Subscribe to Angler's Mail magazine nowWatch Angler's Mail TVSubscribe to the Angler's Mail Newsletter

East Midlands Angler’s Mail matches for July 21/22 2012.

GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

GRAB A GREAT FREE GIFT with this week’s Angler’s Mail! Click on the link below to see it in action! 

 

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for July 21/22 2012.

* Nisa Feeders Individual Series, River Yare Beauchamp Arms, near Norwich. Sat. 53. Tony Anderson (Daiwa Angling Direct) 27-2-0, all roach to 2 lb, caster over groundbait, 11m pole, peg 115 sluice bend; Chris Jakubowski (Deben) 23-2-0; Martin Caldecoate (Willow Grange) 20-0-0; Nick Larkin (Nisa Feeders) 19-12-0; Karl Redgrave (Harleston) 19-6-0; Jeannette Halliday (Daiwa Angling Direct) 17-14-0.

 

Other matches

 

Caistor Fisheries, Caistor, Lincolnshire, Sun. Pond D, 12. Lee Popham (Caistor Fisheries) 45-8-0, carp and silvers, poled pellet, peg 14; Roy Chester (Caistor Fisheries) 35-5-0; Mick Moore (Caistor Fisheries) 34-8-0; Matty Davies (Caistor Fisheries) 30-1-0; Colin Robinson (Caistor Fisheries) 27-12-0; Paul Davies (Caistor Fisheries) 21-4-0.

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 26. Mark Pollard (Shimano Stanjay Sport) 97-2-0, 54 lb of carp to 9 lb, 43 lb of brown goldfish to 2 lb, 14m pole, corn, peg 11; Steve Norman (Kevs Tackle) 90-1-0; Dave Pearce jnr (Wisbech) 85-10-0; Bruno Norman (Kevs Tackle) 81-2-0; Rodney Finch (Deben) 78-14-0; Glen Burden (Cross Drove) 71-6-0. Sat. 28. Dave Pearce Snr (Wisbech) 82-4-0, 60 lb of carp and F1s to 7 lb, 22 lb of skimmers to 3 lb. 13m pole, catmeat and corn, peg 52; Gary Miller (Maver Bait Tech) 74-8-0; Chris Vandervleit (Bowlers Bait Tech) 53-3-0; Jim Barrowman (P W Angling) 52-10-0; Mark Pollard (Shimano Stanjays Sports) 51-4-0; Dave Pearce jnr (Wisbech) 51-0-0. Sun. 42. James Heaps (Popletts) 85-7-0, 58 lb of carp and F1s to 12 lb, 27 lb of skimmers to 2 lb, 14m pole, pellet and corn, peg 66; Chris Vandervleit (Bowlers Bait Tech) 73-6-0; Dave Pearce jnr (Wisbech) 64-14-0; Reg Bryanton (Deben) 56-8-0; Lester Pratt (Shipshape Tackle) 56-8-0; Mark Pollard (Shimano Stanjays sports) 53-11-0.

 

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Thurs. Beastie Lake, 17. Matt Arnold (Decoy) 149-3-0, carp, rocket feeder and pellet, peg 10; Roy Wells (Decoy) 144-15-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 126-3-0; Chris Barley (Finedon) 125-11-0. Sat. Yew Channel, 24. Jon Whincup (Bait Tech) 106-14-0, F1s, poled pellet, peg 13; Simon Dow (Decoy) and Simon Godfrey (Sensas Mark One) both 70-14-0; Robert Edmunson (Decoy) 60-14-0. Sun. Yew Channel, 22. Jon Whincup (Bait Tech) 140-8-0, F1s, poled pellet, peg 15; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 128-0-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 101-9-0; Stan Dow (Decoy) 97-5-0.

 

Deeping St. James AC, Horseshoe Lake, Wansford, Cambridgeshire, Sun. 16. Andy B. Wilson (Deeping St James AC) 14-11-0, carp, banded pellet, peg 16; Rob Allen (Deeping St. James AC) 11-6-0; Trevor Lennon (Deeping St. James AC) 8-10-0.

 

Fish4 10K Qualifiers, Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Moat Lake, Sat. 32. Mick Jennings (Water Meadows Fishery) 76-12-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 42; Ken Haywood (Water Meadows Fishery) 70-9-0;  Garreth Mills (Spilsby) 64-5-0; Luke Morley (Westwood Lakes) 60-11-0; Pete Gleadon (Water Meadows) 56-1-0; John Kania (Avanti Used Tackle) 55-5-0. Sun. 32. Craig Butterfield (Middy) 55-6-0, carp and odd barbel, poled meat, peg 50; Ken Haywood (Water Meadows Fishery) 54-9-0; Mark Bower (Water Meadows Fishery) 52-14-0; Carl Williams (Newark) 47-12-0; John Jenkinson (Water Meadows Fishery) 45-0-0.

 

Garbolino RAF East Midlands League, Newark Dyke, Newark, Nottinghamshire, Tues. 18. Al Dyer (RAF Waddington A) 11-2-0, skimmers to groundbait feeder and maggot plus small silvers to Bolognese and maggot, peg 43; Mark Collinson (Garbolino RAF/Waddington B) 8-13-0; Graham Welton (Garbolino RAF/Waddington A) 8-7-0; Baz Bright (Garbolino RAF/Waddington A) 6-6-0; Spike Milligan (Old Lag) 5-5-0; Dennis Liddell (Old Lag) 4-9-8.

 

Graham’s Pond, Huningdon, Cambridgeshire, Sat. 12. Bob Jones (Waggon and Horses AC) 9-0-0, small carp, feeder and pellet/maggot, peg 5; Lynn Medlow (Waggon and Horses AC) 7-2-0; Nigel Marshall (Waggon and Horses AC) 7-1-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 14. Graham Eden (Mansfield) 89-0-0, carp to 8 lb, pellet feeder then poled caster, Chestnut 15; Chris Mawer (Lincoln) 58-0-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 38-6-0; Lennie Burton (Mansfield) and Ian Bellaby (Coalville) both 28-0-0; Geoff Bennett (MAP Mansfield) 23-8-0. Sat. 16. John Belcher (RAF) 117-8-0, carp to 10 lb, floated dog biscuit, Ash 9; Phil Morris jr (Notts AA) 110-4-0; Tim Booker (Rowthorne Lane AC) 82-12-0; Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) 81-4-0; Andy Birkin (Phil’s Bait and Tackle) 78-8-0; Beverley Marshall (Victoria Tackle) 56-12-0.

 

Head Fen, near Ely. Sat. 20. Matt Ayers (Dents) 132-4-0, bread and corn down track, peg 15; Geoff Arnold (Suffolks Finest) 19-7-0; Tony Dawson (Van Den

Eynde) 116-8-0; Jamie Maguire (Barrington AC) 104-8-0; Dave Priestley (Shipshape Tackle) 85-0-0; Steve Gifford (Suffolks Finest) 83-14-0.

 

Lakeview Fisheries, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Canal, Stream and Harbour Pools, 37. Ken Daws (Sensas) 75-8-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, Canal 19; Steve Haywood (Middy) 74-5-0; Kevin Kania (Avanti Used Tackle) 71-12-0; Steve Bentley (lakeview Select) 66-5-0; Steve Gardner (Lakeview Select) 65-11-0; G. Lee (Lakeview Select) 65-8-0. Sat. Veterans, Serpent Lake, 10. John Cooke (Lakeview Select) 99-8-0, carp, poled pellet, peg 23; Roger holmes (Lakeview Select) 83-12-0; Steve Nattrass (Lakeview Select) 58-10-0; Cliff Adcock (Lakeview Select) 53-0-0; Rob Taylor (Notts AA) 51-7-0. Wed. Veterans, Canal and Serpent Pools, 15. Martin Quilter (Lakeview Select) 103-0-0, carp and silvers, poled pellet, Canal 23; Roger Holmes (Lakeview Select) 94-0-0; John Cooke (Lakeview Select) 77-0-0; Rob Taylor (Notts AA) 65-4-0; Keith Daws (Lakeview Select) 64-2-0; Pete Sisson (Lakeview Select) 62-8-0.

 

Newark Federation, Newark Dyke, Newark, Nottinghamshire, Wed. 29. mick Smith (Sheffield) 24-8-0, one barbel plus skimmers, groundbait feeder, worm and caster, peg 50; Clive Fletcher (Nottingham) 20-0-0; Paul Pettiner (Newark Federation) 18-10-0; Terry Moroz (Worksop) 16-0-0. Sat. 19. Colin walton (Newark Federation) 20-14-0, one bream plus thirteen skimmers, groundbait feeder, worm and caster, peg 24; Rob Wootton (Dynamite Baits) 18-6-0; Toby Bunting (Newark Federation) 17-11-0; Terry Moroz (Worksop) 13-10-0.

 

Railway Lake, near Norwich. Sat. 25. Mathew Wiles (Attleborough Match Group) 115-15-0, carp and F1s, pellet feeder, bandied pellet , peg 4; Ray Smart (Norwich) 80-4-0; David Cooper (Norwich) 75-5-0; Dennis Goodwin (North Walsham) 58-9-0; Mathew Crowe (Daiwa Angling Direct) 54-8-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 53-15-0.

 

Rycroft Fisheries, Hemington, Derbyshire/Leicestershire border, Sat. Clover Lake, 14. Barry Walters (Rycroft Fisheries) 91-0-0, carp to 5 lb, poled pellet, peg 12; Norman Powers (Sherwood Forest Farm Park Fisheries) 72-14-0; Pete Warren (Middy Bait Tech) 60-6-0; Chris Pavlou (Rycroft Fisheries) 59-4-0; Peter Cooke (Rycroft Fisheries) 57-12-0; Chris Ball (Rycroft Fisheries) 50-12-0. Mon. Moat Pool, 14. Shaun Kemp (Forever Forest) 56-8-0, carp to 6 lb, poled meat, peg 21; Mark Fox (Rycroft Fisheries) 48-12-0; Paul Truman (Paul Fabs AC) 42-8-0; Paul Carnwell (Garbolino Bait Tech) 34-6-0; Pete Cooke (Rycroft Fisheries) 32-12-0; Simon Skelton (Middy) 31-6-0.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Sun. Holmedale Lake, 20. Paul Brown (Sherwood Forest Fishery) 91-15-0, carp to 9lb, poled paste, peg 39; Martyn Brown (Eastwood Angling) 91-10-0; Gary Hazelwood (Vale Rejects) 87-1-0; Nigel Shipman (Sherwood Forest Fishery) 79-7-0; Pete Hodgetts (Sherwood Forest Fishery) 78-1-0; Mark Crewe (Mansfield Piscatorial AS) 63-6-0. Tues. Sherwood Lake, 12. Lee Payling (Peg One Angling Centre) 85-8-0, 70 lb of skimmers and ide and six carp, poled caster and worm, peg 57; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 62-10-0; Simon Langton (Peg One Angling Centre) 58-12-0. Wed. Holmedale Lake, 25. Steve Keyworth (Sherwood Forest Fishery) carp to 7 lb, poled paste and sweetcorn, peg 29; Martin Thackery (Subfish Tackle) 100-12-0; Norman Powers (Sherwood Forest Fishery) 88-11-0; Pete Hodgetts (Sherwood Forest Fishery) 85-12-0; Ben Holmes (Matrix Trentmen) 78-1-0; Lee Hendley (Gateford Angling Supplies) 78-0-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich. Wed. 16. Jon

Whitehouse (Baitech) 127-12-0, pellet waggler, match lake 1; Brett Calver (Tackle Up Felixstowe) 78-14-0; Ian Burgess (Ipswich) 68-15-0; Les Cook (Tackle Up Felixstowe) 68-6-0; Andy Mexome (Ipswich) and Richard Mexone (Ipswich) both 64-14-0.

 

Townsend Lakes, Upwell, Wisbech, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 12. Ricky Young (Browning Hot Rods) 58-8-0, carp, poled pellet and meat, peg 19; Ricky James (Townsend Lakes) 39-2-0; Harry Morgan (Townsend Lakes) 31-12-0.

Sun. Manea Juniors, Cuckoo Canal, 12. Jordan Tweed (Manea) 103-0-0, carp and tench, poled pellet; Tom Wayman (Manea) 83-12-0; Jacob Heaps (Manea) 51-14-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Tues. £100 Qualifier, Kestral Lake, 24. Chris Phillips (Tamworth AC) 76-8-0, ide, poled maggot, peg 10; Ron Buckley (Westwood Lakes) 70-8-0; Steve Lane (Marukyu) 52-13-0. Thurs. Over 50s, 34. Paul Halibone (Army/Stickleback AC) 83-12-0, F1s, carp, ide and barbel, poled pellet, peg 22; Paul Ogalsbee (Westwood lakes) 62-0-0; John Gooden (Mill Don Baits) 57-0-0. Sun. Hawk Lake, 20. Mick Brumpton (Westwood Lakes) 87-2-0, barbel, ide, carp and F1s, poled meat and hemp, peg 17; Tony Evans (Dynamite baits) 86-12-0; Baz Bright (Garbolino RAF) 84-12-0; Gavin Butler (Maver Bait Tech) 69-6-0.

 

 

Visit this website every Tuesday for match ace Steve Collett’s exclusive new weekly blog.

Catch like Steve Collett!.