East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for August 7/8 2010

* Great Yarmouth Nisa Masters, River Yare Beauchamp

Arms. Sat. 54. Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 48-7-0, bream to 5 lb, skimmers and roach, crumb feeder and pole feeder, worm and red maggot, peg 63 on boards below pub; Mark Pollard (Daiwa Angling Direct Suffolk) 44-9-0; Nigel Knights (Daiwa Angling Direct) 42-5-0; Rick Tweddell (Sensas Bourne) 41-8-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 37-11-0; Lewis Murawski (Lewis Anglers World) 37-11-0. (32 weights over 20 lb, with total weight recorded of 1,070 lb ) .

* Leicester Sensas Summer League, Round Four, Frisby Pits, Asfordby, Leicestershire, Sun. 54. Pete Marlow (Leicester Sensas) 31-2-0, bream to 3 lb, Method feeder with red maggot and sweetcorn, peg 57; Steve Porter (Oadby Angling) 27-6-0; Rob Wootton (Oadby Angling Centre) 19-12-0; Neil Pitfield (Leicester Sensas) 19-10-0; Pete Jayes (Leicester Likely Lads) 17-0-0; Lee Morley (Leicester Sensas) 14-15-0.

* Norwich and District Teams Of Four, Rivers Bure and

Thurne. Sun. 60. Jim Randell (Sensas Big Hits) 36-6-0, bream to  4lb, skimmers and roach, crumb feeder red maggot and worm, peg 44 River Thurne near Thurne mill; Rodney Finch (Reg’s Boys) 33-8-0; Mick Brown (Stalham

Veterans) 27-7-0; Ian Reynolds (Lewis Anglers World) 26-6-0; Danial Brydon (Lewis Anglers World) 23-11-0; Kevin Humphries (Daiwa Angling Direct Blue) 22-13-0.

Other matches

Boston DAA Club Championships, Bargate Drain, Windsor bank, Boston, Lincolnshire, Sun. 42. Kevin Hunt (Stickney AC) 12-3-0, all roach to 5 oz, poled maggot and hempseed, peg 38; Dave Ashmore (Pelham) 9-0-0; Janusz Kedzierski (Fishtoft AC) 8-2-0; Reece Dillmore (Boston Angling Centre) 7-12-0.
Teams: Pelham 32 points; Boston Angling Centre B and Cleethorpes both 28; Fishtoft AC 24.

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 29. Dave Pearse jnr (Wisbech) 89-0-0, carp to 10 lb, F1s to 4 lb, skimmers and brown goldfish to 2 lb, 13m pole, catmeat and corn, peg 24; Simon Easey (Stanjays) 88-2-0; Robert Edmondson (Ringer Baits) 81-6-0; Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 78-14-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 74-0-0; Bruno Norman (Kevs Tackle) 70-9-0. Sat. 22. Dave Pearse jnr (Wisbech) 90-4-0, carp to 14 lb, F1s to 5 lb, 13m pole catmeat, corn, peg 1; Alan Tuck (Van den Eynde) 84-1-0; Stuart Bracey (Dynamite Baits) 73-12-0; Mark Pollard (Fox Dynamite) 69-14-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 69-12-0; Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 69-4-0. Sun. 33. Dave Pearce (Wisbech) 83-9-0, Carp to 12 lb, 13m pole, catmeat and corn, peg 33; Steve Cowley (Cross Drove) 76-15-0; Andy James (Cross Drove) 60-5-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 57-1-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 56-15-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 55-13-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 16. Danny Carlton (Decoy) 130-2-0, carp to 8 lb, feeder fished pellet, peg 9; Nigel Baxter (Bagem Baits) 123-8-0; Barry Mason (Ringer Baits/Premier Floats) 121-11-0; Mick King (Decoy) 106-15-0. Sat. Beastie Lake, 21. Lee Marlow (Corby Hot Rods) 227-13-0, carp to 10 lb, poled pellet, peg 9; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 171-14-0; Ian Chesney (Oakwood) 141-7-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 140-14-0. Sun. Oak Channel, 21. Barry Mason (Ringer Baits/Premier Floats) 80-3-0, carp to 4 lb, poled pellet, peg 1; Ian Chesney (Oakwood) 76-15-0; Adam Wayman (Ringer Baits) 69-15-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 69-0-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Pool, 29. Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) 73-11-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 50; Tony Coupe (Avanti Used Tackle) 53-4-0; Jeff Marsh (GOT Baits) 51-4-0.

Dynamite Makin’s, Pase One, Lake Two, Wolvey, Warwickshire, Wed. 27. Mick Timson (Elton Tackle) 171-2-0, carp to 17 lb 6 oz, poled paste, peg A20; Neil Russell (Kobra Feeders/Swann Baits) 110-6-0; Carl Barnfield (Kobra Feeders/Swann Baits) 70-14-0; Baz Smithson (Gedling Tackle) 68-10-0; Phil Jarram (Dynamite Baits) 61-10-0; Wayne Price (Bailey’s of Warwick) 60-0-0. Thurs. Phase Two, Snake and Reptile Pools, 20. Mick Timson (Elton Tackle) 111-0-0, carp, poled paste, Reptile 17; Sam Brown (Dynamite Makin’s) 93-4-0; Dave Markham (Bedworth) 79-12-0; Dave Duggan (West Midlands) 58-14-0; John Adamson (Kobra Feeders) 54-8-0.

East Delph Fishery, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Big Lake, 20. Graham Parker (Marukyu) 105-12-0, carp to 8 lb, poled cat meat; Phil Jones (East Delph) 74-4-0; Tony Rainey (East Delph) 52-0-0; Ken Clarke (Holbeach) 48-0-0.
GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Phil Morris sr (Miracle Baits) 113-0-0, carp to 12 lb, poled maggot, Hawthorn 28; Paul Kimberley (Team Zimba) 80-4-0; John Harrison (Grantham) 78-14-0. Sat. Ash and Chestnut only, 22. Terry Marshall (Victoria Tackle) 59-0-0, a couple of surface fish then carp to 10 lb, poled meat, Chestnut 18; Peter Taylor (Nottingham) 53-12-0; John Belcher (RAF) 51-0-0; Beverley Marshall (Victoria Tackle) 42-4-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 40-12-0; Simon Skelton (Lakeview Select) 40-8-0.

Head Fen, near Ely Cambs. Sat. 13. Jon Wilson (Grebes AC) 136-2-0, 60 carp, hemp and meat 10ms andcorn over pellet left margin, peg 15; Marcus Bailey (Headfen) 129-0-0; Barry Mason (Ringers Baits) 108-12-0; Geoff Arnold (Suffolks Finest) 107-14-0; Richard Bond (Bury St Edmonds) 100-0-0; Ron Cuthbert (Peterborough) 96-6-0.

Highflyer, Ely, Cambridgeshire, Tues. 10. John Buckingham (Wisbech) 326-0-0, carp to 12 lb, poled meat and sweetcorn; M. Borgraff (Wisbech) 305-0-0; Bob Poole (The Eating House) 298-0-0; Rick James (Southery AC) 169-0-0. Sat. 12. M. Burgraff (Wisbech) 420-0-0, carp to 12 lb, poled meat, sweetcorn and pellet; Bobby Don (Halstead) 325-0-0; D. Ratcliffe (Sudbury) 277-0-0; J. Clark (Channel 12) 276-0-0. Sun. 12. Ricky James (Southery AC) 318-0-0, carp, poled pellet, meat and sweetcorn; Nigel Wright (Highflyer) 283-0-0; Ken Gammon (Highflyer) 273-0-0; Fred Nixon (March) 263-0-0.
King of the Fens Summer League, Round Four, North Level Drain, Tydd Gote, Lincolnshire, Sun. 46. Rick Tweddell (Maver Bait Tech) 44-10-0, nine bream, tww skimmers and 4 lbs of hemp roach, feeder and worm for bream, pegged just below the ‘rushes’; Joff Hewitt (Sensas Mark One) 43-15-0; Steve Winter (Maver Bait Tech) 21-3-0; Tony Watling sr (Fox Match Stanjay) 20-5-0; Gary Eales (Oakwood) 18-0-0.
Teams: Maver Bait Tech A and Maver Bait Tech B both 20; Maver Image Van den Eynde 22; Garbolino Peterborough and Fox Match Stanjay Red both 29; Sensas Mark One 31; Fox Match Stanjay Gold and Odds and Sods both 32.
League: Maver Bait Tech A 6; Maver Image Van den Eynde 7; Maver Bait Tech B 14; Fox Match Stanjay Gold 16; Garbolino Peterborough 19; Fox Match Stanjay Red 24; Garbolino Harrison’s Lincs County 26; Sensas Mark One 28; Odds and Sods 34.

Lakeview Fishery, Holwell, Leicestershire, Wed. Veterans, Canal, 15. Roger Holmes (Notts AA) 48-12-0, carp, poled pellet, peg 23; Cliff Adcock (Lakeview Select) 45-0-0; John Upton (Lakeview Select) 44-4-0; Keith Daws (Sensas) 43-4-0; John Bramley (The Fish) 39-11-0. Wed. Serpent Pool, 12. Ken Daws (Sensas) 101-4-0, carp, poled pellet, peg 8; Simon Skelton (Lakeview Select) 100-0-0; Steve Haywood (Middy) 97-12-0; Martin Thackery (Lakeview Select) 94-12-0; Andy Searle (Middy) 76-8-0; Shaun Butler (Lakeview Select) 62-9-0. Sat. Marina and Canal Pools, 17. Andy Searle (Middy) 121-14-0, carp, poled pellet, peg 24 Marina; Steve Haywood (Middy) 119-4-0; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 97-12-0; Martin Thackery (Lakeview Select) 97-4-0; Sean Kemp (Lakeview Select) 91-13-0; John Smith (Lakeview Select) 78-12-0. Sun. Marina, Canal and Serpent Pools, 32. Paul Yates (Drennan) 119-10-0 carp, poled pellet, canal 29; Lee Hodgkinson (Mill Tackle) 104-15-0; Pete Tatley (Mansfield) 98-7-0; Danny Higgins (Little John Lakes) 89-5-0; Brian Orme (Lakeview Select) 79-9-0; Roger Parnell (Subfish Tackle) 78-13-0.

Newark Federation, River Trent, Newark, Nottinghamshire, Weir Field to Hudson’s Bay, Crow Trees, all on Newark Dyke, Wed. 43. Tony Earnshaw (Mirfield AC) 26-2-0, two barbel and two bream plus bits, groundbait feeder, worm and caster, peg 49; Mark Brush (Daiwa Gordon League) 24-6-0; Alan Howe (Grantham AA) 15-3-0; Darren Wright (Sensas A4) 14-6-0; Mick Fairey (RFC) 13-3-0; Steve Lowther (Daiwa Dons) 12-14-0. Sat. 26. Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 12-6-8, all roach, poled hempseed, peg 32; Russ Dowding (Shakespeare) 8-5-0; Alan Howie (Grantham) 8-2-0; John Bates (Sensas Mark One) 7-14-0; Matt Hall (Sensas) 7-8-0; Jim Meakin (Victoria Tackle) 6-8-0.

Northampton Nene AC Summer League, Grand Union Canal, Stoke Bottom Lock, Northamptonshire, Sun. Round Three, 35. Glen Morris (Fox Match Black Horse Red) 16-4-0, bream to 2 lb 8 oz and skimmers, poled maggot, caster or chopped worm, mid match peg; Andy Petitt (Attleborough) 15-6-0; Martin Lane (Attleborough) 11-3-0; Steve Brookes (Fox Match Black Horse White) 10-1-0; Darren Massey (Maver Tipton Van den Eynde Gold) 9-13-0; Graham Smith (Fox Match Black Horse Black) 9-6-0. Teams: Maver Tipton Gold Van den Eynde 11; Browning MG 15; Attleborough 16; Maver Tipton Van den Eynde Red 17; Fox Match Black Horse Black 18. League: Maver Tipton Van den Eynde Gold 5; Browning MG 8; Fox Match Black Horse Black 9; Maver Tipton Van den Eynde Red 12; Fox match Black Horse White 14.
RAF Team Mosella Team Championships, River Trent, South Clifton, Lincolnshire, Mon. 35. Dusty Kiddell (East Midlands A) 5-14-0, flatties to feeder and chopped worm, roach and perch to poled maggot, peg 42; Graham Welton (East Midlands A) 4-10-8; Tony Dickinson (CAL/SWAL Red) 4-3-8; Steve Perham (CAL/SWAL Blue) 2-12-0; Tony Randall (East Midlands A) 2-9-8. Teams: East Midlands A 6; East Midlands B 19; CAL/SWAL Red 21; CAL/SWAL Blue 22; Vale of York 24; EAWL Red 25; EAWL Blue 28.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 16. John Mosley (Sherwood Forest Fishery) 60-7-0, 25 lb of skimmers and bream to 3 lb plus five carp to 12 lb; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 57-15-0; Dave Round (Mansfield Busman AC) 57-4-0; Mick Lysaght (Team Rivendell) 46-5-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 36-9-0. Wed. Holmedale Lake, 26. Ian Rowney (Mansfield Piscatorials) 103-0-0, twenty-six carp to 8 lb, Method feeder and pellet or pellet waggler then pole and paste. Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 89-12-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 80-11-0; Mick Smith (Church Warsop and District) 77-3-0; Jason Thomas (Sherwood Forest Fishery) and Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) both 66-14-0. Sun. Holmedale Lake, 24. Phil Carline (Subfish Tackle) 77-14-0, carp to 6 lb, poled meat, peg 31; Rob Green (Woodlands Fishery) 75-7-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 63-15-0; Paul Brown (Sherwood Forest Fishery) 60-14-0; Danny Jupp (Used tackle) 52-11-0; Duncan Rogers (Sherwood Forest Fishery) 47-7-0. Tues. Sherwood Lake, 18. John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 84-7-0, fourteen carp to 9 lb plus 15 lbs of silvers, poled sweetcorn and meat over pellet and casters, peg 40; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 69-4-0; Lee Payling (Peg One Angling Centre) 57-9-0; Ian Boyd (Sherwood Forest Fishery) 40-7-0; John Darby (Sherwood Forest Fishery) 40-12-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 28-11-0. Gateford Angling Supplies Summer Series, Final Round, Holmedale Lake, 24. Pete Hodgetts (Mansfild Angling Centre) 80-11-0, carp to 8 lb plus roach to 1 lb, poled meat, peg 17; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 77-14-0; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 72-9-0; Ian Rowney (Mansfield Piscatorials AS) 70-5-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 70-2-0; Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 53-6-0. Final League: Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 13; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 18; Geoff Mawby (Gateford Angling Supplies) 26.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Sun. 18. Lance Barton (Suffolk Water Park) 88-7-0, carp to 5lb, pellet waggler, peg 9 match lake 1; Aaron Coleman (Suffolk water park/Baitech) 75-0-0; Tim Dabrowa (Stanjays) 66-8-0; Edward Hawman (Suffolk water park) 36-15-0; Paul Abbot (Ipswich) 36-0-0; Richard Watson (Nisa Feeders) 35-4-0.

Townsend Fisheries, Upwell, Cambridgeshire, Tues. Cuckoo Canal, 10. Dave Rodwell (Shipshape Angling Centre) 102-5-0, carp and silvers, poled pellet, peg 14; Dave Priestley jr (Shipshape Angling Centre) 69-7-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 63-11-0. Sat. Woodpecker Lake, 10. John Hazledene (Browning Hot Rods) 62-0-0, carp, poled paste, peg 12; Andy Adams (Frenzee) 51-7-0; Steven Hillman (Townsend Lakes) 47-14-0. Sun. Cuckoo canal, 10. John Hazeldene (Browning Hot Rods) 97-8-0, carp, poled sweetcorn and pellet, peg 16; Steven Hillman (Townsend Fisheries) 94-13-0; Andy Adams (Frenzee) 92-9-0; Brian Arliss (Townsend Lakes) 90-11-0.
Westwood Lakes, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark Lake, 20. Luke Morley (Miracle Baits) 88-9-0, carp, poled pellet; Steve Lane (Castle AC) 79-12-0; Wayne Smith (Miracle baits) 72-8-0; Chris Mawer (Trentmen) 67-2-0; Mark Cook (Miracle Baits) 65-2-0. Sun. Skylark Lake, 20. Mick Brumpton (Wold View) 94-2-0, carp and barbel, poled pellet; Luke Morley (Miracle Baits) 81-6-0; Ian Kent (Miracle Baits) 79-10-0; Steve Petty (Miracle Baits) 76-8-0; Wayne Smith (Miracle Baits) 73-12-0.