GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

There are no East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for February 26/27 2011

Other matches

Bourne Winter League, Town Welland, Spalding, Lincolnshire, Sun. Final Round, 34. Bob Nudd (Browning) 40-15-0, all roach to 1 lb, poled punched bread, by the rushes; Steve Winter (Maver Bait Tech) 35-10-0; Ty Harding (Maver Bait Tech) 18-13-0; Dave Rowell (Garbolino Peterborough) 14-10-0; Tim Nash (Browning Hot Rods) 10-8-0. Teams: Maver Bait Tech Green 9; Maver Bait Tech Black 15; Garbolino Peterborough 20; Maver/Fox 21; Sensas Mark One White and Sensas Mark One Black both 34. Final League: Maver/Fox and Maver Bait Tech Black both 10; Maver Bait Tech Green 12; Garbolino Peterborough 18; Sensas Mark One Black 20; Sensas Mark One White 22.
Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. 12. Les Barry (Buttonhole AC) 56-6-0, carp, poled pellet; Ian Darrington (Buttonhole AC) 44-9-0; Andy May (Buttonhole AC) 29-6-0.
Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 14. Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 88-1-0, F1s to 5 lb, poled pellet, peg 29; Kevin Wadge (Decoy) 70-7-0; Tom Wallis (Decoy) 67-15-0. Sat. Beastie Lake, 23. Neil Adcock (Browning Hot Rods) 52-3-0, carp to 5 lb, feeder and pole fished pellet and meat, peg 17; Steve Freeman (JV AC) 44-14-0; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 44-4-0. Sun. Beastie Lake, 21. Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 56-7-0, carp to 5 lb, feeder fished meat, peg 21; Danny Carlton (Decoy) 47-6-0; John Smalley (Decoy) 44-2-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 40-14-0.
Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 19. Pete Gleadon (Avanti Used Tackle) 39-6-0, ninety small carp, poled pellet, peg 60; Nathan Underwood (Mill Road Fisheries) 31-7-0; Steve Silcock (Avanti Used Tackle) 25-14-0; Paul Underwood (Mill Road Fisheries) 25-0-0.
Dynamite Makin’s, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 14. Mick Timson (Elton Tackle) seven carp and stockies, Method feeder and pellet waggler, peg B17; John Adamson (Kobra Feeders) 34-10-0; Trevor Griffiths (Northampton) and Tom Griffiths (Northampton) both 21-6-0. Thurs. Phase Two, Lizard Pool, 15. John Adamson (Kobra Feeders) 25-8-0, five carp, one tench and skimmers, poled pellet, peg 11; John Ricketts (Swann Baits Mosella) 24-8-0; Wendell Ward (Smart Baits) 14-4-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Brian Elliott (Smart Baits) 48-0-0, carp to 8 lb and small fish, poled pellet, Chestnut 21; Simon Skelton (Lakeview Select) 38-4-0; Colin Spencer (Lakeview Select) 27-6-0; Bronson Arme (Embankment AC) 24-0-0; Ian Bellaby (Coalville) 21-8-0; Rob Castledine (Embankment AC) 17-8-0. Sat. 26. Graham Eden (Mansfield) 45-12-0, six carp, two F1s and 10 lb of small fish, poled pellet, Chestnut 3; Mitch Riley (Dynamite Baits) 33-4-0; Phil Morris (Notts AA) 32-0-0; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 30-6-0; Steve Pretty (Miracle baits) 29-8-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 28-8-0.
Head Fen, near Ely. Sat. 14. Tim Dabrowa (Fox Match Stanjay) 64-5-0, Method feeder corn, mostly carp, Trevs lake peg 59; Steve Jackson (Head Fen) 38-3-0; John Millard (Newmarket) 27-12-0; John Hoskins (Eastern Match

Group) 20-3-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 15-9-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 14-1-0. Sun. 22. Matt Ayres (Dents) 36-8-0, carp maggot, Winner golden

peg worth £200, Snake lake peg 5; Mcgill Logan (Lawn Farm) 30-8-0; Marcus Bailey (Head Fen) 29-6-0; Dave Rawlings (Fox Match Stanjay) 28-6-0; Simon Easy (Fox Match Stanjay) 27-8-0; Steve Watson (Mildenhall AC) 22-0-0.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent and Oasis Pools, 19. Roy Toulson (Notts Federation) 47-2-0, carp, poled pellet; Martin Quilter (Lakeview Select) 39-8-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 38-10-0; John Cook (Lakeview Select) 38-8-0; John Bramley (the Fish) 26-10-0; Gary Walker (Lakeview Select) 26-0-0. Sat. Veterans, Marina and Stream Pools, 19. Cliff Adcock (Lakeview Select) 47-6-0, carp, poled pellet; Chris Shore (Lakeview Select) 34-12-0; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 33-0-0; Roy Toulson (Notts Federation) 28-4-0; Roger Holmes (Notts AA) 25-0-0; Pete Stubbly (Lakeview Select) 23-0-0. Sun. Oasis and Canal Pools, 19. Sean Kemp (Lakeview Select) 54-5-0, carp, poled pellet, Canal 26; Shaun Butler (Lakeview Select) 23-11-0; Neil Barlow (Lakeview Select) 23-5-0; Keith Simpson (Lakeview Select) 23-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 20-3-0; Andy Searle (Middy) 18-10-0.
Quorn AS Winter League Practise, Grand Union Canal, Glebe Street, Boat Inn and hawes Plant Hire sections, Loughborough, Leicestershire, Sun. 32. Darren Bickerton (Kamasan Starlets) 9-2-0, 7 lbs of roach to 1 lb plus perch, poled joker and caster, peg 221 Boat Inn; Anthony Marsden (Sam’s Tackle) 7-11-0; Andy Dixon (Garbolino Harrison’s Lincs County) 7-11-0; Roger Marlow (Leicester Sensas) and Darren Frost (Drennan North West) both 3-14-0.
Quorn Van den Eynde Teams of Four, Final Round, River Soar, Quorn to Loughborough, Leicestershire, Sun. 40. Mark Perkins (Dynamite Fox Match Trentmen) 11-2-0, for bream, feeder fished worm and maggot, Greens 8; Ray Fessey (Quorn Van den Eynde A) 6-12-0; Alan Wright (Long Eaton Federation B) 6-2-0; Tony Beech (Quorn van den Eynde B) 3-6-0; Steve Gardener (Quorn Van den Eynde A) 3-2-0; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde B) 2-6-8. Final League (points) : Quorn Van den Eynde A 18; Quorn Van den Eynde B and Wigston A both 21. Overall: Dynamite Fox Match Trentmen 11; Wigston B 14; Quorn Van den Eynde A 17. Final League (weight) : Dynamite Fox Match Trentmen 11-4-8; Quorn Van den Eynde A 9-15-8; Long Eaton Federation B 6-2-0. Overall: Long Eaton Federation B 107-3-0; Shakespeare 94-1-8; Dynamite Fox Match Trentmen 83-6-8.

RAF Team Mosella v Old Lags Challenge, Old River Nene at Benwick and Ramsey Narrows, Thurs. 30. Matt Hakll (Old Lag) 13-7-0, roach to groundbait and pinkie then skimmers and perch to chopped worm, above the Forty Foot Bridge; Pete Lambdin (Old Lag) 12-14-8; Tex Sutton (Old Lag) 10-14-8; Steve Harper (Old Lag) 8-3-0; Gavin Atkinson (RAF Team Mosella) 8-1-0; Ben Jackson (RAF Team Mosella) 7-15-0. Teams: Old lags 89-6-0; RAF Team Mosella 65-10-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 21. Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 22-4-0, roach, ide and a bonus 4 lb carp, poled chopped worm and caster, peg 41; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 19-10-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 17-7-0; Russ Dowding (Shakespeare) 13-14-0; John Holmes (Peg One Angling Centre) 13-8-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 11-11-0. Wed. Holmedale Lake, 18. Steve Keyworth (Sensas Mansfield Angling Centre) 65-11-0, carp to 6 lb, poled pellet, peg 48; Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 54-4-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 29-15-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 17-0-0; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) and Pete Hodgetts (Sensas Mansfield Angling Centre) both 12-9-0. Sat. Cavendish Lake, 14. Craig Brazier (Peg One Angling Centre) 36-7-0, for, carp, skimmers and roach, poled sweetcorn and pellet, peg 16; Brian Briscoe (Peg One Angling Centre) 22-15-0; Jason Jones (Peg One Angling Centre) 20-12-0; Lee Payling (Peg One Angling Centre) 19-14-0; Shaun Lambert (Sherwood Forest Fishery) 18-2-0; Neil Arron (Sherwood Forest Fishery) 13-4-0. Sun. Cavendish Lake, 13. Ian Boyd (Rivendell) 24-7-0, feeder/pole and pellet, peg 9; John Slinn (Rivendell) 12-9-0; Wayne Heywood (Mansfield Gold) 10-8-0; Mick Lysaght (Rivendell 9-15-0; Ivor Birkin (Rivendall) 9-12-0; Malc Paddison (Rivendell) 7-6-0. Sun. Sherwood Lake, 20; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 18-2-0, skimmers, roach and ide to 8 oz, poled caster, peg 42; Jono Smith (Phil’s Bait and Tackle) 17-0-0; Lee Payling (Peg One Angling Centre) 11-1-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 10-7-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 9-15-0; Geoff Hiley (Sherwood Forest Fishery) 9-12-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Wed. 19. Brad Calver (Tackleup Felixstowe) 61-9-0, peg 30 Match lake 1; Bob Fuller (Viscount Tackle) 43-10-0; Ricky Flowers (Breakaway Tackle) 42-2-0; Alan Tuck (Cross Drove) 26-12-0; Brett Calver (Tackleup Felixstowe) 22-0-0. Sat. 13. (Silver

fish only) Aaron Coleman (Bait Tech/Guru) 33-4-0, skimmers & tench, canal peg 113; Keith Gooderam (Browning Wickford Angling) 9-8-0; Bob Wessells (Suffolk Water Park/Bait Tech) 8-13-0; Alan Tuck (Van Den Eynde) 8-7-0; Bill Walker (Bills Tackle) 5-12-0; Bob Fuller (Viscount Tackle) 5-8-0. Sun. 22. Tony Martin (Suffolk) 68-3-0, Method feeder, 14 carp, peg 24; Richard Watson (Nisa Waveney) 27-12-0; Andy Moss (Daiwa Angling Direct) 24-14-0; Aaron Coleman (Bait Tech/Guru) 20-6-0; Kevin Bland (Daiwa Angling Direct) 18-2-0; Darren Clarke (Suffolk Water Park/Bait Tech) 17-4-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sat. Cuckoo Canal, 11. Ricky Young (Browning Hot Rods) 48-9-0, small carp, poled pellet, peg 39; Colin Begbie (Townsend Lakes) 22-13-0; Bob Coulson (Townsend Lakes) 11-9-0. Sun. Kingfisher Lake, 12. Rob Hewison (Sensas Mark One) 19-10-0, skimmers and roach, poled caster, peg 17; Ricky Young (Browning Hot Rods) 18-10-0; Harry Morgan (aged 13 years, Townsend Lakes) 18-6-0.
Wreake AC, Grand Union Canal, Market Harborough, Leicestershire, Sun. 32. Rob Shooter (Bennetts) 3-13-0, roach on punched bread plus a 1 lb 8 oz perch on caster, peg 16; Brian Holmes (Leicester Sensas) 2-15-8; Neil Halliwell (Bennetts) 2-15-0; Bob Jones (Leicester Sensas) 2-10-0; Mick Coleman (Bennetts) and Bradley Titmus (Kamasan Starlets) both 2-1-0; Graham Barry (Match Catch) and Norman Bradshaw (Spro) both 1-13-0.

NATIONAL MATCH CHAMP Steve Collett joins Angler’s Mail this week!