SOUTH Yorkshire's Dinnington High School A won the Daiwa-sponsored 2015 Angling Trust Schools National Championship title at Hallcroft Fishery, near Retford, Nottinghamshire.

Top team Dinnington High School A, who were presented with their prizes on behalf of Daiwa by ladies angling legend, Sandra Scotthorne (right).

Top team Dinnington High School A, who were presented with their prizes on behalf of Daiwa by ladies angling legend, Sandra Scotthorne (right).

Sponsored by top tackle firm Daiwa, the midweek contest drew 16 teams of five and the 80 young anglers faced blazing sunshine blazing down onto flat calm lakes – hardly ideal conditions.

Catches, under the testing circumstances, were pretty good with carp forming the better weights, and quality skimmers and roach also figuring.

Sheffield’s Dinnington High School A, who have fished the event since its inception, emerged victorious – just – with 64 points. The team were; Leah Grayson (top girl in the match), Tommy Moore, Luke Easy, Matthew Fores-Donnelly and Luke Harrison.

The team event saw a megre five points split the top five teams and second and third place tied on points, which was only decided on overall weight.

Runners up with 63 points and a weight of 37.210kg were Campsmount Academy. The team consisted of;  Oliver Kerry, Jack Waugh, Josh Butler, Charlie Hemingbrough and Branden Clements.

Third place went to Kettering Buccleuch Academy also with 63 points, but a weight of 32.120kg, the team were; Reece Haslam, Charlie Drake, Ben Stirzaker, Jack Spickett and Sam Miller.

Individual winner Daniel Bryan with his winning net.

Individual winner Daniel Bryan with his winning net.

The individual winner was Daniel Bryan (Minsthorpe Community College B) who fended off the next peg challenge of Sam Claydon on Outer Moat.

Daniel, on peg 10, fished a brilliant match using pellet shallow on a long pole to net 12 carp for an impressive 32.620kg. His best fish weighed in excess of six kilos.

Sam Claydon (Thomas Cowley High A) weighed in a second-placed net  of 21.700kg. He fished on peg A 11 next to the winner and caught eight carp fishing pellet shallow.

Third place went to Liam Dickenson (Outwood Academy Valley) on peg D11 on Canal Pool where he caught 18.800kg of small carp on the pole again fishing pellet on the hook.

 

Leah Grayson was the top girl angler, for the second time, having won the crown five years ago.

Leah Grayson was the top girl angler, for the second time, having won the crown five years ago.

The best female angler and winner of the Geoff Woodcock Memorial Trophy was Leah Grayson  from the winners Dinnington High School A. Fishing pole and meat  on peg A13, she found  three carp and a few silver fish for 7.240kg. Leah also won the inaugural match for this trophy back in 2010.

The Angling Trust said: ‘We would like to offer their appreciation and thanks to Daiwa for once again sponsoring the event and providing prizes for all the competitors, and to Sandra Scotthorne for attending the Championship and presenting the prizes on the day.

“A big thank you to Hallcroft Fishery for hosting the event and providing refreshments for all the competitors, and also to all the schools who took part this year.”

Top 10 teams

  1. Dinnington High School A 64 points
  2. Campsmount Academy 63 points
  3. Kettering Buccleuch Academy 63 points
  4. Minsthorpe Community College B  61 points
  5. Outwood Academy Valley  59 points
  6. Minsthorpe Community College A 55 points
  7. Swanwick Hall B 45 points
  8. Haven High Academy 43 points
  9. Swanwick Hall A 40 points
  10. Elizabethan Academy Blue 38 points

Top Ten individuals

  1. Daniel Bryan (Minsthorpe Community College A) 32.620kg
  2. Sam Claydon (Thomas Cowley High A) 21.700kg
  3. Liam Dickenson (Outwood Academy Valley) 18.800kg
  4. Charlie Hemingbrough (Campsmount Academy) 17.650kg
  5. Dylan Morgan (Haven High Academy) 14.700kg
  6. Niall Slack (Swanwick Hall B) 12.750kg
  7. Daniel Wright  (Minsthorpe Community College A)12.000kg
  8. Luke Harrison (Dinnington High School A) 11.450kg
  9. Sam Miller (Kettering Buccleuch Academy) 10.250kg
  10. Kailhas Markham (Swanwick Hall B) 10.100kg

Section Winners: 
A10 Daniel Bryan (Minsthorpe Community College A) 32.620kg; 
B2 Tommy Moore (Dinnington High School A) 6.640kg; 
C1 Josh Butler (Campsmount Academy) 6.800kg
; D11 Liam Dickenson (Outwood Academy Valley) 18.800kg; 
E7 Dylan Morgan (Haven High Academy) 14.700kg.

 

For best coverage of match results – big and small – plus Where To Fish This Week, news and tips be sure to read Angler’s Mail magazine every week.

Angler’s Mail magazine is on sale in print in UK shops and by subscription to your door, anywhere in the world.  Also available digitally for iPad in AppStore, Android in GooglePlay and Nook.