GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia.com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for August 28/30 2010

* Great Yarmouth, Nisa Masters series, River Yare Beauchamp Arms. Sat. 57. Tim Nash (Browning Hot Rods) 28-11-0, 14 lb of roach and similar weight of skimmers, crumb feeder worm and red maggot, peg 93 left of concrete bridge; Doug Botley (Daiwa Angling Direct) and John Taylor (Sensas Mark one) both 27-10-0; Brian Gooch (Daiwa Angling Direct Suffolk) 24-4-0; Brian Weevers (Great Yarmouth) 23-11-0; Peter Dade (Harleston) 23-10-0. League: Nick Larkin (Nisa Feeders) 218-9-0; Robert Hubbard (Daiwa Angling Direct) 204-11-0; Brian Gooch (Daiwa Angling Direct Suffolk) 179-1-0.

Other matches


Boston and District Championships, Bargate Drain, Windsor Bank, Boston, Lincolnshire, Sat. 23. Steve Winter (Maver Bait Tech) and Craig Crow (Harrison’s Garbolino Lincs County) both 12-15-0, winter roach to poled hemp and caster; Crow roach poled pinkie and hemp; And Dillamore (Boston Angling Centre) 7-3-0; Nick Tamms (Grimsby) 6-14-0; Mark Griggs (Maver Bait Tech) 6-13-0; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 6-11-0.

Buttonhole AC, Buttonhole Lake, Wisbech, Cambridgeshire, Tues. 15. Andrew Carter (Buttonhole AC) 63-10-0, carp, poled pellet; Andy Lawrence (Buttonhole AC) 59-8-0; Les Barry (Buttonhole AC) 53-12-0.

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 23. Dave Pearce jnr (Wisbech) 88-0-0, 12 carp to 10 lb, Method feeder, catmeat and corn, peg 10; Tony Watling (Foxmatch) 52-10-0; Jim Barrowmen (Fox , Lewis Anglers World) 52-0-0; Dave Pearse snr (Wisbech) 51-8-0; Hilton Kemp (Cross Drove) 48-15-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 41-0-0. Sat. 13. Darren Hart (Mildenhall) 63-14-0, carp and F1s to 6 lb, skimmers to 2 lb, 13mtr pole, pellet and corn, peg 52; Martin Woods (Emneth) 61-8-0; Dave Pearse jnr (Wisbech) 61-1-0; Jim Barrowman (Fox Lewis Anglers World) 48-14-0; Tony Evans (Dynamite Middy) 46-0-0; Dave Pearse Snr (Wisbech) 43-10-0. Sun. 19. Dave Pearce jnr (Wisbech) 63-4-0, 44 lb of carp to 8 lb, 19 lb of skimmers to 2 lb, Method feeder catmeat and corn, peg 52; Bruno Norman (Kevs Tackle) 62-13-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 61-14-0; Martin Woods (Emneth) 59-8-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 52-2-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 42-8-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. 36. Colin Spencer (Smart Baits) 83-4-0, carp to 7 lb, poled pellet, peg 13; Pete Gleedon (Avanti Used Tackle) 75-7-0; Pete bell (Avanti Used Tackle) 74-7-0; Pete “The Slayer” Jones (Avanti Used Tackle) 74-3-0; Brian Rowney (Maggot Man) 60-1-0; Ashley Pimperton (Avanti Used Tackle) 59-8-0. Sun. 34. Darren Smith (Avanti Used Tackle) 84-1-0, carp to 8 lb, poled pellet, peg 46; Brian Elliott (Smart Baits) 78-2-0; Mick Jennings (Avanti Used Tackle) 68-6-0; Darren Pimperton (Avanti Used Tackle) 59-10-0; John Burgin (Avanti Used Tackle) 54-0-0.

Dynamite Makin’s, Kobra Affordable, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 25. John Adamson (Kobra Feeders) 163-6-0, twenty-five carp and three bream, small Method feeder and paste, peg A20; Pete Bennett (Yorkshire Baits/Banbury Gunsmiths) 156-14-0; Chris Harrison (Bailey’s of Warwick) 128-0-0; Jason Shirley (Bailey’s of Warwick) 117-12-0; Mike Holmes (Fisherman’s Tackle, Birkenhead) 106-0-0. Thurs. Phase Two, Derwent Pool, 22. John adamson (Kobra Feeders) 58-0-0, fourteen carp, pole/feeder and paste, peg 1; John Ricketts (Swann Baits/Mosella0 39-4-0; Dave Markham (Bedworth) 32-4-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 27-4-0; Danny Ross (Wykin AC) 18-2-0.

East Delph Fishery, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Small Lake, 18. Ian Frith (East Delph Fishery) 116-4-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 22; George Kimberley (Team Zimba) 86-0-0; Tony Evans (Spalding) 81-0-0; John Harrison (East Delph Fishery) 80-12-0; Phil Jones (East Delph Fishery) 74-4-0. Mon. Big Lake, 25. Matt Arnold (East Delph Fishery) 169-4-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 22; Ian Frith (East Delph Fishery) 130-0-0; Tony Evans (Spalding) 108-12-0; Tom Cummings (Stamford) 100-0-0; Ken Clarke (Holbeach) 98-4-0.

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 10. Paul Kimberley (Team Zimba) 86-4-0, carp to 10 lb, poled caster and pellet, Hawthorn 17; Terry Marshall (Victoria Tackle) 85-12-0; John Belcher (RAF) 79-12-0; Phil Morris sr (Miracle Baits) 77-0-0; Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 68-10-0; Ian Bellaby (Coalville) 64-12-0. Sat. 23. Terry Marshall (Victoria Tackle) 94-0-0, carp to 10 lb, bream to 4 lb, poled pellet and sweetcorn, hawthorn 17; Alan Heawood (Nottingham) 76-14-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 71-14-0; George Kimberley (Team Zimba) 66-10-0; Baz Bright (RAF Team Mosella) 62-12-0; Steve Parker (Willow Lakes) 59-8-0.

Head Fen, near Ely. Sun. 25. Josh Pace (Browning Hot Rods) 68-2-0, 60 carp, 4mm pellet, Snake Lake, peg 28; Glen Chatters (Ringers Baits) 67-4-0; James Collison (Anglers Corner) 66-6-0; Bill Walker (Fox Match Bills Tackle) 66-2-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 62-10-0; Wayne Shephard (Ringer Baits) 48-6-0. Mon. 25. Richard Bond (Bury St Edmunds) 78-0-0, Snake Lake peg 17; Andy Klean (Cambridge) 67-6-0; Pete Lambdin (Head  Fen) 62-5-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 61-4-0; Matt

Ayres (Dents) 56-14-0; Dave Priestley (Shipshape Tackle) 51-0-0.

Highflyer Lake, Ely, Cambridgeshire, Sat. 12. Bobby Don (Halstead) 256-0-0, carp to 12 lb, poled meat and sweetcorn over hemp; D. Ratcliff (Sudbury Slayers) 156-0-0; T. Lee (Clacton Marauders) 142-0-0. Sun. 12. Bob Poole (Eating House, Cherry Hinton) 339-0-0, carp to 12 lb, poled sweetcorn over hemp; Ken Gammon (Highflyer) 267-0-0; Nigel Wright (Highflyer) 236-0-0. Mon. Dave Pearce (Wisbech) 556-0-0 carp to 12 lb, poled pellet over hemp; Ricky James (Southery AC) 261-0-0; Ken Gammon (Highflyer) 227-0-0.
Lakeview Fisheries, Holwell Leicestershire, Wed. Veterans, Canal and Marina Pools, 17. John Upton (Lakeview Select) 83-8-0, carp, poled pellet, canal 11; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 73-8-0; Chris Shore (Lakeview Select) 68-0-0; Rob Taylor (Notts AA) 58-0-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 56-12-0; Steve Draper (Lakeview Select) 54-12-0. Sat. Canal Pool, 15. Martin Thackery (Lakeview Select) 57-0-0, carp, poled pellet, peg 3; Steve Draper (Lakeview Select) 48-8-0; Brian Orme (Lakeview Select) 38-0-0; Andy Lacey (Lakeview Select) 34-9-0; Aaron Wells (Lakeview Select) 33-12-0; Steve Bentley (Lakeview Select) 32-12-0. Sun. Serpent Pool, 18. Ken Daws (Sensas) 57-4-0, carp, poled pellet, peg 6; Andy Searle (Middy) 55-0-0; Jake Hemmings (Lakeview Select) 50-5-0; John Bramley (The Fish) 42-14-0; John Wagstaff (Lakeview Select) 35-8-0; Brian Orme (Lakeview Select) 35-4-0.

Leicester Sensas Summer League, Lakeview Fisheries, Holwell, Leicestershire, Round Six, Sun. River, stream, Harbour and Marina Pools, 48. Paul Yates (Leicester Sensas Silver) 72-15-0, carp to 6 lb, poled pellet, Marina 18; Gary Smith (Leicester Sensas Silver) 68-14-0; Richard Kinnersley (Oadby Angling) 59-13-0; Matt Hall (Oadby Angling) 56-14-0; Neil Pitfield (Leicester Sensas Gold) 56-2-0; Steve Woollard (Trentmen) 55-7-0. Teams: Trentmen 15; Leicester Sensas Gold 20; Leicester Sensas Silver 22; Quorn Van den Eynde and Oadby Angling both 26; Mill Tackle 31. League: Leicester Sensas Gold 10; Leicester Sensas Silver 16; Trentmen 20; Oadby Angling 21; Quorn Van den Eynde 24; Likely Lads 32.

Newark Federation, Rivern Trent, Newark, Wed. 14. Neil Campion (Newark Federation) 33-7-0, skimmers, feeder fished caster and worm, peg 33; Tony Marshall (Van den Eynde Quorn) 23-2-0; Graham Worley (Lincoln AA) 19-10-0; Pete Warren (Middy) 18-1-0; Paul Pettiner (Newark Federation) 15-13-0; Steve Clark (Daiwa Image Van den Eynde) 13-7-0. Sat. 11. Mark Perkins (Dynamite Matchmen Suppies) 14-12-0, one bream and skimmers, groundbait feeder, caster, worm and red maggot, peg 53; Dave Wray (Gainsborough) 12-2-0; pete Hamilton (Mill Tackle) 11-7-0; Paul Kozyra (Angler’s Corner, York) 11-4-0; Colin Walton (Dynamite Bait) 9-15-0; Neil Campion (Newark Federation) 9-0-0.
Northampton Nene AC Summer League, Round Four, Grand Union Canal, Yardley Gobion, Northamptonshire, Sun. 36. Dave Lloyd (maver Tipton Van den Eynde Red) 12-0-0, skimmers and roach to 8 oz, poled squatt and pinkie, Haystacks peg; Darren Lewis (Maver Tipton Van den Eynde Gold) 7-5-8; Jason Cunningham (Maver Tipton Van den Eynde Gold) 6-5-0; Kevin Perry (Maver Tipton Van den Eynde Red) and Jack Jones (Fox Match Blackhorse Red) both 5-0-0; Tommy Boyce (Browning MG) 4-13-8. Teams: Maver Tipton Van den Eynde Red 7; Fox Match Blackhorse Red 13; Maver Tipton Van den Eynde Gold and Browning MG both 15; Fox Match Blackhorse Black 19. League: Maver Tipton van den Eynde Gold 8; Browning MG 11; Maver Tipton Van den Eynde Red 13; Fox Match Blackhorse Black 14; Fox Match Blackhorse White 20.

RAF Team Mosella EMAL, Round Seven, Bargate Drain, Windsor bank, Boston, Lincolnshire, Tues. 14. Dusty Kiddell (RAF Waddington A) 10-6-0, roach, poled pinkie, chopped worm then hemp, peg 37; Graham Welton (RAF Waddington A) 10-4-0; Al Dyer (RAF Waddington A) 10-0-0; Andy Dixon (RAF Old Lag) 8-15-8; Phil Foster (RAF Old Lag) 8-2-0.
River Nene, Winter League practise, River Nene, Railworld, Peterborough, Cambridgeshire, Sun. 26. Jon Means (Garbolino Peterborough) 27-8-0, skimmers, poled lollipop float and chopped worm, peg 583; Mick Hatchard (Shakespeare) 19-12-0; Paul Green (Garbolino Peterborough) 16-1-8; Rob Quinn (Shakespeare) 15-14-0; Steve Page (Drennan Oxford) 14-13-0; Matt Derry (Kamasan Starlets) 14-2-0.
Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 24. Kristian Powers (Sherwood Forest Fishery) 67-15-0, seventeen carp to 8 lb, Method feeder and banded 10 ml pellets, peg 17; Pete Hodgetts (Mansfield Angling Centre) 65-15-0; Ian Rowney (Manfield Piscatorials AS) 62-14-0; Mark Bower (Avanti Used Tackle) 55-12-0; Phil Carline (Subfish Tackle) 42-6-0; Brian Wood (Sherwood Forest Fishery) 37-15-0. Tues. Sherwood Lake, 20. John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 89-5-0, one hundred and fifty ide for 45 lb, plus carp and bream to 4 lb, poled caster and worm, peg 43; Dave Round (Mansfield Busman AC) 70-12-0; Craig Brazier (Sherwood Forest Fishery) 62-7-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 47-3-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 45-11-0; John Darby (Sherwood Forest Fishery) 38-14-0. Wed. Holmedale Lake, 24. John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 156-0-0, twenty carp, poled meat and sweetcorn, peg 39; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 144-7-0; Darren Stayley (Mansfield Piscatorials AS) 137-11-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 135-1-0; Ian Rowney (Mansfield Piscatorials AS) 128-2-0; Dean Annabel (TJM Tackle) 119-7-0.

Vince Morgan Memorial, Suffolk Water Park near Ipswich. Sun. 25. Nathan Gooderam (Nisa Waveney Juniors) 68-14-0, Method feeder pellet, peg 29; Aaron Coleman (Suffolk Water Park/Baitech) 67-10-0; Brett Calver (Nisa Waveney) 58-9-0; Ian Burgess (Castaway) 55-8-0; Les Cook (Castaway) 54-2-0; Rob Ledger (Ipswich) 45-14-0.