GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for February 19/20 2011

* HAJAC Winter League, Old River Nene, March and Ramsey Drains, Cambridgeshire, Sun. 60. Lloyd Thompson (Garbolino Peterborough) 17-9-0, roach and rudd to 8 oz, poled fluoro pinkie and red maggot, marina mouth, Old River Nene, March, Cambridgshire. Roy Whincup (Fox Match Stanjay Black) 13-14-0; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 13-12-0; Paul Hendy (Fox Match Stanjay) 10-3-0; Others: Chris Jenkinson (Maver Bait Tech) 10-1-8.
Teams: Fox Match Stanjay Black 24; Maver Bait Tech Black  and Sensas Mark One both 27; Maver Bait Tech Green and Fox Match Stanjay Gold both 28.
League: Maver Bait Tech Black 3; Sensas Mark One 4; Fox Match Stanjay Gold 6.

* Leicester Sensas Winter League, Grand Union Canal, Loughborough area, Leicestershire, Sun. Final Round, 80. Bradley Titmus (Team Milo) 17-4-0, three chub to 4 lb 14 oz, thee bream to 3 lb and perch to 1 lb 8 oz, poled caster, Swingbridge; Dale Whelan (Garbolino Harrison’s Lincs County) 12-12-0; M. Davies (Sam’s Tackle) 5-13-0; Jason Scrivener (Fox Match Trentmen) 5-7-0; Harold Toulton (Long Eaton Federation) 5-2-0; Tony Barker (Shakespeare) 5-1-8.
Teams: Shakespeare 23; Leicester Sensas 26; Fox Match Trentmen 28; Leicester Sensas B and Van den Eynde Quorn C both 35; Team Milo and Garbolino Harrison’s Lincs County both 37.
Final League: Fox Match Trentmen 12; Team Milo and Shakespeare both 17; HanKat A and Robbo’s Boys both 24; Leicester Sensas A 29.

Other matches

Barford Winter League, Barford Pleasure, Railway and Willow Lakes near Norwich. Sun. 40. Richard Bond (The Tuckeroos) 80-2-0, two carp and 60 lb of skimmers, pleasure Lake 19; Andy Leathers (Lathams-Fishing. co. uk) 71-2-0; Lewis Murawski (Lewis Anglers World) 61-9-0; Paul Ashford (Barford Tackle) 54-2-0; Mark Sawyer (Lewis Anglers World) 43-0-0; Tony Gibbons (Goodies Boys) 42-6-0. Teams: Lathams-Fishing. co. uk and Barford Tackle both 14; Daiwa Angling Direct Gold 18; Dynamite Lewis Anglers World 21; The Tuckeroos 23; Goodies Boys 27. League: Lathams-Fishing. co. uk46; Dynamite Lewis Anglers World 60; Daiwa Angling Direct Gold 62; Barford Tackle 63; The Tuckeroos 66; Goodies Boys 73.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 15. Adam Haywood (Ely) 51-5-0, carp to 6 lb, feeder fished pellet, peg 24; Nigel Baxter (Bagem Baits) 49-5-0; Sean Best (Decoy) 40-0-0. Sat. Beastie Lake, 27. Tony Dawson (Van den Eynde) 50-8-0, carp to 8 lb, feeder fished meat, peg 23; Sean Best (Decoy) 40-12-0; Wayne Shepherd (Ringers Baits) 32-13-0; Jo Banks (Decoy) 24-9-0. Sun. Six Islands Pool, 21. John Smalley (Decoy) 63-9-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 18; Roy Wells (Decoy) 61-10-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 56-7-0; Adam Wayman (Ringers Baits) 56-4-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 7. Brian Elliott (Smart Baits) 40-10-0, carp to 6 lb and skimmers, poled pellet, Ash 9; Ian Bellaby (Coalville) 11-6-0; Phil Morris (Nathan’s Disabled) 7-6-0; Graham Eden (Mansfield) 6-8-0; Colin Spencer (Nottingham) 6-6-0; Lennie Burton (Mansfield) 4-0-0. Sat. 17. Phil Morris jr (Notts AA) 52-0-0, carp to 8 lb plus a few small fish, poled maggot, Chestnut 10; Graham Eden (Mansfield) 32-10-0; Mark Wyatt (Gate Inn AC) 24-0-0; Steve Pretty (Miracle Baits) 21-6-0; Dougie Goddard (RAF) 19-0-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 13-8-0.

Harleston Silverfish League, Weybread pits near Harleston, Norfolk. Sun. 20. Will Freeman (Preston

Innovations) 8-1-0, roach, caster, pole; Mark Taylor (Harleston7-10-0; Andy Moss (Daiwa Angling Direct) 7-5-0; Barry Rodgers (Harleston) 5-13-0; Jason Brewster (Lewis Anglers World) 5-3-0; Mal Runacres (Deben) 4-8-0.

Head Fen, near Ely. Phil Hurn (Downham Market AC) 28-1-0, chub and carp, maggot feeder to island, peg 38, Trevs; Vinny Easy (Cambridge) 22-3-0; Jamie McGuire (Barrington AC) 19-14-0; Simon Easy (Fox Match Stanjay) 17-14-0; Steve Gifford (Suffolks Finest) 17-7-0; Wayne Easy (Cambridge) 15-9-0.

King of the Wensum, River Wensum, coalyard

section, Norwich. Sun. 18. David Roe (Daiwa Angling Direct) 9-6-0, perch and roach caster 6mtrs; Kevin Bland (Daiwa Angling Direct) 9-4-8; Simon Parker (Suffolk Angling Direct) 8-15-0; Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 8-13-0; David Gooch (NDAA; and Glen Hubbard (Daiwa Angling Direct) both 8-9-0. League: Steve Borrett (Earlham Silvers) 8 ; Pete Swan (Daiwa Angling Direct) 10.
Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent and Oasis Pools, 18. Ray Redwood (Victoria Tackle) 44-0-0, carp, poled pellet; Cliff Adcock (Lakeview Select) 42-4-0; Chris Shore (Lakeview Select) 40-12-0; Roger Holmes (Notts AA) 33-0-0; Roy Toulson (Notts Federation) 31-8-0; Gary Walker (Lakeview Select) 28-6-0. Wed. Stream Pool, 10. Dean Clare (Lakeview Bait Bar) 47-5-0, carp, poled pellet, peg 5; Steve Haywood (Middy) 41-4-0; Scott Robinson (Lakeview Select) 28-5-0; Anthony Lee (Lakeview Select) 22-10-0; Neil Edwards (Lakeview Select) 13-5-0. Sat. Veterans, Canal Pool, 13. Roger Holmes (Notts AA) 40-8-0, carp, poled pellet, peg 23; Ray Redwood (Victoria Tackle) 38-4-0; Keith Daws (Sensas) 26-4-0; John Cook (Lakeview Select) 25-4-0; Chris Shore (Lakeview Select) 21-4-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 17-8-0. Sun. Canal and Marina Pools, 19. Steve Haywood (Middy) 71-11-0, carp, poled pellet, Canal 20; Bo Thackerey (Lakeview Select) 57-1-0; Shaun Kemp (Lakeview Select) 43-13-0; Alan Cox (Lakeview Select) 27-6-0; Keith Simpson (Lakeview Select) 24-12-0; Andy Searle (Middy) 19-8-0.

Milton Keynes Four a Side League, Final Round, Grand Union Canal, Cosgrave to Baileys, Northamptonshire/Buckinghamshire, Sat. 44. Andy Mead (Maver Image Van den Eynde Ladies) 7-10-0, roach to punched bread, then perch and skimmers to poled joker, Cosgrave draw; John Spalton (Maver Bait Tech) 7-5-0; Danny Ashington (Kamasan Starlets) 7-1-0; Matt Herbert (Drennan Oxford) 6-15-0; Simon Colclough (Maver Image Van den Eynde Ladies) 6-8-0; Dave Lloyd (Kamasan Starlets) 6-3-0. Teams: Maver Image Van den Eynde Ladies 9; Drennan Oxford Red 15; Fox Match Black Horse Black 15; Kamasan Starlets A 20; Browning Wickford 23; Spalt’s Pirates 27; Kamasan Starlets B 29; Team Raiders 31; Drennan Oxford Blue 32; Milton Keynes 33; Fox Black Horse Red 38; Maver Image Van den Eynde Veterans 50. League: Kamasan Starlets A 10; Maver Image Van den Eynde Ladies 12; Drennan Oxford 15; Browning Wickford 23; Kamasan Starlets B 24; Spalt’s Pirates 27; Fox Match Black Horse Black 28; Maver Image Van den Eynde Veterans 30; Drennan Oxford Blue 38; Team Raiders 40; Milton Keynes 45.

Railway and Willow Lakes, near Norwich. Sat. 34. Richard Bond (Bury St Edmunds) 59-5-0, F1s and small carp, expander pellet, peg 11 Willow; Vince Cross (Ixworth) 45-10-0; Dave Jarvis (Daiwa Angling Direct) 42-14-0; Warren

Martin (Lewis Anglers World) 36-4-0; Jim Barrowmen (Fox Match Anglers World) 32-5-0; Kevin Kingston Miles (Barford Tackle) 31-4-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Wed. Holmedale Lake, 18. Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 24-1-0, six carp and 10 lb of roach, poled sweetcorn and waggler fished caster, peg 32; Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 23-14-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 19-7-0; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 15-15-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 8-0-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 7-12-0. Tues. Sherwood Lake, 11. Dave Round (Mansfield Busmen AC) 13-4-0, all roach, poled caster, peg 12; John Holmes (Peg One Angling Centre) 8-0-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 5-8-0. Sun. Sherwood Lake, 23. Geoff Hiley (Sherwood Forest Fishery) 20-8-0, skimmers, roach and ide, poled caster, peg 47; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 13-12-0; Lee Parker (Phil’s Bait and Tackle) 12-11-0; Jason Jones (Peg One Angling Centre) 11-11-0; Ralph Marshall (Sherwood Forest Fishery) 9-15-0; Mark Fox (Mill Tackle) 9-14-0. Sun. Cavendish Lake, 14. Roy Butterfield (Gateford Angling Supplies) 9-11-0, roach and perch, poled caster and worm, peg 11; Lional Twiss (Peg One Angling centre) 9-10-0; John Slinn (Team Rivendell) 9-0-0; Ivor Birkin (Team Rivendell) 7-15-0; Ian Boyd (Team Rivendell) and Nick Oakley (Peg One Angling Centre) both 7-13-0.
Suffolk Water Park, near Ipswich. Sun. 27. Aaron

Coleman (Bait-Tech/Guru) 96-2-0, 20 carp, Method feeder, baiting with bread  or mini boilies, match Lake 1 , peg 11; Brett Calver (Tackle Up Felixstowe) 75-1-0; Jon Whitehouse (Suffolk Water Park/Bait-Tech) 38-2-0; Paul Abbott (Breakaway Tackle) 30-0-0; Peter Dade (Harleston) 26-2-0; Richard Watson (Nisa Waveney) 24-0-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sat. Woodpecker Lake, 17. Andy Adams (Frenzee) 46-8-0, carp and skimmers, poled pellet, peg 15; Dave Corcoran (Townsend Lakes) 27-9-0; John Millard (Newmarket) 21-7-0. Sun. Woodpecker Pool, 16. Rob Hewison (Sensas Mark One) 20-7-0, carp and skimmers, pole/feeder and maggot, peg 14; Geoff Arnold (Cambridge) 14-7-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 13-8-0.

Westwood Lakes, Boston. Lincolnshire, Kestrel Lake, Tues. 12. Gary Shinn (Liams Elite) 24-13-0, carp and ide, poled maggot; Ken Clarke (Holbeach FC) 23-12-0; Bob Nudd (Browning) 20-9-0. Sun. 14. Paul Brocklebank (Nag’s Head) 41-2-0, ide, carp and F1s, poled maggot, sweetcorn and pellet; Steve Davis (Dave’s Peg) 34-12-0; Lee Sallabanks (Westwood Lakes) 25-0-0.