GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

Match record shattering carp method explained exclusively in this week’s Angler’s Mail!

 

 East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for June 30/July 1 2012.

 

* King of the Fens League, Round Two, Old River Nene, Benwick, Cambridgeshire, Sun. 58. Jon Price (Sensas Mark One) 42-12-0, six eels to 1 lb, a tench of 3 lb, lots of rudd to 2 lb, skimmers to 2 lb and a 4 lb bream, pole fished chopped worm and caster, Halfpenny Toll Bridge; Spike Milligan (Garbolino Harrison’s Lincs County) 28-12-0; Steve Clarke (Maver Image) 20-7-0; John Weedon (Maver Image) 16-15-0; Danny Grimsey (Maver Image) 14-2-0; Dave Corcoran (Sensas Mark One) 13-6-0. Teams: Maver Image 16; Browning Hot Rods 21; Sensas Mark One Black 27; Garbolino Harrison’s Lincs County 32; Sensas Mark One White 36; Stanjay Tackle Gold 37; Stanjay Tackle Red 39; Maver Bait Tech B 40; Maver Bait Tech A 41; Littleport 44. League: Maver Image 3; Sensas Mark One Black 4; Browning Hot Rods 5; Garbolino Harrison’s Lincs County 11; Stanjay Tackle Gold 12; Maver Bait Tech A and Maver Bait Tech B both 13; Sensas Mark One White 14; Stanjay Tackle Red 17; Littleport 18; Drainrods 22.

 

* Nisa Feeders, individual series, River Yare, Beauchamp Arms near Norwich. Sat. 71. Mike Whittaker (Angling Direct) 80-12-0, 25 skimmers and bream to 5 lb, crumb feeder, maggot, worm and caster, end peg 22 at Claxton pump; Mark Pollard (Angling Direct Suffolk) 60-2-0; Eddy Davidson (Great Yarmouth) 54-12-0; Terry Smith (Great Yarmouth) 45-11-0Kevin Paynter (P W Angling) 34-0-0; Doug Botley (Angling Direct) 31-5-0.

 

 

Other matches

 

 

 

 

 

Caistor Fisheries, Caistor, Lincolnshire, Sat. Pond B, 12. D. Good (Caistor Fisheries) 31-0-0, carp and other species, feeder and worm, peg 2; Paul Abbey (Caistor Fisheries) 22-8-0; G. Good (Caistor Fisheries) 15-12-0; Dave Kirk (Caistor Fisheries) 9-0-0; Colin Robinson (Caistor Fisheries) 7-9-0; Alan McMahon (Caistor Fisheries) 4-3-0.

 

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 21. Andy Smith (Decoy) 161-9-0, carp to 7 lb, pole and waggler fished meat, peg 30; Chris Barley (Finedon) 138-1-0; Mick King (Garbolino Peterborough) 119-6-0; Danny Carlton (Decoy) 107-1-0. Sat. Elm and Cedar Channels, 23. Simon Godfrey (Simon Mark One) 157-9-0, carp to 5 lb, poled pellet and sweetcorn, Cedar 16; Jon Whincup (Bait Tech) 156-12-0; Adam Wayman (Ringers Baits) 154-12-0; Shaun Coton (JV AC) 144-3-0. Sun. Beastie Lake, 28. Jon Whincup (Bait Tech) 123-11-0, F1s, poled pellet, peg 29; Rob Goodson (JV AC) 109-1-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 194-5-0; Paul Goldstraw (Decoy) 102-6-0.

 

Deeping St. James AC, Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Sun. Kestrel Lake, 14. Mike Atherton (Deeping St James AC) 52-2-0, carp, pellet waggler, peg 22; Hugh Mannell (Deeping St. James AC) 45-4-0; Daniel Abbott (Deeping St. James AC) and Ray Torrington (Deeping St. James AC) both 42-4-0.

 

Fish4 10k Qualifiers, Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, Lincolnshire, Moat Lake, Sat. 32. Nathan Underwood (Spilsby) 127-7-0, carp to 7 lb, poled paste, peg 42; Colin Spencer (Smart Baits) 68-5-0; Bob ‘The Hat’ Smith (Wainfleet AC) 58-14-0; Russ Parsons (Skegness MG) 54-5-0; Darren Bamford (Long Eaton) 53-9-0. Qualifiers: Jeff Marsh (GOT Baits) ; Russ Parsons (Skegness MG) ; Nathan Underwood (Spilsby) ; Ashley Pimperton (Water Meadows Fishery) . Sun. 32. Russ Parsons (Skegness MG) 99-15-0, carp, skimmers and barbel, poled chopped worm, peg 30; Dave Hawkes (Water Meadows Fishery) 97-5-0; Mick Stamp (Sonu Baits) 76-11-0; John Hall (All Seasons Angling) 70-0-0; Paul Cartledge (Rotherham) 66-3-0. Qualifiers: Simon Skelton (Middy); Chris Howard (Water Meadows Fishery); Mick Stamp (Sonu Baits); Dave Hawkes (Water Meadows Fishery).

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Mick Smith (Church Warsop AC) 73-8-0, eighteen carp, poled pellet and meat, Hawthorn 28; Geoff Storer (Phil’s Bait and Tackle) 50-8-0; Chris Mawer (Lincoln) 44-10-0; Geoff Bennett (MAP Mansfield) 44-0-0; Pat Kenneth (James Maude AC) 39-8-0; Lennie Burton (Mansfield) 37-4-0. Sat. 17. Paul Kimberley (Team Zimba) 122-8-0, tench, crucians and carp to 8 lb, poled meat and pellet, Chestnut 21; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 110-8-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 91-10-0; Mitch Riley (Dynamite Baits) 84-10-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 79-0-0; Beverley Marshall (Victoria Tackle) 58-9-0.

 

Long Eaton Federation Summer League, Round Three, Erewash Canal, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire. Sat. 24. Bob Byrne (Long Eaton Federation) 5-1-0, a 4 lb tench and perch, poled worm, peg 57; Asa Cooper (Matlock AC) 4-15-0; Ivan Carrier (Long Eaton Federation) 4-4-0; Nigel Ellis (Matlock AC) 3-15-0; Steve Posiak (Mill Tackle) 3-11-0; Derek Hickling (Mill Tackle) 3-6-0.

 

Newark Federation, Newark, Nottinghamshire, Wed. Upper Dyke, 27. Gary Thompson (Lincoln) 51-15-0, bream and skimmers, feeder fished worm and caster; Pete Bradshaw (Sheffield) 32-4-0; Pete Warren (Middy) 22-8-0; Colin Walton (Newark Federation) 21-10-0; Alan Howe (Grantham) 20-0-0; Fred Bennett (Grantham) 17-9-0. Sat. Newark Dyke, 20. Dean Smith (Lincoln) 53-10-0, bream and skimmers, feeder fished worm and caster, peg 32; Rob Perkins (Matrix Dynamite Trentmen 47-0-0; Mark Perkins (Matrix Dynamite Baits) 33-11-0; John Small (Lincoln) 32-6-0; Paul Pettiner (Newark Federation) 29-6-0; Nicky West (Barnstone) 28-11-0. Sun, River Trent, Collingham, Nottinghamshire, Sun. 23. Ian Sparrow (Collingham AA) 20-2-0, barbel, feeder fished pellet, peg 10; Colin Clifton (Collinhgam AA) 15-4-0; Keith Archer (Collimgham AA) 15-2-0; Gerald Turner (Collingham AA) 14-1-0; Bobby Thurston (Collingham AA) 13-14-0 inc barbel 11-2-0; Ian Donaldson (Collingham AA) 13-7-0.

 

Railway Lake, near Norwich. Sat. 15. Adam Playford (Anglers Corner) 90-4-0, pellet feeder, banded pellet, peg 44; Richard Bond (Bury St. Edmunds) 81-12-0; Dave Jarvis (Angling Direct) 80-14-0; Ray King (Barford Tackle) 79-9-0; Paul Ashford (Barford Tackle) 70-1-0; Jim Randell (Sensas Future) 66-4-0.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 12. Ben Holmes (Matrix Dynamite Trentmen) 232-12-0, over forty carp, poled paste, peg 36; Nigel Shipman (Sherwood Forest Fishery) 84-15-0; Pete Hodgetts (Sherwood Forest Fishery) 65-4-0. Tues. Sherwood Lake, 16. Lee Payling (Peg One Angling) 83-5-0, six carp and 61 lb of ide, poled caster and worm, peg 47; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 54-7-0; Simon Langton (Peg One Angling Centre) 52-4-0. Wed. Holmedale Lake, 26. Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 88-10-0, carp to 4 lb, poled paste, peg 22; Gary Davies (James Maude Linden) 72-9-0; Matt Malia (Wickersley Angling) 63-12-0; Eric Beminis (Sherwood Forest Fishery) 63-5-0; John Darby (Sherwood Forest Fishery) and Kristian Powers (Sherwood Forest Fisheries) both 61-5-0.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Staffordshire, Sat. 18. Andy Chisholm (Stoppo’s Lake) 29-8-0, carp, including one of 13 lb 8 oz, feeder and meat; Peter Johnson (Stoppo’s Lake) 24-8-0; John Waite (Stoppo’s Lake) 23-0-0; John Stevens (Stoppo’s Lake) 17-0-0. Tues. 14. John Harper (Burton Lads) 57-0-0, bream, roach and carp, poled red maggot; Andy Hayward (Stoppo’s Lake) 29-4-0; John Waite (Stoppo’s Lake) 25-14-0; Dave Hibbert (Stoppo’s Lake) 23-12-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich. Monday Evening. 14. John Dale (Baitech) 59-1-0, paste; Richard Watson (Nisa Waveney) 41-4-0; John Whitehouse (Baitech) 38-8-0.

 

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 10. Colin Begbie (Townsend Lakes) 71-6-0, carp, feeder and pellet, pole and pellet, peg 3; Steve Hillman (Townsend Lakes) 68-2-0; Harry Morgan (Townsend Lakes) 42-12-0. Sun. Manea Juniors, Cuckoo Canal, 8. Jordan Tweed (Manea Juniors) 86-14-0, carp and tench, poled pellet; Tom Wayman (Manea Juniors) 59-11-0; Jacob Heaps (Manea Juniors) 47-2-0.

 

Willow Grange Ltd, Magpie Lake, Landbeach, Cambridgeshire, Sun. Simon Easey (Stanjay Tackle) 163-0-0, carp to 10 lb, poled paste, peg 18; mark Pollard (Shimano/stanjay Tackle) 157-8-0; Steve Tyler (Popletts MG) 85-8-0; Mark Sawyer (Peterborough) 84-0-0; Ian Baker (Waterbeach AC) 72-8-0; Kevin Sands (Waterbeach AC) 58-8-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. £1000 Qualifier, Kestrel Lake, 23. Ian Shaw (Eastwood Anglers) 60-0-0, all carp, waggler and pellet, peg 25; Pete Lambdin (Westwood All Stars) 58-4-0; Stan Stanrvich (Westwood Lakes) 55-0-0; Steve Lane (Marukyu/Westwood Lakes) 54-14-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 28. Martin Reid (Saxmundham AC) 77-10-0, all carp, poled pellet and maggot, peg 1; John Gooden (Mill Don Baits) 74-0-0; Spike Milligan (Garbolino Lincs ounty) 71-0-0; Jeff Dougan (Licoln Veterans) 70-12-0; Ron Roberts (Westwood Lakes) 61-14-0. Sun. £1000 Qualifier, Skylark Lake, 25. Luke Morley (Westwood Lakes) 101-10-0, all carp, poled pellet, peg 24; Tony Evans (Dynamite Baits) 91-4-0; Rob Morris (Lincs. Whisby) 88-12-0; Matt Parkin (Westwood Lakes) 80-0-0; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 74-0-0.