GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: paul_dennis@ipcmedia.com

 

MARGIN poles put under the spotlight. If you are considering buying a close quarters hauling pole you MUST read our Quick Comparison feature!

 East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for July 14/15 2012.

 * King of the Fens League, Round Three, Middle Level Crain, Crooked Chimney, Norfolk, Sun. 61. Rob Johnson (Maver Bait Tech) 15-15-0, hybrids, skimmers and roach to10 oz, poled caster, the platforms at Neaps bridge; Phil Chesterton (Maver Bait Tech) 14-15-0; Josh Pace (Sensas Mark One) 14-2-0; Barry Wiggington (Maver Bait Tech) 11-14-0; Alistair Ogilvie (Maver Bait Tech) 10-1-0; Alan Houlton (Garbolino Lincs County) 9-1-8. Teams: Sensas Mark One White and Maver Image both 22; Maver Bait Tech A 23; Maver Bait Tech B 28; Browning Hot Rods 34; Sensas Mark One Black and Garbolino Lincs County both 37; Stanjay Tackle Red 38; Stanjay Tackle Gold and Littleport AC both 40. League: Maver Image 4; Sensas Mark One Black and Browning Hotrods both 10; Sensas Mark One White 15; Maver Bait Tech A 16; Maver Bait Tech B and Garbolino Lincs County both 17; Stanjay Tackle Gold 21; Stanjay Tackle Red 25; Littleport AC 27.

 

* Nisa Feeders Individual Series, River Yare Bauchamp Arms. Sat. 54. Nick Larkin (Nisa Feeders) 24-8-0, skimmers and roach, crumb feeder maggot, peg 138 Langley pump; Ian Cochrane (Great Yarmouth) 18-7-0; Brian Harding (Maver Baitech) 16-9-0; David Cooper (Cambridge FPS) 14-8-0; Reg Bryanton (Deben) 14-0-0; Mick Bartrum (Daiwa Angling Direct) 13-8-0.

 

* Suffolk County Summer League, River Yare Beachamp Arms. Sun. 53. Martin Caldecoat (Rejects) 16-11-0, Roach on poled caster, peg 140; Tony Anderson (Daiwa Angling Direct Gold) 15-12-0; Mick Mirgaux (Deben Select) 14-10-0; Ade Hindry (Dad Gold) 14-4-0; Jim Randell (Rejects) 13-8-0; Nick Larkin (Nisa Waveney) 12-2-0. Teams: Daiwa Angling Direct Gold 17; Daiwa Angling Direct Black 18; Deben Select 28; Daiwa Angling Direct Blue and Norwich and District AA both 31. League: Daiwa Angling Direct Black 11; Daiwa Angling Direct Red and Deben Select both 13; Daiwa Angling Direct Gold 14.

 

 

 

 

Other matches

 

 

 

 

 

 

Caistor Fisheries, Caistor, Lincolnshire, Sat. Pond B, 12. Lee Popham (Caistor Fisheries) 66-14-0, carp, poled meat over pellet, peg 1; Jason Kind (Caistor Fisheries) 62-0-0; Paul Davies (Caistor Fisheries) 21-15-0; John Grant (Caistor Fisheries) 14-14-0.

 

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 18. Ray King (Barford) 59-2-0, carp and F1s to 8 lb, skimmers to 2 lb, 14.5m pole pellet and corn; Martin Woods (Emneth) 57-5-0; Glen Burden (Norwich) 54-8-0; Dave Pearse Snr (Wisbech) 42-0-0; Dave Pearse jnr (Wisbech) 40-4-0; Rodney Finch (Deben) 40-2-0. Sat. 25. Gary Miller (Maver Baitech) 94-6-0, carp and F1s to 9 lb, skimmers and brown goldfish to 2 lb, 14.5m pole, pellet and meat; Richard Bond (Bury St Edmunds) 73-7-0; Jim Barrowman (P W Angling) 67-10-0; Stuart Bracey (Shimano Dynamite Baits) 63-4-0; Tim Dabrowa (Hooked Newmarket) 62-3-0; Glen Burden (Norwich) 49-2-0.

 

Decoy Lakes, Whittlesey, Cambridgeshire, Three Day Festival, Mon. – Wed. Beastie, Willow Lakes and Oak/Yew Channels, 60. Overall: Steve Freeman (Marukyu) 6 points; Richard Bond (Bury St. Edmunds) 7; Steve Winter (Maver Bait Tech) 7; Nigel Baxter (Bagem Baits) 8; Jon Whincup (Bait Tech) 8. Sat. Oak Channel, 21. Paul Goldstraw (Stanjay Tackle) 149-14-0, carp to 5 lb, pole fished chopped worm and caster, peg 16; Nigel Baxter (Bagem Baits) 136-13-0; Jon Whincup (Bait Tech) 130-1-0; Kevin Wadge (Decoy) 115-1-0; Adam Wayman (Ringers Baits) 111-7-0; Shane Coton (JV AC) 104-15-0. Sun. Six Islands Pool, 23. Steve Freeman (Maryukyu) 235-3-0, carp to 6 lb, poled cat meat or paste, peg 25; Kevin Wadge (Decoy) 139-8-0; Simon Godfrey (Sensas Mark One) 136-7-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 132-12-0; Jon Whincup (Bait Tech) 121-5-0; Danny Carlton (Decoy) 108-2-0.

 

Deeping St. James AC, Elm Lake, Decoy Fisheries, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. 15. Andy Wilson (Deeping S t. James AC) 131-0-0, carp to 8 lb, poled cat meat, peg 5; ray Torrington (Deeping St. James AC) 72-13-0; Dawn Morley (Deeping St. James AC) 70-11-0.

 

Erewash Canal Championships, Erewash Canal, Cotmanhay, Sandiacre and Tamworth Road, Derbyshire, Sat. 38. Ian Sharrat (Outcasts) 16-4-0, seven tench and perch, poled worm, Cotmanhay; Darren Lewis (Shakespeare Superteam) 13-14-0; Darren Massey (Shakespeaere Superteam) 11-5-0; Mark Godfrey (Long Eaton Federation) 11-0-0; Ant South (Dams and Lock) 10-15-8; Pete Allwood (Long Eaton Federation) 10-14-0. Teams: Shekespeare Superteam (Lewis, Massey and Jason Cunningham) 7; Outcasts (Sharrat, Ben Sharrat and Rob Aldred) 9.

 

Fish4 10k Qualifiers, Dragon Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Moat Lake, Sat. 32. Chris Bonsall (Water Meadows Fishery) 56-10-0, carp to 6 lb, poled pellet, peg 15; Russ Parsons (Skegness MG) 55-8-0; Graham Taylor (Heron’s Mead) 51-10-0; Dave Grogen (Water Meadows Fishery) 48-3-0; Terry Caughtry (Water Meadows Fishery) 43-0-0. Qualifiers: Russ Parsons (Skegness MG); Graham Taylor (Heron’s Mead); Dave Grogen (Water Meadows Fishery) and Lloyd Lakin (Saltfleetby) . Sun. Semi-Final, 30. John Hall (All Seasons Angling) 142-2-0, carp to 7 lb, poled meat shallow, peg 10; Danny Jubb (Matrix/Dynamite Trentmen) 130-12-0; Jeff Marsh (GOT Bait) 78-4-0; Paul Cartledge (Rotherham) 73-6-0; Paul Larford (Water Meadows Fishery) 71-1-0. Finalists: John Hall (All Seasons Angling); Danny Jubb (Matrix/Dynamite Trentmen); Steve Haywood (Middy); Paul Kania (Avanti Used Tackle); Simon Skelton (Middy).

 

Grahams Pond, Huntingdon, Cambridgeshire, Sat. 12. Ian Thornton (Graham’s Pond) 43-1-0, mixed catch including a 10 lb ghostie, peg 8 (new venue record); Jim Worlding (Graham’s Pond) 18-4-0; Stuart Redman (Sensas) 14-13-0.

 

GTi Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 15. Beverley Marshall (Victoria Tackle) 111-0-0, carp to 10 lb, tench and crucian carp, poled sweetcorn, Chestnut 15; Chris Mawer (Lincoln) 108-13-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 84-4-0; Terry Marshall (Victoria Tackle) 83-14-0; Pete Lambert (James Maude AC) 66-2-0; Sean Moss (Sleaford) 62-2-0. Sat. 17. Phil Morris jr (Notts AA) 139-0-0, twenty-nine carp to 12 lb, poled dog biscuit, Hawthorn 29; Matt Skelton (Lakeview Select) 90-0-0; Baz Bright (RAF) 78-8-0; Simon Skelton (Middy) 78-0-0; Dougie Jackson (Ollerton) 65-0-0; John Belcher (RAF) and Ian Palfreeman (Phil’s Bait and Tackle) both 64-8-0.

 

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Sun. Canal and Stream Pools, 19. Jason Sahall (Lakeview Select) 121-4-0, carp to 8 lb, poled pellet, peg 17 Stream; Ken Daws (sensas) 98-2-0; Gerry Woodcock (Gerry’s of Nottingham) 77-9-0; Chris Neale (Rutlanders) 74-6-0; Danny Higgins (Nottingham) 74-5-0; Steve Gardner (Lakeview Select) 66-12-0. Sat. Veterans, Marina Pool, 14. Keith Daws (Lakeview Select) 83-15-0, carp, poled pellet and sweetcorn, peg 20; Roger Holmes (Lakeview Select) 72-4-0; John Cooke (Lakeview Select) 69-14-0; Roy Toulson (Notts Federation) 52-12-0; Chris Shore (Lakeview Select) 38-4-0; Rob taylor (Notts AA) 26-12-0. Wed. serpent and Canal Pools, 15. John Cooke (lakeview Select) 110-9-0, carp, poled pellet, Serpent 17; Martin Quilter (Lakeview Select) 102-1-0; Chris Shore (Lakeview Select) 85-9-0; Steve Natrass (Lakeview Select) 79-4-0; Roy Toulson (Notts Federation) 75-0-0; Roger Holmes (Lakeview Select) 73-0-0.

 

Loughborough Soar AS, Grand Union Canal, Loughborough, Leicestershire. Sun. 20. Dave Petch (Quorn Van den Eynde) 61-11-0, bream to 3 lb, loads of skimmers, poled red maggot over groundbait, peg 34 (new venue record); Kevin Hales (Long Eaton) 22-0-0, including a 16 lb 10 oz carp first put in! Dean Guess (Long Eaton) 16-10-0.

 

Newark Federation, Newark Dyke, Newark, Nottinghamshire, Wed. 29. Mick Smith (Sheffield) 29-6-0, four barbel, feeder fished worm, peg 19; Phil Irving (Sheffield) 23-2-0; Pete Bradshaw (Tibshelf) 16-9-0; Dave Powell (Worksop) 14-14-0. Sat. 29. Daniel Becks (Sheffield) 30-3-0, skimmers, groundbait feeder, worm and caster, peg 56; Mark Hawksworth (Chesterfield) 25-5-0; Josh Reed (Lincoln) 22-5-0; Glen Lawrence (Barnsley) 21-15-0.

 

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Two-Day Festival, Sat. Holmedale Lake, 24. Alan Warren (Phil’s Bait and Tackle) 88-3-0, thirty carp to 6 lb, Method feeder and pellet and poled pellet, peg 56; Dave Hiley (Miracle Baits) 75-0-0; Lee Payling (Peg One Angling Centre) 66-7-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 60-10-0; Matt Malia (Wickersley Angling) 57-5-0; Dave Round (Mansfield Busmen AC) and Lee Parker (Sherwood Forest Fishery) both 55-2-0. Sun. Sherwood Lake, 24. Lee Payling (Peg One Angling Centre) 73-15-0, two carp to 6 lb, the rest ide and skimmers, poled caster, peg 39; Ian Boyd (Woodhouse Angling Centre) 72-1-0; Don Slaymaker (Peg One Angling Centre) 47-15-0; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 47-7-0; Roy Butterfield (Gateford Angling Supplies) 46-5-0; Lee Parker (Sherwood Forest Fishery) 45-3-0. Overall: Lee Payling (Peg One Angling Centre) 2; Ian Boyd (Woodhouse Angling Centre) 3; Alan Warren (Peg One Angling Centre) 5.

 

Stoppo’s Lake, Lullington, Staffordshire, Sat. 20. Paul Croombe (Stoppo’s Lake) 49-0-0, carp and bream, Method feeder and sweetcorn, peg 15; Gary Lees (Stoppo’s Lake) 34-8-0; Pete Johnson (Stoppo’s Lake) 25-8-0; Dave Kinson (Stoppo’s Lake) 25-4-0; John Stevens (Stoppo’s L:ake) and John Waite (Stoppo’s Lake) both 18-4-0. Tues. 12. John Harper (Burton Lads) 31-8-0, bream and carp, maggot feeder, peg 17; Carl Ford (Stoppo’s Lake) 22-12-0; Paul Croombe (Stoppo’s Lake) 18-8-0.

 

Suffolk Water Park, near Ipswich. Mon. (3hrs) . 9. Andy Mexome (Ipswich) 95-14-0, pellet waggler, match lake 1; John Dale (Baitech) 88-12-0; Jon Whitehouse (Baitech) 72-0-0; Deena Ramsey (Birds Tackle) 67-8-0; Sean Brofield (Ipswich) 53-0-0; Colin Provins (Baitech) 32-4-0. Wed. 16. Andy Smith (Ipswich) 98-0-0, pellet waggler match lake 1; Deena Ramsey (Birds Tackle) 60-10-0; Les Cook (Tackle Up Felixstowe) 49-4-0; Brett Calver (Tackle Up Felixstowe) 40-10-0; Dave Brown (Woodbridge) 27-6-0; Russell Jones (Ipswich) 20-10-0.

 

Westwood Lakes, Wyberton, near Boston, Lincolnshire, Tues. £1000 Qualifier, Kestrel Lake, 26. Steve Hadfield (Leegem AC) 96-8-0, ide, carp, bream and barbel, poled worm and caster, peg 6; Mike Brengly (Westwood Lakes) 71-2-0; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 69-8-0. Thurs Over 50s, Skylark Lake, 47, Colin ‘Smudge’ Smith (Bagem Baits) 79-0-0, carp and silvers, poled pellet, peg 40; Brian Thompson (Orchard Park) 74-0-0; John Watson (Miracle Baits) 61-0-0; Jeff Dougan (Westwood Lakes) 58-0-0; John Gooden (Mill Don Baits) 56-0-0. Sun. Skylark Lake, 38. Paul Oglesbee (Liam’s Elite) 88-0-0, carp, poled meat, peg 1; Tony Evans (Dynamite Baits) 81-0-0; Mik Brumpton (Westwood Lakes) 80-6-0; Paul Harsley (Dave’s Peg) 79-2-0; Mick Stamp (Preston/Sonu) 73-1-0.

 

www. tccco. co. uk Charity Open Qualifiers, Round Four, Sat. Shearsby Valley Lakes, Shearsby, Leicestershire, 30. Martin Braithwaite (Miracle Baits) 75-14-0, carp and silvers, poled pellet and sweetcorn; Graham Elliott (Shearsby Valley Lakes) 55-8-0; Wayne Panting (Midland Bears) 51-4-0; Vince Towers (Team Scotties) 50-14-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 47-8-0; Graham Cheney (Daventry Angling Club) 41-10-0.