13-0-0; Terry Moroz (Worksop AA) and John Moroz (Chesterfield) both 11-6-0.

Rycroft Fisheries, Hemington, Derbyshire/Leicestershire border, Sat. Canal/New Canal, 23. Canal: Gaz Heald (Rycroft Fisheries) 55-2-0, 25 lb of silvers, the rest small carp, poled chopped worm and caster; Chris Ball (Rycroft Fisheries) 48-12-0; Kristian Powers (Farm Park) 41-10-0. New Canal: Pete Cooke (Rycroft Fisheries) 38-10-0, carp to 3 lb, poled punched bread; Phil Charlton (Rycroft Fisheries) 36-4-0; Charlie Shaw (Fishermania) 35-2-0. Mon Eve. 3. 5 hours, Moat and Clover Pools, 26. Moat: Gaz Heald (Rycroft Fisheries) 86-8-0, carp to 8 lb, poled meat; Dave Brown (Rycroft Fisheries) 67-7-0; Sean Ashby (Sensas) 64-4-0. Clover: Chris Pavlou (Bull and Bush) 78-12-0, carp to 6 lb, poled bread punch; Barry Walters (Rycroft Fisheries) 65-4-0; Jamie Robinson (Rycroft Fisheries) 64-10-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 24. Martin Brown (Eastwood Angling) 169-8-0, carp, poled paste, peg 38; Roy Butterfield (Gateford Angling Supplies) 92-14-0; John Mosley (Sherwood Forest Fishery) 74-5-0; Phil carline (Subfish tackle) 65-11-0; Barry Thompson (Eastwood Angling) 55-9-0; Paul Brown (Sherwood Forest Fishery) 51-15-0. Sat. Teams of Four, Langdale, Sherwood and Holmedale Lakes, 36. Michael Elliott (Tupton A/Avanti Used Tackle) 82-11-0, 70 lb of ide and six carp to 3 lb, poled caster, Langdale 14; Danny Jupp (Tupton A/Sack Up Floats) 67-15-0; Kristian Powers (Kimberley/Sherwood Forest Fishery) 66-6-0; Norman Powers (Kimberley/Sherwood Forest Fishery) 61-5-0; Daz Stanley (Kimberley/Mansfield Piscatorial AS) 60-10-0; Alex Shepherd (Tupton A/Sherwood Forest Fishery) 59-2-0. Teams: Kimberley 6; Tupton A 7; Shirebrook 17.
Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Tues. 11. Trevor Haycock (Townsend lakes) 57-11-0, skimmers and carp, poled pellet, peg 21; Steven Hillman (Townsend Lakes) 45-13-0; Dave Priestley jr (Townsend Lakes) 44-11-0. Sat. Kingfisher Lake, 10. Colin Begbie (Townsend Lakes) 78-4-0, carp, poled pellet then meat, peg 32; Steven Hillman (Townsend Lakes) 74-4-0; Andy Carter (Cambridge) 27-4-0. Sun. Cuckoo Lake, 10. Steven Hillman (Townsend lakes) 210-13-0, carp and tench, poled pellet, peg 18, – new venue record; Neil Newby (Townsend Lakes) 198-6-0; Harry Morgan (Townsend Lakes) 120-0-0.

Westwood Lakes, Wyberton, near Boston, Lincolnshire, Sun. £1000 Qualifier, Kestrel Lake, 20. dan Watson (Subfish Tackle) 98-8-0, carp, poled pellet, peg 22; Dan Semper (Anglers Corner) 73-8-0; Pete Andrews (Westwood lakes) 71-2-0. Tues. £1000 Qualifier, Skylark Lake, 20. Tony Evans (Middy/Dynamite baits) 74-8-0, small carp, barbel, skimmers, ide and tench, poled pellet, peg 8; Steve Lane (Castle AC) 70-8-0; Toby Pepper (Hunstanton Tackle) 64-14-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 22. Gus Jarret (Anglers Corner) 61-8-0, mixed catch, poled pellet; John Gooden (Westwood Lakes) 66-8-0; Ken Clark (Westwood Lakes) 58-12-0; Colin “Smudge” Smith (Bagem Baits) 57-10-0. Fri. Kestrel Lake, 13. Luke Morley (Miracle Baits) 86-8-0, mixed catch, poled pellet; Steve Lane (Castle AC) 60-6-0; Ron Roberts (Westwood Lakes) 30-14-0.

Watch Russ Evans in action – read how he does it in the mag!

See match ace Russ Evans fishing in this week’s Angler’s Mail Action Replay feature >>>CLICK HERE NOW TO WATCH THE VIDEO TRAILER!

Great tips, great venues, a great read.

1