GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia.com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for August 14/15 2010

* Collingham AA, River Trent, Cromwell Weir, Nottinghamshire, Sat. 100. John Dunhill (maver Barnsley) 110-15-0, barbel, block-end feeder, caster and hemp, peg 1a; Alan Henry (Spro Dynamite) 30-10-0; Mike Whittaker (Daiwa Angling Direct) 25-6-0; Mick Lodge (Garbolino Ossett) 25-4-0; Wayne Bartholomew (Barnsley) 24-8-0.

* Tidal Trent Teams of Four, Final Round, River Trent, Besthorpe, Dunham, North and South Clifton, Sat. 80. Scott Geens (Kamasan Starlets A) 37-12-8, three bream to 6 lb, three barbel, feeder and maggot, North Clifton 28; Dean Smith (SPRO Lincoln Whisby) 28-3-0; Paul Goulding (Worksop) 19-0-0; Dave Mountford (Scunthorpe) 17-12-0; Simon Fields (Maver Barnsley A) 16-0-0.
Teams: SPRO Lincoln In/Out and Maver Barnsley B both 17 points; Steel City 25.
Final League: Shakespeare 15; Lincs County A 18; Kamasan Starlets A 18; Steel City 22.
Other matches

Cross Drove, near Mildenhall Suffolk. Wed. 29. Jim Barrowmen (Fox Lewis Anglers World) 93-6-0,carp to 14 lb, F1s to 5 lb, Method feeder corn,peg 33; Martin Woods (Emneth) 92-14-0; Ray King (Lewis Anglers World) 61-8-0; Steve Kindleysides (Norwich) 59-10-0; Dave Pearse jnr (Wisbech) 59-4-0; Alan Tuck (Van den Eynde) 49-3-0. Sat. 24. Mark Pollard (Fox Dynamite) and Dave Pearse (Wisbech) both 54-4-0 14.5 m pole pellet and corn,peg 47 and feeder peg 51; Darren Hart (Cross Drove) 53-14-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 48-8-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 46-2-0; Gary Kiddell (Sensas Big Hits) 42-5-0. Sun. 30.Dave Pearse Jnr (Wisbech) 165-3-0, *New lake record*,18 carp to 15 lb, groundbait feeder loaded with catmeat,corn hookbait, peg 47; Alan Tuck (Van den Eynde) 76-2-0; Dave Pearse Snr (Wisbech) 72-10-0; Warren Martin (Lewis Anglers World) 61-0-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 57-14-0; Mark Pollard (Fox Dynamite) 55-9-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Yew Channel, 24. Barry Mason (Bagem Baits/Premier Floats) 155-13-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 13; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 112-7-0; Adam Wayman (Ringer Baits) 111-15-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 84-13-0. Sat. Six islands pool, 22. Ricky Young (Fox/Bagem Baits) 139-4-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 19; Smudge Smith (Bagem Baits) 113-9-0; Lee Klimczul (Van den Eynde) 104-0-0; Danny Carlton (Decoy) 93-7-0.

Dragon Water Meadows, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. 29. Pete ‘The Slayer’ Jones (Avanti Used Tackle) 64-14-0, carp to 6 lb and skimmers to 2 lb, poled pellet, peg 37; Jeff Marsh (Avanti Used Tackle) 63-11-0; Dave ‘Fireman Sam’ Harris (Avanti Used Tackle) 54-7-0; Graham Cripsey (Skegness Match) 53-6-0.
Dynamite Makin’s Fishery, Wolvey, Warwickshire, Wed. Phase One, Lake Two, 22. John Adamson (Kobra Feeders) 147-4-0, twenty-five carp, a tench and three bream, Method feeder and pellet, peg B25; Carl Henrick (Long Eaton Victoria Angling Society) 121-4-0; Jason Shirley (Bailey’s of Warwick) 96-10-0; Chris Harrison (Bailey’s of Warwick) 92-0-0; Danny Lewis (Best Baits/Packington) 90-2-0; Phil Jarram (Dynamite Baits) 86-4-0. Thurs. Phase Two, Thames Pool, 20. Dave Markham (Bedworth) 78-4-0, carp, poled pellet, peg 19; John Adamson (Kobra Feeders) 52-0-0; Alan Walton (Swann Baits/Carpetbaggers) 47-12-0; Ian Hughes (Lane’s Bait and Tackle) 43-10-0; David Kent (Long Eaton Victoria Angling Society) 41-8-0.
East Delph Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Small Lake, 19. Cam Marshall (East Delph) 76-8-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 22; Chris Clarke (Eastr Delph) 64-0-0; B. Dodds (East Delph) 45-0-0; Nigel Lewis (East Delph) 38-0-0.

GTi Foston, Match Lakes, Foston, Lincolnshire, Wed. 17. Neil Fisher (Dynamite Matchmen Supplies) 71-8-0, carp to 6 lb and F1s, poled meat, Ash 1; Bronson Arme (Embankment AC) 56-0-0; Paul Harsley (Sleaford) 50-0-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 45-0-0; Barry Hankin (Ropseley AC) 43-14-0; Graham Eden (Mansfield) 41-4-0. Sat. 23. Simon Skelton (Leicester Sensas) 111-0-0, carp to 12 lb, poled pellet, Ash 5; Beverley Marshall (Victoria Tackle) 87-2-0; Paul Johnson (Willow Lakes) 74-4-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 72-2-0; Graham Eden (Mansfield) 61-0-0; Terry marshall (Victoria Tackle) 55-0-0.
Highflyer, Ely, Cambridgeshire, Tues. 10. Bobby Don (Halstead) 302-0-0, carp to 12 lb, poled meat, pellet and hemp; M. Burgraff (Doddington) 289-0-0; J. Buckingham (Wisbech) 285-0-0. Sat. 12. Ken Gammon (Highflyer) 458-0-0, carp to 12 lb, poled meat and sweetcorn; M. Burgraff (Doddington) 433-0-0; Dave Ratcliffe (Sudbury) 359-0-0. Sun. 12. Nigel Wright (Highflyer) 492-0-0, carp to 12 lb, poled sweetcorn and pellet; N. Hargreaves (Promaster Angling) 403-0-0; J. Clark (Channel 12) 353-0-0.

Lakeview Select, Holwell, Leicestershire, Wed. Canal, 15. Ken Daws (Sensas) 109-2-0, carp, poled pellet, peg 29; Steve Haywood (Middy) 102-0-0; Steve Porter (Marukyu) 96-14-0; Tom Pringle (Lakeview Select) 76-0-0; Martin Thackery (Lakeview Select) 70-4-0; Dean Clare (Lakeview Bait Bar) 65-12-0. Wed. Veterans, Serpent Pool, 17. Pete Sisson (Lakeview Select) 97-12-0, carp, poled pellet; Roger Holmes (Notts AA) 95-4-0; Chris Shore (Lakeview Select) 92-4-0; Martin Quilter (Lakeview Select) 72-4-0; M. Farmery (Lakeview Select) 67-0-0; Ernie Waterfall (Lakeview Select) 53-8-0. Sat. Veterans, Canal and Stream Pools, 18. Pete Sisson (Lakeview Select) 81-4-0, carp, poled pellet; Cliff Adcock (Lakeview Select) 58-13-0; Steve Draper (Lakeview Select) 56-8-0; Rob Taylor (Notts AA) 54-5-0; Colin Crisp (Lakeview Select) 44-13-0; John Bramley (The Fish) 43-5-0. Sat. Marina and Serpent Pools, 18. Ken Daws (Sensas) 181-0-0, carp, poled pellet; Martin Thackery (Lakeview Select) 95-4-0, carp, poled pellet, Marina 18; Paul Yates (Drennan) 94-8-0; Rob Wootton (Middy/Dynamite Baits) 88-0-0; Neil Edwards (Lakeview Select) 78-8-0; Andy Searle (Middy) 72-4-0; Stan Piecha (Shakespeare) 63-0-0. £3,000 Grand Final, Holwell, Leicestershire. Sun. Canal, Serpent and Marina Pools, 30. Jason Lebosquet (Garbolino/Bait Tech) 110-10-0, carp, poled Lakeview pellet, Serpent Pool, peg 10; Rob Wootton (Middy/Dynamite) 106-14-0; Luke Bamford (Bait Tech/Middy) 100-6-0; Ben Holmes (Trentmen) 100-4-0; Martin Thackery (Lakeview Select) 99-10-0; Mick Potter (Nathan’s of Derby) 94-0-0. Sun. River and Stream, 14. Roger Parnell (Lakeview Select) 66-4-0, carp, poled pellet, Stream 5; Keith Daws (Sensas) 55-15-0; John Bramley (The Fish) 50-5-0; Les Moody (Lakeview Select) 37-9-0; Matt Booth (Lakeview Select) 34-1-0; Matt Skelton (lakeview Select) 31-1-0.

Long Eaton Federation Summer League Final, Erewash Canal, Derby Road, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire, Sat. 11. John Johnson (Notts AA) 7-5-0, perch to chopped worm plus 3 lb of squatt fish,; Lee Morley (Leicester Sensas) 5-2-0; Alan Wright (Long Eaton Federation) 4-12-8; Pete Allwood (Long Eaton Federation) 4-12-0; Ron Scales (Notts AA) 3-7-0; Steve Posiak (Mill Tackle) 3-6-0. Aggregate Winner: Lee Morley (Leicester Sensas) 3 points.

Newark Federation, Rolleston, Devon Mouth and Crow Trees, Newark, Nottinghamshire, Wed. 30. Steve Gardner (Daiwa Dorking) 45-8-0, ten bream to 6 lb, one barbel of 7 lb, feeder fished worm and caster, peg 13, Rolleston; Simon Heaton (Nottinghamshire) 16-6-0; Graham Worley (Lincoln) 14-8-0; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 13-14-0; Steve Clarke (Daiwa Dorking) 12-15-0; Paul Pettiner (Newark) 11-7-0. Sat. Sheldon’s, East Stoke and Newark Dyke, 29. Terry Moras (Chesterfield) 47-5-0, twelve chub to 2 lb, five bream to 2 lb 8 oz and a barbel of 5 lb, feeder fished maggots, Sheldon’s 5; Keith Mumby (Lincolnshire) 27-14-0; Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 24-6-0; Callum Dix (Daiwa Dorking) 21-5-0; Gary Pook (Daiwa Dorking) 17-14-0; Clive Fletcher (Notts) 13-11-0.

RAF Team Mosella Challenge, River Trent, Holme, Nottinghamshire, Sat. 40. Gavin Atkinson (RAF Team Mosella) 84-11-0, twenty-five bream to feeder fished worm and caster, peg 6; Tommy Pickering (Maver Barnsley) 81-5-0; Dave Burns (Army) 43-4-0; Kev Ellenby (Army) 18-9-0; Gordon Bell (Old Lags) 11-11-0; Alan Scotthorne (Maver Barnsley) 10-8-0. Teams: Army 1; Old Lags 2; Maver Barnsley 3; RAF Team Mosella Red 4; Garbolino Harrison’s Lincs County A 5; Garbolino Harrison’s Lincs County B 6; Army Blue 7.
Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 24. John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 88-10-0, carp to 8 lb, pole fished meat, peg 19; Craig Brazier (Sherwood Forest Fishery) 75-14-0; Phil carline (Subfish Tackle) 70-9-0; Mick Smith (Church Warsop and District) 68-6-0; Jason Lebosquet (Garbolino Bait Tech) 66-9-0; Stuart Gray (Sherwood Forest Fishery) 52-1-0. Wed. Holmedale Lake, 27. John Darby (Sherwood Forest Fishery) 108-15-0, carp to 9lb, poled meat over pellets, peg 36; Jason Thomas (Sherwood Forest Fishery) 106-15-0; Jamie Masson (Maver Barnsley Blacks) 92-3-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 91-15-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 91-8-0; Ian Rowney (Mansfield Piscatorials AS) 82-4-0. Tues. Sherwood Lake, 20. Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 53-7-0, fifteen carp to popped up bread, peg 40; John Moseley (Sherwood Forest Fishery) 35-5-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 32-10-0; Mick Lysaght (Team Rivendell) 24-9-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 24-4-0; John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 17-9-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich.Sun.25.Rob Legger (Felixstowe) 63-11-0, all carp to 5 lb, Method feeder and pellet waggler, peg 23 Match 1; Glen Pilbro (Ipswich) 47-13-0; Daniel Elliot jnr (Ipswich) 47-1-0; Lewis Murawski (Dynamite Baits/Guru) 43-12-0; Taylor Thorpe (Nisa Waveney Juniors) 38-10-0.

Telford Three Day Festival, Oak, Elm and Cedar Channels, Mon. 30. Oak, John Smalley (Decoy) 129-0-0; Cedar, Jon Whincup (Van den Eynde) 195-0-0; Elm, John Weston (Telford) 187-0-0. Tues. Oak, Nigel Baxter (Bagem Baits) 151-0-0; Cedar, Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 138-0-0; Elm, Lee Klimczuk (Van den Eynde) 207-0-0. Wed. Oak, Nigel Baxter (Bagem Baits) 210-0-0; Cedar, Barry Mason (Ringer Baits/Premier Floats) 126-0-0; Andy Gaurston (JV AC) 164-9-0. All the fish caught were carp to 5 lb to poled pellet. Overall: Nigel Baxter (Bagem Baits) 4 points; Jon Whincup (Fox Match/Van den Eynde) 5; Barry Mason (Ringer Baits/Premier Floats) 7.