GOT DIGITAL PHOTOS FROM A FISHING MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

Be sure to read this week’s Angler’s Mail magazine (on sale now) for big value angling coverage, including must-read exclusives galore!

 

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 6/7 2012.

 

* Broads Championship, sponsored by Mead Sport and Leisure Insurance, Rivers Bure and Thurne. Sun. 57. Lee Klimczuk (Baitech) 25-0-0, all roach, long pole, caster, River Thurne, Potter Heigham Peg 5; Kevin Humphries (Daiwa Angling Direct) 21-3-0; Mike Brown (Stalham) 20-6-0; Dave Dowcra (Norwich) 19-10-0; Mick Mirgaux (Deben) 18-10-0; Ian Benton (Cambridge) 18-0-0.

 

* Erewash Valley Winter League, Erewash Canal, Cotmanhay, Derbyshire, Sat. Round One, 52. Pete Scott (Shakespeare) 9-11-8, two bream to 5 lb and small fish, poled red maggot, winding hole, Corky Wood; Paul Ashley (Matchmen Supplies) 6-14-0; Dave Fowler (Bandits) 5-10-0; Matt Hall (Mill Tackle) 5-6-8; A. Astle (Ilkeston Eight) 5-2-0; Lee Wright (Mill Tackle) 5-0-0. Teams: Shakespeare 24; Maver Bait Tech 30; Long Eaton Federation, Mill tackle, Matchmen Supplies, Bandits and Ilkeston Eight all 34.

 

Other fishing matches

Boston and District AA, Winter League, Round One, Bargates Drain, Windsor Bank, Boston, Lincolnshire, Sun. 36. Ben Brighton (Boston Angling Centre Blue) 16-11-0, skimmers and perch, poled chopped worm and pinkie, peg 46; Dave Bontoft (DVA) 15-10-0; Chris Chapman (Sensas Boston) 12-11-0; Lee Feary (Boston Angling Centre Green) 11-3-0. Teams: Sensas Boston and County Rejects both 25; Boston Angling Centre Blue 23; Horncastle 20; Awesome Foursome 19; DVA 17; Boston Angling Centre Green 16; Wainfleet FC and Team Mill Don both 13.

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 13. Rodney Finch (Deben) 62-13-0, F1s, skimmers,13m pole, pellet, worm, peg 52; Alan Tuck (Van den Eynde) 61-4-0; Simon Easey (Stanjays) 46-0-0; Ian Shipp (Cross Drove) 42-4-0; George Tebb (Lawnfarm) 37-10-0; Stuart Milne (Bagin Up Tackle) 35-12-0. Sat. 19. Neil Parkinson (Dynamite Middy) 76-15-0, F1s, skimmers,14.5m pole, pellet, worm, peg 51; Simon

Wheeler (Daiwa Dynamite) 59-2-0; George Tebb (Lawnfarm) 55-10-0; Jamie Mcquire (Rib Valley) 52-2-0; Vince Cross (Nash Baits F1 Frenzy) 46-10-0; Simon

Easey (Stanjays) 39-6-0. Sun. 29.Tony Watling snr (Cross Drove) 77-6-0, F1s, skimmers,13m pole, pellet peg 6; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 70-10-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite) 67-4-0; Geoff Arnold (Suffolks Finest) 62-11-0; Jamie Mcquire (Rib

Valley Angling) 56-4-0; Gary Kiddell (Big Hits) 47-2-0.

 

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 19. Gus Gawden (JV AC) 147-0-0, carp to 8 lb, poled paste, peg 30; Chris Barley (Finedon) 106-7-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 93-12-0; Rob Goodson (JV AC) 91-6-0. Sat. Six Islands Pool, 16. Neil Adcock (Browning Hot Rods) 143-2-0, carp to 6 lb, poled pellet and sweetcorn; Martin Freeman (Team Marukyu) 140-2-0; Simon Dow (Decoy) 124-14-0; Ashley Prestige (Decoy) 107-10-0. Sun. Oak Channel, 23. Simon Dow (Decoy) 152-0-0, carp to 6 lb, poled maggot, peg 30; Steve Freeman (Team Marukyu) 115-13-0; Bob Fayers (Decoy) 108-5-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 104-13-0.

 

Graham’s Pond, Huntingdon, Cambridgeshire, Sat. 12. Nick Ohlemann (Graham’s Pond) 26-12-0, mixed catch, poled maggot and pellet, peg 5; Steve Webb (Graham’s Pond) 7-0-0; Bob Jones (Graham’s Pond) 5-8-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Simon Skelton (Middy) 107-8-0, carp to 12 lb, poled pellet, Hawthorn 28; Colin Spencer (GOT Baits) 83-4-0; Geoff Bennett (MAP Mansfield) 65-8-0; Carl Williams (GOT Baits) 54-0-0; Matt Skelton (Lakeview Select) 51-8-0; Graham Eden (Mansfield) 50-0-0. Sat. 17. Phil Morris jr (Notts AA) 82-12-0, fifteen carp to 12 lb, poled sweetcorn, Hawthorn 28; Paul Johnson (Willow Lakes) 52-12-0; Graham Eden (Mansfield) 45-0-0; Jim Meakin (Victoria Tackle) 42-4-0; Alan Roberts (Mansfield) 41-0-0; Lennie Burton (Mansfield) 39-12-0.

 

Head Fen, near Ely. Sun.15.Nigel Wright (Head Fen) 155-4-0, carp, maggot, margins, Snake peg 17; Matt Ayers (Dents) 139-7-0; Adam Playford (Anglers Corner) 138-14-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 135-2-0; Steve Jackson (Headfen) 133-12-0; Tony

Dawson (Van den Eynde) 128-1-0.

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Lagoon and Serpent Pools, 18. Danny Higgins (Lakeview Select) 93-14-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, Serpent 24; Steve Haywood (Middy) 73-3-0; Bill Arme (Lakeview Select) 62-3-0; Chris Neal (Rutlanders) 60-6-0; Steve Draper (Lakeview Select) 57-1509; Neil Barlow (Lakeview Select) 56-2-0. Sat. Winter League, Serpent and Marina Pools, 15. Chris Neal (Rutlanders) 93-7-0, carp and silvers, poled pellet, peg 6 Marina; Bronson Arme (Embankment AC) 80-4-0; Shaun Huggins (Dynamite) 79-13-0; Jason Sahall (Lakeview Select) 72-5-0; Steve Draper (Lakeview Select) 67-6-0; Gary Cox (Lakeview Select) 64-12-0. Sat. Lagoon Pool, Veterans, 10. Roy Toulson (Lakeview Select) 41-8-0, carp and silvers, poled maggot and pellet; Chris Shore (Lakeview Select) 35-14-0; Barry Brooks (Lakeview Select) 32-2-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 29-8-0; Keith Daws (Lakeview Select) 26-1-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 19-4-0.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 24. Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 125-0-0, twenty-one carp to 5 lb, poled pellet plus six to 12 lb in the margins to poled worm, peg 33; Chris Greensides (Dunlop Worksop and District AA) 97-7-0; Martyn Brown (Eastwood Angling Centre) 97-1-0; Leon Hardwick (Dunlop Worksop and District AA) 93-8-0; Ian Rowney (Manfield Piscatorial AS) 89-1-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 84-2-0. Tues. Sherwood Lake, 12. Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 75-0-0, skimmers and ide, poled chopped worm, peg 53; Fred Bispham (Peg One Angling) 50-12-0; John Wooff (Mansfield Busman) 44-5-0. Wed. Fun League, Holmedale Lake, 23. Craig Brazier (Sherwood Forest Fishery) 110-4-0, twenty carp to 5 lb to pole and pellet then five on poled worm in the margins, peg 51; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 106-15-0; Pete Ellis (Sherwood Forest Fishery) 88-11-0; Mick Langton (Sherwood Forest Fishery) 71-11-0; Gary Hazlewood (Vale Rejects) 66-3-0; Steve Keyworth (Sherwood Forest Fishery) 59-8-0.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Staffordshire, Sat. 12. Paul Croombe (Stoppo’s Lake) 27-4-0, carp to 6 lb, poled maggot; Dave Kinson (Stoppo’s Lake) 24-12-0; Paul Worthington (Stoppo’s Lake) 21-4-0; Reg Whiston (Burton) 16-4-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich, Silver Fish Only. Sat. 17. Billy Hughes (Sudbury) 21-4-0, two tench of 4 lb apiece, skimmers to 2lb, roach, long pole, pellet, end peg 44, Match 2; Lol Higgins (Suffolk Water

Park) 16-6-0; Keith Gooderam (Browning Wickford) 13-14-0; Bill Walker (Spro) 11-6-0; John Dale (Baitech) 11-5-0; Mac Collett (Nisa Waveney) 9-10-0.

 

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 10. Trevor Cook (Townsend Lakes) 41-11-0, carp, poled pellet, peg 17; Ray Cook (Townsend Lakes) 34-5-0; Colin Begbie (Townsend Lakes) 31-5-0.

 

Two Day Broads Festival, River Thurne near Potter Heigham. Wed. Thurs. 42. Day 1, Kevin Fuller (Norwich) 34-0-0, pole feeder and worm, bream, Highs Mill; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 20-14-0; Ian Benton (Cambridge) 19-2-0; Mark Pollard (Shimano/Dynamite Baits) 18-9-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 18-2-0 ; Kevin Humphries (Daiwa Angling Direct) 17-12-0. Day 2,Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 20-2-0; Lee Klimczuk (Baitech) 19-13-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 19-4-0; Albert Farrow (Norwich) 15-14-0; Steve Clarke (Maver Image) 17-14-0; Tony

Gibbons (Norwich) 15-8-0. Overall: Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 28 (Two section wins) ; Lee

Klimczuc (Baitech) 27; Albert Farrow (Norwich) 26; Mark Pollard (Shimano and Dynamite Baits) and Tony Gibbons (Norwich) 25 (Mark Pollard, weight countback 33-3-0 to 33-0-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 24.

 

Water Meadows Fishery, Chappel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. 38. Colin Spencer (Bait Tech) 78-14-0, carp to 6 lb, barbel to 4 lb, poled pellet, peg 39; Brian Elliot (Mansfield Angling Centre) 53-14-0; Paul Cartledge (Rotherham) 44-8-0; Ian Nicholls (Water Meadows) 41-2-0; Tony Coupe (Water Meadows) 39-14-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. Skylark lake, 20. Steve Lane (Marukyu/Westwood Lakes) 59-0-0; Pete Lambdin (Westwood lakes) 53-2-0; Brian Harding (Maver Bait Tech) 38-14-0; John Gooden (Mill Don Baits) 35-0-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 42. Steve Bulbeck (Stickleback AC) 47-4-0, mixed bag, poled maggot, peg 10; Boris Kilner (miracle Baits AC) 40-14-0; John Gooden (Mill Don Baits) 37-0-0; Bill Whitworth (Lincoln Veterans) 35-0-0. Sun. Hawk Lake, 17. Simon Spinks (Maver Bait Tech) 72-8-0, carp, ide and barbel, poled maggot and pellet, peg 20; Paul Oglesbee (Marukyu/Westwood Lakes) 48-12-0; Tony McGregor (Maver Bait Tech) 40-4-0.

 

Wreake AC, Grand Union Canal, Market Harborough, Leicestershire, Sun. 19. Neil Halliwell (Wreake AC) 7-12-0, roach and skimmers, poled punched bread and pinkie, peg 15; Martin Badrick (Wreake AC) 5-8-0; Ted Garrard (Wreake AC) 3-12-0; Andy Taylor (Wreake AC) and Nigel Miller (Huntingdon) both 3-10-0.

 

 

Visit this website every Tuesday for match ace Steve Collett’s exclusive new weekly match fishing blog.