Subscribe to Angler's Mail magazine nowWatch Angler's Mail TVSubscribe to the Angler's Mail Newsletter

East Midlands Angler’s Mail matches for July 7/8 2012.

GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

CHECK out the great free gift with this week’s Angler’s Mail – choose from a flat bed or Method feeder and get great instruction too – what a winner!

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for July 7/8 2012. 

* Angling Trust Stillwater Championships, Round Two, Boddington Reservoir, Byfield, Northamptonshire, Sat. 70. Eamonn Brennan (Skylark Rezzy’s) 62k640, eighteen carp to pellet waggler and pellet, peg 100; Gary Smith (Miracle Baits) 53k760; Simon Harris (Boddington) 47k300; Ian Hutton (Boddington) 40k860; Neil Russell (Birmingham) 36k400; Stuart Tinkler (Barnsley) 35k020. Qualifiers: James Hopkiss (Boddington; Terry Winston (Boddington) ; Richie Bedder (Marukyu) ; Nigel Franklin (Boddington) Richie Hull (Garbolino/Kamasan Starlets) ; Neil Russell (Birmingham; Eamonn Brennan (Skylark Rezzy’s) .

 

* Nisa feeders individual series, River Yare Beauchamp Arms near Norwich. Sat. 64. Paul Abbot (Deben) 32-12-0, 20 skimmers to 2 lb, feeder

worm, maggot and caster, end peg 22 Claxton pump; Doug Botley (Daiwa Angling Direct) 30-6-0; Mark Pollard (Daiwa Angling Direct) 28-4-0; Mark Haverson (Deben) 27-4-0; Malcolm Runacres (Deben) 23-0-0; Chris Jakubowski (Deben) 22-4-0.

 

 

Other matches

 

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 26. Stuart Bracey (Shimano Dynamite Baits) 64-14-0, carp to 10 lb, F1s to 6 lb, 13m pole, catmeat and corn, peg 22; Bruno Norman (Kevs Tackle) 62-10-0; Ray King (Barford

Tackle) 57-12-0; Stuart Milne (Hooked Suffolk) 52-8-0; John Chalk (Cross Drove) 52-6-0; Richard Bond (Bury St Edmunds) 51-4-0. Sat. 28. Steve Norman (Kevs Tackle) 67-8-0, carp, F1s, 13m pole, catmeat and

corn, peg 66; John Chalk (Cross Drove) 60-12-0; Gary Miller (Maver Bait Tech) 60-0-0; Stuart Bracey (Shimano Dynamite Baits) 51-8-0; Mark Pollard (Shimano Stanjays sports) 51-5-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 48-12-0. Sun. 32. Andy Leathers (Browning Hot Rods) 65-8-0, F1s, skimmers and brown goldfish, 14.5m pole, corn and pellet, peg 50; John Millard (Newmarket AC) 65-0-0; Simon Wheeler (Daiwa Dynamite Baits) 61-4-0; Stuart Payne (Daiwa Angling Direct) 59-9-0; Chris Vanderfliet (Bowlers Baitech) 58-15-0; Jimmy Brooks (Cross Drove) 57-15-0.

 

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Tues. Beastie Lake, 20. Lee Klimczuk (Bait Tech) 150-10-0, carp to 6 lb, poled worm and caster, peg 24; Roy Wells (Decoy) 104-3-0; Chris Barley (Finedon) 102-5-0; Danny Carlton (Decoy) 92-8-0. Sat. 29. Martin Freeman (Marukyu) 136-0-0, F1s, poled pellet, peg 15; Richard Bond (Newmarket) 134-8-0; Jon Whincup (Bait Tech) 118-4-0; Tony Dawson (Van den Eynde) 106-0-0; Paul Goldstraw (Stanjay Tackle) 105-11-0; Simon Dow (Decoy) 103-6-0.

 

Deeping St James AC, Private Lake, Stamford, Lincolnshire, Sun. 14. Mike Atherton (Deeping St. James AC) 27-13-0, teach, bream, rudd and a 12 lb carp, poled pellet; Ray Torrington (Deeping St. James AC) 13-10-0; Alan Forrest (Deeping St. James AC) 13-8-0.

 

Fish4 10k Qualifiers, Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Moat Lake, Sat. 32. Sean Huggins (Dynamite Baits) 100-1-0, carp to 7 lb, barbel to 4  lb, poled meat, peg 3; Ashley Pimperton (Water Meadows) 76-8-0; Ken Haywood (Water Meadows Fishery) 75-8-0; Brian Elliott (Smart Baits) 68-10-0; Pete ‘The Slayer’ Jones (Water Meadows) 67-15-0. Qualifiers: Ashley Pimperton (Water Meadows Fishery) ; Ken Haywood (Water Meadows Fishery) ; Pete “The Slayer” Jones (Water Meadows Fishery) ; Sean Kemp (Lakeview Select) . Sun. 32. Sean Huggins (Dynamite Baits) 102-0-0, carp and barbel, poled meat, peg 50; Michael Elliott (Matrix/Dynamite Trentmen) 93-1-0; Luke Bamford (Water Meadows Fishery) 80-12-0; Dave Rimmer (Water Meadows Fishery) 76-3-0; Barry Cotton (Water Meadows Fishery) 75-11-0. Qualifiers: Michael Elliott (Matrix/Dynamite Trentmen) ; Luke Bamford (Water Meadows Fishery) ; Barry Cotton (Water Meadows Fishery) ; Koby Hugill (Water Meadows Fishery) .

 

 

Garbolino RAF East Midlands League, Round Three, Tidal Trent, Laughterton, Lincolnshire, Tues. 18. Al Dyer (RAF Waddington A) 13-10-0, skimmers and hybrids, feeder fished chopped worm and caster, peg 9; Baz Bright (Garbolino RAF/Waddington A) 11-14-0; Danny Hurst (Garbolino RAF /Conningsby) 9-7-0; Gary Vongyer (RAF Waddington A) 7-14-0; Steve Reid (Garbolino RAF/Waddington B) 7-11-0; Lee Brackenbury (RAF Conningsby) 4-12-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 11. Pete Lambert (James Maude AC) 60-4-0, carp to 11 lb, Method feeder and poled pellet, Hawthorn 17; Graham Eden (Mansfield) 60-0-0; Geoff Bennett (MAP Mansfield) 48-0-0; Neil Barlow (Stamford Welland AAA) 47-12-0; Chris Mawer (Lincoln) 47-10-0; Alan Roberts (Mansfield) 43-0-0. Sat. 15. Phil Morris jr (Notts AA) 198-4-0, thirty-eight carp, poled dog biscuit, hawthorn 28 (new venue record) ; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 140-10-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 137-8-0; Steve Pretty (Miracle Baits) 125-0-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 103-4-0; Mitch Riley (Dynamite Baits) 81-0-0.

 

Headfen, near Ely. Sat. 15. Matt Ayers (Dents) 146-10-0, bread and meat, Snake peg 12; Dave Priestley (Shipshape Tackle) 114-10-0; Geoff Arnold (Suffolks Finest) 113-0-0; Les Barry (Shipshape Tackle) 101-4-0; Dave Rodwell (Shipshape Tackle) 98-4-0; Steve Jackson (Headfen) 91-10-0.

 

Long Eaton Federation Summer League, Round Four, Erewash Canal, Dockholme, Long Eaton, Derbyshire, Sat. 23. Darren Crosby (Long Eaton Federation) 6-13-0, roach and rudd, poled squatt and pinkie, ; Dave Fowlwr (Matlock AC) 6-6-0; Derek Hickling (Mill Tackle) 5-14-8; Alan Wright (Long Eaton Federation) 5-3-0; Pete Hunt (Mill Tackle) 4-14-0; Mark Parker (Long Eaton Federation) 4-12-0.

 

Loughborough Soar AS Open, Grand Union Canal, Loughborough, Leicestershire, Sun. 22. Dave Petch (Quorn Van den Eynde) 11k100, bream to 2 lb 8 oz, poled maggot and caster, peg 24; Barry Jones (Leicester Sensas) 6k350; Asa Cooper (Long Eaton Federation) 3k800; Anthony Smith (Long Eaton Federation) 3k700; Pete Allwood (Long Eaton Federation) 3k250; Tony Marshall (Quorne Van den Eynde) 3k060.

 

Newark Federation, Newark Dyke, Newark, Nottinghamshire, Wed. 29. Clive Fletcher (Nottingham) 32-2-0, fourteen bream, groundbait feeder and pellet, peg 24; Phil Irwin (Sheffield) 30-4-0; Steve Clarke (Maver) 24-6-0; Terry Moroz (Worksop) 19-4-0; Chris White (Lincoln) 15-6-0; Dave Wray (Grantham) 14-9-0.

 

Norwich Teams Of Four, Rivers Bure and

Thurne. Sun. 49. Mike Brown (Wymondham) 34-0-0, skimmers to 2-8-0, crumb feeder, worm maggot and caster, River Thurne Coldharbour Ronds; Chris

Collins (Angling Direct Sonu) 31-13-0; Albert Farrow (Wymondham) 25-6-0; James Parnell (PW Angling) 23-1-0. Teams, A league: Angling Direct Sonu Baits

35; Daiwa Angling Direct Black and Tackle Shop Saxmundham both 33. B league: PW Angling 32; Sportsman 30. League A: The Tackle Shop  Saxmundham and Daiwa Angling Direct Black both 15. League B: PW Angling 16.

 

Sensas Challenge, Round Two, North Level Drain, Tydd Gote, Lincolnshire/Cambridgeshire, Sun. 35. Andy Moss (Browning Hot Rods) 33-8-0, bream and skimmers, poled worm and caster, peg C1; Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 13-0-0; Gavin Butler (Maver Bait Tech) 8-2-0; Alan Lemmon (Sensas Mark One Grey) 7-13-0; Toby Pepper (Maver Bait Tech) 7-4-8; Martin Roper (Sensas Mark One Black) 6-15-8.

Teams: Maver Bait Tech 10; Sensas Mark One Black 15; Browning Hot Rods 16; Sensas Mark One White 22; Sensas Mark One Grey 24; Sensas Mark One Magic 24; Stanjay Tackle 28.

League: Browning Hot Rods 4; Sensas Mark One Black 5; Maver Bait Tech 5; Sensas Mark One White 6; Sensas Mark One Grey 10; Sensas Mark One Magic 12; Stanjay Tackle 13.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Staffordshire, Sat. 20. Bob Stevens (Derby) 39-0-0, carp, straight legered sweetcorn, peg 3; John Harper (Burton Lads) 36-0-0; Dave Kinson (Stoppo’s Lake) 25-12-0; Patrick Weeks (Stoppo’s Lake) and Kevin Rutter (Stoppo’s Lake) both 23-0-0. Sun. Spondon Angling Club, 14. John Kidger (Spondon AC) 26-12-0, carp to sweetcorn; Chris How (Spondon AC) 24-6-0; Ray Scarlett (Spondon AC) 20-4-0; John Harper (Spondon AC) 19-0-0. Tues Eve. 16. John Harper (Burton Lads) 29-0-0, carp, bream and roach, poled maggot, peg 19; Gary Lees (Stoppo’s Lake) 22-4-0; Dave Hibbert (Stoppo’s Lake) 16-12-0; Phil March (Stoppo’s Lake) 10-14-0; Dave Kinson (Stoppo’s Lake) 10-9-0.

 

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. Woodpecker Pool, 12. Ricky Young (Browning Hot Rods) 91-12-0, carp, poled meat, peg 10; Derrick Moss (Townsend Lakes) 59-6-0; Harry Morgan (Townsend Lakes) 56-12-0. Sun. Demon Darters, Cuckoo Canal, 10. Ron Smith (Townsend Lakes) 156-4-0, carp and tench, poled sweetcorn, peg 4; Steve Roberts (Townsend Lakes) 146-12-0; John Roberts (Townsend Lakes) 135-2-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. £1000 Qualifier, Kestral Lake, 25. Skipper Downs (Skegness AC) 63-8-0, carp and barbel, poled pellet, peg 22. Thurs. Over 50-s, Skylark Lake, 37. Paul Harsley (Ropseley AC) carp, barbel and ide, poled pellet, peg 24; Brian Thompson (Orchard Park) 77-8-0; Jeff Duggan (Mansfield AC) 71-12-0; Dave Powell (Wisbech AC) 64-4-0. Sun. £1000 Qualifier, Skylark Lake, Luke Morley (Westwood Lakes) 146-13-0, carp, poled pellet, (new venue record) ; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 97-8-0; Mick Stamp (Sonu Baits) 84-2-0; Steve Pell (Suffolk AC) 80-0-0; Tony Evans (Dynamite Baits) 77-3-0.

 

Willow Lake, near Norwich. Sat. 11. Adam Platford (Anglers Corner) 111-4-0, F1s and carp, banded pellet over sprayed pellet; Ray King (Barford Tackle) 80-3-0; Paul Ashford (Barford Tackle) 72-4-0; Dennis Goodwin (North Walsham) 65-1-0.

 

 

www. tccco. co. uk Pole Championships, Round Three, Holmes Farm, Lubenham, Leicestershire, Sat. 21. Keith Haynes (Mosella) 87-12-0, carp, poled pellet, peg 12; Glenn Ribbons (Team Scotty) 83-0-0; Steve Davies (Garbolino Black Horse) 67-0-0; Steve Oswick (Miracle Baits) 58-4-0; Rob Dzialak (Garbolino Black Horse) 55-5-0.

 

Join Angler’s Mail magazine’s big army of fans on Facebook >> CLICK HERE