GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for January 29/30 2011

* HAJAC Winter League, Round One, Ramsey Drain and Old River Nene, March, Cambridgeshire, Sun. 60. Josh Pace (Browning Hot Rods) 10-11-0, one bream, one tench and small roach, poled chopped worm, then fluoro pinkie over groundbait, next to Forty Foot Bridge at Ramsey; Andy Ellis (Garbolino Peterborough Red) 10-5-0; Wayne Swinscoe (Maver Bait Tech Black) and Paul Hendy (Fox Match Stanjay Gold) both 9-10-0; Neil Newby (March Angling Club) 8-5-0.
Teams: Maver Bait Tech Black 15; Sensas Mark One 19; March Angling Club 26; Garbolino Peterborough Black 29; garbolino Peterborough Red and Fox Match Stanjay Black both 31; Fox Match Stanjay Gold 32; Maver Bait Tech Green and Fox Match Stanjay Red both 46; Maver Juniors 53.

Other matches


Buttonhole AC Tournament, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. 12. Keith Westerby (Buttonhole AC) 69-12-0, carp, feeder fished bread flake; Steve Freeman (Buttonhole AC) 56-11-0; Marcus English (Buttonhole AC) and Matt Aires (Buttonhole AC) both 33-4-0.
Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Beastie Lake, Tues. 14. Chris Barley (Bagem Baits) 49-8-0, F1s, poled pellet and maggot, peg 22; Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 46-0-0; Alan West (Webster’s tackle) 44-0-0; Wayne Shepherd (Ringers Baits) 26-10-0. Sat. 25. Adam Wayman (Ringers Baits) 82-10-0, carp and F1s to 5 lb, feeder fished sweetcorn, peg 17; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 27-9-0; Wayne Shepherd (Ringers Baits) 26-10-0; Mick King (Garbolino Peterborough) 26-7-0. Sun. 17. Nigel Baxter (Bagem Baits) 41-14-0, carp to 5 lb, feeder fished meat, peg 21; Adam Wayman (Ringers Baits) 25-14-0; Nick Wooding (Bagem Baits) 21-10-0; Sean Best (Decoy) 18-8-0.
Dynamite Makins Fishery, Wolvey, Warwickshire, Phase One, Lake Two, Wed. 20. John Hall (All Seasons Angling) 113-6-0, carp, poled hard pellet, peg B11; John Adamson (Kobra Feeders) 39-8-0; Mick Timson (Elton Tackle) 21-8-0; Jason Shirley (Bailey’s of Warwick) 15-4-0; Chris Jacques (Fox Match Trentmen) 12-8-0; Chris Harrison (Bailey’s of Warwick) 11-8-0. Thurs. Phase Two, Lizard Pool, 18. John Adamson (Kobra Feeders) 26-8-0, five carp and 4 lbs of skimmers, poled pellet, peg 28; Gary Wood (Browning Central) 19-8-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 8-14-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 9. Simon Skelton (Lakeview Select) 38-8-0, nine carp to 7 lb, poled red maggot, Chestnut 10; Brian Elliott (Smart Baits) 30-4-0; Graham Eden (Mansfield) 27-0-0; Barry Hankin (Ropseley AC) 11-10-0; Ian Bellaby (Coalville) 5-8-0; Lennie Burton (Mansfield) 4-0-0. Sat. 14. John Belcher (RAF) 17-0-0, three carp, two on straight bomb, one on pole, red maggot, Hawthorn 23; Mark Wyatt (Gate Inn AC) 15-0-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 11-10-0; Kevin Wyatt (Gate Inn AC) 7-8-0; Steve Pretty (Miracle Baits) 6-13-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 6-0-0.
Head Fen, near Ely. Sun. 26. Simon Easy (Fox Match Stanjay) 37-8-0, 19 carp to 2 lb, maggot, Snake lake peg 6; Matt Ayres (Dents) 25-14-0; Trevor Oakman (Fox Match Stanjay) 17-2-0; Nigel Wright (Littleport) 16-0-0; Steve

Jackson (Headfen) 15-2-0; Shaun Fulcher (Cambridge) 14-6-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Canal Pool, 10. Bo Thackery (Lakeview Select) 30-6-0, carp, poled maggot and punched bread, peg 4; Shaun Butler (Lakeview Select) 29-4-0; Andy Searle (Middy) 23-12-0; Steve Haywood (Middy) 22-8-0. Wed. Veterans, Serpent and Stream Pools, 15. Cliff Adcock (Lakeview Select) 33-0-0, carp, poled maggot and pellet; Martin Quilter (Lakeview Select) 28-0-0; Roger Holmes (Notts AA) 27-0-0; Rob Taylor (Notts AA) 25-8-0; Chris Shore (Lakeview Select) 21-0-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 16-12-0. Sat. Veterans, Marina and Serpent Pools, 16. Cliff Adcock (Lakeview Select) 32-0-0, carp, poled maggot and pellet; Chris Shore (Lakeview Select) 26-8-0; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 25-8-0; Roger Holmes (Notts AA) 21-4-0; Rob Taylor (Notts AA) 20-12-0; Roy Bexon (Lakeview Select) 18-12-0. Sun. Marina Pool, 17. Ken Daws (Sensas) 62-8-0, carp, poled maggot, peg 21; Anthony Lee (Lakeview Select) 27-7-0; Keith Daws (Sensas) 18-14-0; Jamie McGuire (Barrington AC) 15-14-0; Danny Higgins (Lakeview Select) 11-1-0; Les Moody (Lakeview Select) 8-0-0.
Northampton Nene AC Winter League, Round Four, Grand Union Canal, Birds Haulage, Northampton, Sun. 44. Ian Drage (Browning MG black) 7-3-8, all roach to 3 oz, poled punched bread, pegged on the double concrete; Martin Lane (Browning MG Gold) 5-0-0; Jeff Rice (Irthlingborough Black) 3-2-0; Gil Corns (Rugby) 2-15-0; Derek Reaney (Attleborough Sports) 2-10-0; Russ Chamberlain (Browning MG Gold) and Ian Mills (Browning MG Gold) both 2-6-0. Teams: Browning MG Black 9-4-12; Attleborough Sports 7-6-0; Browning MG Gold 6-4-0; Irthlingborough Black 5-11-8; Browning MG Red 3-8-0. League: Browning MG Black 10; Browning MG Red 11; Irthlingborough Black 15; Browning MG Gold 18; Northampton Nene AC 21.
Quorn AS Teams of Four Winter League, River Soar, Barrow to Loughborough, Leicestershire, Sun. Round Two, 40. Tony Nally (Maver Loughborough Soar) 28-8-0, nine chub, waggler and maggot, Barrow deeps; Pete Jayes (Wigston A) 22-10-0; Russ Dowding (Shakespeare) 20-8-0; Dave Limbert (Fox Match Trentmen Van den Eynde) 14-10-0; Rob Wootton (Wigston B) 13-0-0; Tony Skinner (Shakespeare) 7-7-0.
Teams: Maver Loughborough Soar 14; Wigston B 16; Fox Match Trentmen Van den Eynde) and Skakespeare both 20. League: Shakespeare 5; Fox Match Trentmen Van den Eynde 6; Wigston B 8.
Weight: Maver Loughborough Soar 38-12-8; Shakespeare 32-0-0; Wigston A 26-6-8.
League: Long Eaton Federation B 78-4-8; Shakespeare 74-4-0; Maver Loughborough Soar 49-7-8.

Railway and Willow Lakes, near Norwich. Sat. 28. Paul Ashford (Barford Tackle) 39-12-0, small carp to 0-8-0, pellet margins, railway lake peg 4; Jim Barrowmen (Fox Match Anglers World) 39-8-0; Tony Anderson (Daiwa Angling

Direct) 37-12-0; Trevor Seltham (Norwich) 31-12-0; Dave

Jarvis (Deben) 28-3-0; Vince Cross (Ixworth) 24-14-0. Sun. 27. Warren Martin (Lewis Anglers World) 46-14-0, F1s to 2 lb, pellet 14.5m, peg 50 Railway; James Parnell (Lewis Anglers World) 40-14-0; Jeanette Halliday (Daiwa Angling Direct) 33-0-0; Kevin Ford (Barford Tackle) 27-7-0; Dave Reeve (Got Baits) 26-2-0; Tony Adams (Dynamite Baits) 24-13-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Wed. Holmedale Lake, 12. Lee Hassett (Sherwood Forest Fishery) 9-12-0, roach and perch to 12 oz plus a 4 lb carp, poled caster, peg 8; Geoff mawby (Gateford Angling Supplies) 6-7-0; Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 1-4-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 1-2-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 1-0-0; Lee Parker (Phil’s Tackle and Bait) 0-15-0. Wed. Holmedale Lake, 18, Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 40-2-0, eleven carp, waggler fished maggot, peg 32; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 34-0-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 19-7-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 12-6-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 12-2-0; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 11-11-0. Tues. Sherwood Lake, 16. Dave Round (Mansfield Busmen AC) 14-9-0, ide and roach to 12 oz, poled caster, peg 19; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) and Ian Boyd (Rivendell) both 10-1-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 9-8-0; John Darby (Sherwood Forest Fishery) 7-15-0; Mick Lysaght (Rivendell) 7-1-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich Suffolk, Silver fish only. Sat. 10. Mick Birch (Nisa Waveney) 6-4-0, skimmers on tip, peg 30, match lake 1; Aaron Coleman (Suffolk Water Park/Bait-Tech) 6-2-0; Keith Gooderam (Browning Wickford) 5-12-0; Richard Watson (Nisa Waveney) 5-8-0; Tim Dabrowa (Fox Stanjay) 4-8-0; Keith Gostling (Nisa Waveney) 4-2-0. Sun. 12. Richard Watson (Nisa Waveney) 46-8-0, 12-2-0 of skimmers on tip, rest carp on Method feeder baiting with bread or maggot, peg 6 match lake 1; Pat Denny Woodbridge AC) 44-12-0; Dennis Widget (Ipswich) 11-4-0; Richard Fuller (Viscount Tackle) 10-3-0; Nathan Gooderham (Woodbridge AC) 7-13-0; Aaron Coleman (Suffolk Water Park/Bait-Tech) 7-3-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sat. Woodpecker Pool, 10. Ricky Young (Browning Hot Rods) 34-10-0, carp, feeder/long pole and pellet, peg 5; Dave Corcoran (Townsend Lakes) 26-0-0; Dave Pearce sr (Wisbech) 19-4-0; Sun. Cuckoo Lake, 10. Neil Parkinson (Lake Ross) 41-11-0, carp, poled pellet, peg 2; Colin Begbie (Townsend Lakes) 37-9-0; Steve Pell (Lake Ross) 33-6-0.

Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Sun. Kestral Pool, 10. Sean Ross (Miracle Baits) 14-13-0, ide and carp, poled maggot; Nick Brunton (Westwood Lakes) 1-14-0; Steve Lane (Castle AC) 10-0-0; Trevor Ogilvie (Westwood Lakes) 8-12-0. Tues. Skylark Lake, 14. nick Brunton (Westwood Lakes) 52-8-0, carp and ide, poled maggot, peg 26; Steve Lane (Castle AC) 23-4-0; John Spalton (Maver Bait Tech) 21-5-0; Kevin Hunt (Liam’s Elite) 19-0-0.
Wreake AC Open, Grand Union Canal, Great Barden, near Foxton, Leicestershire, Sun. 38. Joff Woodgett (Leicester Sensas) 14-4-0, eight skimmers and fidteen roach, poled punched bread, peg 6; Barry Jones (Leicester Sensas) 6-12-0; Rob Jones (Leicester Sensas) 5-4-0; Neil Bradshaw (Spro) 4-2-0; Bradley Titmus (Kamasan Starlets) 3-12-0.

IT’S MATCH-TASTIC! IN Angler’s Mail THIS week we haveTom Pickering (see pic) on the new Feeder World Champs. Vic Bush giving a masterclass on Magic Bread, and twice Angler’s Mail Kamasan Matchman of the Year Andy May's Tales From The Riverbank.