GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for January 22/23 2011

* Leicester Sensas Teams of Four Winter League, Grand Union Canal, Loughborough area, Leicestershire, Sun. Round Two, 76. Sean Ashby (Kamasan Starlets) 19-1-0, roch, perch and skimmers to 1 lb 8 oz, poled bloodworm and joker, Swingbridge area; Tom Pringle (Robbo’s Boys) 9-11-0; Mark Russell (Notts AA) 9-5-0; Pete Allwood (Long Eaton Federation B) 8-15-0; Chris Birchenall (Sam’s Tackle, Wigan) 6-10-0; Mick Downs (Sam’s Tackle, Wigan) 6-8-0.
Teams: HanKat A 21; Team Milo 26; Shakespeare B and Robbo’s Boys both 29; Fox Match Trentmen 31; Quorn Van den Eynde 32.
League: Team Milo 3; Fox Match Trentmen 7; HanKat A 8; Robbo’s Boys 9; Leicester Sensas B 14; Shakespeare B 15.
Chris Birchenall (Sam’s Tackle, Wigan) 6-10-0; Mick Downs (Sam’s Tackle, Wigan) 6-8-0.

Other matches

Bourne Winter League, Round Two, River Glen, West Pinchbeck, Lincolnshire, Sun. 35. John Taylor (Sensas Mark One Black) 17-15-0, roach to 8 lx, poled punched bread, above Ship pub; Dale Stones (Garbolino Peterborough) 15-5-8; Steve Winter (Maver Bait Tech) 13-12-0; Mick Dixon (Maver Bait Tech) 12-4-0; Bob Nudd (Browning) 12-2-0; Ian Young (Spro Oakwood) 10-14-8. Teams: Garbolino Peterborough 15; Maver Fox and Sensas Mark One Black both 17; Maver Bait Tech Green 19; Maver Bait Tech Black 21; Sensas Mark One White 22; Maver Image 27. League: Maver Fox 5; Maver Bait Tech Green and Maver Bait Tech Black both 6; Sensas Mark One Black 8; Garbolino Peterborough 9; Maver Image 11; Sensas Mark One White 13.
Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 13. Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 77-13-0, F1s, poled maggot, peg 10; Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 42-1-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 40-6-0. Sat. Beastie Lake, 25. Rob Goodson (JV AC) 43-13-0, carp to 5 lb, feeder fished pellet/maggot, peg 21; Wayne Shepherd (Ringer Baits) 24-14-0; Shaun Best (Decoy) 23-10-0; Alan Wayman (Ringer Baits) 22-15-0. Sun. Willows Lake, 15. Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 59-10-0 F1s to 3 lb, poled maggot, peg 25; Adam Wayman (Ringer Baits) 45-8-0; Danny Carlton (Decoy) 36-7-0; Wayne Shepherd (Ringer Baits) 35-15-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 10. Brian Elliott (Smart Baits) 8-1-0, three F1s, two skimmers, poled pellet, Hawthorn 28; Nigel Ballam (Grantham) 7-9-0; Graham Eden (Mansfield) 7-0-0; Kevin Sales (Clifton) 6-1-0; Mick Cawdorn (Lincoln) 2-1-0. Sat. 17. Mark Wyatt (Gate Inn AC) 22-12-0, nine small carp and F1s, poled double red maggot, Ash 17; Terry Marshall (Victoria Tackle) 14-12-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 11-10-0; Steve Davies (Dave’s Peg) 10-4-0; John Berry (Mansfield Angling Centre) 10-0-0; Graham Eden (Mansfield) 8-10-0.
Harleston and Wortwell, Silverfish series, Weybread Middle Pit. Sat. 18. John Platten (Nisa Waveney) 7-15-0, skimmers, red maggot, maggot feeder; Will Freeman (Preston Innovations) 7-14-0; Jason Brewster (Lewis Anglers

World) 7-4-0; Mark Taylor (Harleston) andMac Collett (Nisa Waveney) both 5-13-0; Paul Cooper (EAPS) 5-10-0.

Head Fen, near Ely. Sat. 16. Steve Jackson (Headfen) 25-6-0, maggot on deck, Snake peg 14; Rob Anstey (Cambridge) 19-0-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 15-12-0; Shaun Fulcher (Cambridge) 6-7-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 5-12-0; Gary Burton (Millview) 3-12-0. Sun. 20. Vinny Easy (Cambridge) 55-1-0, 13 carp, three chub, single barbel, maggot feeder to island, Trevs peg 43; Adam Hayward (Ely) 42-2-0; Steve Jackson (Headfen) 30-6-0; Steve Cowley (Ely) 29-14-0; Mark Cross (Littleport) 29-8-0; Simon Easy (Fox Match Stanjay) 28-6-0.

Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Marina Pool, 13. Roy Bexon (Lakeview Select) 31-1-0, carp, poled pellet and maggot; Cliff Adcock (Lakeview Select) 32-0-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 21-8-0; Roger Holmes (Notts AA) 20-8-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 20-2-0. Wed. Serpent Pool, 12. Dave Harper (Lakeview Select) 32-12-0, carp, poled sweetcorn and pellet, peg 23; Shaun Huggins (Lakeview Select) 29-4-0; Gary Sadler (Lakeview Select) 18-8-0; Andy Searle (Middy) 16-8-0; Paul Kania (Avanti Used Tackle) 16-1-0; Peter Riley (Lakeview Select) 14-0-0. Sat. Veterans, Serpent and Stream, 18. Steve Draper (Laleview Select) 40-1-0, carp, poled pellet and maggot; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 18-10-0; John Cook (Lakeview Select) 18-8-0; Ray Redwood (Victoria Tackle) 11-4-0; John Upton (Lakeview Select) 11-0-0; John Bramley (The Fish) 9-8-0. Sun. Serpent, Marina and Canal, 29. Steve Haywood (Middy) 62-14-0, carp, poled punched bread, Marina 20; John Bramley (The Fish) 38-2-0; Colin Spencer (Smart Baits) 35-5-0; Shaun Huggins (Lakeview Select) 35-4-0; Bo Thackery (Lakeview Select) 34-1-0; Andy Searle (Middy) 31-12-0.
Milton Keynes Teams of Four, Grand Union Canal, Rogues Lane, Milton Keynes, Sat. 48. Andy Mead (Image Ladies) 5-7-0, small roach, skimmers, perch and gudgeon, poled joker, end draw; John Hewison (Team Raiders) 5-5-8; Matt Collerson (Fox Black Horse) 4-7-0; Scott Geens (Kamasn Starlets) 3-12-0; Danny Ashington (Kamasan Starlets) 3-10-8; Matt Derry (Kamasan Starlets) 2-15-0. Teams: Kamasan Starlets B 11; Image Ladies 19; Wickford 21; Spalt’s Pirates, Drennan Oxford A and Kamasan Starlets A all 22. League: kamasn Starlets A and Image Ladies both 6; Drennan Oxford Red 7; Fox Black Horse Red 8; Wickford 10; Spalt’s Pirates 12.
Norwich, 5th round King of the Wensum, River Wensum, Norwich City Centre. Sun. 19. David Gooch (Norwich) 22-2-0, all roach 7m to hand, maggot over hemp and maggot feed, peg 2 next to new foot bridge; Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 20-14-8; Nigel Goose (Dukes) 16-3-0; Glen

Hubbard (Daiwa Angling Direct) 15-10-0; Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 15-9-0; Kevin Bland (Daiwa Angling Direct) 15-5-0. League: Steve Borret (Earlham Silvers) 7, Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 8.

Sherwood Forest Fishery Winter League, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sat. Sherwood Lake, 12. Ivor Birkin (Rivendell) 8-12-0, skimmers and ide, poled worm, peg 10; John Slinn (Rivendell) 4-4-0; Dave Winfield (Rivendell) 3-11-0; Ian Boyd (Rivendell) 3-7-0; Craig Brazier (Peg One Angling Centre) 2-7-0; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 2-3-0. Final League: Ian Boyd (Rivendell) 12 (wt. adv. ) ; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 12; Craig Brazier (Peg One Angling Centre) 14; Mick Lysaght (Rivendell) 20.

Suffolk Water Park, near Ely. Sun. 23. Rick Flowers (Ipswich) 42-12-0, Method feeder, bread and corn, 7 lb bream, skimmers and carp, peg 3; Dick Bagley (Nisa

Waveney) 19-12-0; Colin May (Ipswich) 12-0-0; Chris

Colby (Harleston) 9-9-0; Aaron Coleman (Suffolk Water Park/Bait Tech) 8-8-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 8-6-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sat. Kingfisher Lake, 10. Colin Begbie (Townsend Lakes) 31-13-0, carp, poled pellet; Andy Adams (Frenzee) 26-7-0; Geoff Arnold (Cambridge) 12-7-0. Sun. Woodpecker Pool, 10. Rob Hewison (Sensas Mark One) 44-8-0, carp to 4 lb, poled pellet, peg 13; Ricky Young (Browning Hot Rods) 37-10-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 20-7-0.

Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 20. Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 35-4-0, carp to 4 lb, poled pellet, peg 38; Steve Lane (Castle AC) 28-6-0; John Spalton (Maver Bait Tech) 20-8-0. Thurs. Skylark Lake, over 50s, 17. Ken Clatrke (Holbeach AC) 21-3-0, carp, poled pellet and sweetcorn; Brian Thompson (Orchard Park) 19=8=-; Ron Roberts (Orchard Park) 17-9-0. Sun. Kestrel Lake, 20. Lee Sallabanks (Westwood lakes) 19-4-0, barbel and ide, poled pellet and maggot; Ron Roberts (Orchard Park) 14-7-0; George Warren (Westwood Lakes) 12-2-0. Sun. Ropsley AC, Skylark Lake, 24. Tony Smith (Ropsley AC) 34-4-0, carp, poled pellet and maggot, peg 36; Nigel Ballam (Ropseley AC) 28-6-0; Scott Desmond (Ropsley AC) 16-9-0.