GOT DIGITAL PHOTOS FROM A MATCH OVER THE PAST FEW DAYS? OR WHY NOT TAKE SOME AT YOUR NEXT MATCH? E-MAIL TO: Paul_Dennis@ipcmedia. com

East Midlands Angler’s Mail Kamasan Qualifiers for October 29/30, 2011.

* Angling Trust Castle Ashby Winter League, Round Three, Castle Ashby Fisheries, Castle Ashby, Northamptonshire, Sun. Grendon, Scotland and Brickyard Pools, 70. Phil Gimbert (Castle Ashby A) 48-15-0, 19 skimmers, Method feeder and white boilie, maggot, pellet or sweetcorn, peg 13 Scotland Pool; Richard King (Spro) 42-6-0; Steve Hutter (RAF Mosella) 29-14-0; Mick Wheeler (Sensas Chiltern Bait) 26-8-0;

Darren Cox (Kamasan Starlets) 23-12-0; Kin Wardle (Kamasan Starlets) 21-9-0.

Teams: Milton Keynes MG 48; Spro 47; Kamasan Starlets 44; RAF Mosella 43; Sensas Chiltern Tackle 39; Castle Ashby A 35; Castle Ashby Youth 34.

League: Kamasan Starlets 6; Sensas Chiltern Baits, Spro and RAF Mosella all 12; Castle Ashby Youth and Castle Ashby A both 13; Milton Keynes MG 15.

* Angling Trust East Midlands Winter League, Round Three, River Cam, Cambridge, Cambridgeshire, Sun. 60. John Taylor (Sensas Mark One) 18-8-0, all roach to 10 oz, poled punched bread, peg 1 at Chesterton; Dave Rowell (Garbolino Peterborough) 15-1-8; Roy Whincup (Fox Match Stanjay) 11-5-0; Ty Harding (Maver Bait Tech) 10-9-0; Ricky Young (Browning Hot Rods) 9-9-0.

Teams: Browning Hot Rods 27; Sensas Mark One 34; Fox Match Stanjay Gold 34; Maver Bait Tech 35; Garbolino Peterborough 38; Fox Match Stanjay Red 41.

League: Browning Hot Rods 6; Maver Bait Tech 7; Sensas Mark One 7; Fox Match Stanjay Gold 10; Garbolino Peterborough 15; Fox Match Stanjay Red 18.

* Angling Trust Soar Valley Winter League, River Soar, Barrow to Kegworth, Leicestershire, Sun. Round Four, 50. Tony Marshall (Quorn Van den Eynde) 10k380 all roach, poled hempseed, Sutton Bonnington; Simon Heaton (Quorn Van den Eynde) 10k000; Adey Reynolds (Quorn Van den Eynde) 5k880; Anthony King (Fox Match Dynamite Trentmen) 5k160; Adam Nurse (Wigston AS) 4k960; Wayne Hammond (Wigston AS) 4k610. Teams: Quorn Van den Eynde 22; Wigston AS 25; Fox MatchDynamite Trentmen 27; Long Eaton Federation 33; Maver Loughborough Soar 44.

League: Fox Match Dynamite Trentmen 7; Quorn Van den Eynde 8; Long Eaton Federation 10; Wigston AS 15; Maver Loughborough Soar 18.

OTHER MATCHES

Boston Winter League, Round Five, Sibsey Drain, Boston, Lincolnshire, Sun. 40. Neville Soulby (Horncastle) 20-9-0, tench, poled caster and chopped worm, peg 114; Chris Elsom (Harrison’s Garbolino Lincs County White) 12-5-0; Ben Brighton (Harrison’s Garbolino Lincs County black) 8-0-0; Don Green (Team Milldon) 7-8-8; Michael Bond (Harrison’s Garbolino Lincs County Black) 7-4-0; Paul Wade (Horncastle) 6-10-0. Teams Div One: Harrison’s Garbolino Lincs County Black 18; Horncastle 15; Harrison’s Garbolino Lincs County Red 13. Div Two: Harrison’s Garbolino Lincs County White 15; Wainfleet 13; boston Angling Center Red and Boston Angling Centre Polski both 11. Final League, Div One: Harrison’s Garbolino Lincs County Black 79; Harrison’s Garbolino Lincs County Red 72; Horncastle 57; Team Milldon 44; DVA 36. Division Two: Boston Angling Centre Green 65; Boston Angling Centre Red 63; Harrison’s Garbolino Lincs County White 62; Boston Angling Centre Polski 59; Wainfleet 46. Individual Winners, Division One: Ben Brighton (Harrison’s Garbolino Lincs County Black) 23; Paul Wade (Horncastle) 22.

Divisuion Two: Chris Elsom (Harrison’s Garbolino Lincs County White) 22; Ian Kent (Boston Angling Centre Red) and John Kazadonis (Boston Angling Centre Polski) both 19.

Cross Drove, near Mildenhall. Wed. 28. Simon Easey (Stanjays) 56-12-0, 4 carp to 9 lb, F1s to 5 lb, 14m pole, pellet and corn, peg 6; Tony Watling (Cross Drove) 46-2-0; Adam Hayward (Cross Drove) 41-12-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 32-12-0; Gordon Pearce (Barnham Norfolk) 30-12-0; Rodney Finch (Deben) 30-8-0. Sat. 33. Simon Easey (Stanjays) 45-12-0, carp and F1s to 12 lb, 14m pole, pellet, corn, peg 47; Tony Watling (Cross Drove) 45-12-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 43-9-0; Rodney Finch (Deben) 40-10-0; Vinney Easy (Stanjays) 34-2-0; James Heaps (Popletts) 31-13-0. Sun. 24. Danial Brydon (Lathams Fishing. com) 78-3-0, carp to 12 lb, F1s to 5 lb, 11m pole, catmeat and corn, peg 67; Tony Evans (Dynamite Middy) 64-11-0; Alan Tuck (Van Den Eynde Angling Direct) 60-14-0; Neil Parkinson (Dynamite Middy) 56-1-0; Dave Reeve (Daiwa Angling Direct) 55-10-0; Dave Rawlings (Stanjays) 55-4-0.

Decoy, Whittlesey, Cambridgeshire, Beastie Lake, Tues. 19. Nigel Baxter (Bagem Baits) 99-5-0, carp to 4 lb, pole and feeder fished pellet, peg 4; Mick King (Garbolino Peterborough) 89-9-0; Matt Arnold (Spalding) 64-8-0; Stan Dow (Decoy) 62-12-0. Sat. 27. Rob Goodson (JV AC) 70-9-0, carp to 6 lb, tip fished pellet, peg 18; Danny Carlton (Decoy) 59-4-0; Rob Lincoln (browning Hot Rods) 56-5-0; Jon Whincup (Fox Match Van den Eynde) 55-8-0. Sun. 17. Neil Adcock (Browning Hot Rods) 91-12-0, carp to 5 lb, poled and feeder fished pellet, peg 24; Ted Sargent (Decoy) 90-5-0; Andy Leathers (Browning Hot Rods) 75-9-0; Nigel Baxter (Bagem Baits) 75-7-0.

Deeping St. James AC, River Nene, Wansford, Peterborough, Cambridgeshire, Sun. 18. Carl Fletcher (Deeping St Jams AC) 10-4-0, roach, dace and skimmers, waggler and bronze maggot over hemp and groundbait; Hugh Mannel (Deeping St James AC) 7-5-0; Ray Torrington (Deeping St James AC) 6-8-0.

Dragon Water Meadows Fishery, Chapel St. Leonards, near Skegness, Lincolnshire, Sat. Moat Lake, 40. Ken Haywood (Avanti Used Tackle) 92-11-0, carp to 6 lb, barbel to 5 lb, feeder fished pellet, peg 41; Sean Osbourne (Oham Lakes) 87-9-0; Mick Jennings (Avanti Used Tackle) 64-7-0; Steve Blankley (Avanti Used Tackle) 59-6-0.

East Delph Fishery, Whittlesey, Cambridgeshire, Sun. Big Pool, 18. Cam Marshall (East Delph) 146-0-0, carp to 8 lb, poled sweetcorn, peg 1; Derek Hayes (East Delph) 122-0-0; Stuart Bayson (East Delph) 94-0-0.

Gti Foston, Match Lakes, Lincolnshire, Wed. 16. simon Skelton (Melton Mowbray) 69-0-0, small carp and F1s, poled pellet, Ash 1; Colin Spencer (Lakeview Select) 38-4-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 31-12-0; Graham Eden (Mansfield) 27-12-0; Neil Barlow (Stamford Welland AA) 25-0-0; Ian Bellaby (Coalville) 24-12-0. Sat. 18. Graham Eden (Mansfield) 90-12-0, twenty carp to 8 lb, pellet feeder and poled maggot; George Kimberley (Team Zimba) 82-12-0; Phil Morris jr (Notts AA) 78-12-0; Sean Butler (Notts AA) 68-12-0; John Belcher (RAF) 54-0-0; Paul Kimberley (Team Zimba) 45-14-0.

Head Fen, near Ely Pairs Snake and Trevs. Sun. 38. Snake, Matt Ayres (Dents) 141-4-0, carp, pellet, peg 16; Dave Priestley (Shipshape Tackle) 94-12-0; Jimmy Brooks (Anglers Corner) 93-8-0; Trevs, Martin Allen (Anglers Corner) 55-12-0; Vinny Easey (Cambridge) 47-8-0; John Smalley (Decoy Lakes) 44-6-0. Pairs: Martin Allen and Adam Playford 5; Matt Ayres and Pete Lambden 6; Richard Bond and Tim Dabrowa 10; Dave Priestley and Dave Rodwell 11.

Lakeview Fishery, Holwell, Melton Mowbray, Leicestershire, Wed. Veterans, Serpent and Marina Pools, 17. Phil Hill (Lakeview Select) 75-4-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, serpent Pool 20; Chris Shore (Lakeview Select) 36-4-0; Alan Marshall (Lakeview Select) 34-8-0; John Bramley (The Fish ( 29-8-0; Keith Daws (Lakeview Select) 28-0-0; Steve Draper (Lakeview Select) 27-12-0. Sat. Veterans, Canal Pool, 10. John Cooke (Lakeview Select) 39-0-0, carp and silvers, poled pellet and maggot, peg 11; Roger Holmes (Lakeview Select) 36-8-0; Keith Daws (Lakeview Select) 29-4-0; Dave Sewell (Lakeview Select) 29-3-0; Rob Taylor (Notts AA) 22-8-0. Sun. Stream Pool, 10. Bronson Arme (Lakeview Select) 58-4-0, carp and silvers, poled maggot and pellet, peg 11; Roger Ranell (Lakeview Select) 55-11-0; Shaun Butler (Lakeview Select) 45-0-0; Bob Castledine (Lakeview Select) 38-12-0; Gary Cox (Lakeview Select) 31-10-0. Sun. £1, 000 Lakeview Competition, Marina and Canal Pools, 17. Steve Draper (Lakeview Select) 82-15-0, carp to 6 lb plus skimmers and bream, poled pellet, peg 9, – won £1, 050; Ken Dawes (Sensas) 80-8-0; Bob Greenbury (Leicester Sensas) 77-5-0; Neil Barlow (Lakeview Select) 73-9-0; Keith Daws (Lakeview Select) 71-12-0; Sean Kemp (Lakeview Select) 55-8-0.

March Angling Club, Old River Nene, March, Cambridgeshire, Sun. 45. Joe harber (Match Pack) 24-12-0, roach to 12 oz, poled hempseed, peg 6 at West End; danny Mason (Bill’s tackle) 16-11-0; Rob Johnson (Oundle) 13-11-0; Adam Wakelyn (Preston Innovations) 13-8-0; Mick Asker (Sensas Mark One) 11-13-0; Steve Joy (Browning) 11-0-0.

Sherwood Forest Fishery, Edwinstowe, Nottinghamshire, Tues. Sherwood Lake, 17. John Wooff (Sherwood Forest Fishery) 46-2-0, 10 lbs of skimmers and roach plus nine carp to 6 lb, poled maggot, then poled sweetcorn: Mick Lysaght (Rivendell AC) 34-7-0; Dave Round (Mansfield Busmen AC) 18-2-0; Fred Bispham (Peg One Angling Centre) 17-7-0; Steve Richards (Sherwood Forest Fishery) 16-8-0; John Holmes (Sherwood Forest Fishery) 16-7-0. Wed. Holmedale Lake, 24. Andy Lakey (Worksop AA) 115-6-0, thirty-four carp to 10 lb, poled pellet, peg 31; Nigel Shipman (Sherwood Forest Fishery) 94-2-0; Reece Nicholson (Gateford Angling Supplies) 85-2-0; Carl Brown (Sherwood Forest Fishery) 84-4-0; Daz Staley (Mansfield Piscatorials AS) 70-12-0; John Woodland (Sherwood Forest Fishery) 62-10-0.

Townsend Lakes, Upwell, Cambridgeshire, Sun. Kingfisher Lake, 12. Colin Begbie (Townsend Lakes) 37-10-0, carp on Method feeder and pellet, then poled pellet, peg 18; Steve Sharp (Townsend Lakes) 31-3-0; Derrick Upson (Townsend Lakes) 30-0-0.

Suffolk Water Park, near Ipswich. Wed. 26. Colin Provins (Suffolk Water Park/Baitech) 63-2-0, Method feeder, match lake one; Gary Stenton (Ipswich) 45-12-0; Bob Fuller (Viscount Tackle) 42-8-0; Mark Airey (Ipswich) 41-0-0; John Dale (Suffolk Water Park/Baitech) 31-0-0; Robert Flowers (Ipswich) 27-10-0. Sat. 22. Silver fish only. John Dale (Suffolk Water Park/Baitech) 36-15-0, skimmers plus single bonus tench 4 lb, 11m pole pellet, peg 23 match lake 1; John Whitehouse (Suffolk Water Park/Baitech) 26-0-0; Colin Provins (Suffolk Water Park/Baitech) 19-4-0; Keith Gooderam (Browming Wickford) 16-11-0; Peter Dade (Nisa Waveney) 12-1-0; Bob Fuller (Viscount Ipswich) 11-2-0.

Westwood Lakes, Wyberton, Boston, Lincolnshire, Sun. hawk Lake, 24. Wayne Smith (Westwood Lakes) 43-10-0, small carp, ide and barbel, poled maggot; Mick stamp (Preston/Sonu Baits) 37-0-0; Mick Brumpton (Westwood Lakes) 35-8-0; Rick Tweddell (Maver Bait Tech) 34-12-0. Tues. Skylark Lake, 20. Alec Rawlings (Westwood Lake) 52-6-0, carp, tench, ide, bream and a big chub, poled maggot and pellet, peg 40; Mick Brumpton (Westwood lakes) 47-0-0; Brian Thompson (Orchard Park) 34-4-0. Thurs. Over 50s, Skylark Lake, 18. Ted Rowe (Fishfinders) 39-0-0, bream, skimmers and small carp, poled chopped worm and caster, peg 2; Ray Tusker (Ropsley AC) 37-0-0; Russ Turton (Sheffield) 32-8-0; Ken Clarke (Westwood Lakes) 30-2-0.

Check out this week's great issue. It's rammed with brilliant tips and advice!